Dlaczego nie ma okrągłych ekranów LCD?


18

Istnieją potencjalne zastosowania okrągłych ekranów LCD, na przykład inteligentne zegarki. Wyszukiwanie ujawnia kilka wiadomości z przeszłości, ale nie widziałem żadnej z nich. Jaki jest główny powód, dla którego te nieprostokątne wyświetlacze nie są powszechne?

http://www.ubergizmo.com/2008/05/lg-circular-shaped-lcd-display/

http://www.electronics-eetimes.com/en/2.3-round-tft-lcd-emulations-gauges-dials-or-clocks.html?cmp_id=7&news_id=222901229


1
wszystkie okręgi są geometrycznie podzbiorem kwadratu, więc taniej jest wyprodukować kwadratowy panel i fizycznie zamaskować piksele, których nie trzeba używać z ramką.

5
@Jarrod: Nie, koła nie są podzbiorem kwadratów, gdy są upakowane maksymalnie gęsto na równinie. W takim przypadku są to podzbiory sześciokątów, co jest bardziej wydajne niż bycie podzbiorem kwadratu.
Olin Lathrop,

4
Najwyraźniej istnieją komplikacje techniczne. Oto komunikat prasowy z 2008 r. Na temat nie prostokątnego wyświetlacza LCD . Jeśli spojrzysz na nie prostokątny wyświetlacz LCD , możesz znaleźć więcej.
Nick Alexeev

1
@OlinLathrop Piksele LCD są zazwyczaj kwadratowe. Układy sześciokątne vs. prostokątne vs. dowolnie skośne mają tę samą gęstość. Jednak sześciokątne układy kwadratowych pikseli są nadal możliwe, ponieważ linie transmisyjne nie muszą być prostopadłe (układ sześciokątny byłby ułożony na 60-stopniowej siatce w kształcie rombu). Sprawdź en.wikipedia.org/wiki/Pixel_geometry . Mimo to są równie zajmujące mało miejsca. Zauważ, że głównym problemem związanym z układem heksadecymalnym jest rysowanie czystych prostych linii prostopadłych. Chcesz wybrać układ dopasowany do typowej zawartości.
Jason C

1
(Wyprodukowanie i użycie monochromatycznego ekranu LCD z sześciokątnymi pikselami byłoby jednak dość proste; widziałem je wcześniej, ale nie pamiętam, gdzie. W takim przypadku heksagonalne upakowanie tych sześciokątnych pikseli byłoby najbardziej wydajne pod względem przestrzeni. )
Jason C

Odpowiedzi:


26

Bardzo trudno wyciąć ze szkła okrągłe kształty lub stworzyć wklęsłe narożniki. Proste nacięcia, które przebiegają przez dość cienki arkusz szkła niehartowanego, można wykonać szybko i niezawodnie, zaznaczając linię i próbując tam zgiąć szkło. Nie jest konieczne ocenianie bardzo głęboko, ani bardzo dokładnie - wszystko, co jest konieczne, to upewnienie się, że zdobyta część złamie się przed czymkolwiek innym, a niepowodzenie zdobytej części spowoduje tendencję do uszkodzenia całego arkusza na tej linii. Wykonanie krzywej jest znacznie trudniejsze. Jeśli ktoś zdobędzie krzywą w szkle i spróbuje ją złamać wzdłuż krzywej, złamanie rozpocznie się gdzieś na wyniku, a w zależności od krzywizny i głębokości wyniku, pęknięcie może podążać za wynikiem na pewnej odległości, ale punktacja musi być bardzo głębokim, aby mieć bardzo użyteczny efekt, i nawet gdy punktacja jest głęboka, pęknięcie nadal często się od niej rozbiera. Jeśli ktoś próbuje utworzyć krzywą zewnętrzną, może z pewnym wysiłkiem oderwać się od miejsc, w których szkło nie pęka czysto w wyniku, ale ilość wymaganej pracy będzie znacznie większa niż w przypadku prostej przerwy, a wyniki będą znacznie gorsze. Ktoś, kto wykonuje ręcznie witraże lub stopione szkło jako projekt hobbystyczny, może nie mieć nic przeciwko nakładowi pracy wymaganemu do wycinania zakrzywionych elementów lub mieć na uwadze fakt, że czasami pęknięcia nie ograniczają się do części szkła, które próbuje się usunąć ( jeśli najpierw wykonuje się duże kawałki, można użyć połamanych „dużych kawałków” jako materiału źródłowego dla mniejszych). Takie problemy sprawiłyby jednak, że ocena punktowa byłaby nieskuteczną metodą masowej produkcji.

