Co oznacza 3V3 lub 1V8?


38

Podczas czytania arkusza danych dla układu scalonego natrafiłem na napięcia pinów przedstawione jako 3V3 lub 1V8. Co oznacza ta reprezentacja?


4
zgaduję, że szyna 3,3 wolta i 1,8.
kennyTo pytanie jest jednak bardzo wyjątkowe, ponieważ wymaga napięcia. inni szukają oporu.
Zawsze zdezorientowany

Wikipedia mówi: notacja europejska BS 1852 unika używania separatora dziesiętnego ... problem polegający na tym, że separatory dziesiętne mają tendencję do „znikania” podczas kopiowania schematu obwodu drukowanego. en.wikipedia.org/wiki/Resistor#Electronic_symbols_and_notation. Jednak ta strona dotyczy oporników.
Zawsze zdezorientowany,

Odpowiedzi:


33

To nowy politycznie poprawny sposób pisania liczb, które normalnie miałyby przecinki dziesiętne. Niektóre części świata (na przykład Niemcy) używają przecinka do oddzielenia cyfr całkowitych i ułamkowych. Aby uniknąć dwuznaczności w sytuacjach międzynarodowych, niektórzy ludzie umieszczają teraz literę dla jednostek, gdzie powinna być kropka dziesiętna. Zatem „3V3” naprawdę oznacza 3,3 wolta, a „1V8” oznacza 1,8 wolta.

Jeśli twoja publiczność mówi po angielsku lub oczywiste jest, że dokument lub kontekst jest w języku angielskim, możesz normalnie używać kropki dziesiętnej. W końcu użycie kropki dziesiętnej jest częścią języka nie mniej niż słowa użyte do opisania innych rzeczy, więc nie jest to dwuznaczne. W rzadkich przypadkach, gdy liczby same w sobie nie mają kontekstu językowego, prawdopodobnie najlepiej jest użyć notacji typu „3V3”. W przeciwnym razie osobiście uważam tę notację za irytującą, ponieważ muszę na nią patrzeć i myśleć o niej, a nie analizować ją przez mózg bez większej świadomości.

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy na PC, chodzi o to, którą grupę ludzi wkurzyć.


11
Widać to również często przy wartościach rezystorów. tj. 4k7 to 4,7 kilo.
Kris Bahnsen

13
3V3 jest również krótsze niż
3,3

4
Ach tak, jednostki PC. Miałem przyjaciela z SA, który mówiąc po angielsku vs metryce nazwałby je „pomiarami chrześcijańskimi” a „pomiarami pogańskimi”. Chyba już nie możemy tego zrobić ;-)
JonnyBoats

5
Warto zauważyć, że miałem pewne problemy w symulacjach SPICE z „.” znak w nazwach sieciowych (myślę, że to były znaki „.”, usunąłem je i naprawiłem problem). Użycie „3v3” lub „1v8” jest łatwym sposobem na wyraźne opisanie napięcia przy jednoczesnym ograniczeniu nazw sieci wyłącznie do znaków alfanumerycznych.
Connor Wolf

23
Notacja ta nie jest ani nowa (wiem, że przez co najmniej 25 lat), ani nie jest spowodowana istnieniem różnych znaków separatora dziesiętnego. To dla jasności, gdy wartości są drukowane na małych urządzeniach elektronicznych, takich jak diody Z (duża różnica, jeśli ich wartość wynosi 3,3 V lub 33 V). Myślę, że to zły nawyk, że ta notacja jest używana także w dokumentach.
Curd

35

Zawsze mówiono mi, że powodem używania liter lub symboli zamiast kropki dziesiętnej nie są stosunki międzynarodowe ani nazwy zmiennych w kodzie, ale dla przejrzystości wydruku. Problem polega na tym, że podczas pisania arkuszy danych lub rysowania schematów, a następnie kopiowania / kopiowania / faksowania / itp. Kropka może zostać upuszczona.

Ten problem nie jest obecnie tak poważny, ale używanie 3V3 lub 4R7 jest nadal dość powszechne. Jest to bardzo powszechne w starszej dokumentacji tutaj w Wielkiej Brytanii (i mówię o epoce, w której naprawdę nie mielibyśmy tworzenia dokumentów z myślą o czytelności dla Niemców ...).

Bardzo się cieszę, gdy transponuję przecinki na kropki w dokumentach europejskich, dość często można je znaleźć w europejskich publikacjach (nawet jeśli zostały przetłumaczone na angielski).


12
Myślę, że głównym powodem jest unikanie kropki dziesiętnej. Zwłaszcza, gdy wartości są drukowane na małych urządzeniach elektronicznych, np. Diodach Z. Załóżmy, że „3,3 V” zostanie wydrukowane na małym cylindrze 1x2 mm. Może być źle zrozumiany dla „33V”.
Curd


7

Jest to konwencja nazewnictwa oznaczająca napięcia. Kropkę zastępuje się literą V. Tak więc zamiast 3,3 V lub 1,8 V zapisujesz odpowiednio 3 V 3 i 1 V 8. Powstało z kilku powodów:

  • Na schematach, które dotyczą urządzenia, dla którego należy napisać kod (mikrokontroler, FPGA), wiele języków kodu używa kropki lub przecinka jako operatora (na przykład C używa kropek do odniesienia do elementów struktury). W takim przypadku nazwy sygnałów w kodzie nie mogą bezpośrednio podążać za schematycznymi nazwami sieci, z którymi są połączone, ponieważ spowoduje to błędy kompilacji. Tak więc ten schemat został opracowany w celu obejścia tego i umożliwienia odwołania się do tej samej sieci w kodzie, co na schemacie, co pozwala na łatwiejszą czytelność kodu i dokładniejsze odzwierciedlenie między kodem a schematem.

  • Z wyżej wymienionego powodu wiele edytorów schematów nie akceptuje kropek ani przecinków w nazwach sieci, ponieważ generują kod bezpośrednio ze schematów lub używają kodu do bezpośredniej obsługi schematów. Oba przypadki można zepsuć za pomocą symboli (takich jak kropki lub przecinki).


7
Punkt 1 brzmi jak słaby argument, ponieważ większość języków nie pozwala tworzyć symboli zaczynających się od cyfry.
Olin Lathrop

8
@OlinLathrop To może nadal działać, jeśli twoje wskazanie napięcia ma inną nazwę, która jest prawdopodobna (np. SetOutput_3V3), gdzie w kodzie C okres spowodowałby typ struktury.
clabacchio
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.