Czy podłączenie drugiego końca paska ESD do uziemienia ściany jest złym pomysłem?


27

Przeszedłem tę odpowiedź na temat Superużytkownika, chociaż zapewnia ona dobre informacje, wciąż mam konkretne pytanie z punktu widzenia inżynierii elektrycznej / elektronicznej.

Czy podłączenie drugiego końca paska na rękę ESD do punktu uziemienia w gniazdku jest niewłaściwe i niebezpieczne?

Jaką szkodę może to zrobić, a jeśli jest źle, dlaczego?

Oglądałem wideo na Youtube na temat montażu komputerów przez użytkownika, który wydaje się być profesjonalistą i mówi, że działa w branży od ponad 2 dekad.

Wideo odradza podłączanie paska ESD do uziemienia gniazda ściennego, mówi również, że po podłączeniu paska ESD do metalowej części szafki wyjmij wtyczkę z zasilacza. Jednak z wyjątkiem uzasadnienia, że ​​możesz zostać porażony prądem przy takiej konfiguracji, nie podano dalszych wyjaśnień technicznych.

Pracowałem w firmie informatycznej posiadającej certyfikat jakości TL9000. Ten standard wymaga wdrożenia ochrony ESD tam, gdzie jest to konieczne. Wszystkie odpowiednie stanowiska testowe miały maty ESD podłączone do wspólnej masy. Wszystkie terminale miały punkt, aby podłączyć drugi koniec paska ESD, a wszystkie były podłączone do ziemi i ostatecznie trafiły do ​​dołu uziemienia. Tak więc zniechęcanie połączenia paska ESD do uziemienia gniazda ściennego (które ostatecznie trafia do dołu Ziemi) jest dla mnie zupełnie nową koncepcją.


Prawdopodobnie nie jest dobrze, aby uziemienie lub zlew zerowy miał zasadniczo nieskończoną pojemność. Ponieważ są zadowoleni z bezpiecznego rozładowywania dużych woltów lub wzmacniaczy przy niskiej częstotliwości. Analogicznie do amperogodzin baterii, bateria może dostarczać duże napięcie lub prąd przez określony czas, pasek na rękę jest jak mała bateria o niskim natężeniu prądu hr, ale do uziemienia. Dlatego pasek na nadgarstek nie powinien wytrzymywać dużej mocy.
marszałkowiec

5
Wyjaśnij swój komentarz - w ogóle go nie rozumiem.
Daniel

1
Celem paska nie jest wyłącznie uziemienie cię do tego, nad czym pracujesz, ale kontrolowanie prędkości energii statycznej do ziemi. Chcesz, aby półciężarówka jechała powoli przez dzielnicę mieszkalną, nie chcesz tylko, żeby jak najszybciej przejechała na drugą stronę. Jest na to opór. Twoje pytanie dotyczy również obudowy komputera lub produktu, uziemienie paska do produktu może być równie nieprawidłowe, jak uziemienie w gniazdku ściennym.
old_timer

Mój jest podłączony do gniazda uziemienia - pośrednio. Ma szeregowy rezystor w przewodzie i łączy się z zaciskiem na macie na ławce, który z kolei jest uziemiony do gniazda za pomocą innego rezystora szeregowego.
Phil G

Odpowiedzi:


53

Jeśli twój pasek uziemiający ma odpowiedni rezystor ograniczający prąd, wtedy idealnie byłoby podłączyć go bezpośrednio do uziemienia.

Jeśli twój pasek uziemiający nie ma rezystora, to znacznie zwiększa twoje szanse na śmierć, jeśli podłączysz go bezpośrednio do uziemienia. Jeśli nie masz rezystora w pasku uziemiającym i podczas noszenia paska uziemiającego dotkniesz przewodu pod napięciem, otrzymasz pełne napięcie sieciowe i prąd przyłożone do ciała - i nie będziesz w stanie złamać uziemienia połączenie.


Pasy uziemiające służą do drenażu i zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Nie potrzebujesz szybkiego rozładowania.

