Co usuwa wokale z dźwięku, gdy gniazdo audio 1/8 "jest częściowo odłączone?


263

Co jakiś czas moje ósme cale jack audio zsuwa się i najwyraźniej stracę tylko głosową część utworu - pozostawiając nieco wersję „karaoke”. To, co zgaduję na temat działania wtyczek audio, sugeruje, że wymyśliłem to; jednak spytałem, a inni powiedzieli mi, że też tego doświadczyli.

Co powoduje, że pozbawione głosu wokale z audio występują, gdy gniazdo audio 1/8 "jest częściowo odłączone?

Odpowiedzi:


422

Kiedy wtyczka zaczyna się wyślizgiwać z gniazda, bardzo często to styk uziemienia (tuleja) zrywa najpierw jego połączenie, pozostawiając dwa „gorące” przewody (lewy i prawy, końcówkę i pierścień) nadal połączone.

Przy tak otwartym podłożu obie słuchawki nadal otrzymują sygnał, ale teraz jest to sygnał „różnicy” między lewym a prawym kanałem; każdy sygnał, który jest w fazie w obu kanałach, zostaje anulowany.

Inżynierowie nagraniowi zwykle umieszczają główny sygnał wokalny w samym środku obrazu stereo, więc jest to tylko jeden przykład sygnału w fazie, który zanika, gdy słuchasz sygnału różnicy.


11
Tak, z jakiegoś powodu ta odpowiedź naprawdę uderzyła w akord (przepraszam za kalambur :-) z dużą liczbą odwiedzających. Zupełnie nieoczekiwane ...
Dave Tweed

24
To dlatego, że zrobiłeś wiadomości od hakerów: news.ycombinator.com/item?id=4607895
bwawok

3
Czy można zastosować ten efekt, aby ukryć komunikat w nagraniu stereo, który nie jest słyszalny ani na żadnej ścieżce, ani nawet gdy oba są odsłuchiwane - ale staje się słyszalny, gdy znajduje się w otwartym terenie, redukującym „różnicę” stan?
gojomo

2
@gojomo: Nie chowaj się całkowicie , ale na pewno możesz sprawić, że sygnał różnicowy będzie naprawdę cichy i zmiksować go z czymś głośnym i przesuniętym dokładnie do środka, aby zagłuszyć go podczas normalnego słuchania.
Ilmari Karonen

2
@gojomo: Proste systemy dźwięku przestrzennego wysyłają dźwięk przeciwfazowy z tylnego kanału. Systemy dźwiękowe marki Dolby Pro Logic (R) wykonują pewne czynności, które są nieco bardziej skomplikowane, ale wiele filmów w formacie surround będzie działać całkiem dobrze, jeśli po prostu wyślesz dźwięk przeciwfazowy do tylnego kanału, i to właśnie niektóre tanie systemy surround zrobić.
supercat

91

Utwór wokalny, szczególnie jeśli jest to tylko jeden piosenkarz, zwykle znajduje się w centrum. Oznacza to, że jest równo zmieszany z lewym i prawym.

Jeśli wytworzysz sygnał różnicowy, LR lub RL, to ten materiał w trybie wspólnym (wszystko zmieszane w równych proporcjach po lewej i prawej stronie) zostanie osłabiony.

Taka sytuacja może się zdarzyć w słuchawkach, jeśli przerwiesz uziemienie.

Pamiętaj, że gniazdo słuchawkowe ma tylko trzy przewody (końcówkę, pierścień, tuleję). Słuchawki dzielą wspólną ścieżkę powrotną lub ziemię.

Jeśli to uziemienie nie zostanie prawidłowo podłączone do odtwarzacza, nadal będzie prawidłowo podłączone do obu słuchawek przez gniazdo. Słuchawki następnie tworzą obwód szeregowy: lewe wyjście wzmacniacza, lewe słuchawki, wspólna masa, prawe słuchawki, prawe wyjście wzmacniacza.

To, co słyszysz w słuchawkach, to różnica napięć między wzmacniaczami. Każdy element sygnału będący trybem wspólnym (równo zmiksowany w obu kanałach) jest tłumiony. (Jeśli wzmacniacze wytwarzają dokładnie ten sam sygnał, różnica wynosiłaby zero!)

Wokale pośrodku i inne elementy, które znajdują się w środku, takie jak (zwykle) gitara basowa i kick drum, są słabo słyszalne lub wcale.

Słyszysz sygnał pozbawiony basu, w którym wokale są słabe i odległe.

Ale pogłos na wokalu może brzmieć ogromnie, ponieważ jest to efekt stereo z różnym sygnałem po lewej i prawej stronie! Może się wydawać, że miks pogłosu jest bardziej „mokry” w stosunku do małego „suchego” sygnału wokalnego.

Dodatkowe uwagi:

Dlaczego wzmacniacze mogą działać bez uziemienia? Ponieważ każdy wzmacniacz może traktować drugi jako ziemię, że tak powiem. Wzmacniacz napięciowy ma niską impedancję wyjściową. Wyjście jednego wzmacniacza może służyć jako ścieżka uziemiająca lub powrotna dla wyjścia innego wzmacniacza i odwrotnie. Jest to podstawa do mostkowania wzmacniacza. Głównym punktem jest to, że połączenie jednego wzmacniacza z drugim jest kompletnym obwodem; podniesienie masy słuchawek nie przerywa obwodu.

Ten rodzaj połączenia między dwoma wzmacniaczami jest wykorzystywany do mostkowania. Ale mostkowanie wymaga, aby jeden ze wzmacniaczy otrzymał odwrócony sygnał, tak aby ich różnica była naprawdę dodatkiem! Mostkowanie to technika polegająca na użyciu dwóch słabszych wzmacniaczy w celu stworzenia pojedynczego wzmacniacza o większej mocy. Mostkowanie pozwala również na podłączenie wzmacniacza do głośnika DC, nawet jeśli jest on oparty na pojedynczym zasilaniu napięciowym (co oznacza, że ​​nie jest wymagany szeregowy kondensator sprzęgający z głośnikiem do blokowania prądu stałego). Technika ta jest stosowana w niektórych małych układach scalonych wzmacniacza audio, które działają z jednego źródła, ale w świecie pro audio duże wzmacniacze stereo czasami obsługują konfigurację mostkową. Ważnym parametrem wzmacniacza stereo (dla niektórych użytkowników) jest to, czy może być łatwo „zmostkowany mono” w celu uzyskania większej mocy lub sterowania mniejszymi obciążeniami impedancyjnymi. Więc co ty


15

Jeśli przyjrzysz się uważnie wtyczce, prawdopodobnie zobaczysz trzy (lub więcej) kontaktów. Są to ziemia (wspólna), lewa i prawa.

Domyślam się, że wokal jest tylko na jednej ze ścieżek stereo (tj. Lewy lub prawy, ale nie oba). Kiedy wtyczka wychodzi częściowo, dostajesz mono.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.