Czy opary lutu są dla mnie złe?


109

Wykonuję sporo lutowania (bez ołowiu). Czy wdychanie oparów lutu / topnika / pasty rzeczywiście mnie skrzywdzi?

Czy warto kupić tanie wyciągi spalin?


Opary lutu są prawie całkowicie odparowanym topnikiem. Różni ludzie inaczej reagują na opary. Dotyczy to zarówno absolutnie żadnego zauważalnego efektu w ciągu dziesięcioleci codziennej ekspozycji, jak i wywołania ataku astmy, gdy ktoś jest narażony na opary. Oldsters: rób to, co robiłeś od dziesięcioleci. Początkujący: kup niedrogi wyciąg z wentylatorem z dołączonym filtrem - i UŻYJ go.
Dwayne Reid

Zwróć uwagę, że tradycyjny topnik kalafonii jest również nazywany „kadzidłem kolofonii”, a także „kolophonium”. Ma być wdychany ... ale czytaj o alergiach na kadzidło, a także o „uczulaniu” podczas wielokrotnego narażenia. („Rosin” to po prostu sosna z gotowanymi lotnymi lub „terpentynami”.)
wbeaty 11'18

Odpowiedzi:


66

Opary lutu nie są dla ciebie zbyt dobre. Niektóre osoby mogą być uczulone na opary topnika, zwłaszcza na podstawie starszego topnika kalafonii stosowanego w rdzeniu lutowniczym i mają problemy z oddychaniem:

Kontrolowanie zagrożeń dla zdrowia wynikających z topników lutu na bazie kalafonii

Strumień bez czyszczenia nie jest tak zły.

Kiedyś czułem się dość chory po zmontowaniu około 30 płyt, które musiałem zrobić sam, ponieważ mój dystrybutor chciał ich bardzo szybko.

Oddychanie podczas lutowania każdego stawu bardzo pomaga, jeśli nie masz odsysania oparów.


26

Przynajmniej umieść wentylator w pobliżu miejsca pracy, aby zdmuchnąć opary z twarzy.


22

Oddychanie oparami nie jest dla ciebie dobre. Dzięki dodatkowemu strumieniowi wymaganemu do uzyskania dobrych połączeń lutowanych SMD powstaje więcej oparów.

Właśnie kupiłem pochłaniacz dymu Weller WSA350. To było 50 $ nowe. Trzy paczki filtrów to pn WSA350F. To działa OK. Lepiej byłoby mieć jednostkę z silniejszym wentylatorem. Po kilku godzinach lutowania na filtrze węglowym znajduje się spora ilość białego proszku. Wentylator wygląda jak standardowy 5-calowy wentylator pudełkowy, więc mogę spróbować uzyskać bardziej wydajny.

Przy dobrej pogodzie mam wentylację krzyżową, dlatego w oknie obok ławki umieszczam wentylator wyciągowy.


22

Moja pierwsza reakcja na twoje pytanie brzmiała: tak, opary cię skrzywdzą. Moim drugim było przeprowadzenie szybkich badań.

O dziwo, jak cytuję dalej, inhalacja bezołowiowego lutu może prowadzić do zapalenia płuc i grypy przez całą dobę.

WDYCHANIE: Wdychanie pyłów i oparów może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych. Wdychanie świeżo utworzonych tlenków metali może powodować gorączkę oparów metalu, krótką (24-48 H) chorobę podobną do grypy. Wdychanie tlenku cyny może powodować zapalenie płuc.

Według MSDS firmy Weller na niektórych ich bezołowiowych stopach lutowniczych.

Możesz zagwarantować, że musi to być częste zdarzenie, w przeciwnym razie firma nie ujawni tego w tak nonszalancki sposób.


3
Lut bezołowiowy i bezołowiowy to to samo?
Boris_yo,

2
@ Boris_yo Myślę, że tak, to jest to samo. Jest to stop metalu niezawierający ołowiu (Pb). Cały ten bałagan z ołowiem lub lutami bezołowiowymi pochodzi z UE, gdzie nie możemy używać ołowiu, ponieważ jest toksyczny, ale możemy w trakcie połowów umieścić czysty ołów w rzece lub jeziorze: D
Kamil

Więc ołów jest toksyczny, ale czysty ołów nie? Jaką toksynę zawiera nie czysty ołów, który powoduje, że jest toksyczny?
Boris_yo

2
@ Boris_yo Ołów jest toksyczny , czysty lub inny. Kamil narzeka na niespójność przepisów, nie twierdząc, że jedna sytuacja jest zdrowsza od drugiej.
endolith,

Jednym z problemów jest to, że lutownica jest rozgrzana, a sprzęt rybacki nie.
Anders

18

Moim zdaniem wyciągi spalin są warte każdego grosza. Dym wchodzi - nie wydobywa się dym - a najlepsze jest to, że powietrze pachnie czysto.

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, kup tani Maplins za 15 £.


Tanie wydają się jednak nie działać tak dobrze: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9838864
Miguel

13

Wszystkie opary lutu mogą powodować astmę zawodową i inne problemy zdrowotne (ołowiowe i bezołowiowe), jeśli są stosowane przez dłuższy czas.

Najlepszy drut lutowniczy zawiera coś zwanego kalafonią, która pomaga lutowi płynąć, gdy jest gorący. To powoduje astmę, jeśli jesteś nadmiernie narażony i jest nieodwracalne. Inne druty lutownicze, które nie zawierają kalafonii, powodują inne problemy zdrowotne i są odpadami lutowniczymi.

