Dlaczego widzę dziwny „wycięcie” w linii danych dla niektórych logicznych 1s?


15

Staram się zbudować komputer domowy Z80 do zabawy w retrocomputing i nauczyć się podstaw projektowania elektronicznego. W celu potwierdzenia koncepcji już w poprzednich tygodniach z powodzeniem montowałem podstawowy system na płytkach chlebowych.

Obecny prototyp jest niezwykle prosty. Jako zegara systemowego użyłem kryształu 4 MHz napędzanego przez oscylator przebijający 74HCT04, dwa zatrzaski 74HCT573 w trybie przezroczystym ( LEwysokim) jako bufor dla 16-bitowej magistrali adresowej, kolejne dwa 74HCT573 w przeciwnych kierunkach kontrolowane przez RDi NOT RDjako dane dwukierunkowe bufor magistrali. I załączeniu 100 ns AT28C256 EEPROM (tylko 16 KiB zdekodowaniu) i dwa 150 ns 8-KiB CHiPs SRAM do magistrali systemowej. Użyłem 74HCT42 do wygenerowania CSsygnału i podłączyłemOE niskiego, WEdo wysokiego, pozostawiając tylko jeden sygnał CS do sterowania EEPROM.

Wszystko na płytkach chlebowych jest głośne, ale system wydawał się być w pełni operacyjny po ukończeniu każdego etapu. Teraz może pobierać instrukcje z EEPROM, odczytywać i zapisywać dane z / do SRAM i ma port szeregowy wykonany z innej zatrzasku 74HCT573, D0jest podłączony do D0, LEto znaczy (NOT (IOREQ NAND WR)), wyjście wychodzi z Q1, innymi słowy, tylko z jednego portu wyjściowego bez logiki dekodowania adresu. Napisałem program testujący intensywnie wykorzystujący procesor / pamięć RAM, a mój komputer może wygenerować oczekiwany wynik. Memdumps pokazał również, że Z80 może poprawnie odczytać wszystkie bajty z EEPROM, więc wszystko działa.

Ale kiedy próbowałem sondować D0pin szyny danych, widziałem dziwne „wycięcia” dla niektórych pozornie logicznych wyjść 1.

Przykład dziwnych wycięć na D0

i wydaje się, że zawsze pojawiają się dla niektórych logicznych 1s krótko po uruchomieniu CSsygnału EEPROM, na przykład, oto przechwytywanie dziwnego wycięcia nałożonego na niebieski sygnał EEPROM CS.

Dziwne wycięcie nałożone na sygnał CS

Próbowałem odizolować problem, więc podłączyłem wszystkie styki CS SRAM do HIGH, skutecznie usuwając je z systemu, i napisałem prosty program testowy, który nie ma dostępu do pamięci.

.org 0x00
  di

  xor a
loop:
  out (0x00), a
  inc a

  jp loop

Ale problem pozostaje niezmieniony, dziwne „wycięcia” nadal pojawiają się zawsze dla niektórych logicznych 1, tuż po MEMRQi / lub (ponieważ w zasadzie jest to teraz jeden układ) CS(niebieski) spada.

Wszystkie styki CS SRAM są WYSOKIE, więc system ma prawie tylko układ EEPROM AT28C256 jako pamięć i zatrzask jako port wyjściowy. System ma również wbudowany programator wykonany z Atmega328p do przeprogramowywania EEPROM w locie podczas żądania DMA, ale nie sądzę, że to winowajca, ponieważ skrystalizowałem wszystkie dane i dane wyjściowe programatora, oraz Widziałem wycięcia jeszcze przed dodaniem programatora.

Kolejny przykład „wycięć”

Zatem „wycięcia” muszą zostać utworzone podczas cyklu pobierania kodu operacji. Czym oni są?

Mam kilka hipotez:

 1. Nie ma w tym nic złego, jest to po prostu spowodowane złą integralnością sygnału płyt chlebowych i zniknie automatycznie w dobrze zaprojektowanej i dobrze oddzielonej płytce drukowanej . Płyta kontrolna ma wiele problemów z integralnością sygnału: niedopasowania impedancji, odbicia, pojemność pasożytnicza, przesłuch, EMI / RFI. Długie przewody magistrali przebiegające przez płytki prawdopodobnie pogorszą ten problem o stopień wielkości.