Pasek uziemiający powinien mieć pewien opór (zwykle 1 megahm lub więcej.), Który odprowadza wszelkie ładunki na ciele, ale ogranicza prąd w przypadku przypadkowego dotknięcia przewodu pod napięciem.

Rezystancja 1 megohm wystarczająco szybko wyczerpie ładunek na ciele - jego pojemność to zaledwie kilka dziesiątych pikofaradów. Jeśli zostałeś naładowany do 10000 V (może się to łatwo zdarzyć), rozładowanie ciała przez rezystor 1 megahm zająłoby mniej niż 1 milisekundę. Wystarczająco szybko.

Jeśli zostaniesz uziemiony przez rezystor 1 megahm i dotkniesz przewodu pod napięciem (powiedzmy, 220 V ac), wówczas maksymalny prąd o wartości 0,2 miliamperów przepłynie przez twoje ciało. Może być mrowiący, jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwy, ale nie zrani cię ani nie zabije.


15
Mogę zwrócić uwagę, że jeśli złapiesz przewód pod napięciem, nadal mogą istnieć inne, mniej oporne ścieżki do ziemi, takie jak przez buty / tyłek / krzesło lub dłoń spoczywającą na metalowym stole itp. Paski ESD nie są w żaden sposób zamiennik urządzeń zapobiegających wstrząsom / bezpieczeństwa, takich jak GFCI lub transformatory izolujące.
shenles

3
@Shenles: Nikt nie powiedział, że są substytutem GFCI lub transformatora izolacyjnego. Do rozładowania elektryczności statycznej używasz paska ESD. Istnieją bezpieczne sposoby ich używania i niebezpieczne sposoby ich używania. Korzystanie z paska ESD wiąże się z podłączeniem ciała do ziemi, potencjalnie czyniąc cię częścią obwodu elektrycznego. Nie ma porównania między paskiem ESD a wyposażeniem bezpieczeństwa. Wymieszanie tych dwóch elementów wymaga znacznego nieporozumienia.
JRE

6
Rozumiem, chciałem tylko trochę wyjaśnić, ponieważ ostatni akapit mówi, że „może być mrowiący, jeśli jesteś wyjątkowo wrażliwy, ale nie zrani cię ani nie zabije.”, Co jest zdecydowanie prawdą, zakładając, że nie istnieją inne ścieżki do ziemi . Chciałem tylko pomóc komuś, kto może przypadkowo zinterpretować to w niewłaściwy sposób. Przepraszam, jeśli zabrzmiało to tak, jakbym się z tobą nie zgadzał.
shenles

4
Czy sprzedają opaski uziemiające bez rezystora? To brzmi dość niebezpiecznie! Idę jeszcze raz sprawdzić, czy moje wszystkie mają teraz oporniki ...
Palenisko

„Korzystanie z paska ESD wiąże się z podłączeniem ciała do ziemi ...” Zależy od definicji paska ESD . Pasek na nadgarstek ESD, który kupiliśmy od 3M, ma bardzo wysoką odporność wbudowaną w przewód, który jest uziemiony na drugim końcu, dzięki czemu ciało jest bardzo bezpiecznie z dala od ziemi. Ale +1 za twoją odpowiedź. :-)
Mike Waters

10

Jeśli pasek na rękę ma wbudowany opór, nie ma nic złego w podłączeniu go do uziemienia lub obudowy zasilacza.

Jeśli jednak pasek na rękę jest tylko przewodnikiem i zdarzy się, że dotkniesz przewodu pod napięciem, pasek zapewni ścieżkę o niskiej rezystancji do uziemienia. Spowoduje to bardzo intensywny szok, w porównaniu do przypadków, w których prąd musi przejść znaczny opór na swojej drodze (np. Buty / ubrania), a zatem jest znacznie mniejszy.


4

Oprócz zastrzeżenia dotyczącego wbudowanego rezystora, aby nie porazić się prądem w przypadku znalezienia przewodu pod napięciem, istnieje również pytanie, czy znaleziony punkt uziemienia jest rzeczywiście uziemiony.

