Zalecenia DSP dla początkujących [zamknięte]


17

Rozważam projekt dotyczący sprawiedliwego udziału cyfrowego przetwarzania sygnałów. O ile mi wiadomo, najlepszym typem układu scalonego do tego celu są Cyfrowe Procesory Sygnałowe. Nigdy wcześniej z nimi nie pracowałem - czy możesz mi polecić dowolny model, który jest wystarczająco prosty dla początkujących? Projekt obejmuje filtrowanie cyfrowego dźwięku hi-fi (44100 Hz, 16-bitowy dźwięk stereo) na kilka sposobów.

Czy potrzebuję również dodatkowego interfejsu użytkownika, aby na przykład sterować interfejsem użytkownika za pomocą panelu LCD i niektórych przycisków, czy może DSP poradzi sobie z tym podczas wykonywania zadania przetwarzania sygnału?

Odpowiedzi:


11

Kilka dobrych początkowych procesorów DSP to C5505 DSP od TI i C6713 również od TI. Podoba mi się pierwszy, bo to tylko 55,00 $, a drugi podoba mi się, ponieważ wokół całego układu są napisane całe książki (Cyfrowe przetwarzanie sygnałów i aplikacje z C6713 i C6416 DSK). Większość płyt ewaluacyjnych Dsp ma wbudowane wsparcie dla wyświetlaczy LCD.


Ti również wymyślił kilka schludnych zestawów deweloperskich processors.wiki.ti.com/index.php?title=Ezdsp
XTL

14

Linia mikrokontrolerów dsPIC30F firmy Microchip to doskonałe wprowadzające procesory DSP. Są zaprogramowane w C lub asemblerze w taki sam sposób, jak inne PIC, ale zawierają biblioteki DSP, które pomagają w filtrowaniu itp. Posiadają wszystkie niezbędne urządzenia peryferyjne dla większości projektów (ADC, DAC, komunikacja szeregowa, timery, lista jest długa i dalej). Są dość tanie (nie więcej niż 10 USD), mogą być próbkowane w opakowaniach z otworami i mogą być programowane za pomocą standardowych programistów i debugerów PIC.


8

Jeśli korzystasz z jednej z części dsPIC, możesz mieć zarówno interfejs, jak i przetwarzanie w jednym (to także świetne uniwersalne MCU). Występują w pakietach SOIC i DIP, co ułatwia prototypowanie, a niektóre z linii dsPIC 33 mają prawie wszystkie swoje styki do ponownego mapowania, co sprawia, że ​​routing tablicy jest dziecinnie prosty.


Sprzęt jest świetny, ale narzędzia deweloperskie z Microchip są okropne.
Jason S

4
Ustaliliśmy to na podstawie ostatniego komentarza, który zostawiłeś. :)
Adam Lawrence,

8

Sprawdź stronę DSP urządzeń analogowych .

I bezpłatne narzędzia programistyczne .

Nie wymaga programowania, wystarczy przeciągnąć i upuścić obiekty GUI.


Narzędzia deweloperskie są darmowe jak w piwie, a nie jak w wolności. Ponadto programowanie metodą przeciągnij i upuść nie jest automatycznie dobrą rzeczą - niektórzy z nas wolą staroświecką metodę i mają ku temu dobry powód! To powiedziawszy, AD ma dobre DSP. Z powodzeniem widziałem, jak ich SigmaDSP są używane do usuwania szumów i digitalizacji w mikrofonach samochodowych, ale mają kilka linii dla różnych rynków.
Kevin Vermeer

Zauważ, że są to procesory oparte na próbce, które nie mogą wykonywać operacji opartych na blokach, takich jak FFT. dsprelated.com/showmessage/131569/1.php
endolit

6

naprawdę, naprawdę nie potrzebujesz DSP, aby wykonać nawet zaawansowane filtrowanie dźwięku na 16-bitowym sygnale stereo 44,1 kHz.

Rdzeń ARM będzie w porządku do filtrowania i uruchamiania LCD / przycisków.

Po prostu złapałbym beagleboard , rzuciłem na niego linux RT i już go miałem. Jeśli naprawdę zależy Ci na wydajności, na pokładzie SoC znajduje się również procesor TI 64x + DSP.

Obecnie istnieje bardzo niewiele aplikacji, dla których potrzebny jest procesor DSP, szczególnie w świecie audio. Jeśli masz do czynienia z 32 kanałami dźwięku 24-bitowego 192 kHz z krytycznym opóźnieniem, wybierz DSP. Ale to, z czym pracujesz, mieści się w możliwościach współczesnych mikrokontrolerów.