  Jeśli to prawda, czy możesz wyjaśnić naturę „wycięć”? Czy to zjawisko ma nazwę w EE? Wcześniej widziałem wiele przekroczeń i dzwonków, ale nigdy nie widziałem „wycięć”. I dlaczego widzę to tylko dla niektórych poziomów logicznych?

 2. Wyczucie czasu. Czy to możliwe, że krótki „czas ustalania” wyjścia EEPROM lub innych obwodów logicznych powoduje ten dziwny wpływ na magistralę?

 3. Fan-out. Być może długa magistrala pobiera dużo prądu i ma wysoką pojemność, więc wyjście EEPROM miało trudności z doprowadzeniem magistrali do wysokiego poziomu? I prawdopodobnie sonda oscyloskopowa również ładuje autobus?

 4. Spór o magistralę lub inne błędy logiczne, które spowodowały, że coś pociągnęło magistralę danych. Myślę, że mało prawdopodobne? Inne komponenty magistrali są izolowane, a ja nie widziałem, jak może to zrobić pojedynczy EEPROM AT28C256 lub zatrzask. Ale wydaje mi się, że nadal jest to możliwe z powodu błędu okablowania lub ukrytego wewnętrznego zwarcia w płytkach ściennych.

Aktualizacja: od samego początku stosowałem kondensatory odsprzęgające i filtrujące na płycie. Użyłem sporo kondensatorów odsprzęgających 0,1 uF na płytkach, a procesor ma nawet kondensatory 0,1 uF i 0,01 uF do odsprzęgania. Obecny system ma 8 płyt, każda płyta ma dwa aluminiowe kondensatory 4,7 uF na obu szynach do lokalnego filtrowania. Ponadto moc uzyskana z tablicy rozdzielczej ma kondensator tantalu 200 uF. Ale jak powiedziałem, problem jest tutaj.

Nie jestem jednak pewien, czy jest odpowiedni, szczególnie biorąc pod uwagę trudność umieszczenia 104 kondensatorów w pobliżu układów na płycie chlebowej. Być może dodanie więcej może to naprawić?

To, co mnie interesuje, to podstawowa przyczyna problemu. Jeśli można potwierdzić, że są to po prostu nieodłączne problemy związane z nieodpowiednim oddzielaniem lub słabą integralnością sygnału na płycie pilśniowej, mogę przestać marnować czas na rozwiązywanie problemów lub martwienie się o to, ponieważ ostatecznym projektem byłaby płytka drukowana. Ale nie jestem pewien.

Dzięki.

Aktualizacja 2: Uważam, że komentarz Bruce'a Abbotta dał prawidłową odpowiedź i problem został rozwiązany! Chociaż nie mogę tego przetestować do jutra. Winowajcą jest odświeżanie pamięci DRAM w Z80, więcej szczegółów znajdziesz w mojej odpowiedzi. Obecnie żadna nowa odpowiedź nie jest potrzebna i zaakceptuję własną odpowiedź po potwierdzeniu rozwiązania. Jeśli to nie zadziała, zaktualizuję pytanie. Dzięki za pomoc wszystkich.


Właśnie widziałem twoją edycję. Uważam, że byłoby idealnie, gdybyś spojrzał na specyfikacje i uwagi projektowe / aplikacje dla używanych części. Mogą brakować komponentów innych niż kondensatory odsprzęgające urządzenia. Czy jesteś pewien, że przestrzegałeś wszystkich specyfikacji? To dobre ćwiczenie na przyczyny. W tej chwili twoje pytanie jest bez odpowiedzi bez schematu obwodu.
KingDuken

