Jakie są powody, aby łączyć kondensatory szeregowo?


27

Zwykle albo łączysz kondensatory równolegle, ponieważ chcesz zwiększyć całkowitą pojemność, montując elementy w określonym kształcie / pozycji, lub po prostu łączysz kondensatory, kupując pojedynczy kondensator o większej wartości.

Łączenie kondensatorów szeregowo zmniejsza całkowitą pojemność i nie jest bardzo powszechne, ale jakie są możliwe zastosowania? Nie należy go na przykład zwiększać napięcia znamionowego, ponieważ nie można zagwarantować, że środek będzie miał połowę napięcia stałego prądu stałego bez użycia rezystorów odpowietrzających.

Odpowiedzi:


15

Widziałem to tylko w celu zwiększenia napięcia. W niektórych front-endach zasilaczy (konwersja AC / DC) z podwajaczem napięcia kondensatory są równolegle przy niskim napięciu i szeregowo przy wysokim napięciu. Działa to dobrze, ponieważ przy stałym braku prądu prąd jest dwukrotnie niższy przy niższym napięciu.

Jak wspomniałeś, wymagane są rezystory równoważące.


17

W zastosowaniach motoryzacyjnych widziałem dwa ceramiczne kondensatory połączone szeregowo, aby zwiększyć bezpieczeństwo przed zwarciami. W skrajnym przypadku osoba krótka może wywołać pożar i słyszałem, że zdarzyło się to przynajmniej raz.


5
Musiałem zrobić coś podobnego, otrzymując produkt z listy UL. Test „awarii komponentów” obejmował sprawdzenie, co by się stało, gdyby wewnętrzny kondensator nie doznał zwarcia. (Zupełnie nierealistyczny test, ale UL jest upartym regułami i pobłogosław je za to. Więc źródło 50 000 amperów zostało zwarte bezpośrednio na dwóch diodach 100 A. Tak, płomień uciekł z pudełka.) Aby przejść test bez konieczności kosztownego zewnętrzne utrwalanie, nakładamy dwie nakładki szeregowo. W ten sposób, jeśli nastąpi zwarcie, sama szyna DC nie jest zwarta. Oczywiście innym sposobem jest po prostu trzymanie płomienia w pudełku.
Stephen Collings,

@StephenCollings Jestem ciekawy, dlaczego mówisz, że to nierealny test. Czy to z powodu twojego konkretnego obwodu czy ogólnie? Widziałem, że ceramiczny kondensator obejściowy nie doznał zwarcia. Znalezienie go bez kamery termicznej było prawie niemożliwe. Prąd był ograniczony przez PS, więc sama czapka nie wybuchła w płomieniach.
horta

W moim przypadku były to samoleczące się przykrywki filmowe. Na pewno ceramika prawdopodobnie będzie krótsza.
Stephen Collings

„Tam, gdzie napięcie nie stanowi problemu, dwa kondensatory połączone szeregowo mogą pozwolić na bezpieczne zwarcie jednego z nich - technika przydatna przy dodawaniu redukującego szumy kondensatora obejściowego między uziemieniem pierwotnym a wtórnym”. ieee.li/pdf/essay/...
endolit

17

Innym powodem, dla którego wykonuje się projekty produkcyjne, jest zmniejszenie zestawienia komponentów (BOM). Jeśli twój projekt ma obciążenia 100 nF, ale potrzebuje jednego ~ 50 nF, często tańsze jest użycie dwóch 100 nF w serii ze względu na ilość, w której kupujesz 100 nF, a także skraca czas konfiguracji pick / place.


8

Czasami widzisz elektrolity połączone szeregowo, o przeciwnych kierunkach polaryzacji. Innymi słowy, jedna czapka zawsze będzie skierowana do przodu, bez względu na napięcie przyłożone zewnętrznie. Sądzę, że w ten sposób dochodzi do sytuacji, w której kondensator „niepolaryzowany” jest elektrolityczny.

kontynuacja -

okazuje się, że to, co mogłoby WYGLĄDAĆ jak dwie zwykłe elektrolityki, w rzeczywistości nie jest dwiema zwykłymi elektrolitami. Pomimo niesamowitego podobieństwa do tego, wysoce prawdopodobne jest, że urządzenia, które widziałem, miały również inne właściwości.

Morał tej historii jest taki, że jeśli zobaczysz coś, co wygląda jak dwie elektrolityki połączone ze sobą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie elektrolityczne „NP”, ale nie próbuj tworzyć ich samodzielnie przy pomocy zwykłej elektrolityki. (Niby „nie można zrobić BJT z dwóch diod”)

żyć i uczyć się, prawda? dlatego wszyscy kochamy nasze wymiany stosów. dzięki Kortuk za otwieracz do oczu.


1
Nie rób tego. Będzie również działał jak kondensator, ale gdy minie kilka woltów, zdmuchnie on izolator.
Kortuk


@kortuk: Myślę, że to szaleństwo, ponieważ jeśli ktoś jest zawsze nastawiony na przód, zawsze jest też nastawiony na odwrót, ale mówię wam, że widziałem tego rodzaju rzeczy sprzedawane na rynku - może coś innego się tam działo. fwiw było w obwodzie zwrotnicy audio.
JustJeff,

3
Dostępne są „specjalne kondensatory przeznaczone do pracy na prąd przemienny, zwykle określane jako typy„ niespolaryzowane ”lub„ NP ”. W nich warstwy tlenku pełnej grubości są formowane na obu taśmach z folii aluminiowej przed montażem. Na przemiennych połówkach cykle prądu przemiennego, jeden lub drugi pasek foliowy, działa jak dioda blokująca, zapobiegając uszkodzeniu elektrolitu przez prąd wsteczny. Zasadniczo kondensator prądu zmiennego 10 mikrofaradów zachowuje się jak dwa kondensatory prądu stałego 20 mikrofaradów w odwrotnych szeregach. ”
endolith,


8

Komentarze Kortuka tutaj po raz pierwszy słyszę, że umieszczenie dwóch identycznych kondensatorów elektrolitycznych jeden na drugim jest „bardzo ryzykowne”.

