Dlaczego nie możesz umieścić samolotu pod anteną śladową?


17

Po raz pierwszy pracuję z RFID. Wszystkie notatki aplikacji, które przeczytałem, pokazują osobny region PCB przypisany do anteny śledzącej, bez płaszczyzn powyżej / poniżej. Chcę zrozumieć, dlaczego tak jest i jeśli jest to absolutnie konieczne. Rozumiem, że samolot osłania antenę z jednego kierunku. W przypadku mojej aplikacji jest to w porządku.

Rozumiem następujący scenariusz: 1) Fala elektromagnetyczna pada na antenę śladową z miedzianą płaszczyzną poniżej 2) Odległość między płaszczyzną a anteną wynosi połowę długości fali (nie jest realistyczna dla RFID, ale jest to eksperyment myślowy) 3) Pole widoczne na antenie wynosi 0, ponieważ fala padająca i fala odbita są o 180 stopni poza fazą.

Tak więc w tym scenariuszu nie ma zmieniającego się pola ani prądu indukowanego w antenie śladowej, więc nic nie jest odbierane, ale dzieje się tak tylko dlatego, że separacja między płaszczyzną miedzi a anteną wynosi lamba / 2. Gdyby tak nie było, wyobrażam sobie, że w antenie powinien być prąd.

Szczególnie mnie to interesuje, ponieważ chcę zaoszczędzić miejsce na planszy. W szczególności chcę umieścić komponenty i sygnały na górze, a antenę na dole, z miedzianą płaszczyzną pomiędzy nimi.

Jeśli nie mogę tego zrobić, to czy ktoś może wyjaśnić, precyzyjnym językiem i podstawami EM (proszę nie o inżynierii fotela!), Dlaczego to nie zadziała?

Dzięki


2
Jeśli naprawdę chcesz to zrobić, najlepiej postawić na symulator RF. macha dziko rękami z mojego fotela inżynierskiego
Daniel

2
Zdarzenia i Fale odbite są również 180 stopniowym przesunięciem w fazie, gdy odległość pomiędzy anteną a płaszczyzną podłoża wynosi około 0
Photon

Państwo mogą umieścić płaszczyznę pod anteną śladowego. Najpierw zamontuj antenę na dachu hangaru. Następnie taksówką w Boeing 787 Dreamliner lub co tam masz.
Kaz

Odpowiedzi:


10

π

Ogólnie rzecz biorąc, bliskie pole rozciąga się na jedną długość fali i wszystko w pobliżu może skutecznie zapobiec powyższemu zdarzeniu. Jeśli masz tylko ślad nad płaszczyzną ziemi, stworzysz nagłą nieciągłość (na końcu) i uzyskasz całkowite odbicie mocy z powrotem do nadajnika, bez mocy emitowanej w kosmos. To nie jest antena elektromagnetyczna.

Po raz pierwszy pracuję z RFID.

Biorąc to pod uwagę, być może faktycznie używasz „anteny”, w której dominujące pole jest magnetyczne i jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, których nie możesz zrobić, jeśli używasz transmisji elektromagnetycznej do transmisji mocy. Więc przestań uogólniać machanie ręką w swoim pytaniu i sprecyzuj - na jaką częstotliwość roboczą i jaki projekt anteny celujesz?


6

Nie chodzi o to, że samolot blokuje transmisję w jednym kierunku, ale że pochłonie znaczną część mocy włożonej do anteny, a także znacznie zmieni charakterystykę anteny.

Samolot znajduje się w polu bliskim , co oznacza, że ​​antena może go „zobaczyć”. Spowoduje to, że właściwości elektryczne anteny będą zupełnie inne niż w przypadku braku płaszczyzny.

Samolot będzie również działał jak antena odbiorcza. W zależności od wielkości, sprzężenia, kształtu i orientacji samolotu, może on ponownie wypromieniować część mocy pobieranej z anteny, ale z pewnością rozproszy również część w postaci ciepła. Nawet gdyby wypromieniował całą moc, wzór byłby trudny do poznania z przodu, a prądy przepływające przez płaszczyznę i związane z nimi napięcia przesunięcia prawdopodobnie nie byłyby dobre dla reszty obwodu.

Dlatego pozostaw wolną przestrzeń wokół anteny zgodnie z opisem. Jest to lepsze dla anteny, lepsze dla reszty obwodów, a wynik będzie bardziej przewidywalny.


1
Przypuszczam, że innym czynnikiem jest to, czy antena ma przechwytywać napięcie bezpośrednio przez pole E (jednostki V / m) lub prąd przez zmieniające się pole B. Nie wiem, co dotyczy RFID. Ale chcę zrozumieć, co robi ten samolot, co jest tak kłopotliwe. „Zmiana właściwości anteny” może być prawdą, ale jest to zgrubne stwierdzenie, które nie oświetla żadnych mechanizmów w akcji. Jestem zainteresowany szczegółami. Ponadto telefony komórkowe poddają obwody antenom NFC. Mam podobne ograniczenia przestrzenne.
user2864293

Anteny są dostrojone do odbioru z określoną częstotliwością najlepiej. Dodając samolot poniżej zmienisz tę częstotliwość. W rzeczywistości zmieniasz rodzaj anteny. antena, na którą prawdopodobnie patrzysz, a która nie ma samolotu, jest prawdopodobnie odwróconą literą F. Jeśli umieścisz samolot po jednej jego stronie, stanie się on okropną obrzydliwością dla mikropasków / odwróconej anteny F, dla których obliczeń nie da się obronić.
Dave

Hej @Dave jedno pytanie. Zaprojektowałem 4-warstwową płytkę drukowaną dla urządzenia tylko z odbiornikiem 900 MHz, ale zapomniałem usunąć wewnętrzną płaszczyznę uziemienia z jednej z wewnętrznych warstw znajdujących się pod anteną, teraz odbiornik niczego nie odbiera. Więc według twojego komentarza, czy to jest przyczyna?
m4l490n

0

Tak , możesz umieścić samolot pod anteną śladową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Jeśli to zrobisz, a Twój projekt „zadziała” dla zamierzonej aplikacji, to koniec. Jeśli jednak nie działa zgodnie z twoją satysfakcją, być może wykonanie sprawdzonego projektu może to zrobić, oszczędzając czas, koszty i wysiłek, aby zaprojektować własny.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.