6
Jednym ze sposobów na oddzielenie problemów EMI / zasilania od problemów związanych z zegarem / logiką jest próba użycia zegara o niższej częstotliwości, np. 0,5 MHz lub 1 MHz. Jeśli dziwna usterka zmienia się z 250ns na 1us, jest to oparte na działaniu procesora. Jeśli pozostanie około 250ns, może to być problem EMI / zasilania. Czy w magistrali są rezystory podnoszące / opuszczające (czy może to być reakcja trójstanowa)?
W5VO,

1
Spójrz i sprawdź, czy arkusz danych procesora zaleca / sugeruje jakiekolwiek rezystory podwyższające lub obniżające na magistrali danych. Pomogłoby to zmniejszyć ryzyko usterki spowodowanej działaniem trójstanowym. Jeśli dodałeś kolejną instrukcję „inc a” do swojego programu, prawdopodobnie mógłbyś dowiedzieć się, która instrukcja spowodowała usterkę.
W5VO,

1
„... kolejne dwa 74HCT573 w przeciwnych kierunkach kontrolowane przez RD i NOT RD jako dwukierunkowy bufor magistrali danych.” - może to? Proszę podać schemat obwodu pokazujący sygnały sterujące.
Bruce Abbott

5
Podejrzewam, że jest to spowodowane odświeżeniem na końcu każdego cyklu M1 (pobieranie kodu operacji). Musisz dokładnie zobaczyć, w jaki sposób generujesz CS i włącza bufor magistrali danych.
Bruce Abbott,

Odpowiedzi:


13

Dzięki za pomoc wszystkich. Wierzę, że Bruce Abbott udzielił prawidłowej odpowiedzi.Piszę z łóżka i nie mogę tego przetestować do jutra, alePoniższa analiza została potwierdzona, kiedy wspomniał o słowie „odśwież”, myślę, że problem został już rozwiązany. Wiedziałem, jak Z80 odświeża pamięć, ale zupełnie o niej zapomniałem w poprzednich dniach.

... kolejne dwa 74HCT573 w przeciwnych kierunkach kontrolowane przez RD, a NIE RD jako dwukierunkowy bufor magistrali danych. ”- może to? Proszę podać schemat obwodu pokazujący sygnały sterujące.

Podejrzewam, że jest to spowodowane odświeżeniem na końcu każdego cyklu M1 (pobieranie kodu operacji). Musisz dokładnie zobaczyć, w jaki sposób generujesz CS i włącza bufor magistrali danych.

- Bruce Abbott

Dwukierunkowy bufor danych jest kontrolowany przez RDi NOT RDJeśli RDjest aktywny na niskim poziomie, bufor przesyła dane do procesora, w przeciwnym razie, jeśli RDjest wysoki, oznacza to zapis / wyjście, bufor napędza magistralę.

dwukierunkowy bufor danych

Niemniej jednak Z80 wykonuje odczyt pamięci w celu odświeżenia pamięci DRAM natychmiast po pobraniu opkodu. Tym razem, RDto HIGHmimo to jest operacja odczytu, powodując bufora, aby odwrócić kierunek i jechać autobusem, wynik jest twierdzenie autobus. Tak więc dziwne „wycięcia” zawsze pojawiały się podczas cyklu odświeżania pamięci DRAM, ale nie zwykłe odczyty / zapisy lub wejścia / wyjścia pamięci. To wyjaśnia, dlaczego „wycięcie” zawsze pojawiało się, ale tylko w przypadku niektórych, a nie wszystkich logicznych 1.

Schemat synchronizacji pobierania kodu Z80

Ponadto SRAM nie musi być odświeżany, więc odświeżanie pamięci DRAM jest całkowicie bezużyteczne w moim systemie, a ta rywalizacja o magistralę nie uszkodzi żadnych instrukcji ani danych, co sprawi, że system będzie w pełni funkcjonalny.

Rozwiązanie: wdrożyć (RD AND REFRESH)i (NOT (RD AND REFRESH). W kolejnej wersji powinienem również przetestować, BUSACKaby upewnić się, że bufor danych nie napędza magistrali również podczas operacji DMA.