Następujące odniesienia wydają się zaprzeczać Kortukowi:

  • „kondensatory elektrolityczne ... Urządzenia niepolarne (lub dwubiegunowe) można wytworzyć za pomocą dwóch anod zamiast anody i katody lub można połączyć dodatnie lub ujemne dwa identyczne urządzenia razem, a następnie pozostałe dwa zaciski utworzy niepolarne urządzenie ”. - http://electrochem.cwru.edu/encycl/art-c04-electr-cap.htm

  • „możesz zastąpić dwie regularne elektrolityki szeregowo ... z ich ujemnymi końcami połączonymi pośrodku.… tak naprawdę można znaleźć, gdybyś otworzył prawdziwy niespolaryzowany kondensator”. - Charles Platt. „MAKE: Electronics: Learning Through Discovery”. O'Reilly Media, Inc., 2009. str. 249. (fragmenty dostępne na http://books.google.com/ ).

  • „Powszechnym sporem jest to, czy można wytworzyć niespolaryzowany kondensator, umieszczając dwa spolaryzowane elektrolityki jeden za drugim. Ludzie robią to od lat, bez mojej wiedzy”. http://my.execpc.com/~endlr/electrolytic.html

Oczywiście kondensator wysadzi (lub nie) bez względu na to, w którą stronę głosuje większość. Czasami słabszy ma rację.


Myślę, że jest to podobne do problemu diody LED, dopóki pozostajesz przy napięciu 5 V lub niższym, nic ci nie jest, w mojej pracy używamy 24 V (przemysłowego), a mój współpracownik nie słuchał. Te 8 tablic LED kosztuje wiele, jeśli są certyfikowane do zastosowań medycznych.
Kortuk

1
Diody LED działają dobrze jak normalne diody przy napięciu 220 V, jeśli są połączone szeregowo ze 100k lub mniej. Rozpadają się wokół 100 V, ale prąd jest zbyt niski, aby spowodować poważne obrażenia (przynajmniej nie za kilka dni).
jpc,


7

Zrobiłem to tylko w celu zwiększenia napięcia znamionowego i używaliśmy dużych superkondensatorów. Zostały ocenione na 2,7 V i chcieliśmy 5 V, więc połączyliśmy się szeregowo. Kupiliśmy ładny kontroler ładowania, który miał za zadanie upewnić się, że oba mają takie samo ładowanie, ładując je równolegle.

Obniżyło to naszą pojemność do ~ 25 Farad, jak sądzę, ale ESR wynosił <. 1 om.


Jaka jest całkowita ESR połączenia szeregowego (super-) limitów? ESR1 + ESR2? Czy twoje ostatnie zdanie sugeruje, że połączenie szeregowe poprawiło ESR?
alexei

5

Użyłem dziesięciu superkondensatorów 3.3F o napięciu znamionowym 2,7 V szeregowo, aby zbudować kondensator buforowy do cyfrowo sterowanej lokomotywy kolejki ogrodowej. Dzięki temu działa znacznie lepiej na brudnych torach lub przełącznikach. Napięcie nominalne wynosi 24 V.

Do pierwszej wersji użyłem schematu zaproponowanego przez kogoś innego, który nie równoważy napięcia. Tak czy inaczej, rezystor 3k3 rozładowuje go przez kilka minut, aby zapobiec niespodziankom.

Drugi użyje rezystora 1% 330 na kondensator do zrównoważenia napięcia, zobaczymy, czy istnieje różnica w długości życia.


to jest w zasadzie taki sam jak Kortuk za odpowiedź
endolit

2

Aby zrobić karabin kolejowy =)

Łączenie ich szeregowo zwiększa możliwości napięciowe (dodaj ograniczenia napięcia wszystkich nakładek szeregowych).


Czy karabin nie chce, aby wszystkie działały równolegle w celu uzyskania wysokiego prądu?
endolith

Nie sądzę? „Kondensatory są zmontowane w 8 podbankach połączonych szeregowo, każdy z nich zawiera 4 kondensatory równolegle, dla całkowitej wartości nominalnej 3200 V, szczytowego obciążenia 3,6 kV i pojemności (zmierzonej) 3088,3 uF”.
endolith,

0

Aby mieć odporność na zwarcie, szczególnie ceramiczne kondensatory podłączone do linii energetycznych. Jeśli kondensator ulegnie zwarciu, może spalić ślad na płytce drukowanej lub, co najgorsze, może spowodować pożar.


0

Cóż, może ludzie rzadko widzą tę konfigurację; tę sztuczkę można jednak wykorzystać do stworzenia kondensatorów bipolarnych wysokiego napięcia. Jeśli połączysz szeregowo dwa kondensatory o jednakowej wartości w szeregu, katodę do katody i użyj tylko dodatniego przewodu każdej nasadki, aby połączyć się z inną częścią obwodów.

Ta sztuczka jest bardzo często spotykana w sprzęcie audio.

Moje dwa centy.


3
Jest to wspomniane w poprzednich odpowiedziach.
JRE
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.