Najtańszy zestaw deweloperski FPGA do nauki teorii VHDL i FPGA?


27

Szukam czegoś, z czym mogę się bawić, ale nie wydać za dużo. Nie przysługuje mi zniżka akademicka, więc weź to pod uwagę, zgłaszając sugestie.


4
To pytanie ma wiele tablic w odpowiedziach.
Kevin Vermeer

Jaki jest Twój budżet? „Najtańsze” byłoby najtańszym z istniejących. Możesz chcieć takiego, który jest nieco droższy, ale ma większą FPGA (pod względem LUT) lub ma więcej funkcji.
Brian Carlton

głosować, aby zamknąć to pytanie?
sybreon

Odpowiedzi:


10

Jeden z zestawów Digilent byłby idealny; Mam jeden z ich zestawów Spartan-3 . Jest to starszy układ, ale na płytce prawdopodobnie znajduje się większość rzeczy, których prawdopodobnie będziesz potrzebować, a wiele pinów jest dostarczanych do złączy w celu uzyskania innych rzeczy, które możesz chcieć z nim połączyć. Zaczynają od 109 USD. Mój ma jeden z 400k żetonów bramek, wydaje się, że nie sprzedają już tej opcji.

Utworzyłem tę grupę wsparcia dla użytkowników. Xilinx ma również własne fora.


+1 za odpowiedź. Mam ten zestaw digilentinc.com/Products/…
Daniel Grillo

8

Papilio One jest dość tani, ale nie ma na nim żadnych urządzeń I / O, takich jak przełączniki, diody LED, wyświetlacze i tak dalej. Na plus mają kilka dokładnych przykładów - w tym użyteczne Arduino i analizator logiki. Digilent's Basys2 kosztuje znacznie więcej, ale ma wiele przełączników, świateł, złączy i bezpośrednią obsługę Xilinx WebPack.

Lattice ma mniejszy zestaw rozwojowy Lattice XP2 Brevia za 49 USD. Tak jest w przypadku bezpłatnego oprogramowania, przełączników, diod LED i portów rozszerzeń. Wady to (o ile mi wiadomo): brak symulacji i wymaga prawdziwego portu równoległego do programowania - lub kabla USB, który kosztuje ponad dwa razy więcej. Zaprogramowałem je również za pomocą ogólnego programisty opartego na FTDI .

Terasic oferuje kilka płyt deweloperskich opartych na Altera, w cenach od 79 USD (akademickich) lub 119 USD. Niezbyt niski budżet, ale wyglądają na dobre oferty, z dużą ilością łatwo dostępnych I / O, a także przydatnych portów, przełączników i diod LED.

Ponadto, choć nie jest to jedna z tańszych kart o cenie 139 € + VAT, nasza płytka rozwojowa ORDB2A oparta na Cyklonie IV ma złącze USB on-the-go (może działać jako host, choć tylko 12 Mb / s) i gniazdo micro-SD , dwie funkcje, których nie zauważyłem na innych wymienionych tutaj płytach. Brakuje urządzeń peryferyjnych użytkownika, takich jak diody LED i przełączniki, co może sprawić, że będzie mniej przydatny jako deska dla początkujących.


1
Mają też Pacmana
Toby Jaffey

Wierzę, że XP2 ma obsługę symulacji z bezpłatną wersją Aldec dystrybuowaną przez Lattice. Mogę się mylić.
Dr Watson

Przeoczyłem go, ponieważ nie jest dostępny na mojej platformie. Dotyczy tylko systemu Windows: latticesemi.com/products/designsoftware/diamond/index.cfm
Yann Vernier

3
Mam Papilio One i zeznam, że to niesamowite. Tak, nie ma we / wy, ale jest to zdecydowanie najtańszy i najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie pracy. Kupiłem mój za 65 USD. Nie jest wymagany osobny (drogi) programator JTAG. WebPack jest wieloplatformowy dla Linuksa, a aplikacja programistyczna Papilio Loader jest open source i łatwa do skompilowania dla Linuksa. Łatwo jest przylutować szpilki i zaczepić o deskę do krojenia. Jedyne, co chciałbym, żeby miało trochę wbudowanej pamięci RAM ... planuje się, że ich kolejna wersja Papilio będzie miała wbudowaną pamięć RAM, a także Spartan 6
Earlz

Mój Papilio One (model 500) ma pamięć RAM. Wspomniana gdzie indziej płyta Mojo FPGA nie.
MarkHu

6

DE0-Nano jest wielka płyta tani rozpocząć się. Ma najnowszy FPGA Cyclone IV od Altera i obsługuje wiele funkcji. Altera zapewnia również świetne laboratoria.


5

Nie najłatwiejszy dostęp do I / O, ale fajna forma: BeMicro Altera Cyclone 3 . Jestem stronniczy wobec Altery w stosunku do Xilinx. Wiem, że Xilinx ma darmowy zestaw narzędzi internetowych, ale Altera jest wolniejsza na dłużej (w cyklu programowania), jeśli dobrze to zapamiętam. Ponadto podoba mi się ich konstruktor systemu SOPC, skompilowanie wbudowanego procesora z rdzeniem miękkim jest dość proste.