5

Szukam tego samego. Wątek ma kilka sugestii.

Jest też TAS TAS3202 System-on-a-Chip, który wydaje się mieć wszystko, czego potrzeba do filtrowania dźwięku stereo. Konwertery i wszystko są wbudowane. Sam układ kosztuje około 5 USD, ale płyta ewaluacyjna kosztuje około 500 USD . Do licha.

(Możesz dostać jeden TAS3204 za około 10 USD . TAS3202 Nie mogę znaleźć nawet w małych ilościach.)

Jest też AK7742 , który ma bardzo wygodny interfejs graficzny , ale musisz kupić płytę ewaluacyjną.

Chciałbym znaleźć dedykowaną hobbystom płytę DSP typu open source, taką jak BASIC Stamp, Arduino, Chameleon itp.

Aby nauczyć się podstawowych zasad DSP, zacznij od komputera, używając do tego symulacji takich jak MATLAB lub jego wolne klony Scilab , Octave , Freemat itp. Ostatnio dużo się bawiłem z SciPy . W ten sposób możesz nauczyć się teoretycznych rzeczy bez konieczności zagłębiania się w szczegóły implementacji.


3
+1 sugestia MATLAB. O wiele lepiej jest, aby działał w MATLAB przed przeniesieniem go do rzeczywistego DSP.
ajs410

1

Aby odpowiedzieć na drugą część pytania, tak, prawdopodobnie potrzebujesz mikrokontrolera ogólnego przeznaczenia do obsługi interfejsu użytkownika. Procesory DSP są dedykowanymi procesorami: robią jedną rzecz bardzo dobrze (przetwarzanie sygnału), ale nie robią nic więcej.


1
??? w dzisiejszych czasach procesory DSP i mikrokontrolery niewiele się od siebie różnią. są zoptymalizowane pod kątem wysokowydajnego przetwarzania DSP, tak, ale nie ma powodu, aby nie robić rzeczy ogólnego przeznaczenia, chyba że musisz poradzić sobie z DUŻĄ ilością pamięci, a nawet wtedy musisz po prostu znaleźć DSP z zewnętrznym magistrala danych / adresów.
Jason S

Jedyne, co ma DSP, czego nie ma obecnie uC, to tryby adresowania cyklicznego. Poza tym są w zasadzie tym samym. Może typowy uC ma więcej kanałów I / O i DMA, ale rodzina Blackfin urządzeń analogowych sprawia, że ​​to dość przestarzałe założenie.
mtrw

1
Może być pewne ryzyko związane z dodawaniem losowych funkcji do obciążenia na dsp, ale powinny one być całkiem zdolne do interfejsu ogólnego przeznaczenia, takiego jak wyświetlacze / przyciski / linie komunikacyjne.
XTL

1

Możesz także użyć deski BeagleBoard dostępnej tylko za 150 $ z Sparkfun


1
Problem z Beagleboard polega na tym, że nie masz dostępu do cyfrowych wejść / wyjść audio. Konwertery cyfrowo-analogowe są podłączone. Russ White z Twisted Pear Audio zhakował go, aby współpracował z przetwornikami cyfrowo-analogowymi Buffalo, ale powiedziano mi, że nie jest to takie łatwe.
taras

0

Warto również rozważyć dwie alternatywne opcje:

Mikrokontrolery o zdolnościach mieszanego sygnału, takie jak MSP430. 44k * 2 * 2 to dużo próbek, więc możesz nie mieć dużo czasu na ich przetworzenie przy prędkościach.

Samodzielny komputer PC, PDA lub podobny. Prawdopodobnie dostaniesz mniej więcej HI-FI (i możliwość aktualizacji) AD / DA i wbudowane elementy audio i będziesz miał ogromną moc procesora plus możliwości wyświetlania. Dobre oprogramowanie deweloperskie jest często bezpłatne, a sprzęt może być tani, a nawet darmowy. Opóźnienia mogą być jednak duże i będziesz musiał pracować z dużą nieefektywną maszyną wymagającą dużej mocy.


Problem polega na tym, że obciążenie działającego systemu operacyjnego zabije prawie każdy rodzaj aplikacji. Zużycie energii nie ma związku z tym, co można znaleźć przy użyciu jakiejś formy DSP. Krótko mówiąc, będzie działać, ale opcja samodzielnego komputera jest bardzo nieefektywna.
Wouter Simons,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.