Dobre zastosowania dla sondy 1: 1


11

Wszyscy wiemy, dlaczego stosowanie odpowiednio skompensowanej sondy 10: 1 jest koniecznością podczas oglądania sygnałów prędkości MHz na lunecie o impedancji wejściowej 1 MOhm. Kto może teraz dobrze wykorzystać sondę 1: 1? Te sondy nie znalazły większego zastosowania w moim laboratorium.

Jedyne, o czym mogę myśleć, to to, że sondy 1: 1 mogą być przydatne do wykonywania pomiarów tętnienia zasilacza, przełączania artefaktów itp. Ja jednak wątpię, czy sonda 1: 1 jest w stanie łatwo połączyć się z niskim wystarczająca impedancja przenoszenia gruntu, aby naprawdę zobaczyć, co się dzieje, na przykład, szyna zasilająca z przełączaniem. Howard Johnson ( „Zdrowa moc” ) i Jim Williams ( „Minimalizowanie resztek przełączania regulatora w wyjściach liniowego regulatora”, strona 11) obaj omawiają podobną technikę, ale używają zwykłego kabla koncentrycznego zamiast sondy 1: 1. W przykładzie Howarda Johnsona osłona koncentryczna jest przylutowana do płyty przewodem magistrali, aby uzyskać możliwie najniższą impedancję przenoszenia uziemienia. Eliminacja indukcyjności w przewodzie uziemiającym jest kluczem do sondowania artefaktów szybkiego przełączania. Nie jestem pewien, jak dobrze sprawdziłaby się sonda 1: 1 w tym przypadku, ale prawdopodobnie da się sprawić, żeby działała dobrze.

Czy ktoś może polecić inne zastosowania sondy 1: 1?


3
„Wszyscy wiemy” - cóż, właściwie nie jestem całkiem pewien, dlaczego są tak często używane?
Keegan Jay,

Odpowiedzi:


15

Hałas w przedniej części oscyloskopu jest dość wysoki, może 1mVp-p.

Zastosowanie sondy 1: 1 obniża poziom szumów odniesiony do wejścia o rząd wielkości. Nadal dość kiepski, ale otwiera kilka drzwi.


10

Wygoda. Sonda 1: 1 (lub ustawienie x1 na przełączalnej sondzie x10) będzie prawdopodobnie miała nieco niższą pojemność niż 50-omowy kabel koncentryczny o tej samej długości, a także poręczne zaciski na sygnale i masie. Jest to zatem wygodne narzędzie do małych sygnałów, w których szum powoduje, że sonda 10: 1 nie nadaje się do użytku, oraz do niskich częstotliwości, w których stosunkowo długi przewód masy nie powoduje problemu.

W przypadku bardziej krytycznych sytuacji monitorowania możesz użyć wejścia 50 omów bezpośrednio, aktywnej sondy, sondy DIY lub zwykłego kabla koncentrycznego.

Używam stałych sond x10. Brak przełącznika oznacza, że ​​jedna rzecz pójdzie nie tak, a przełączane sondy często znajdują się w niewłaściwej pozycji i trudno je zlokalizować. Kiedy potrzebuję x1, używam krótkiego kabla koncentrycznego.


3

Sonda koncentryczna vs 1: 1. Użyłem obu. W dużym stopniu zależy to od impedancji źródła. Sonda lepiej dopasowuje się do impedancji wejściowej zakresu (R // C) w całym zakresie częstotliwości, co może mieć znaczenie przy wyższych impedancjach źródła. (Jeżeli obciążenie pojemnościowe długiego kabla koncentrycznego może obniżyć odpowiedź w.cz.)


2

Czy ktoś może polecić inne zastosowania sondy 1: 1?

Dzięki zakresowi analogowemu 5MHz, który dostałeś za darmo po nurkowaniu w śmietniku, odpowiedź częstotliwościowa sondy staje się trochę mniej ważna;)

Dla początkujących jest to o wiele lepsze niż brak zakresu!


2

W przeciwieństwie do przypadkowego kawałka kabla koncentrycznego 50/75/93 Ohm - który na pierwszy rzut oka wydaje się być idealnym zamiennikiem dla sondy 1: 1 - sonda 1: 1 lub przełączalna nadal korzysta z celowo stratnego kabla koncentrycznego (który Stosowane są również sondy 1:10, 1: 100), więc odbicia są bardziej tłumione, nawet jeśli system jest bardzo niedopasowany.

W końcu sonda 1: 1 dobrze służy jako kabel połączeniowy do dowolnego źródła, które ma stosunkowo niską impedancję i sygnały o niskim poziomie, takie jak sygnały audio, wysyłane z pasywnych (np. Indukcyjnych lub tensometrycznych) czujników. Pamiętaj, że nie każdy zakres (lub wtyczka zakresu) spada do 1 mV / dz - i że 1 mV / dz przy pomocy sondy 1:10 oznacza, że ​​potrzebujesz 80 mVpp do wypełnienia ekranu, 400 mVpp przy 5 mV / dz (minimum np. Tek 7A18 / 7A26), 2-3Vpp (!!) przy 50mV / dz (minimum wielu naprawdę starych zakresów względem ich wtyczek ogólnego przeznaczenia - pomyśl 545B / CA. Nie zwykle 4Vpp, ponieważ tego rodzaju zakres ma zwykle 4 lub 6 dz. Wysokości, nie 8).

Również dokładność prądu stałego prawdopodobnie będzie lepsza (chyba że stratny kabel rzeczywiście jest w dziesiątkach kiloomów), co może mieć znaczenie, jeśli funkcja odczytu zakresu zostanie wciśnięta do pracy jako DVM.


2

Miał bardzo ograniczone zastosowanie do sygnałów <20 MHz, gdzie obciążenie 1M przy ~ 50pF lub więcej przy sygnałach poniżej 1 do 50mV.

jeśli większy a 10: 1. Sonda jest lepsza, a jeśli mniejsza, najlepsza jest sonda różnicowa buforowana FET lub 50 Ohm zakończona, jeśli to możliwe.

Zawsze możesz uzyskać większą przepustowość, usuwając zaciski i przewody uziemiające za pomocą podwójnych zębów.

Możesz ich użyć, gdy sniffer EMI udowodni analizatorowi widma za pomocą krótkiego otwartego przewodu lub lepiej pętli uziemienia dla RF

Wiele zakresów ma filtr BW 20 MHz lub podobny. To sprawia, że ​​sonda 1: 1 jest bardziej przydatna, ponieważ nie jest w stanie dokładnie uchwycić czasów przechodzenia poza to pasmo bez dzwonienia. Sonda po prostu nie jest zrównoważona pod względem impedancji z powodu wejściowej impedancji RC i indukcyjności sondy.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.