Bonus: laboratoria zawarte na stronie na dobry początek.


1
Wygląda na to, że Altera usunęła wcześniej problemy, które miałem z ich narzędziami (edycja internetowa nie powinna już wymagać pliku licencji). Nadal nie uruchomiłem ich, ale teraz wygląda na wykonalne. Dzięki za wskazówkę!
Yann Vernier

4

Avnet Xilinx® Spartan®-6 FPGA LX9 MicroBoard 89 USD. Sprzedaj arkusz tutaj .

Cechy:

  • Spartan-6 XC6SLX9-2CSG324C FPGA
  • 64 MB LPDDR SDRAM
  • 128 Mb Multi-I / O SPI Flash
  • 10/100 Ethernet PHY
  • Port USB-U-UART
  • Wbudowany obwód USB JTAG
  • Dwa porty rozszerzeń 2x6 PMOD



2

Zestaw startowy Fusion kosztuje 500 USD. To właśnie mam (za 300 USD, zanim podniosą cenę). Oprogramowanie Libero jest bardzo dobrze zrobione . Ogólnie polecam Actel ze względu na doskonałą jakość oprogramowania. Wydałbym jeszcze kilkaset dolarów więcej niż uderzenie głową o ścianę jakimś „dobrze znanym” małym robakiem, o którym powinienem wiedzieć, ale tego nie zrobiłem.


2

W sklepie dostępna jest płyta oparta na Xilinx Spartan 3A FPGA, która kosztuje teraz 50 USD. Nie wysokiej klasy, ale świetny dla początkujących. Zobacz tablicę tutaj.

http://numato.com/elbert-spartan-3a-fpga-development-board

Na dobry początek znajdziesz także tutoriale na http://numato.com/tutorials/


Wygląda jak fajna deska. Czy zastanawiałeś się nad opublikowaniem źródła i / lub protokołu dla tego programisty opartego na PIC, aby można go było używać bez systemu Windows?
Yann Vernier

To ładnie wygląda, być może będę musiał je zdobyć!
John Burton,

2

Ten Merkury wygląda ładnie. Ale także Xula i Xula-2: http://www.xess.com/prods/prod055.php

Jeśli budżet napędza wszystko, przeszukaj eBay w poszukiwaniu Xilinx FPGA (lub Altera, jeśli chcesz). Istnieje kilka płyt rozwojowych z Chin, które sprzedają za około 30 USD, w oparciu o starsze układy FPGA Spartan-3.


Fajnie: Xula Maker (Xess) tworzy także kartę adaptera, która umożliwia podłączenie PMOD i skrzydeł. Są to małe karty rozszerzeń, które dodają urządzenia / porty wejścia / wyjścia do FPGA. Mod jest znakiem towarowym firmy Digilent Inc., a skrzydła są dla płyt Papilio.
MarkHu

PS XuLA2 używa Spartan 6 XC6SLX25, a oryginalny XuLA używa Spartan 3.
MarkHu




0

Digilent Atlys używa Spartan6 X45. Jest to świetny układ do pracy z procesorem DSP, ponieważ ma 58 wycinków DSP48. Każdy z nich wykonuje pomnożenia 18 x 18 bitów i dwa sumatory o częstotliwości 390 MHz. Ogólna logika to 6822 „wycinków” = wartość 27 000 bitów 1-bitowego szybkiego sumatora (lub 27 000 lub 54 000 ogólnych funkcji logicznych 6 lub 5 zmiennych), a ogólna logika może być nieco szybsza. Ma również 2 MB szybkiej wbudowanej pamięci SRAM, 320 MHz.

Płytka zawiera wiele fajnych rzeczy, takich jak 1 Gb pamięci DDR SDRAM o przepustowości szczytowej 1,6 GB / s. Mam teraz do czynienia z interfejsem HDMI. Obsługuje monitor typu DVI o rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Wdrażam obwody dla analizatora logiki, aby móc debugować z tym monitorem (jako nakładka tekstowa na tle grafiki). Dużo zabawy.

Sprzedają go za 349 USD lub 200 USD, jeśli możesz zdobyć akademika. (A kto nie zna kogoś na uniwersytecie?) Wreszcie, program rozwoju to ISE firmy Xilinx, która dla tego rozmiaru FPGA jest darmowa.


0

Na naszej stronie znajduje się świetna mała płytka rozwojowa FPGA, która zawiera wiele dodatków, takich jak 8-kanałowy ADC, 4-Mbit SRAM, zegar 50 MHz i styki we / wy tolerujące 5 V. Zaprojektowaliśmy go w 64-pinowym pakiecie DIP do użytku na desce. Jest programowalny przez USB do szybkiego ładowania i testowania nowych konstrukcji FPGA. Obecnie kosztuje 69 USD. Zajrzyj na naszą stronę http://www.micro-nova.com

Mamy również tutoriale, które powinny pomóc Ci zacząć, jeśli jesteś nowym użytkownikiem FPGA.



0

Mamy nową kartę Spartan 6 FPGA dostępną z 512Mbit DDR SDRAM, urządzeniem USB FT2232H i do 158 IO. Prawdopodobnie warto rzucić okiem na nasz sklep .

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.