Jak wiarygodne jest korzystanie z arkusza danych innego producenta tej samej części?


25

Jest część, 1N4148 lub cokolwiek innego od producenta A, ale arkusz danych producenta B jest bardziej szczegółowy, ma ładne wykresy itp.

Czy ogólnie dane dotyczące dokładnej części są spójne między producentami?


5
Kilka razy próbowałem to sprawdzić, widziałem dokładnie te same wartości. Czasami nawet te same wykresy, które były wyraźnie kopiowane i wklejane. Ale nie odważę się odpowiedzieć, ponieważ może istnieć wiele wyjątków, których nie jestem świadomy.
przyciemniony

4
Powinieneś używać wielu arkuszy danych dla ważnej części i, chyba że istnieje ważny powód, aby tego nie robić, projektuj w taki sposób, aby części różnych producentów mogły być zastępowane w produkcji i naprawach w terenie. Jeśli dwa arkusze danych mówią coś sprzecznego na temat tego samego problemu, nie polegaj na tym w żaden sposób.
Kaz

Istnieją również względy prawne. Oświadczenie: nie jest to porada prawna. Mam na myśli, że jeśli użyjesz niewłaściwej wartości arkusza danych i ktoś umrze, nie wywiążesz się z obowiązku zachowania ostrożności. W niektórych krajach istnieją pewne dość rygorystyczne przepisy. Nawet gdybyś nie spowodował niepowodzenia, w sądzie wyglądałoby to źle.
user110971

Odpowiedzi:


23

Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe specyfikacje będą takie same, ale uważaj, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, jak zauważył Olin.

Jako przykład weź LM1117 .

Części o tym samym numerze podstawowym są również produkowane przez On Semiconductor i AMS .

Patrząc na arkusze danych, TI ma do powiedzenia na temat stabilności:

Kondensator wyjściowy ma decydujące znaczenie dla utrzymania stabilności regulatora i musi spełniać wymagane warunki zarówno dla minimalnej pojemności, jak i dla równoważnej rezystancji szeregowej (ESR). Minimalna pojemność wyjściowa wymagana przez LM1117 wynosi 10 μF, jeśli używany jest kondensator tantalowy. Jakikolwiek wzrost pojemności wyjściowej poprawi jedynie stabilność pętli i reakcję przejściową. ESR kondensatora wyjściowego powinien wynosić od 0,3 Ω do 22 Ω. W przypadku regulowanego regulatora, gdy używany jest CADJ, wymagana jest większa pojemność wyjściowa (tantal 22 μF).

AMS po prostu stwierdza:

Stabilność

Konstrukcja obwodu zastosowana w serii AMS1117 wymaga zastosowania kondensatora wyjściowego jako części kompensacji częstotliwości urządzenia. Dodanie 22 μF litego tantalu na wyjściu zapewni stabilność we wszystkich warunkach pracy. Gdy zacisk regulacyjny jest omijany z kondensatorem w celu poprawy tłumienia tętnienia, wzrasta zapotrzebowanie na kondensator wyjściowy. Wartość tantalu 22μF obejmuje wszystkie przypadki obejścia terminala regulacyjnego. Bez obejścia terminala regulacyjnego można stosować mniejsze kondensatory z równie dobrymi wynikami. W celu dalszej poprawy stabilności i odpowiedzi przejściowej tych urządzeń można zastosować większe wartości kondensatora wyjściowego.

Na Semiconductor ma to:

Kompensacja częstotliwości dla regulatora jest zapewniona przez kondensator Cout, a jego użycie jest obowiązkowe, aby zapewnić stabilność wyjściową. Wymagana jest minimalna wartość pojemności 4,7 μF przy równoważnej rezystancji szeregowej (ESR), która mieści się w granicach od 33 mΩ (typ) do 2,2 Ω. Patrz rysunki 12 i 13. Typ kondensatora może być ceramiczny, tantalowy lub aluminiowy elektrolityczny, o ile spełnia minimalną wartość pojemności i limity ESR w całym zakresie temperatur roboczych obwodu. Wyższe wartości pojemności wyjściowej można zastosować w celu zwiększenia stabilności pętli i odpowiedzi przejściowej z dodatkową korzyścią zmniejszenia szumu wyjściowego.

Należy zauważyć, że wszystkie te stwierdzenia mają subtelne różnice w części zaprojektowanej do tego samego zadania; inne parametry w arkuszach danych również się różnią.

To tylko jeden rodzaj części spośród milionów. Nawet skromny rezystor i kondensator różnych producentów mogą mieć różnice (chociaż są to najwyraźniej ten sam typ urządzenia), na których możesz się martwić (w projektach o wysokiej niezawodności jest to z pewnością prawda).

Aktualizacja.

