Czym jest ta niezwykła technologia kontrolera LCD?


26

Przedmowa: Nawet jeśli nie masz jednoznacznej odpowiedzi, bardzo chciałbym uzyskać informację zwrotną od każdego, kto nawet widział LCD korzystający z tej technologii.

Niedawno rozebrałem aparat cyfrowy Canon pod koniec lat 90. i uzyskałem niezwykły wyświetlacz LCD. W przeciwieństwie do standardowej technologii kontrolera typu chip-on-glass stosowanej w nowoczesnych wyświetlaczach LCD, ten wydaje się mieć chip osadzony w szybie .

Oto aparat, o którym mowa, Canon PowerShot S100 2MP Digital ELPH:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Link do Amazon: http://www.amazon.com/Canon-PowerShot-Digital-Camera-Optical/dp/B00004TS16

Wydaje się, że po raz pierwszy został sprzedany na Amazon 4 września 1999 roku . Nie mogę znaleźć żadnych innych informacji o tym, kiedy został wydany.

Kiedy wyjąłem wyświetlacz, zauważyłem, że metalowa ramka wokół wyświetlacza miała tylko około 4 mm z każdej strony, a płaski elastyczny kabel przymocowany bezpośrednio do szyby bez miejsca na standardowy układ kontrolera. Wygląda na to, że wyświetlacz został wykonany przez Sony , jak widać w lewym górnym rogu ramki i z tyłu wyświetlacza.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Postanowiłem usunąć metalową ramkę, podświetlenie i filtry i nadal nie mogłem znaleźć układu kontrolera. Jednak wokół wyświetlacza znajdował się czarny obszar, który wydawał się namalowany na górnej warstwie wyświetlacza LCD, co mnie zaciekawiło, co to ukrywa. Postanowiłem usunąć górną warstwę, stosując następującą procedurę, która zadziałała dla mnie z innymi wyświetlaczami:

  1. Zdejmij górny i dolny polaryzator z wyświetlacza.

  2. Oceniaj środek górnej części wyświetlacza ostrym narzędziem równoległym do złącza.

  3. Umieść wyświetlacz w plastikowej torbie, aby ułatwić czyszczenie.

  4. Umieść śrubokręt płaski nad środkiem wyświetlacza równolegle do złącza.

  5. Uderz w uchwyt śrubokręta, stopniowo zwiększając siłę, aż górna warstwa się rozpadnie.

  6. Wyjmij wyświetlacz z torby i usuń strzaskaną górną warstwę.

  7. Wyczyść wyświetlacz, aby usunąć małe fragmenty szkła i żelopodobną substancję między dwiema warstwami.

Zadziałało i udało mi się izolować dolną warstwę. Wygląda na to, że układ scalony kontrolera jest osadzony w szybie i rozłożony na zewnątrz wyświetlacza. Oto kilka bardzo zbliżonych zdjęć:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat tej technologii w Internecie, nawet czegoś, co mówi, że istnieje. Czy ktoś tu wie, jak się nazywa, dlaczego został użyty zamiast mikroukładu na szkle, kiedy został użyty i czy są tam jakieś informacje? Czy ktoś tam wcześniej to widział?

Powiązane pytanie, jeśli ktoś wie, dlaczego: Dlaczego wyświetlacze LCD stosowane w aparatach mają ustawione piksele w układzie schodkowym (patrz moje zdjęcia z bliska lub sam patrz na ekran LCD aparatu)?