Jedynym sposobem na efektywną masową produkcję okrągłych wyświetlaczy byłoby ich wycięcie lub obróbka mechaniczna. Jest to znacznie wolniejsze niż proces wycinania stosowany w wyświetlaczach prostokątnych. Z pewnością możliwe jest masowe wytwarzanie ciętych kół szklanych, ale robienie tego z wyświetlaczami LCD (gdzie wycięte kółka musiałyby być w jednej linii z wydrukowanymi wzorami na wyświetlaczach LCD) byłoby trudniejsze niż robienie z pozbawionymi cech taflami szkła.

Produkcja ekranów LCD w kształcie ośmiokąta prawdopodobnie nie byłaby zbyt droga w porównaniu z wyświetlaczami kwadratowymi - zacznij od oceny kwadratowej siatki, a następnie dodaj wynik do każdego rogu; dostępna dźwignia umożliwiająca odłamywanie się od narożników byłaby dość łatwa. Możliwy może być kształt 16-stronny (zacznij od uformowania ośmiokąta, a następnie oderwij trochę z każdego z 8 rogów, ale na rogach będzie dostępna znacznie mniejsza dźwignia, co utrudni ich jednoznaczne zatrzaśnięcie. Chyba że produkt wymiary fizyczne absolutnie wymagałyby zastosowania okrągłego wyświetlacza, wybór z prostokątnym wyświetlaczem byłby najtańszy, a oczekiwałbym, że ośmiokątny wyświetlacz byłby prawdopodobnie drugi najtańszy. Jego stosunek maksymalnego promienia do minimalnego promienia nie byłby tak dobry jak koło (którego stosunek wynosiłby oczywiście 1: 1), ale około 1.


Nigdy o tym nie myślałem. FWIW, rejestracja szkła w obwodach dla elementów okrągłych dodaje cały etap produkcji, który jest prosty dla części prostokątnych.
Scott Seidman

@ScottSeidman: Coś w rodzaju ośmiokątnego wyświetlacza można by prawdopodobnie zamontować na tablicy tak łatwo, jak prostokątną; w zależności od wymaganej liczby połączeń można zastosować paski zebry, które znajdują się wyłącznie w przestrzeni między wpisanym okręgiem a parametrem ośmiokąta, uzyskując w ten sposób okrągły widoczny obszar wyświetlania, który jest zasadniczo tak dobry, jak można to osiągnąć za pomocą okrągłego ekran.
supercat

- Tak, ośmiokątny nie powinien być dużym problemem, ale okrągły to tylko koszmar montażu.
Scott Seidman

1
Myślę, że odpowiedź przecenia już nie istniejące trudności. Od pojawienia się cięcia laserowego (które jest zresztą podstawową metodą produkcji wyświetlaczy), każdy kształt można uzyskać z mniej więcej równoważnym wysiłkiem. Jeśli chodzi o montaż, przyssawki działają dokładnie tak samo bez względu na kształt. :) W końcu nawet zakrzywione powierzchnie nie stanowią już problemu.
Oakad

1
Nie zapominaj, że jest w tym coś więcej niż tylko wycinanie okrągłego szkła. Trzeba również planować ślady przewodzące przez ekran i wytworzyć interfejs okablowania na krawędziach, co staje się trudniejsze, gdy krawędzie nie są proste (a zwłaszcza, jeśli kształt nie jest wypukły, chociaż nie dotyczy to okrąg). Np. Z nec.co.jp/press/en/0805/1902.html : „Kształty były dość proste, ponieważ im bardziej skomplikowany kształt, tym trudniej jest dostosować schematy okablowania, co skutkuje grubszymi ramkami i większym zużyciem mocy."
Jason C

12

Zapytałem o to producenta LCD lub dwóch. Jest to możliwe, jeśli masz pieniądze do wydania.

