Dlaczego kondory ulegają porażeniu prądem przez linie energetyczne?


22

Wiele powiedziano o tym, dlaczego ptaki bezpiecznie lądują na liniach energetycznych. Ale kondory najwyraźniej nie są . W powiązanym artykule wyjaśniono, że kondory są dość często porażone prądem i wystarczająco zagrożone, że przechodzą specjalny „trening awersyjny dla biegunów mocy”, aby trzymać je z daleka nawet po uwolnieniu.

Dlaczego kondory są porażone prądem, podczas gdy inne ptaki (gołębie, wrony itp.) Są całkowicie bezpieczne?


10
Jest to temat, ponieważ zrozumienie, w jaki sposób działają linie energetyczne, dlaczego są niebezpieczne i jak je zabezpieczyć, dotyczy nawet inżynierii elektrycznej.
Passerby

Poza zagrożeniami elektrycznymi, żyły są wystarczająco duże, aby zwykłe zderzenie ze stalowym kablem było śmiertelne. Mniejsze ptaki, takie jak gołębie, również latają na linie energetyczne, ale są wystarczająco lekkie, aby nie złamać żadnych kości.
Dmitry Grigoryev

Inne ptaki wpływają na linie energetyczne gizmodo.com/…
Pete Kirkham

Często zastanawiałem się, czy pojemność ma taki efekt, jak w przypadku śmigłowca pracującego na liniach WN. Jak widać tutaj Beacuse, szczerze mówiąc, nigdy nie widziałem ptaków siedzących na liniach wysokiego napięcia

To nieprawda, że ​​ktoś mówi, że dotknięcie dwóch kabli powoduje porażenie prądem. Jeśli oba kable mają to samo napięcie. Potrzebny jest potencjał, taki jak dotknięcie ziemi przy zerowym i 1000 V Jeśli ziemia miała ten sam potencjał, tj. 1000 V, jesteś bezpieczny, ponieważ nie ma różnicy potencjałów. Jeśli byłyby trzy kable na każde 1000 V, a twoja noga dotykała dwóch kabli, jeśli twoja ręka dotknęła trzeciego, istnieje możliwość wstrząsu 1000 V.
blueflash

Odpowiedzi:


40

Rozpiętość skrzydeł. Kondory są dużymi ptakami i mogą z łatwością wypełnić lukę między podzielonymi liniami energetycznymi. Gołębie, wrony itp. Są małe. W końcu jedynym sposobem na zszokowanie jest ukończenie obwodu.

Dlatego ten artykuł ma rozpostarte skrzydła w tytule California Condor Recovery Program Spreads Its Wings.

Z innego artykułu :

Kondor kalifornijski jest duży. W rzeczywistości jest to największy latający ptak w Ameryce Północnej o rozpiętości skrzydeł 9 1/2 stopy.

Michael Mace, kurator ptaków w Zoo Safari Park w San Diego, powiedział Arun Rath z NPR, że kondor „jest jak 747 w porównaniu z Cessną, jeśli spojrzy się na niego proporcjonalnie z innymi gatunkami, takimi jak orły i sępy indyków”.

Mace pracuje w programie szkoleniowym dotyczącym niechęci do linii zasilania kondora w zoo. Został opracowany w celu rozwiązania niefortunnych dociekań kondorów za pomocą linii energetycznych.

„Kiedy lecą, nie ma powodu, aby patrzeć w przyszłość, ponieważ skanują ziemię w poszukiwaniu padliny” - wyjaśnia Mace.

Ponieważ ptaki nie mają powodu patrzeć w przyszłość, lecą na linie energetyczne i ryzykują porażeniem prądem. Ponadto, gdy kondory szukają miejsca do spania, lądują na słupach i strukturach energetycznych, a także zostają porażone prądem.

Ich duży rozmiar sprawia, że ​​są bardziej podatne na porażenie prądem niż mniejsze ptaki, ponieważ częściej dotykają dwóch linii jednocześnie. (Dotknięcie tylko jednego drutu jest bezpieczne, dlatego wiele ptaków ląduje na liniach energetycznych bez konsekwencji).

Ponieważ zastąpienie linii energetycznych większym odstępem między drutami jest całkowicie niepraktyczne i niewykonalne, opracowano system szkolenia zwierząt za pomocą terapii awersyjnej. Ludzie są szkoleni tak samo, ze stałymi ostrzeżeniami, aby nie dotykać kabli zasilających pod napięciem, i szkolą pracowników linii energetycznych.


17
„Ludzie są szkoleni tak samo” - z terapią awersyjną? Tak, niektórzy z nas się szkolili!
Bruce Abbott,

3
@BruceAbbott Nie uwierzysz w częstość powtarzania się przestępstw podczas korzystania z terapii awersyjnej w przypadku szoku z napięciem HT.
Aron

4
Obowiązkowe paski xkcd: xkcd.com/242
helloworld922

Dawno temu opiekowałem się siostrzeńcem, podczas gdy jego rodzice zabrali brata do szpitala (astma). Moje ładowanie wgryzło się w przewód zasilający na żywo. Szokująca rzecz do zrobienia, stwierdził. Brak widocznych długoterminowych szkód, ale awersja zdawała się działać.
Russell McMahon

2
@ RussellMcMahon - wstawanie w środku nocy, kiedy miałem 3-4 lata, aby siusiu, ja w ciemnościach niechcący skierowałem strumień prosto do źle umieszczonego gniazda. Powstały szok (i fajerwerki!) Obudził cały dom i był bezpośrednią przyczyną opuszczenia domu przez dziadka dla jednej z sióstr taty (która miała tylko córki). Na szczęście nie było żadnych szkód (dla mnie) i to też zadziałało ... !
davidbak

22

Najprawdopodobniej rozpiętość skrzydeł.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ryc. 1. Kondor, rodzaj monotypowy, jest największym ptakiem na półkuli zachodniej o rozpiętości skrzydeł do 3,5 m. Zdjęcie autorstwa Colegota na Wiki Commons .

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Rysunek 2. Typowe podparcie poprzeczne dla trójfazowego układu <10 kV. Źródło .

Porażenie prądem nastąpi, jeśli skrzydła ptaka połączą kable lub kabel z uziemioną konstrukcją. Mniejsze ptaki przejdą bez szwanku.

Innym czynnikiem może być bezwładność większego ptaka. Podczas startu ptak musi wygenerować maksymalne unoszenie przez trzepotanie skrzydłami - w przeciwieństwie do zdjęcia, które wydaje się pokazywać bez wysiłku szybowanie. Podczas tego etapu lotu zdolność do omijania przeszkód jest prawdopodobnie znacznie ograniczona. Wiem, że w Irlandii dostawca sieci elektrycznej (ESB Networks) ma szczególny problem z łabędziami (największymi ptakami w Irlandii), których drogi wodne są wykorzystywane z pokolenia na pokolenie. Poprowadzenie kabli przez drogi wodne jest ułatwione dla ptaków.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.