3
„aktywna matryca” opisuje logikę na piksel w głównej części szkła, ale niektóre opisy logiki aktywnej macierzy mogą również powiedzieć o tym obwodzie interfejsu. Jeśli znajdziesz coś dobrego w ten sposób, odpowiedz sam na pytanie, jest to interesujące.
Brian Drummond

Nazywa się to chip na szkle ... W przeciwieństwie do chipa na flex. Jest to dość powszechne.
MadHatter

Zaktualizowałem pytanie o więcej zdjęć, w tym cały wyświetlacz.
3871968,

5
+1 BARDZO ładnie zrobione zdjęcia. 20 MP (!), Dobrze oświetlony i wystarczająco ostry, aby był użyteczny. (Łamie WSZYSTKIE zwykłe zasady! :-)) Bardzo miło. I dobre pytanie. Dołącz także do tej witryny wymiany stosów
Russell McMahon

3
Jak zrobiłeś zdjęcia, jeśli je rozłożyłeś?
Emir Šemšić

Odpowiedzi:


3

W jednym z 2000 przeglądu tego aparatu S100 stwierdzono, że wyświetlacz był „1,5-calowym niskotemperaturowym polikrystalicznym krzemem TFT LCD”. Niestety, raczej nie jest pewne, kiedy pojawił się pierwszy komercyjny wyświetlacz z poli Si (LTPS) w niskiej temperaturze, więc czy to twierdzenie może być prawdziwe. LTPS jest potrzebny do wbudowania sterowników (nie wspominając o kontroler) na szkle bez oddzielnych [połączonych] płytek. Według źródła z 1999 r. Kamera „DVM-1” JCV, która wydaje się być GR-DVM1, wydana około 1997 r., Miała już na pokładzie taki [wyprodukowany przez Sony] wyświetlacz. Z drugiej strony, kolejne roszczenia źródłowe że 1st handlowych nadal aparat do wykorzystania LTPS TFT był Sony DSC-P9 , który został wydany na początku 2002 roku lub tak sądząc po terminach przeglądarki.

Ponieważ przedmiotowy wyświetlacz pochodzi z 1999 roku, prawdopodobnie jest wykonany w technologii LTPS 1. generacji z raczej podstawowym zintegrowanym „kontrolerem” na szkle. Wczesny dokument LTPS reklamował, że „możesz umieścić sterowniki i rejestry przesuwne na tym samym podłożu co komórki LCD” . Więc prawdopodobnie nie jest to w pełni pełnoprawny kontroler na szkle. Ten opis LTPS TFT pasuje do bardziej szczegółowego konta w http://dx.doi.org/10.1557/mrs2002.277pierwszej generacji LTPS, który zintegrował tylko szyby X i Y na szybie (ale które źródło umieszcza je również w ramach czasowych 2001-2002). Biorąc pod uwagę stosunkowo zgrubne i tak dobrze widoczne cechy obwodu szkła na obrazach w pytaniu, myślę, że LTPS-TFT 1. generacji wydaje się prawdopodobne (jeśli w ogóle jest to LTPS) ... LTPS drugiej generacji miałby D / A konwerter również na szkle.

Alternatywnie, wspomniana kamera z 1999 r., Choć miała zintegrowane sterowniki na szkle [na własnych waflach], mogła zostać zbudowana z amorficznego krzemu a-Si dla samego ekranu. Ponieważ a-Si jest zbyt wolny dla sterowników, oznacza to, że [w tym przypadku] wyświetlacz używa konwencjonalnie wykonanych sterowników (jako oddzielne płytki / układy scalone), które są następnie łączone jako chip-glass (nie mylić z systemem -on-glass, co oznacza LTPS lub nowszą technologię); wiązanie COG zazwyczaj wykonuje się za pomocą anizotropowej folii przewodzącej (ACF). COG jest bardziej wytrzymały i zajmuje mniej miejsca niż używanie TAB . Wikipedia mówi, że Sony jest / było [także] liderem w technologii ACF, więc też zgadza się z wyświetlaniem przez nich ... w tej starszej technologii.

Teraz obwód wyświetlacza wygląda dużo bardziej jak LTPS z powodu dużej liczby komponentów, ale kto wie, mogliby z jakiegoś powodu nie zdecydować się na użycie dużego układu scalonego. Poniżej możesz zobaczyć [OLED] LTPS (więc SOG), a następnie COG.

