Podłączanie Arduino LCD bez POT


14

Używam tego wyświetlacza LCD :

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Plus używam Arduino. Próbuję to podłączyć, ale bez puli 10 000. Jak to jest możliwe? Każdy znaleziony samouczek dotyczył potencjometru 10K

Odpowiedzi:


10

Możesz zacząć od użycia rezystora zmiennego, aby znaleźć słaby punkt dla kontrastu ekranu, a następnie za pomocą multimetru zmierzyć rezystancję w tym punkcie, co powinno dać ci dobrą wartość dla stałego rezystora. W przeciwnym razie możesz spojrzeć na cyfrowy układ potencjometru, który może ustawić kontrast ekranu i może być kontrolowany przez Arduino


10

Po prostu PWM, aby stworzyć kontrast, który odpowiada Twoim potrzebom. podłącz styk potencjometru LCD do styku PWM arduino, wysyłając stabilny sygnał 0-127. Spróbuj.


6

Po prostu wykonaj dzielnik napięcia między GND i Vcc z dwoma 4,7 kOhm i połącz środek dzielnika z pinem kontrastowym LCD. Każdy używany przeze mnie ekran LCD działa idealnie i ma odpowiedni kontrast.


Tak, spróbuj tego. Potencjometr to po prostu regulowany dzielnik napięcia, który można zbliżyć do siebie za pomocą dwóch rezystorów o wartościach wybranych do utworzenia „stałej” doniczki. Używając dwóch oporników 4,7k, jak mówi Axeman, to tak, jakby garnek utknął w punkcie środkowym.
todbot

5

Czy jest jakiś powód, dla którego nie chcesz używać puli 10 000? Jest to naprawdę potrzebne do kontroli kontrastu ekranu. Jeśli nie masz 10k, możesz eksperymentować z różnymi stałymi rezystorami, aby uzyskać wymagany poziom kontrastu.


Tak ... po prostu wydaj 0,50 $ i kup jeden ...
davr

6
Z całą uczciwością wobec PO, mogą oni nie być w stanie kupić lub zlokalizować OP bez dużej odległości lub kosztów. Mieszkam w Brisbane CBD, trzecim co do wielkości mieście w Australii ... i zwykle muszę mieć wszystko dostarczone.

5

Próbowałem różnych rozwiązań, które działają:

Rozwiązanie 1)

Możesz podłączyć pin V0 do GND, używając tylko rezystora 2k-3k, który działa dobrze dla wszystkich testowanych monitorów LCD.

Rozwiązanie 2)

Możesz także kontrolować kontrast za pomocą swojego arduino PWM, wystarczy podłączyć pin PWM bezpośrednio do pin V0 i ustawić PWM na wartość od 60 do 120, aby zapobiec migotaniu, musisz zmienić prescaler timera z domyślnej 64 na 1 lub 8. Jeśli używasz pin 3 (zegar 2) za pomocą tego polecenia:

TCCR2B = TCCR2B i 0b11111000 | 0b01;

Żadne inne elementy nie są konieczne.

Rozwiązanie 3)

Jeśli nie możesz zmienić preskalera i nie lubisz migotania, możesz zbudować filtr dolnoprzepustowy za pomocą kondensatora i rezystora. Podłącz kondensator 10uF do GND i V0, a ​​następnie podłącz rezystor 470 omów między pin PWM a V0. Ustaw PWM między 60 a 120

Rozwiązanie 4)

Użyj potenciometru, nie potrzebujesz 10k, tylko wszystko powyżej 5k będzie działać dobrze, nawet 1M będzie działać.


2

Widzę dobre powody, aby chcieć podłączyć LCD bez potencjometru lub nawet stałych rezystorów: kiedy chcesz po prostu przetestować nowy kawałek; gdy się spieszysz, w miejscu brakuje niczego oprócz przewodów lub gdy po prostu nie chcesz zawracać sobie głowy pytaniem, jak podłączyć ten rezystor, aby nie był kruchy, brzydki itp.

Moje doswiadczenia:

Jeśli nie podłączysz tego terminalu LCD (V0), nic nie zobaczysz.

Jeśli podłączysz V0 do GND, nadal będziesz mógł zobaczyć, czy to działa i rozpoznać znaki (byłyby jednak bardzo rozmyte, patrząc pod kątem pomaga).

Jeśli podłączysz V0 do + 5 V, nic nie zobaczysz.

Podłączenie V0 do GND za pomocą rezystora 1-1.5K, jak wspomniano powyżej, daje całkiem dobry kontrast.

Jeśli użyjesz 5K, uzyskasz efekt „odwrócony” (gdy postacie są ciemniejsze niż tło, kontrast nie jest jednak idealny w tym przypadku).

Ten sam efekt uzyskuję również, zasilając mój (ulepszony) Arduino i LCD z 3,3 V (i ustawiając V0 bezpośrednio na GND).

Mój wyświetlacz LCD jest oznaczony J1602A i kosztuje kilka dolców od eBay.


1

Podłącz 470..1K z Vo do GND i 3K..5.1K z Vo do VCC. W przypadku większości monitorów LCD działa idealnie.


0

Prowadzę mój z pojedynczym rezystorem 1k5 do ziemi. Wydaje się być dobry. Baw się z różnymi rozmiarami, jeśli masz.0

Użyłem rezystora 3,9K między V0 a GND. A wyświetlacz LCD był wyraźnie widoczny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.