Integralność sygnału magistrali CAN


11

Kanały to CAN_H (czerwony), CAN_L (niebieski) i CAN_H-CAN_L (brązowy).

Na poniższym schemacie można zauważyć, że CAN_H-CAN_L ma akceptowalny kształt sygnału. Jednak zarówno CAN_H, jak i CAN_L wyglądają dla mnie źle. W rzeczywistości urządzenie nie działa w hałaśliwym otoczeniu. Mam dwa pytania:

  1. Czy uważasz, że integralność sygnału jest tutaj problemem?

  2. CAN_H-CAN_L czasami ma wysoki poziom napięcia 1,65 V (lewa część), a czasami ma wysoki poziom 2,06 V (prawa część). Myślisz, że to problem?

Wpisz opis zdjęcia tutaj

Odpowiedzi:


16
  1. Nie. Sygnalizacja różnicowa działa zgodnie z przeznaczeniem.
  2. Nie. Tak długo, jak „ napięcie w trybie wspólnym ” nie przekroczy wartości znamionowych transiwera. Maksymalne wartości prądu stałego, które dla transiwera CAN takiego jak MCP2551 wynoszą od -42 V do +42 V.

Kabel skrętki i tryb sygnalizacji różnicowej sprawiają, że sygnały single-end wyglądają jak bełkot, podczas gdy szum nie wpływa na sygnał różnicowy. Od czasu do czasu będziesz mieć uszkodzoną ramkę, ale CAN ma kilka funkcji, które gwarantują, że tylko prawidłowe ramki są akceptowane, a złe są przesyłane ponownie.

  • CRC do wykrywania błędów bitów.
  • Błędy ramek. Gdy jeden węzeł wykryje błąd, wysyła ramkę błędu, która wymusza dominację magistrali dłużej niż reguła wypychania bitów. Wszystkie węzły to widzą.
  • Automatyczna ponowna transmisja do limitu błędów.

Mam też jeden z tych obrazów. Są to obrazy podręczników dotyczące sygnalizacji różnicowej. Ten rodzaj hałasu jest nieunikniony w systemach z elektromechanicznymi lub przełączającymi komponentami dużej mocy.

Obraz podręcznika różnicowego magistrali CAN


Dzięki za odpowiedź. Czy uważasz, że izolacja jest potrzebna, gdy kabel puszki ma około 5 metrów długości?
richieqianle

@richieqianle Polecam izolację galwaniczną dla każdego węzła. To nie jest drogie (ic's: sn6501, si8621), szczególnie nie, jeśli może zaoszczędzić ci kłopotów. Jednak funkcjonowanie magistrali CAN nie jest konieczne. Wyszukaj podzielone zakończenie i upewnij się, że węzły są odpowiednio uziemione.
Jeroen3
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.