Aktualizacja: mogę potwierdzić problem i rozwiązanie. Za pomocą WRi NOT WRzamiast tego naprawiono problem, jak pokazano na nowych schematach( nie rób tego! To również źle, patrz Aktualizacja 2 ).

Nowe schematy (źle)

Przebieg wygląda teraz normalnie!

Nowy przebieg pokazujący problem został rozwiązany.

Aktualizacja 2: Powyższe schematy również są zepsute, jeśli jesteś czytelnikiem tej odpowiedzi, nie używaj jej! Jeśli zakładając autobus jest WR, gdy RDsygnał jest nieaktywna jest na tyle złe, zakładając, że autobus jest RD, gdy WRjest nieaktywna jest jeszcze gorzej. Użyłem poprzedniego programu do początkowych testów, więc system wydawał się działać, ale brakowało mu krytycznego problemu.

Podczas cyklu zapisu pamięci procesor Z80 zaczynałby napędzać magistralę, zanim WR uaktywni się jako niski, w tym czasie bufor danych wciąż kierował dane w kierunku procesora, ups, tworząc rywalizację o magistralę.

Schemat synchronizacji odczytu / zapisu pamięci Z80

Bruce Abbott ma rację: lepiej zawsze używać RDi WRsygnalizować niezależnie, aby kontrolować każdy bufor, zamiast odwracać jeden bufor.

Na przykład,

Nowe schematy (naprawione, ale DMA nie jest obsługiwane, powinieneś sobie z tym poradzić.

Teraz działa idealnie.

I wreszcie powyższe schematy są uproszczeniem, należy również sprawdzić, BUSACKczy bufor danych nie napędza magistrali również podczas operacji DMA.


6
Możesz rozważyć użycie / WR zamiast odwróconego / RD, aby włączyć górny bufor. W ten sposób magistrala danych będzie nieaktywna, chyba że trwa rzeczywisty odczyt lub zapis.
Bruce Abbott,

8

Upewnij się, że masz odpowiednie kondensatory odsprzęgające na wszystkich układach scalonych. Ceramika 100nF od mocy do ziemi na każdym układzie scalonym, utrzymując możliwie jak najkrótsze przewody i niski elektrolityczny ESR, powiedzmy 100uF na płycie chlebowej po szynach zasilających.


Wydaje się, że jest to rozwiązanie na dużą niestabilność cyfrowych układów scalonych :)
KingDuken

4
@KingDuken Absolutnie i trochę gorący temat dla mnie, mój przyjaciel został zwolniony raz za brak jednego. Spowodowało to dużą niestabilność w urządzeniu do obsługi gotówki, ups.
RoyC,

2
Oddzielenie jest ważne, ale nie jest odpowiedzią na wszystko. Z kształtu fali powinno być oczywiste, że jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczenie w tym przypadku.
pericynthion

4

Widzę tutaj dwie możliwości:

1) D0 jest skrystalizowany

Cokolwiek napędzało, D0 przechodzi do trójstanu (tryb wysokiej impedancji), a następnie obniżenie gdzieś w sieci D0 powoli obniża napięcie (stała czasowa określona przez rezystancję odciągania i pasożytnicze pojemności układów scalonych i śladów). Wykładniczy charakter fali jest silnym wskaźnikiem, że linia nie jest napędzana przez coś silnego, ale raczej przez stosunkowo słabe zwijanie.

Spróbuj dodać kolejny rezystor do linii i sprawdź, czy fala wykładnicza szybciej osiąga zero.

Pamiętaj, że niekoniecznie jest to problem, a autobus może z tym doskonale działać.

2) Spór

Twoja hipoteza # 4. Możliwe jest również, że D0 jest zwarte do innej linii logicznej. Uważam to za mało prawdopodobne, ponieważ w tym przypadku nie zobaczyłbyś fali wykładniczej o stosunkowo długiej stałej czasowej, jak teraz. Możesz sondować inne sieci w swoim obwodzie w poszukiwaniu innego identycznego przebiegu, wskazując, że masz zwarcie.

Powodzenia!

PS - nie jest to problem z integralnością sygnału, szerokość impulsu jest na to za długa

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.