Zauważam, że termostat Nest (gdzie mieli dużo pieniędzy do wydania) wydaje się być zamaskowanym kwadratowym wyświetlaczem LCD z ramką i kryształem, które dają złudzenie okrągłego wyświetlacza LCD.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


2
@ChrisLaplante To jest kwadratem LCD, wierzę.
Spehro Pefhany

3
Termostat Nest wykorzystuje kwadratowe szkło, ale rzeczywiste elementy LCD są osadzone tylko w okrągłym widocznym obszarze. Zobacz porzucenie iFixit (etap 12 dotyczy LCD).
Connor Wolf,

2
Lub spójrz na to zbliżenie obrazu LCD tutaj .
Connor Wolf,

7

Myślę, że to popyt na rynku. Istniejące oprzyrządowanie i procesy są skonfigurowane dla wyświetlaczy prostokątnych, ponieważ ogromna większość popytu na rynku dotyczy tego rodzaju produktów. Ogromna inwestycja polega na zmianie oprzyrządowania i przetwarzania, więc przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu tak się nie dzieje. Trochę trudniej jest wyprodukować okrągły wyświetlacz z powodu cięcia, marnotrawstwa materiałów, połączeń itp., Ale jeśli byłby ogromny popyt na rynku (a rynek był skłonny zapłacić premię za dodatkowe trudności), możesz się założyć, że byłyby robić im.


3

Istnieje wiele z nich dostępnych z Japan Display, które są źródłem zaopatrzenia w zegarek kamykowy / poręczny.

Oto wycinek z ich linii produktów (ze strony internetowej) do 30 lipca 2016 r .:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jak widać w niektórych miejscach, szkło jest ośmiokątne, ale kontur o średnicy 3,0 cm to zniekształcony ośmiokąt.

Rzeczywisty aktywny obszar obrazowania jest z grubsza okrągły.


Dobrze jest dodawać aktualizacje do takich pytań. Wyszukiwanie „swobodnego wyświetlacza LCD firmy Sharp” pokazuje, że z przyjemnością zobaczą, jeśli będziemy gotowi zapłacić.
uhoh


-1

Jeśli zastanowimy się nad sposobem wyświetlania informacji, dochodzimy do wniosku, że istnieje bardzo niewiele sposobów, aby informacje można było w sposób znaczący wyświetlać w formie okrężnej. Brzmi tak pompus tak stwierdził.

Ale ... piksele to tylko najmniejszy kontrolowany element na wyświetlaczu. Sposób ich rozmieszczenia zależy od grafika układającego wyświetlacz. Ruchomą kropkę można ułożyć w linii prostej lub zakrzywionej. Im dalej od początku miejsce kropki się pokazują, jak silna lub słaba jest kiedykolwiek mierzona wartość.

Jeśli linia jest zakrzywiona, wówczas linia wyświetlania zajmuje więcej obszaru wyświetlania, ponieważ nie można umieścić niczego powyżej lub poniżej krzywej ze względu na szansę, że ktoś może odczytać dane, które nie są częścią ruchomej linii kropki w ramach ruchoma linia kropkowa z szybkim spojrzeniem. Zaufaj mi, że tak.

Inną rzeczą jest to, że dane są przechowywane w tablicach danych i inżynierowi łatwiej jest zachować je w pamięci, jeśli ma charakter liniowy.

Wreszcie linie wyglądają okropnie, gdy składają się z pikseli, ponieważ nigdy nie są całkowicie wyrównane, z wyjątkiem kątów 45 lub 90 stopni. Wszystko, co zostało powiedziane, nawet telewizja ma charakter prostoliniowy.

To pytanie zawsze przyciągało moją uwagę w filmach SciFi. Jedną z rzeczy, które uwielbiam, jest kolor na wyświetlaczach, ale złym pomysłem jest poleganie na kolorze, jak na zielono, aby przejść na czerwono, aby nie iść, ponieważ gdzieś, kiedyś ślepy na oczy ktoś stanie i patrzy i źle odczytuje wskaźniki. O tak, na pewno to zrobią. Można wbić nos we Wszechświat, myśląc, że działają na nim idioci, a Wszechświat odwzajemni uśmiech i zrobi większych idiotów.


Pochodząc z tła cse chciałbym dodać ekran renderowania karty graficznej za pomocą matrycy. Jeśli będzie bardzo niewrażliwe na zasoby, zadanie wygenerowania okrągłego obrazu. Dlatego nie masz okrągłego obrazu, a jedynie prostokątny. + 1 do ciebie
Ratna

2
Ta odpowiedź nie wydaje się opierać na żadnych dowodach, ponieważ w przeszłości używane były okrągłe wyświetlacze LCD, a termostat Nest pokazuje, że mogą one skutecznie wyświetlać informacje.
Joe Hass
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.