W jaki sposób używanie nieuziemionego urządzenia z uziemionym przedłużaczem może stanowić zagrożenie pożarowe?


19

Moja lokalna straż pożarna, @Barrie_Fire, niedawno opublikowała tweeta (a następnie usunęła):

Nawet NIE MYŚL o używaniu 2-bolcowej wtyczki w 3-otworowym gnieździe! Używaj tylko wymaganej liczby gniazd w gniazdku lub listwie zasilającej.

Poniżej było zdjęcie wypalonego uziemionego przedłużacza.

Waham się, aby kłócić się z kimkolwiek w interesach o powstrzymanie naszego jedzenia, schronienia, odzieży i bliskich przed połączeniem z tlenem, ale wydawało się to dość dziwne; Nie mogę wymyślić żadnego możliwego sposobu, w jaki mógłby to być pożar.

Gniazda ścienne NEMA 5-15 w Kanadzie są domyślnie uziemione, w celach informacyjnych.


10
Uwaga do Barrie Fire Dept: nie wierz we wszystko, co widzisz na YouTube! (najwyraźniej ich ostrzeżenie było oparte na błędnych informacjach lub niezrozumieniu filmu na YouTube)
Peter Bennett

2
Do Twojej wiadomości, tweet został usunięty. Archiwum lub zrzut ekranu mogą nadal być gdzieś dostępne, jeśli ma to teraz znaczenie.
Xen2050,

2
@JonathonReinhart Waham się teraz, aby utworzyć link do tweeta; wygląda na to, że do pewnego stopnia wystartowało i nie chcę, żeby straż pożarna się zdziwiła :)
0xDBFB7 9.09.19

W USA przewód neutralny i uziemienie są podłączone do panelu. Straż pożarna zwykle nie składa się z elektryków.
Sebastian

Oryginalny tweet został usunięty, najprawdopodobniej dlatego, że potwierdzili niedokładność: wysłali tweet korygujący twitter.com/Barrie_Fire/status/1038898725391925248
przyc.

Odpowiedzi:


42

Fire Dept nie ma racji - podłączenie urządzenia z 2-pinową wtyczką do 3-otworowego gniazda jest całkowicie normalne.

Zerwanie bolca uziemiającego z wtyczki 3-bolcowej, a następnie podłączenie jej do gniazda 2-otworowego lub 3-otworowego może spowodować zagrożenie elektryczne - możliwość porażenia prądem.

Jeśli do tego wypalonego gniazdka zostanie podłączone obciążenie wysokoprądowe, takie jak grzejnik elektryczny, a styki będą miały słaby styk, spowoduje to przegrzanie i powstanie pożaru, niezależnie od tego, czy grzejnik będzie miał wtyczkę 2 lub 3 bolcową.


2
Pomyśl o tych wszystkich dwuczęściowych ładowarkach do telefonów .....
Solar Mike

6
Więc mówisz, że to powinno być w porządku? pbs.twimg.com/media/C6lEnAiW0AE_ufl.jpg : P
0xDBFB7

2
@ 0xDBFB7 według standardów domowych systemów elektrycznych w USA, jaki jest problem? (Pytanie OP nie istnieje w Wielkiej Brytanii, ponieważ nie można niczego podłączyć do gniazdka ściennego, chyba że ma kołek uziemiający, który odsuwa mechaniczną żaluzję, aby umożliwić połączenie innych kołków. Urządzenia bez uziemienia nadal mają 3-stykowe wtyczki, ale niepodłączony styk „uziemienia” to po prostu kawałek formowanego izolującego plastiku do obsługi żaluzji bezpieczeństwa.)
alephzero

1
@alephzero Tak, wtyczki typu G i Schuko są naprawdę fajne. Zastanawiam się jednak, czy warto; porażenia prądem są naprawdę dość rzadkie, nawet w przypadku NEMA 5-15. „nie można podłączyć niczego do gniazdka ściennego, chyba że ma ono bolec uziemiający” Nie mów mi, czego nie mogę zrobić! Daj mi wystarczająco duży śrubokręt i miejsce do jego spoczynku, a mogę otworzyć dowolną żaluzję: P
0xDBFB7

@ 0xDBFB7 Wtyczki typu G lubią kłaść się na plecach ... jeśli kiedykolwiek nadepnąłeś na jeden, zorientujesz się, że wtyczki NEMA nie są pozbawione własnych zalet.
J ...

13

Wypowiedź „Barrie” to nonsens, wiele urządzeń nie ma uziemienia, a zatem mają tylko 2-stykową wtyczkę. Takie urządzenia są „podwójnie izolowane” i mają logo 2 kwadratów oraz ewentualnie tekst w rodzaju:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Uszkodzenie tej listwy zasilającej było najprawdopodobniej spowodowane zwarciem i / lub przeciążeniem. Aby tak się stało, nie jest wymagane połączenie uziemienia. Podobnie jest mało prawdopodobne, aby połączenie uziemienie zapobiegło wystąpieniu takich szkód.


6
Tego rodzaju uszkodzenia są charakterystyczne dla złego połączenia, które spowodowało powolną awarię. Słabe połączenie -> nagrzewanie -> ciepło dodatkowo pogarsza połączenie -> wzrost ciepła itp. Prawidłowo działający wyłącznik zwykle łapie zwykłe przeciążenie, ale złe połączenie może spowodować pożar, nawet gdy faktyczne zużycie energii jest dość niskie.
ajb

O czym mówisz? W pytaniu nie widzę żadnego odniesienia do „Barrie”
Ferrybig,

1
@Ferrybig Pierwsza linia: moja lokalna straż pożarna, @ Barrie _Fire, ostatnio opublikowała tweetowanie ...
Bimpelrekkie 10'18

@Bimpelrekkie Czy zastanawiałeś się, czy kiedy opublikowałem komentarz, pytanie nigdy nie zawierało tej nazwy? Brzmisz trochę nieuprzejmie, podkreślając część pytania, której w ogóle nie było
Ferrybig

@ Ferrybig I myślę, że jest to nieco niegrzeczne, sugerując, że powinienem rozważyć, którą wersję pytania przeczytałeś (i skąd mam wiedzieć), ponieważ jest ich wiele: electronics.stackexchange.com/posts/395046/revisions Po prostu pamiętam, że tam był „Barrie” wspomniany, kiedy napisałem swoją odpowiedź. W każdym razie nie rozumiem, o co chodzi z tym, że wspomniano o „Barrie”.
Bimpelrekkie,

3

Podłączenie 2-bolcowego urządzenia do 3-bolcowego gniazda jest OK. Odpowiednio zaprojektowane 2-bolcowe urządzenia są izolowane i nie wymagają uziemienia ochronnego.

Co jest niebezpieczne jest podłączenie 3-płaszczyznach urządzenie do gniazdka 2 płaszczyznach, lub za pomocą 2-ząb przedłużacza z urządzeniem 3 płaszczyznach. Spowoduje to przecięcie ochronnego przewodu uziemiającego na urządzeniu, które tego potrzebuje, narażając użytkownika na porażenie prądem w przypadku uszkodzenia wewnątrz urządzenia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.