Jak prowadzić 1080p za pomocą tylko 540 pinów?


16

Próbowałem włamać się do systemu 3D, zaczynając od monitora: VG248QE . Rozerwałem to na matrycy LCD i sterowniku. Jest to monitor 1080p (1920 x 1080), więc spodziewałem się, że co najmniej 1080 (wiersz) + 1920 (kolumna) = 2000 pinów połączonych ze sterownikiem LCD z matrycą LCD (ja też nie liczę RGB!). Widzę jednak 6 x 90 = 540 pinów idących do matrycy LCD i nie widziałem żadnego komponentu (deMUX, MUX itp.) Na matrycy LCD.

Sterownik LCD do matrycy LCD

Szukałem układu sterownika online, ale nic nie znalazłem (brak arkusza danych!).

Układ sterownika LCD

Pytanie brzmi: w jaki sposób sterownik napędza tyle pikseli przy tak małej liczbie pinów? Czy nie widzę MUXa osadzonego w matrycy LCD? A może brakuje mi czegoś jeszcze?

I po prostu udostępnij: VG248QE wykorzystuje metodę przesterowania LCD, aby osiągnąć czas wzrostu / opadania 1 ms LCD i wykorzystuje ten układ do kilku poziomów zasilania (+/- 40 V, 30 V, 15 V ...) do przesterowania:

Układ zasilania OVERdrive

Odpowiedzi:


14

Wyświetlacz LED / LCD składa się z wielu paneli: 16x16, 64x64 itp. Zależy od dostawcy.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Panele te są montowane w taki sposób, aby uzyskać 1920 x 1080 pikseli

Każdy panel będzie miał swój własny interfejs IC oraz chipset sterownika LED / LCD, taki jak tlc59283

Jak kontrolowany jest każdy panel / moduł? przez interfejs szeregowy.

Jeśli spojrzysz na panel o wymiarach 320x240, taki jak ten , zobaczysz, że jego interfejs ma tylko 40 pinów szerokości i taktuje przez D1: DH1 -> D320: DH240, gdy odczytuje w wierszu danych CZERWONY, ZIELONY, NIEBIESKI, aby określić nasycenie odcienia i jasność do zastosowania do oświetlanej komórki.

Większe wyświetlacze używają więcej paneli i przy pionowych prędkościach skanowania powiedzmy ... 100Hz, ale ze stałą przepustowością szeregową na panel ... potrzebna jest większa liczba linii danych do równoległego adresowania każdego panelu.

http://www.edn.com/design/led/4432914/How-to-design-LED-signage-and-LED-matrix-displays-- Part-1

http://www.fujitsu.com/downloads/MICRO/fma/pdf/LCD_Backgrounder.pdf


Dziękuję obojgu za tak szczegółowe odpowiedzi. Teraz rozumiem metodę. Teraz oboje odpowiedzieliście poprawnymi i w pełni zrozumiałymi odpowiedziami, więc czuję, że muszę nagrodzić pierwszą jako odpowiedź.
Alper91

13

Zazwyczaj są długie, wąskie układy sterownika dla wiersza i kolumny. Mogą znajdować się na zewnętrznym COF (Chip-On-Flex) lub wewnątrz COG (konstrukcja Chip-On-Glass) na samym panelu. Oto panel HD TV z bloga Dave'a Jonesa przedstawiający sterowniki kolumny COF:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tutaj można znaleźć arkusz danych dla układu sterownika Novatek , pokazujący interfejs danych dla 384 wyjść - 128 x 3 dla RGB - zasilają one 6 bajtów równolegle do układu (48 pinów), dając 384 wyjścia.

W przypadku panelu HD miałbyś 1080 sterowników wierszy i 5760 sterowników kolumn (1920 x 3). Film pokazuje 8 układów sterownika kolumny, każdy z 720 „pinami” sterownika.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zasadniczo nie znajdziesz wielu informacji dostępnych online w tej części, ponieważ są one wykorzystywane tylko przez bardzo niewielu klientów.


Dziękuję obojgu za tak szczegółowe odpowiedzi. Teraz rozumiem metodę. Teraz oboje odpowiedzieliście poprawnymi i w pełni zrozumiałymi odpowiedziami, więc czuję, że muszę nagrodzić pierwszą jako odpowiedź.
Alper91
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.