Dlaczego panele LCD są spolaryzowane pod kątem 45 stopni?


13

Rozumiem zasadę działania paneli LCD, ale zastanawiam się, dlaczego określony kąt wyjściowy polaryzacji został wybrany, powiedzmy, poziomy lub pionowy.


2
Kilka wyświetlaczy jest spolaryzowanych w poziomie lub w pionie. W zależności od sposobu montażu mogą powodować problemy dla osób noszących okulary przeciwsłoneczne. Z drugiej strony czytałem również o wyświetlaczach, które miały tylko jeden polaryzator, które zostały zaprojektowane tak, aby wydawały się puste dla osób nie noszących okularów przeciwsłonecznych.
supercat

3
Haha .. Podoba mi się to. Pusty ekran, chyba że nosisz okulary przeciwsłoneczne: c)
Kaos

2
@ user3294068 Powiedziałbym, że odpowiedź cienkiego pochodzi od wiarygodnego źródła, 3M, które tworzy te warstwy polaryzacyjne dla przemysłu.
VBwhatnow

Odpowiedzi:


14

Umieszczenie polaryzatorów i warstwy wyrównującej na wyświetlaczu TN pod kątem 45 ° i 135 ° może pomóc poprawić wydajność kąta widzenia. W ten sposób kąty najlepszego kontrastu są umieszczane w płaszczyźnie poziomej wyświetlacza.

Ma to związek z asymetrycznym kształtem, jaki przyjmują ciekłe kryształy na wyświetlaczu TN.

Od: 3M Optics 101 .

Podczas gdy wszystkie filmy mają charakter informacyjny (choć nieco powtarzalny), ostatni „Optics 101 - oryginalne animacje Flash” przechodzi do sedna. Polecam oglądać od samego początku, ale szukana odpowiedź pojawia się około 13 minut, „Część 15: Twisted Nematic Displays: TN Orientation”


Film dobrze odpowiada na pytanie. Wyświetlacze TN mają słabą widoczność, patrząc z boku; mają ograniczone kąty widzenia. Obrócenie polaryzacji o 45 $ ^ o $ zmniejsza to problem.
user3294068,

8

Domyślam się, że może to być spowodowane spolaryzowaniem okularów przeciwsłonecznych w poziomie (lub w pionie), a następnie zablokowaniem światła LCD (chyba że spolaryzowane pod innym kątem).

Zrobiłem guick google i znalazłem ten post :

Czy wszystkie okulary są polaryzowane w ten sam sposób?

Tak, chyba że zostały wyprodukowane nieprawidłowo. Olśnienie, które próbują wyeliminować, zwykle odbija się od powierzchni poziomych (nawierzchni drogi lub wody) pod niewielkim kątem, więc odbite światło jest spolaryzowane poziomo. Spolaryzowane okulary są spolaryzowane pionowo, aby zmniejszyć odblaski.

To brzmi dla mnie wystarczająco rozsądnie. Jacyś chętni?


4

Kiedy światło odbija się od wody, jest spolaryzowane poziomo ( w ). Wszystkie spolaryzowane okulary „przeciwodblaskowe” są spolaryzowane pionowo, aby blokować to światło. (Gdyby były spolaryzowane pod dowolnym innym kątem, przynajmniej część tego „olśnienia” przeciekłaby).

Większość paneli LCD jest zaprojektowana tak, aby światło wychodzące z panelu było również spolaryzowane pionowo, dzięki czemu wyglądają tak jasno, jak to możliwe, nawet dla osób noszących spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne. Niestety, takie wyświetlacze są bezużyteczne - wyglądają całkowicie czarne - po obróceniu o 90 stopni w obie strony, a następnie oglądaniu przez spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne.

Niektóre panele LCD zostały zaprojektowane tak, aby światło było spolaryzowane pod kątem 45 stopni ( a ). Spekuluję, że ten sam wyświetlacz jest użyteczny zarówno w trybie „portretowym”, jak i „poziomym”, mimo że sprawia, że ​​są one w połowie tak jasne.