Zainwestuj w dobry ekstraktor, a nie tani. Zaufaj mi, nie warto ryzykować i mówię z doświadczenia. Mam astmę zawodową od dymów lutowniczych zawierających kalafonię po mojej pracy jako technika RF Development. Byłem zatrudniony na tym stanowisku tylko przez 18 miesięcy i teraz jestem zarejestrowany jako niepełnosprawny z uszkodzeniem płuc po testach prowokacyjnych w Royal Brompton Hospital w Londynie.

Ten wątek jest stary, ale pomyślałem, że opublikuję go na wypadek, gdyby ktoś go przeczytał.

Pobierz kartę charakterystyki bezpieczeństwa z Internetu dla używanego drutu lutowniczego i przeczytaj o zagrożeniach przed użyciem.

Przed tą pracą nie miałem wcześniej żadnych problemów z płucami, byłem sprawny fizycznie, miałem 6 stóp 5 cali, 17 kamieni i miałem wtedy 38 lat. Nie miałem pojęcia, jak szkodliwe mogą być te opary. Podobnie jak papierosy, opary mogą są również niewidoczne gołym okiem, ale są bardziej szkodliwe. Jeśli wykonujesz dużo lutowania, upewnij się, że robisz dużo przerw i dostajesz w sobie trochę świeżego powietrza, a także masz porządny ekstraktor, który dobrze zasysa. Ustaw ekstraktor wąż bezpośrednio nad miejscem lutowania i upewnij się, że działa poprawnie, zanim przejdziesz gdziekolwiek w pobliżu miejsca lutowania. Jeśli to zrobisz, wszystko będzie w porządku. Jeśli nie masz wyciągu, trzymaj się około 10 minut lutowania dzień, a potem zaczerpnąć dużo świeżego powietrza i powinieneś być w porządku.


1
dobre opinie. prowadzę warsztat i powiedziałbym, że lutuję maksymalnie 10 minut dziennie. jest w małym pokoju z niskimi sufitami. jestem ciekawy, co z czasem stanie się z oparami? ponieważ moje miejsce nie jest dobrze wentylowane. nie chciałbym mieć toksycznie zanieczyszczonego pokoju.
Patoshi シ ト シ

9

Niestety tylko jeden z tych linków nadal działa. Wygląda na to, że z biegiem czasu zgnilizna linków staje się coraz szybsza.
Noah,

Zaktualizowano martwe linki z nowymi wynikami Google. Zobaczmy, jak długo te trwają!
davr

7

Tak, ale wszystko zależy od czasu ekspozycji.

Jeśli lutujesz 8 godzin dziennie i 5 dni w tygodniu, twoja ekspozycja jest dość wysoka, a prawdopodobieństwo wystąpienia efektu ubocznego, jeśli go nie wentylujesz, jest dość wysokie.

Z drugiej strony, jeśli lutujesz od czasu do czasu kilka prototypowych płyt i nie wdychasz bezpośrednio oparów, ilość chemikaliów prawdopodobnie nie jest tak wysoka.


5

Lutuję codziennie przez 35 lat, a jedyne, co robię z oparami, to jeśli robię partię produkcyjną, kiedy wkładam 4-calowy wentylator z boku ławki, aby wydmuchać powietrze, co jest tak skuteczny jak ekstrakcja i nie przeszkadza. Jeśli nie masz alergii lub nie jest to denerwujące, nie martwiłbym się zbytnio, chyba że robisz to przez cały dzień. Uważam, że topnienie lutu LF jest znacznie bardziej irytujące , co jest kolejnym powodem, dla którego rzadko go używam.


A poza tym ... prawie nikt nie zauważa, że ​​dodatkowy palec wyrasta z twojego czoła .. (LOL Przepraszam, że nie mogłem się oprzeć.) (Również ponad 35 lat i
wciąż

3

Bardzo ściśle współpracuję z moimi utworami. Wiele lat temu pracowałem na tablicach elektronicznych i nie stwierdziłem, że mam problem, ale pracowałem również w profesjonalnym środowisku, które filtrowało pokój. Kiedy po raz pierwszy zacząłem pracować z lutem w domu, pomyślałem, że będę pracował kilka razy tu i tam (Stained Glass Hobby). Szybko odkryłem po 3 godzinach lutowania, że ​​bolą mnie głowy, a następnego ranka niepokoiły mnie zatoki. Odkryłem również, że moje oczy są zmrużone. Myśląc, że to tylko pyłek, wróciłem następnego dnia do mojego ukochanego projektu i lutowałem przez 4 godziny. Robiłem to przez 3 kolejne dni, dopóki nie zdałem sobie sprawy, że jest to bardziej szkodliwe niż myślałem.
Teraz muszę poczekać, aż membrana zatokowa się zregeneruje, zanim wrócę do mojego projektu (który wymaga więcej lutu niż przeciętna płyta komputerowa). Odkryłem również, że bolą mnie stawy. Nie wiem, czy to część ekspozycji, czy tylko wiek. Zamówiłem teraz jeden wyciąg spalin z bliska i będę szukał innego. Jeśli pracujesz z lutem i jest to sporadyczne, sugeruję, abyś miał mały. Jeśli regularnie pracujesz z lutem, sugeruję mocny. Obecnie szukam różnych, które będą odpowiednie dla mojego zastosowania.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.