Czy kawałki kurczaka pozostały w kosmicznych układach scalonych?


12

Kawałek kurczaka „jest kawałkiem chipa, którego projektant może użyć do wyłączenia jednej z funkcji chipa, jeśli okaże się on wadliwy lub negatywnie wpływa na wydajność”.

Czy kosmiczne komponenty logiczne zostawiłyby tę funkcję, czy też ostateczna „najlepsza praktyka” IC klasy kosmicznej zabrałaby zbędne funkcje kontrolowane przez kawałek kurczaka z ostatecznej matrycy?

Domyślam się, że jeśli w ostatecznej kości pozostanie cecha niepożądana, bit kurczaka może być podatny na bicie przez SEE (efekt pojedynczego zdarzenia) lub inne efekty promieniowania, a zatem grozi aktywacją niepożądanego funkcja i prawdopodobnie wpływająca na misję w kosmosie.


2
Biorąc pod uwagę, że jest to wyłączona logika, a SEE jest analogowy, nie spodziewałbym się większej podatności na wyłączoną logikę niż nieużywany zestaw związany z niskim poziomem. Spodziewałbym się, że usterki w rejestrach wyjściowych połączonych z długimi kablami rozprzestrzeniają się z powrotem do rejestru anserial, powodując jednak kaskadowanie wstawionego EMI, takiego jak rejestr SIPO lub PISO. Tak więc zdarzenie ZOBACZ, takie jak impuls gamma, nie różni się od łuku motorycznego, z wyjątkiem tego, że czas narastania może być piko sekundą zamiast nanosekund., Więc niezawodne filtrowanie i ekranowanie jest obowiązkowe
Tony Stewart Sunnyskyguy EE75

1
Jeśli SEE powoduje nieco przewrócenie, jak może być analogiczne?
My Other Head

2
ZOBACZ jest spowodowany defektem analogowym z wynikiem cyfrowym. Analog w sensie zanieczyszczenia krzemem, EMP lub ESD itp. W rzeczywistości cała logika jest analogowa. ZOBACZ jest jak termin medyczny dla idiopatycznego. i nie celuje w kawałki kurczaka bardziej niż używana logika. Kawałek kurczaka to po prostu niesprawdzony cct logiczny, który został wyłączony z jakiegoś logicznego powodu, ale coś, co czyni go podatnym na EMC. Gdy test ATE z wykorzystaniem technologii ICT testują również nieużywane bramki w drodze powrotnej, to samo można zrobić dla każdego niewykorzystanego CCT w dobrym projekcie ATE w fabryce.
Tony Stewart Sunnyskyguy EE75

Odpowiedzi:


11

Definicja bitu kurczaka w Wikisłowniku jest nieprawidłowa, a rozszerzenie OP [as hardwired] jest jeszcze bardziej błędne.

Kawałek kurczaka jest bitem konfiguracji (konfigurowalnym programowo! I zwykle nieudokumentowanym), który jest wbudowany w projekt, aby wyłączyć OBEJŚCIE jakiegoś problemu odkrytego podczas uruchamiania wczesnego krokowego krzemowania. Bit jest zwykle dołączany, ponieważ walidacja / weryfikacja obejścia przed krzemem jest zwykle niekompletna w momencie wycofywania taśmy z nowego stopniowania chipa (zwykle z powodu ograniczenia czasu wprowadzenia na rynek) oraz wszystkich konsekwencji i możliwych skutków ubocznych obejście tego nie jest jeszcze znane w porównaniu do znacznie bardziej zweryfikowanego projektu początkowego. Kawałek kurczaka jest sposobem na cofnięcie całego obejścia w przypadkach, gdy pewne nowe skutki uboczne zostaną odkryte w procesie dokładniejszej i pełniejszej weryfikacji po krzemie.

Jako taki, kawałek kurczaka nie różni się od innych bitów konfiguracyjnych dla innych funkcji sprzętowych i nie powinien powodować żadnych szczególnych obaw. W nowoczesnych projektach niezbędne bity konfiguracji są chronione przez różne specjalne mechanizmy synchronizacji blokady-odblokowania-synchronizacji, dzięki czemu wpływ zdarzeń SEE na konfigurację sprzętu jest minimalizowany.


usunąłem moje rozszerzenie.
My Other Head

3

Nie mogę mówić o żadnym konkretnym układzie scalonym, ale wiem, że bity w wyniku promieniowania są również rozważane w przypadku układów lądowych. Mam kolegę, który regularnie zabiera nasze produkty przeznaczone do motoryzacji do krajowego laboratorium, aby przetestować bity SRAM. Kawałki kurczaka mogą korzystać z technik ochrony, takich jak głosowanie większościowe lub ECC, tak jak każda inna logika. Więc nie sądzę, że jest coś specjalnego w kilku dodatkowych bitach konfiguracji lub jakiejś nieużywanej logice.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.