Silnik krokowy Arduino


11

Jak korzystać z Arduino z silnikiem krokowym?

Odpowiedzi:


11

Istnieją dwa rodzaje silników krokowych: unipolarne i bipolarne. Steppary unipolarne mają sześć wychodzących z nich przewodów, a dwubiegunowe cztery. Aby kontrolować jednobiegunowy silnik krokowy, musisz użyć układu zwanego tablicą darlington. Do sterowania dwubiegunowym silnikiem krokowym służy mostek h.

Nigdy nie pracowałem z jednobiegunowymi stepperami, ale mogę wyjaśnić, jak używać dwubiegunowych. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się, które przewody są sparowane. Użyj multimetru i podłącz miernik jeden po drugim do każdej możliwej pary przewodów podczas pomiaru rezystancji. Na dwóch parach znajdziesz nieskończony poziom oporu. To są połączone pary. Dołącz każdą z nich do różnych połówek mostka h.

Po podłączeniu obwodu sterującego (niezależnie od tego, czy będzie to mostek h dla steppera bipolarnego, czy układ darlingtona dla unipolarnego), użyj Arduino Stepper Library do sterowania nim

Mam opis ostatniego projektu, który zrobiłem ze stepperami. Ponieważ mogę tu opublikować tylko jeden link, zapoznaj się tam z linkami do wielu rzeczy, o których tu wspomniałem.

Tom Igoe ma świetny artykuł o stepperach na swojej stronie.


10

Alternatywą dla tworzenia własnych sterowników i wypychania prawidłowej kolejności elementów sterujących do par stepperów jest użycie gotowego sterownika dla steppera. Większość z nich ma prostą, dwubiegunową kontrolę, jedną kierunkową i drugą pulsującą, aby zrobić krok, co znacznie zmniejsza liczbę pinów używanych w twoim arduino i wymaganą logikę. Nie wspominając o tym, że wspierają one również sterowanie przerywaczem (mikrokrokiem), co zmniejsza całkowity pobór prądu i pozwala na pracę z wyższym napięciem i uzyskiwanie płynniejszych ruchów.

Niektóre przykłady gotowych sterowników obejmują:

Easydriver (ulubiony wśród ludzi arduino) Probotix Unipolar Stepper Drivers i sterowniki Gecko (prawdopodobnie Rolls-Royce z stepperami)

(Nie podałem linków, ponieważ nie pozwala mi to na dodanie więcej niż jednego linku, ale można je łatwo znaleźć za pośrednictwem Google.)

Ważna uwaga, na którą należy zwrócić uwagę, kiedy zaczynasz jeździć silnikami krokowymi, co jest często pomijane w niezliczonych samouczkach: musisz wjeżdżać i wychodzić z pełnej prędkości krokowego podczas wykonywania ruchu krokowego. Widziałem wiele przykładów, w których mówi się, że zawsze wysyłają tę samą liczbę kroków do silnika. Spowoduje to nie tylko większe wibracje i hałas podczas poruszania się z pełną prędkością, ale może również skutkować niepowodzeniem wykonania ruchu oraz niedostateczną lub nadmierną prędkością strzelania. Zastosuj odpowiednią liniową (lub inną) rampę prędkości do swoich ruchów. (Rozpocznij i zakończ z większym opóźnieniem między krokami niż opóźnienie stosowane w ruchu z pełną prędkością.)

!do


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.