Dlaczego akcelerometry (i inne urządzenia MEMS) tak rzadko są zintegrowane z komponentami?


9

Sposób, w jaki zmierzamy, z roku na rok coraz więcej funkcji przenosi się do jednego układu. Jednak jedną z rzeczy, która wydaje się całkowicie nietknięta, są urządzenia MEMS, takie jak akcelerometry i żyroskopy.

Pomimo wielu klas urządzeń praktycznie wymagających akcelerometrów, integracja MEMS z układami wydaje się niezwykle rzadka, z wyjątkiem kilku drogich (i słabych) wartości odstających od ST i Boscha. Zakładam, że przyczyna jest techniczna.

W szczególności interesują mnie następujące pytania:

  1. Co sprawia, że ​​są tak rzadkie?
  2. Czy różnice w procesie mają na to wpływ?
  3. W jaki sposób istniejące komponenty omijają te problemy?

2
Poza wymienionymi poniżej przyczynami związanymi z procesem / kosztami dodam, że prawdopodobnie nie chcesz, aby SoC to zintegrowało. Z tego samego powodu, dla którego producenci mają wiele wariantów akcelerometrów w swoim katalogu: mają różne specyfikacje / dokładność / cenę / itp. ... i chcesz być w stanie wybrać ten, który odpowiada Twoim potrzebom. Zintegrowanie niewłaściwego z układem nie służy żadnemu celowi poza tym, że jest droższy.
słabe

2
Czasami nawet nie integrują układów MEMS z innymi układami MEMS. Niektóre z wymienionych typów czujników mają kilka połączonych kości w jednym pakiecie.
Spehro Pefhany

Masz na myśli IMU, chipy są zintegrowane poprzez łączenie matryc. Nie każdy ma taką możliwość. Drogie jest terminem względnym, myślę, że są tanie za jedyne 7 $. Jeśli uważasz, że możesz zintegrować akcelerometr, magnetometr i żyroskop na płytce drukowanej (która byłaby większa), daj mi znać. Pamiętaj, że kilka lat temu IMU były większe i znacznie droższe
skok napięcia

Odpowiedzi:


9

Jeśli chodziło Ci o pytanie „dlaczego nie zintegrujemy ich w pełne SOC”, obawiam się, że tak naprawdę nie odpowiadam na poniższe pytanie. Jeszcze:

Oprócz podanych już tutaj powodów, nie tylko wymagają one dodatkowych kroków, ale także kompromisów w zakresie kroków. Innymi słowy, twoja część MEMS nie będzie tak dobra (ani tak tania), gdy zostanie zintegrowana z CMOS, niż byłaby, gdyby była wykonana z osobnym procesem. CMOS również nie byłby tak dobry jak dedykowany proces CMOS (na przykład etapy podgrzewania części MEMS miałyby wpływ na profile domieszkowania urządzeń CMOS. Wiele etapów cięcia, takich jak trawienie plazmowe, DRIE itp., Wykorzystuje duże pola i może powodować ładowanie w celu uszkodzenia urządzeń). Jest to jednak zrobione: weź ten przykład z czujników ciśnienia Melexis MLX90807 / MLX90808 ( źródło ).

Die grafika

Z tego powodu często taniej jest po prostu korzystać z różnych procesów i łączyć się w pakiecie. Oto przykład mCube ( źródło ). Na lewym górnym obrazku widać dwie kości. Według źródła górna matryca jest połączona z dolną za pomocą przelotowych przelotek krzemowych.

Matryca połączona drutami

Przykład, w którym przewody łączące są używane do łączenia wielu matryc ( źródło ):

wprowadź opis zdjęcia tutaj


8

Ten sam powód, dla którego nie znajdujesz pamięci DRAM w kontrolerach: kroki procesu, aby je uczynić, są zbyt różne od standardowego procesu CMOS.

Nawet dodanie czegoś takiego jak OTP do urządzenia może oznaczać dodatkowe 4 lub 5 etapów procesu, co powoduje, że układy są droższe.

Nie wiem, czy EEPROM jest po prostu opłacalny, czy też je dodają, ponieważ w przeciwnym razie nie mogą konkurować z mikrokontrolerami, które je mają.


2
  1. Nie ma na nie popytu.

  2. Tak, procesy się różnią. MEMS wykorzystuje etapy procesu, takie jak DRIE i trawienie na mokro, które nie są potrzebne do normalnych układów scalonych. Uwzględnienie tych kroków jest (niezwykle) kosztowne.

  3. Istniejące komponenty nie omijają tego problemu, koncentrują się na byciu komponentami, w których istnieje wystarczający popyt, aby (miejmy nadzieję) zrównoważyć wzrost ceny spowodowany dodatkowymi etapami procesu.


Myślę, że pierwszy punkt jest sprzeczny z dwoma drugimi. Problemem wydaje się koszt procesu, a nie popyt.
Azsgy,

1
Cóż, są one nierozerwalnie związane z podażą i popytem. Uwzględnienie tych procesów jest kosztowne. W bardzo szczególnych przypadkach możesz odzyskać inwestycję w te kosztowne kroki. Przypadki te zależą od tego, ile jest popytu. Na rynku napędzanym przez konsumentów popyt określa, które produkty są wprowadzane na ten rynek. Układy scalone są głównie rynkiem napędzanym przez konsumentów.
DonFusili

0

Ponieważ akcelerometry i żyroskopy wymagają masy bezwładnościowej, im wyższa masa, tym większa czułość czujnika. Im wyższa masa, tym większe wymiary. Włączenie do układu zwiększa koszt bardziej niż jakiekolwiek inne urządzenie peryferyjne.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.