Dlaczego moc spada podczas burzy?


Odpowiedzi:


41

Janka zbliża się, ale jest jeszcze kilka szczegółów. (Uwaga, przypominanie z klas EE około 45 lat temu).

Na wielu liniach wysokiego napięcia znajdują się elektrody łukowe w różnych punktach. Gdy piorun uderza w linię, zwiększone napięcie powoduje powstanie łuku elektrycznego na elektrodach. Pomaga to rozproszyć napięcie uderzenia pioruna.

Ale odstęp między elektrodami jest taki, że po utworzeniu łuku normalne napięcie na linii jest wystarczające do utrzymania jej. Tak więc elektrody są uformowane w klasyczny kształt litery V, blisko siebie u dołu i szersze u góry.

Ciepło powoduje podniesienie łuku (patrz „Drabina Jakuba”) i dlatego staje się ono dłuższe. W końcu, kiedy dojdzie do szczytu, napięcie (miejmy nadzieję) nie będzie już dłużej podtrzymywać łuku.

Jeśli łuk nie gaśnie, w końcu zadziała wyłącznik nadprądowy (bezpiecznik) i odetnie zasilanie.

Aby jednak uratować linemanowi podróż do resetowania, wykrywacz nadprądowy jest często zaprojektowany z timerem, który resetuje się po kilku sekundach. Ale zwykle jest limit, ile razy zostanie zresetowany (w przypadku, gdy stan przetężenia jest spowodowany np. Zerwaną linią zasilania).


Jeśli chodzi o to, dlaczego prowadzi to do spadku napięcia na głównej linii, zakładam, że jest to spowodowane zasilaniem sieci z wielu stacji jednocześnie. Jeśli ktoś odpada na chwilę, reszta musi zrobić więcej, zwiększając straty, obniżając napięcie. Coś takiego, prawda?
Maszt

3
@Mast - Występuje spadek napięcia, ponieważ prąd jest zwarty przez łuk. Detektor przetężenia spowoduje całkowite wyłączenia, które trwają kilka sekund, a czasem powtarzają się.
Hot Licks

32

Procedura wyładowania atmosferycznego:

  1. Kiedy piorun uderza napowietrznej linii elektroenergetycznej nie jest przepięcie na początku, przez około 100 milisekund.
  2. To przepięcie tworzy łuk na pobliskim biegunie.
  3. Łuk działa jako zwarcie, więc prąd z obu stron linii napowietrznych przepływa do bieguna łukowego.
  4. Napięcie w innych miejscach sieci spada z powodu ogromnego prądu płynącego do łuku.
  5. Łuk ostatecznie gaśnie.

0

Istnieje inne wyjaśnienie, które nie wymaga bezpośredniego uderzenia pioruna.

Burze wystarczająco silne, aby wytworzyć błyskawicę, zwykle mają silny wiatr. Silny podmuch może zgiąć gałąź drzewa lub inną roślinność tak, że dotknie linii energetycznej i spowoduje chwilowe zwarcie do ziemi. To pobiera duży prąd, który obniża napięcie i powoduje ściemnienie świateł.

Gdy drzewo wygina się do tyłu, moc jest przywracana do normy, natychmiast lub po operacji ponownego zamykania, jak opisano w tej odpowiedzi na powiązane pytanie.

Gałęzie obciążone śniegiem lub lodem mogą znajdować się bliżej linii energetycznych niż w ich nieważonej pozycji, więc w takim stanie kontakt z linią energetyczną może wymagać mniejszego ruchu drzewa.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.