Dim stanowi doskonały punkt na schemacie, w którym liczba ogólna może być niewystarczająca.

W tym, co obecnie robię (awionika, w tym sterowanie lotem), mamy wewnętrzne numery części, które są używane na schemacie; liczby te są przypisane do jednej części jednego producenta, aby poradzić sobie z tym precyzyjnym problemem.

Jeśli używasz określonej części producenta, skorzystaj z arkusza danych producenta.


13

Nie, użycie arkusza danych jednego producenta w celu uzyskania specyfikacji części innego producenta nie jest dobrym pomysłem, nawet w przypadku części wspólnych, takich jak 1N4148.

W takim przypadku powinno być minimum gdzieś specyfikacje dla tego, co musi zrobić 1N4148, ale poszczególni producenci mogą je przekroczyć. Podczas używania części pochodzących od różnych producentów można liczyć tylko na minimum określone w ogólnej definicji 1N4148. Niestety znalezienie minimalnej ogólnej specyfikacji często nie jest łatwe.

W szczególności w przypadku 1N4148 widziałem całkiem szeroki zakres maksymalnego ciągłego prądu przewodzenia między producentami. Rzeczy przedstawione na wykresach i tak zwykle nie są specyfikacjami, więc opieranie się na nich nie jest ogólnie dobrym pomysłem. Są to cechy, które najprawdopodobniej będą się różnić między producentami.

Nie rób tego


2
Ale jeśli ekstrapolujemy, oznacza to, że bezużyteczne jest wskazywanie „1N4148” na schemacie bez wskazania producenta, prawda?
słabe

@dim: niekoniecznie, jeśli wszyscy producenci 1N4148 są w porządku.
PlasmaHH

3
@dim: Nie bezużyteczne, jeśli twój obwód przyjmuje jedynie minimalne gwarantowane możliwości ogólnego 1N4148.
Olin Lathrop

Kiedy mówisz „minimalne specyfikacje” i że może być trudno je znaleźć, co dokładnie masz na myśli? Czy istnieje jakaś rzeczywista norma branżowa dla części (tj. Prawdziwy dokument), ale jest ona ukryta gdzieś pośród wewnętrznych dokumentów branżowych? Czy po prostu należy ekstrapolować „najmniej powszechny mianownik” z (najlepiej) wszystkich arkuszy danych na rynku? Innymi słowy, co dokładnie rozumiesz przez „ogólne 1N4148”?
Lorenzo Donati wspiera Monikę

1
@Lore: Jeśli dobrze pamiętam, numery 1N i 2N są rodzajem zarejestrowanych wzorów w Jedec (?). Nigdy nie zajmowałem się tym bezpośrednio, więc nie jestem pewien, jak to wszystko działa. Ale jeśli jest to słuszne, powinien być gdzieś oficjalny dokument określający minimalne wymagania 1N4148. Nie jestem tego aż taki pewien i nigdy nie poradziłem sobie z tym bezpośrednio. Przy prawidłowym sformułowaniu byłoby to dobre pytanie.
Olin Lathrop,

3

Producenci będą próbować dopasować specyfikacje, ale nie, nie będą dokładnie takie same. Pomyśl o tym, producent A wychodzi z częścią, a producent B dokonuje inżynierii wstecznej lub dopasowuje specyfikacje do własnego projektu. Więc nie, nie uzyskasz dokładnie takich samych fizycznych wyników między urządzeniami, przez większość czasu są one fizycznie bliskie bycia takimi samymi, ale nie są takie same.

Jedna rzecz do zapamiętania: Bardziej szczegółowy arkusz danych oznacza, że ​​przeprowadzili więcej testów i być może więcej testów fabrycznych, zwykle specyfikacje w arkuszu danych są gwarancją zgodności z wyprodukowanymi urządzeniami, a niektórzy producenci faktycznie testują wszystkie urządzenia, aby upewnić się, że są zgodne z reklamą okular. Niektóre firmy odrywają projekty innych producentów i nie przeprowadzają testów (ale są tańszymi częściami), co widać w arkuszach danych. Napis „dostajesz za co płacisz” może być zastosowany do części elektronicznych.


-2

Zależy: bez zrozumienia odchyleń od specyfikacji, wprowadza to ryzyko dla obwodu. W końcowej analizie nie jest dobrym pomysłem stosowanie części, która jest nieodpowiednio scharakteryzowana lub źle scharakteryzowana: szczególnie, jeśli występują konsekwencje (pożar, koszt, życie itp.)


To tak naprawdę nie odpowiada na pytanie. Mówisz „bez zrozumienia odchyleń ...”. Pytanie brzmi: „ Czy występują odchylenia”? I myślę, że OP dobrze rozumie ryzyko, jeśli składniki nie zostaną odpowiednio określone.
słabe
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.