LTPS

ZĄB

Jeśli chcesz być pewien, weź trochę zmywacza ACF , takiego jak dioksolan . :)


Odnośnie pytania o wzór piksela; wygląda na to, że można zastosować [znacznie] mniej powszechny dzisiaj wzór delta (najbardziej na prawo na poniższym obrazku):

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Uwaga: narzędzie do usuwania ACF Ito wydaje się całkiem dobre usuwanie COG bez uszkodzenia chipów, po prostu przez pochłonięcie odrobiny wibracji. Odłożenie ich / jednego układu z powrotem bez spoiwa COG może być jednak sporym wyzwaniem.
Fizz,

1
Próbowałem też znaleźć zbliżone obrazy wyświetlacza DSC P9 dla celów porównawczych, ale o ile mi się to nie udało. Porzucenie na ifixit.com/Guide/Sony+Cyber-shot+DSC-P9+Motherboard+Replacement/…, ale nie ma żadnych zbliżeń wyświetlacza.
Fizz,

9

Wydaje się być tym, co NEC nazywa VIT, Value Integrated TFT Technology . Alternatywnie znany jako SoG, System on Glass. Różnią się od Chip na szkle lub Chip na folii / taśmie.

Ale technologia nie jest już tak stara. Komunikat prasowy pokazuje może 2007.

Ze względu na wysoką ruchliwość elektronów niskotemperaturowego polikrzemu stosowanego w technologii VIT, szybkie obwody peryferyjne, takie jak obwody napędowe, mogą być zintegrowane na tym samym szklanym podłożu co wyświetlacz LCD. W porównaniu z konstrukcjami COG i COF, które wykorzystują zewnętrzne obwody napędowe, to zintegrowane podejście znacznie zmniejsza liczbę połączeń z obwodami zewnętrznymi i pozwala na lepszą definicję obrazu, na którą ma mniejszy wpływ nachylenie połączenia z zewnętrznymi obwodami napędowymi. Biorąc pod uwagę cały moduł wyświetlacza, w tym system podświetlenia i zewnętrzną płytkę drukowaną, zmniejszona liczba komponentów i podłączonych linii skutkuje mniejszym, smuklejszym, lżejszym korpusem wyświetlacza, a także lepszą odpornością na wstrząsy i wibracje.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Biała kartka z NEC Technical Journal (tom 1, nr 3/2006, PDF) zawiera bardziej szczegółowe informacje techniczne, a także stwierdza, że ​​technologia SOG została po raz pierwszy zastosowana już w 2002 roku.

Streszczenie SOG-LCD powstaje poprzez zintegrowanie funkcji LCD i sterownika LSI ze szklanym podłożem i oczekuje się, że osiągnie optymalny status urządzenia wyświetlającego dla urządzeń osobistych / mobilnych w erze Internetu szerokopasmowego.


1
Nieco istotne artykuł na Apple i firma Sharp w kierunku typu wyświetlaczy LCD SOG w 2011. johnsiphone.com/sharp-supply-psi-lcd-6th-generation-iphone
Przechodzień

1
Ciekawy. Wygląda na to, że aparat był po raz pierwszy dostępny na Amazon w 1999 roku: amazon.com/Canon-PowerShot-Digital-Camera-Optical/dp/B00004TS16
3871968

Aktualizacja: spojrzałem na moje zdjęcia i wydaje się również, że wyświetlacz w aparacie został wykonany przez Sony.
3871968,

2

Wygląda mi na standardową konstrukcję TFT . Prawdopodobnie nie jest często używany, ponieważ CoG daje wyższą wydajność (wadliwe szkło lub chip można wymienić przed montażem, a cały wyświetlacz jest bezużyteczny).


Czasami niektóre wady wyświetlacza są naprawiane za pomocą laserów i może to być możliwe również w szklanym obwodzie, zwykle jest to prosty obwód napędowy z rejestrami przesuwnymi i tym podobne. Nie jestem pewien, gdzie byłyby kompromisy w projektowaniu, ale zachowanie dwóch bitów osobno miałoby dla mnie większy sens, chyba że ograniczenia lub koszt byłyby ograniczeniami.
KalleMP,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.