Rozważ starą konstrukcję, która została kilkakrotnie ulepszona i wprowadzona do kodu elektrycznego. To zdecydowanie za nielegalne budować niczego nowego tak, ale to jest przebywać, ponieważ był do kodu, kiedy został zbudowany. Możesz więc mieć coś w ścianach w zależności od jego wieku, z których niektóre nie mają w ogóle przewodu uziemiającego i może być trudno powiedzieć na pierwszy rzut oka, który jest żywy, a który jest neutralny.

Technicznie rzecz biorąc, w większości kodów nielegalne jest tworzenie „bootlegged ground” - to znaczy, aby podłączyć neutralny i uziemiający terminal gniazda zarówno do neutralnego - ale i tak jest przerażająco powszechny, a tani 3-bolcowy tester tego nie pokaże jak coś nie tak. Ale prąd obciążenia sprawia, że ​​przewód neutralny nie jest już uziemiony, a gdyby pękł, wówczas koniec przymocowany do gniazdka nagle stałby się pod napięciem. A jeśli jest bootlegowany, wtedy „ziemia” również staje się żywa wraz z nim.

Rozważmy teraz grunt z nogami z odwróconą polaryzacją. Jeśli trudno jest stwierdzić, który drut jest co i testowanie go wymaga więcej wysiłku, niż może dać Sparky, masz szansę 50/50 na odwrót. Teraz „ziemia” bootlegged jest podłączona bezpośrednio do życia! A tani 3-bolcowy tester nadal będzie uważał, że jest w porządku! (bo uziemienie końcówki są jeszcze połączone ze sobą , co jest tym dba o)

Następnie podłączasz pasek uziemiający do czegoś, co uważasz za uziemienie ...


Sieć TN-C to termin, którego szukasz ... naprawdę niesławny z powodu niepowodzenia na ziemi!
rackandboneman

3

Problemem jest to, że twoje uziemienie może być śmieci .

Uziemienie sieci zaczyna się od Ufer-in-fundacji, prętów uziemiających lub przyłącza wodociągowego ( Och, rzeczy, które mogą pójść nie tak z połączeniami wodociągowymi !! )

Stamtąd trafia do twojego systemu elektrod uziemiających, powyższego plus okablowanie, które przenosi uziemienie do głównego panelu serwisowego.

W głównym panelu znajduje się neutralne uziemienie, które zaciska przewód neutralny w pobliżu ziemi i zapewnia, że ​​wtórny transformator nie unosi się przy wysokich napięciach z powodu sprzężenia pojemnościowego lub upływu. Daje również prąd zwarcia na ziemi z powrotem do neutralnego. To zerwanie może powodować problemy.

Z panelu głównego uziemienie bezpieczeństwa jest przenoszone do dowolnych podpaneli i do poszczególnych obwodów odgałęzionych. Następnie w górę każdego obwodu odgałęzienia jeden po drugim, każde połączenie odłączy się od następnego.

Gdzie to może pójść nie tak? Och, tyle miejsc.

  • Źródło uziemienia może mieć problem, ponieważ firma wodociągowa zainstalowała plastikowy inteligentny licznik.
  • Kable elektrod uziemiających mogą być odłączone lub skorodowane.
  • Przewód uziemiający z panelu może być uszkodzony.
  • Przewód uziemiający dla obwodu podpanelowego mógł zostać wyładowany na neutralnym pasku, ponieważ jest to dozwolone w panelu głównym (ponieważ jest to po prostu zabawny sposób na wykonanie wyrównania potencjałów).
  • Przewód uziemiający może być uszkodzony.
  • Grupa gniazd może mieć uziemione wyspy , gdy obwód 2-żyłowy jest przedłużany za pomocą kabla 3-żyłowego w obszarze dodawania ludzie zwykle łączą ze sobą uziemienia, ale nie przywracają uziemienia z powrotem do głównego panelu. Na tej wyspie uziemienia wszelkie zwarcie doziemne zaświeca wszystkie uziemienia na wyspie, ponieważ nie jest w stanie przewodzić prądu z powrotem do panelu głównego i wyrównania potencjałów NG.

