Wyświetlacz siedmiosegmentowy wydaje się pobierać niewiele prądu


17

Kupiłem 1,7-calowy siedmiosegmentowy wyświetlacz LED z katodą zwykłą od AliExpress. Tak więc nie ma dostępnego arkusza danych.

Użyłem rezystora 1 kΩ i źródła 5 V, aby umieścić maksymalnie 5 mA w diodzie LED. Zmierzyłem 1,6 V dla kropki dziesiętnej i 3,5 V dla każdego segmentu. Zmierzony pobór prądu dla jednego segmentu wynosił 1,5 mA.

Teraz spodziewałem się, że każda dioda LED będzie dość słaba przy 1,5 mA, ale było odwrotnie, mogłem umieścić rezystor 4 kΩ i nadal ma użyteczny wyświetlacz.

Zamierzałem prowadzić wyświetlacz za pomocą ATmega328P i MAX7219 (co byłoby w porządku do 500 mA na segment).

Czy ten pomiar wydaje się prawidłowy, a jeśli tak, to mogę upuścić MAX7219 i sterować segmentem bezpośrednio (za pomocą rezystorów ograniczających prąd) za pomocą ATmega?


Nowoczesna pojedyncza cyfra jest łatwa do kierowania bezpośrednio z mikro. Jeśli musisz wprowadzić wiele cyfr, staje się to trudniejsze. Sterownikami cyfr będzie prąd w segmencie DC * n * 8 dla n cyfr.
Spehro Pefhany

@SpehroPefhany Potrzebuję 2 cyfry, ale mam dużo zapasowego IO na moim atmega328p;) Mogłem wykorzystać to jako okazję do multipleksowania.
mathieu,

Przekonałem się, że nowoczesne diody LED są o wiele jaśniejsze niż myślę. Używam 10k przy 5V podczas układania rzeczy na desce i wciąż jest wystarczająco jasno jako wskaźnik (w każdym razie wewnątrz). Z wyjątkiem żółtych z jakiegoś powodu.
user253751,

Należy pamiętać, że maksymalny pobór prądu dla mikrokontrolerów zwykle wynosi dwie specyfikacje: na pin i całkowity limit prądu. I zazwyczajtotal != npins*max_per_pin
krytyczny

Odpowiedzi:


19

Po pierwsze +1 za pomiar twojego wyświetlacza. Zbyt często pojawiają się tutaj pytania dotyczące „Oszczędziłem pieniądze, kupując tanio od Alibaba, ale to nie działa. Teraz proszę poświęć mi cenny czas, pomagając mi” .

W dzisiejszych czasach diody LED są bardzo wydajne. Nie potrzebują już 20mA wymaganego w pierwszej generacji. 1mA lub mniej nie jest rzadkością.

Tak, napędzasz je prosto z atmega328.


3
Dzięki. Dużą frajdą jest nauka tej pracy i porównywanie wartości oczekiwanych z rzeczywistymi za pomocą multimetru. Teraz mam trochę do zrobienia w Eagle;)
mathieu

9
Zależy to również od oświetlenia otoczenia, w świetle dziennym będziesz musiał jechać mocniej, aby dosłownie przewyższyć słońce, w ciemności wystarczy tylko tyle, by w ogóle świecić.
maniak zapadkowy

0

Użyj rezystorów ograniczających prąd. Możesz poradzić sobie z 1, jeśli multipleksujesz wyświetlacz (włączasz tylko 1 segment na raz), lub użyj 7, jeśli prowadzisz wszystkie 7 jednocześnie. Zaletą MAX7219 jest to, że dba o ciebie multipleksowanie i może prowadzić do 8 cyfr z zaledwie 3 wyjściami z Atmega328P.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.