1

Ostatnio wykopałem spolaryzowane okulary do jazdy i zauważyłem szereg interesujących zjawisk. Po pierwsze, zakładam, że okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane pionowo, ponieważ większość odblasków podczas jazdy pochodzi od poziomych obiektów - dachów samochodów, mokrych dróg, jezior itp. - co powoduje, że odbite światło jest spolaryzowane w poziomie, więc polaryzacja pionowa usuwa to olśnienie.

Opierając się na tym założeniu, mój zegarek cyfrowy musi być również spolaryzowany pionowo, aby był najjaśniejszy, gdy moja ręka jest pozioma i mam okulary przeciwsłoneczne; kiedy obrócę ramię o 90 stopni, tak aby było ustawione pionowo, zegarek staje się całkowicie czarny, zgodnie z oczekiwaniami. Jednak wyświetlacze LCD w moim samochodzie (Citroen C4) są spolaryzowane pod kątem 45 stopni; te w konsoli środkowej (prędkościomierz i stereo) są spolaryzowane o 45 stopni w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara od pionu, a wyświetlacz nad kierownicą (obrotomierz) jest spolaryzowany o 45 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara od pionu. Oznacza to, że wyświetlacze po lewej stronie (konsola środkowa, samochód z kierownicą po prawej stronie) stają się czarne, gdy przechylam głowę w lewo (tj. W kierunku wyświetlaczy), i odwrotnie, wyświetlacz nad kierownicą staje się czarny, gdy przechylam głowę do prawo, gdy nosisz okulary przeciwsłoneczne. Niemniej jednak,

Dlaczego są one obrócone o 45 stopni? Podejrzewam, że dzieje się tak, ponieważ wyświetlacze można odczytać na równi podczas noszenia okularów spolaryzowanych pionowo, niezależnie od tego, czy są one obracane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, ale nie wiem, dlaczego nie są spolaryzowane pionowo, jak mój zegarek cyfrowy. Jak sugeruje David Carey, może to być spowodowane tym, że wyświetlacze mogą być montowane poziomo lub pionowo bez ryzyka, że ​​będą całkowicie czarne podczas noszenia spolaryzowanych okularów przeciwsłonecznych, co jest niezwykle ważne, gdy wyświetlacz jest prędkościomierzem samochodu!


Okulary przeciwsłoneczne są spolaryzowane pionowo, aby tłumić odbicia światła słonecznego, np. Na wodzie i śniegu, które są spolaryzowane poziomo.
stevenvh

1

Nieznaczna poprawka do powyższych postów. Kiedy światło napotyka powierzchnie nieabsorbujące, część padającego światła jest przenoszona przez powierzchnię, a pozostała część jest odbijana. Frakcja, która jest transmitowana / odbijana, zależy od polaryzacji padającego światła i właściwości powierzchni. W przypadku powierzchni dielektrycznych (woda, szkło itp.) Światło, które spolaryzowane jest w płaszczyźnie powierzchni (fala s), jest (generalnie) preferencyjnie odbijane, natomiast światło, które spolaryzowane jest prostopadle do tego (fala p), jest preferencyjnie przesyłane. Światło słoneczne jest w większości niespolaryzowane i zawiera równe ilości światła fal s i p. Światło słoneczne odbite od powierzchni zostaje częściowo spolaryzowane w płaszczyźnie powierzchni odbijającej. Jeśli ta powierzchnia jest pozioma, światło będzie częściowo spolaryzowane w poziomie. Polaroid w okularach przeciwsłonecznych (powinien) powinien być ustawiony tak, aby wpuszczał tylko światło z pionowo spolaryzowanym elementem - to znaczy, że polaroid jest ustawiony tak, aby odfiltrować spolaryzowane odbicie z poziomych powierzchni dielektrycznych. Ta właściwość eliminuje na przykład odblaski z wody, dzięki czemu rybacy mogą zobaczyć ryby poniżej lub aby kierowca nie był oślepiony odbiciami od mokrej drogi.

Jeśli masz spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne, spróbuj przechylić głowę, patrząc na tęczę.


1

Zależy to od ciekłokrystalicznego (LC) i rodzaju operacji.

Zwykle tryb IPS (w płaszczyźnie przełączania) używa 90 stopni, tryb TN (Twisted Nematic) używa 45 stopni.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.