Dlaczego pin neutralny jest cieplejszy niż pin aktywny?


16

Często używam grzałki zanurzeniowej (pokazanej poniżej) i zauważyłem, że po odłączeniu grzałki, neutralny styk 3-stykowej wtyczki jest dość gorący (około 5 stopni więcej - ale niezbyt gorący) w porównaniu do styku pod napięciem . Jak ta różnica temperatur jest możliwa i dlaczego? wprowadź opis zdjęcia tutaj


21
Może to być wynikiem złego połączenia między neutralnym stykiem a używanym gniazdem. Gniazdo powinno zostać sprawdzone i wymienione przez elektryka.
Uwe

12
Ogrzewanie może również pochodzić ze złego kontaktu w gniazdku ściennym. Wypróbuj inne gniazdko. Jeśli ogrzewanie pochodzi z gniazdka, napraw je, może rozpalić ogień.
Peufeu

1
Być może istnieje różnica w wewnętrznym oporze? Ponieważ ciepło pochodzi z rozproszonej energii, co jest wynikiem strat o wartości I ^ 2R $. Rezystancja netto i prąd netto są względnie stałe, ale przez określony segment materiału przewodzącego można znaleźć większy opór lokalny niż gdzie indziej, powodując większe rozpraszanie ciepła. Może to być usterka lub być może wynik procesu produkcyjnego.
CogitoErgoCogitoSum

1
@CogitoErgoCogitoSum: Użyj \$do wbudowanego MathJAX i $$do własnej linii na tej stronie.
Tranzystor

2
Hی !! Gdy elektrony przepływają z drutu „gorącego” do drutu neutralnego, nagrzewają się w elemencie grzejnym. Oczywiście połączenie neutralne będzie cieplejsze! ;-)
Hot Licks

Odpowiedzi:


39

Właśnie miałem jeden z nich w zeszłym tygodniu. Wtyczka była gorąca, a gniazdo gorętsze. Jestem facetem od elektryczności, więc go wyrzuciłem. Drutowy drut # 12 wbity w mniejszy otwór # 14 dźgnięcia w plecy. Dwie trzecie pasm nie trafiło w dziurę!

Takie głupie rzeczy zdarzają się cały czas i musisz je zdusić w zarodku, gdy tylko je zobaczysz.

Nie używaj tego gniazdka, dopóki nie zostanie naprawione. Prawdopodobnie jest zasilany przez inne gniazda tego samego obwodu, więc sprawdź to gniazdo, korzystając z nich. Napraw to jak najszybciej.

Gdybym użył następnego gniazdka, nigdy bym go nie znalazł. Może rozpalić ogień. (Używamy stalowych skrzynek przyłączeniowych, co pomaga.)


1
Myślę, że masz obsesję na punkcie awarii dźgania w plecy! Jest to wyraźnie wtyczka pochodna BS546 (prawdopodobnie Indie, biorąc pod uwagę markę Bajaj, ale również używana w Południowej Afryce SANS164-1, GOST itp.). Z pewnością nie oferują one połączeń dźgających w plecy. Podejrzanie gniazda lub połączenia z nim nie jest oczywiście błędem, ale nie będzie to problem dźgnięcia w plecy. Te rzeczy są dziwactwem z Ameryki Północnej ...
J ...

@J ... zgodził się ... Jestem w Indiach i ja też teraz nie sądzę, że jest to problem dźgnięcia w plecy .. To jedyny przypadek, w którym neutralny pin wydaje się gorący nie z ładowarek i innych urządzeń.
ilyas

2
@fluuufffy To urządzenie o dużej mocy - dlatego inne urządzenia się nie nagrzewają. Nie oznacza to jednak, że nie ma problemu z okablowaniem gniazda (ani z samym gniazdem). Gniazdo nie będzie miało złączy dźgnięć w plecy, więc nie będzie z tym związane, ale prawdopodobnie nadal jest to złe połączenie z gniazdem (lub złe gniazdo), które jest problemem. Dobrym testem byłoby uruchomienie grzejnika na innym gnieździe, aby sprawdzić, czy to samo zachowanie można odtworzyć - prawdopodobnie nie.
J ...

@J ... to choroba zakaźna wśród typów elektrycznych, rozprzestrzenia się poprzez naprawianie problemów z dźgnięciem. Chociaż sam w sobie nie był to problem dźgnięcia w plecy, był to problem „o czym myślałeś”. Europa ma znacznie lepszą wrażliwość, nawet nie dopuszczają nakrętek z drutu. Jeśli tylko to gniazdo się nagrzewa, a inne nie, to jest to gniazdo. Zwłaszcza jeśli to gniazdo nagrzewa się, gdy znajduje się w innych gniazdach. W przeciwnym razie musi to być wtyczka.
Harper - Przywróć Monikę

20

Napięcie na każdym pinie, pod napięciem lub neutralne, nie ma znaczenia. Również prąd przepływający przez każdy pin będzie taki sam.

Różnica polega na rezystancji połączenia, przez które przepływa prąd. Spowodowane będzie to tym, że sprężyny w gnieździe nie mają dobrego kontaktu ze stykiem wtykowym.

Nie jest niczym niezwykłym, że użytkownicy o dużym natężeniu, np. Czajniki, sprawiają, że szpilki są nieco ciepłe. Jednak taki podgrzewacz filiżanek pobiera bardzo mało prądu, więc ciepły pin wtyczki ostrzega, że ​​gniazdo może wymagać wymiany. Przy większym prądzie przy użyciu urządzenia może ono być wystarczająco gorące, aby spowodować pożar.


1
Nie nazwałbym tego bardzo małym prądem. Jest to 1kW (tak naprawdę zdjęcie mówi 1KW, ale nie jest to złe użycie prefiksów SI); to jest to samo, co czajnik o niskiej mocy lub 1 / 2--1 / 3 czajnik o pełnej mocy. Narysuje 4-5A przy założeniu, że wtyczka BS546 5A jest używana przy zamierzonym napięciu 230 V (ish). ~ 50mΩ wystarczyłoby, aby spowodować 1W ogrzewania, a to sprawiłoby, że pin byłby dość gorący. Jesteśmy również blisko prądu znamionowego wtyczki (i gniazda, chociaż wiele krajów, które używają wtyczek BS546 używają gniazd z wieloma wtyczkami ), więc należy się spodziewać pewnego nagrzewania.
Chris H

5

Mówiąc prościej, na wypadek, gdyby laik natknął się na to pytanie:

Wskazuje to, że wtyczka / przewód, gniazdo lub oba są uszkodzone i należy je jak najszybciej sprawdzić, ponieważ istnieje ryzyko pożaru.


2

Wysoka rezystancja połączenia wtykowego jest często spowodowana utlenianiem na powierzchni jednego z odpowiednich styków / gniazd. Niezależnie od tego, które to jest, ciepło często powoduje utlenianie na drugiej powierzchni, co również powoduje nadmierne ogrzewanie. Jeśli jest on teraz podłączony gdzie indziej, ta ogrzewana powierzchnia sprzyja utlenianiu nowej powierzchni współpracującej i tak dalej. Jest to ta sama epidemiologia, co zoologiczne choroby weneryczne. Terminologia jest podobna, krycie, złącze męskie, żeńskie ....

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.