Jak zdecydować, jakiego kondensatora użyć w obwodzie?


23

Korzystam z regulatora napięcia, a aby uzyskać czystszą energię, arkusz danych zaleca stosowanie 0.33uFkondensatora. Jednak nie mówi, jakiego typu chce. Głupio wyszedłem i kupiłem 10 paczek 0.33uF 50V Radial Electrolytic Capacitors. Po przejrzeniu tej witryny stwierdziłem, że symbol oznacza, że ​​jest to niespolaryzowany kapitalizator. Czy będą działać, ponieważ są spolaryzowane? Czy to naprawdę wpływa na cokolwiek w tym obwodzie?

Ponadto istnieje 20% tolerancja. Czy wpłynie to na ten obwód?

Więc nie muszę już zadawać podobnego pytania, skąd to masz? Wiem, że mają różne tolerancje i oceny w zależności od materiału, ale czy to naprawdę ma znaczenie?


Karta katalogowa tranzystora: Karta katalogowa tranzystora


Mogę uzyskać arkusz danych regulatora napięcia, jeśli ktoś tego potrzebuje. Z góry dziękuję.

Odpowiedzi:


26

Zrelaksować się...

Będzie dobrze działać. Upewnij się, że biegun dodatni jest zorientowany w stronę styku wejściowego regulatora (styk nr 1).

Dla pewności użyj dwóch równolegle (ponieważ i tak je masz!), Aby zmniejszyć równoważną rezystancję szeregową (ESR). To tylko środek ostrożności, ponieważ nie przeczytałem karty danych, a typy elektrolityczne mogą mieć wyższą ESR niż ceramika.

Zakładam też, że twoje maksymalne napięcie wejściowe jest mniejsze niż 25 V.

Rozmiar ...

Podane wartości są minimalną wartością potrzebną do stabilności plus mały margines (zwykle).

Regulator jest systemem zamkniętej pętli. Obserwuje to, co dzieje się na wyjściu, i wewnętrznie dostosowuje „rzeczy”, aby upewnić się, że wynik (naprawdę zmniejszona wersja wyjścia) zawsze jest równy pożądanej wartości.

Problemy pojawiają się, gdy zaczyna gonić za ogonem. Jeśli w wyniku wewnętrznej zmiany „rzeczy” napięcie wejściowe również zacznie się zmieniać (lub wyjście zmieni się zbyt szybko), wówczas zmiany dokonane przez regulator będą miały zbyt duży wpływ i będą musiały cofnąć nadwyżkę.

Ta zmiana korygująca może również przekroczyć znak, wymagając kolejnej zmiany korygującej ... jak widać, bez wystarczającej „stabilności” w systemie, regulator może wysyłać ciągłe wahania napięcia zamiast płaskiej linii, na którą liczysz przy stosowaniu regulatora .

Kondensatory spowalniają zmiany napięcia, pomagając w ten sposób zapewnić ogólną stabilność.


2
Dziękuję Ci! +1 za wskazówkę dotyczącą dwóch równolegle. *Wtyczki lutownicy. *
Anonimowy pingwin

11

W przypadku 7805, który jest bezwarunkowo stabilny, rodzaj i wartość kondensatorów nie jest bardzo ważna - jak zaznaczono w notatce, można je całkowicie pominąć i będzie „działać” i nie będzie oscylować. Będzie działał lepiej przy pokazanych minimalnych pojemnościach i będzie zadowolony ze znacznie większych nasadek ( 47uF na wejściu i 1uF-10uF na wyjściu - szczególnie ceramiczne nasadki na wyjściu - zawsze jest dobry z 78xx). Zakładając jednak, że jest to zły nawyk, aby wejść w to, ponieważ większość współczesnych regulatorów nie jest tak wyrozumiała.

Typ nie jest tak ważny jak wartość, napięcie znamionowe i ESR. Ogólnie niższa ESR jest dobra, ale niektóre starsze regulatory LDO (niskie wypadanie) nie tolerują kondensatorów, które są zbyt złe lub zbyt dobre , i mogą oscylować. Użyj wartości, która jest zbyt niska i mogą oscylować. Użyj napięcia znamionowego, które jest zbyt niskie i mogą wcześnie ulec awarii. Zwykle nie ma kary (poza kosztem i rozmiarem) za użycie wyższego niż konieczne napięcia znamionowego, ani za użycie nieco większej niż niezbędna wartość pojemności (często tolerancje elektrolitycznych nakrętek wynoszą -20 / + 80%, więc mogą być większe niż zaznaczone).

Jeśli masz szybką logikę i tego rodzaju rzeczy, będziesz chciał użyć kondensatora ceramicznego (o niskiej ESR) lub elektrolitycznego o niskiej impedancji, prawdopodobnie równolegle z kondensatorem ceramicznym o niższej wartości. Kondensator wejściowy ESR zwykle nie jest zbyt ważny w przypadku regulatorów liniowych, ale niższy jest zawsze lepszy.

W niektórych przypadkach może być konieczna degradacja kondensatora ceramicznego (wyjściowego) przez dodanie rezystora około omu lub trzech szeregowo, aby regulator był szczęśliwy!

W obwodzie pokazanym, że regulator będzie stabilny i będzie pracował z kondensatorami od 0 do tysięcy uF na wejściu lub wyjściu (0,33 elektrolityczny lub 0,1 ceramiczny lub większy na wejściu jest wskazany, jeśli jesteś daleko od filtra wejściowego czapka z daszkiem). Jeśli masz mikrokontroler lub układ logiczny na wyjściu 0,1 uF i / lub 1 uF, wymagane są czapki na wyjściu w pobliżu obciążeń.

Gdy po raz pierwszy wybierzesz nowy arkusz danych regulatora, przeczytaj go uważnie i wyszukaj „kondensator” i „stabilność”, aby upewnić się, że niczego nie przegapiłeś. Przyjrzyj się uważnie wszelkim powiązanym wykresom. Na przykład, 7905 (5V negatywny regulator liniowy nie LDO) nie wymagają minimalnej pojemności na wyjściu stabilności.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.