VHDL IDE dla środowiska GNU / Linux


19

Muszę studiować VHDL od 0 i chciałbym mieć opcję działającą pod jądrem Linux zamiast NT / Windows: jakieś wskazówki? Mogę również docenić dobre linki dla dobrych zasobów VHDL dla początkujących, dzięki.


3
Jestem całkiem pewien, że niektóre zestawy narzędzi sprzedawane przez FPGA działają teraz pod Linuksem w ich darmowych wersjach - to często był popularny sposób gry z językami HDL.
Chris Stratton

Odpowiedzi:


10

Zarówno Xilinx ISE, jak i Altera Quartus II IDE działają pod Linuksem. Bezpłatne pliki do pobrania są dostępne:

http://www.xilinx.com/products/design-tools/ise-design-suite/ise-webpack.htm

https://www.altera.com/download/software/quartus-ii-we

Istnieje również EDA Symphony:

http://www.symphonyeda.com/

co może być lepsze, jeśli nie potrzebujesz syntezy. To miłe oprogramowanie. Darmowa wersja może być odpowiednia.


1
Wow, to świetnie! Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że zaoferowali to również dla systemu Linux.
Konsalik

9

Redakcja

Możesz użyć dowolnego edytora, który chcesz napisać swój projekt, ale chcę zasugerować Sigasi . Sigasi 2.0 to potężny edytor oparty na Eclipse, który zapewnia automatyczne uzupełnianie, refaktoryzację, upiększanie kodu i wiele więcej. W przeszłości bardzo często korzystałem z Vima, ale Sigasi naprawdę była znaczącym wzmacniaczem wydajności. Jest bezpłatny do użytku akademickiego, więc sugeruję, abyś sam się przekonał.

Symulatory

Chociaż większość pakietów dostawców zawiera jakiś kompilator, może być lepsza z prostszą alternatywą:

  • GHDL : Symulator VHDL typu open source oparty na GNAT i GCC.
  • Simili : Darmowy dla małych projektów Symulator VHDL i IDE.

Oba są świetnymi narzędziami, które są przydatne, ponieważ nie wymagają licencji, która może być problemem, gdy jesteś w drodze lub w domu.

Synteza

Zarówno Altera, Xilinx, jak i Actel zapewniają bezpłatne wersje swojego pakietu, z których można korzystać, jeśli chcesz uruchomić swój projekt na prawdziwym celu.


8

Pracując w tej dziedzinie, mogę po prostu powiedzieć, że poważni dostawcy, w tym Xilinx i Altera, mają już wersje swoich narzędzi dla systemu Linux. Oba bledną jak edytory kodu w porównaniu do emacsa z odpowiednimi trybami.

W przypadku interfejsów symulacyjnych są w porządku, z ghdl, icarus verilog lub verilator, po których następuje gtkwave - darmowa alternatywa; Nie znam wygodnego interfejsu do symulacji innego niż prawdopodobnie qucs (który jest przede wszystkim symulatorem obwodu, takim jak przyprawa, ale używa freehdl i icarus verilog do symulacji komponentów cyfrowych). gtkwave często wystarcza do analizy, choć ilości danych stają się dość duże.

Jeśli chodzi o końcową syntezę oraz miejsce i drogę do FPGA, obecnie nie ma prawdziwej alternatywy dla niewolnych narzędzi. Programowanie, gdy masz strumień bitów w odpowiednim formacie, jest mniej ograniczone, a dla płyt takich jak ORDB2A (które pomogłem zaprojektować) korzystamy z bezpłatnych narzędzi, takich jak UrJTAG . Jeśli celujesz w ASIC, Sojusz jest interesującą możliwością.


ORDB2A jest niedostępny. Wygląda na to, że O-board może być dobrym zamiennikiem. Dostępne na mouser.
minghua

2
Dostępne są również darmowe narzędzia programowe dla niektórych układów FPGA z sieci; wyszukaj projekt IceStorm.
Yann Vernier

2

Właśnie miałem zasugerować emacsa w trybie vhdl.

Zapewniłoby to jednak tylko funkcje edycji kodu i nadal potrzebowałbyś narzędzi ISE / QuartusII do syntezy.


Do celów wstępnego uczenia kod może być wprowadzany do silnika symulacyjnego, a nie do silnika syntezowego (który wymagałby urządzenia sprzętowego, aby zobaczyć wyniki). Kombinezony FPGA często zawierają pewien poziom narzędzia do symulacji, więc czasami można się do tego przyzwyczaić, chociaż „prawdziwe” symulatory to osobne pakiety, czasem dołączane do pakietu FPGA, a czasem sprzedawane / publikowane osobno.
Chris Stratton
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.