  • Ziemia może nawet nie być obecna w tym pojemniku . Przewody sprzed 1960 roku nie miały przewodów uziemiających. Czasami ludzie po prostu uderzają 3-bolcowe gniazdko, aby wymienić 2-bolcowe, aby mogli podłączyć sprzęt i pozostawić ziemię zwisającą. Jest to problem „wyspiarskich terenów”, ale tylko w tym pojemniku.

  • To samo, ale chronione przez GFCI, co jest legalnym sposobem na pozostawienie gniazd 3-bolcowych bez uziemienia. Wymaga to naklejki z napisem „brak uziemienia sprzętu”, ale ludzie odrywają ją, ponieważ jest brzydka. W każdym razie ta „ziemia” jest bezużyteczna, ale przynajmniej obwód najprawdopodobniej cię nie zabije.

  • Ziemia ze stopami. Czasami z powodu braku uziemienia ludzie łączą uziemienie z punktem zerowym, aby testery 3-lampowe „przeszły” przez gniazdo. Jest to paskudne, ponieważ w przypadku zerwania przewodu neutralnego ziemia jest zasilana napięciem sieciowym .

  • Ktoś instalujący podpanel warsztatowy w starym obwodzie NEMA 10 (neutralny gorący-gorący), który trafił do suszarki lub zasięgu. Tutaj nie ma podstaw, więc cały teren subpanelu jest albo wyspiarski, albo bootlegowany!

Ale tak, jeśli uziemienie jest na szczycie, uziemienie maty / paska ESD jest właściwe, pod warunkiem, że zrobisz to przez rezystor 1-megaomowy. Chodzi o to, że jeśli zdarzy się najgorsze i ziemia zostanie pod napięciem lub dotkniesz sieci, przepływ prądu zostanie zakłócony poniżej niebezpiecznych poziomów.


OP nie podał kraju, w którym się znajduje, a reszta świata nie przestrzega kodeksów elektrycznych USA. Na przykład żaden opis w pierwszych akapitach nie ma zastosowania w Wielkiej Brytanii.
alephzero

@alephzero przestraszyłeś mnie i kazałeś mi szukać! Jest to trochę niesprawiedliwe, ponieważ w Wielkiej Brytanii jest dużo starszych rozwiązań, które są nieco inne, a być może widziałeś niektóre z nich, lub jeśli podziemne moce, mogą pozwolić ci wykorzystać metalowy przewód zasilający jako ziemię. Ale tak, nowoczesna najlepsza praktyka zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i UE odpowiada dokładnie dokładnie temu, co powiedziałem. Nazywają to po prostu innymi rzeczami lub wyobrażają to sobie inaczej.
Harper - Przywróć Monikę

1

Paski ESD muszą być podłączone do uziemienia. Energia elektrostatyczna twojego ciała powinna być rozładowana do ziemi zamiast do testowanego urządzenia. Należy używać prawidłowych (certyfikowanych) pasków ESD, ponieważ mają one określoną wytrzymałość. Nieodpowiednie paski ESD o zbyt małej lub zerowej odporności stanowią zagrożenie bezpieczeństwa. Jeśli dotkniesz źródła napięcia, prąd przepłynie przez twoje ciało do ziemi.


9
Nie muszą być podłączone do ziemi. To najłatwiejszy (i często najlepszy) sposób. Możesz podłączyć pasek ESD do uziemienia niepodłączonego komputera, aby na nim pracować. To utrzymuje Ciebie i komputer na jednym poziomie. Nadal musisz zachować ostrożność, podnosząc części do zainstalowania. Ludzie pracujący na komputerach często robią to w ten sposób, ponieważ nie mają stanowiska pracy chronionego przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Nie masz tego, jeśli na przykład naprawiasz komputer w biurowym obszarze roboczym.
JRE
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.