Czy świat stał się biedniejszy?


9

Pytanie to nie jest poparte poważnymi badaniami ekonomicznymi, ale głównie bardzo prostą próbą spojrzenia na zmiany gospodarki światowej.

Pytam, czy i dlaczego świat w ciągu ostatnich 50 lat stał się mniej produktywny (nie jest tu używany w ścisłym sensie ekonomicznym) i dlatego ludzie mają mniej pieniędzy na robienie rzeczy / kupowanie rzeczy.

Kilka powodów, dla których uważam, że tak jest (jestem otwarty na korektę):

 • Płace realne w rozwiniętych gospodarkach od dawna nie wzrosły
 • Kryzys finansowy trwa teraz od wielu lat (prawie 10)
 • Bezrobocie w UE jest bardzo wysokie
 • Stawki podatkowe stale rosną (wydaje się) w stosunku do mediany płac
 • Coraz więcej osób polega na pomocy społecznej (z tego, co zbieram, niestety nie mam źródła w tym momencie
 • Zmniejszył się wzrost w krajach rozwijających się (Chiny)
 • Dług publiczny narasta

To sprawia, że ​​mam wrażenie, że w wielu sytuacjach jest po prostu „mniej” pieniędzy, które można przeznaczyć i wydać. Mogę to zaobserwować na przykład poprzez pozornie ciągłą potrzebę firm i krajów (nawet tam, gdzie mieszkam, w bogatej Szwajcarii), aby oszczędzać pieniądze i redukować wydatki (nie wiem, czy wydaje się tak tylko z powodu pewnych uprzedzeń lub tak jest w rzeczywistości) .

Ponownie, nie jestem pewien, czy tak się faktycznie dzieje, czy tylko tak mi się wydaje (przepraszam również, że nie jestem w stanie tego wyrazić w kategoriach „ekonomicznych”).

Kilka powodów, dla których mógłbym sobie wyjaśnić, dlaczego wydaje się, że mamy mniej do wydania i mniej produktywnie niż kiedyś:

 • Rosnąca nierówność (bogaci stają się coraz bardziej, więc większość ma mniej)
 • Mniej motywacji do postępu technologicznego (oprócz IT). W wielu branżach nie ma powodu, aby ulepszać wszystko, tylko aby było tańsze i bardziej opłacalne. Mamy większość tego, czego potrzebujemy i nie widzimy sensu w ulepszaniu go (szafki, łóżka, przybory kuchenne itp.)
 • Letarg ludzi. Wiele osób jest zadowolonych z tego, co mają i nie chce więcej / ciężko pracować
 • Mamy większość potrzebnych rzeczy, a rzeczy do kupienia to przedmioty luksusowe (o których być może wcześniej nie myśleliśmy)

Jeszcze raz przepraszam za bardzo niejasny sposób zadawania tego pytania bez żadnych dowodów, ale jeśli ktoś mógłby mi pomóc, by był bardziej konkretny, byłbym bardzo otwarty na to.

Chyba chcę powiedzieć, czy ludzie mają mniej pieniędzy i mniej do wydania niż kiedyś, a jeśli tak, to dlaczego?


2
Prawdziwe bogactwo od czasu wielkiej depresji w Stanach Zjednoczonych wzrosło 6 razy, więc nie, świat nie stał się uboższy.
BB King,

1
Proszę zdefiniować prawdziwe bogactwo
fishlein,

2
Wydaje mi się, że wyraźnie rozróżniasz ewolucję całkowitego bogactwa od tego, jak to bogactwo jest rozdzielane między jednostki, prawda?
Alecos Papadopoulos,

Wiem, że jeśli całkowite bogactwo wzrośnie, nie oznacza to, że bogactwo indywidualne również musi wzrosnąć. Jednak w moim pytaniu nie interesuje mnie tak bogactwo indywidualne, jak bogactwo ogółem; Przyznaję tylko, że nierównomierny podział może sprawiać wrażenie, że całkowite bogactwo maleje, i pytam, czy to prawda. Mam nadzieję, że to ma sens
fishlein

1
Prawdziwa odpowiedź jest taka, że ​​przepaść między bogatszymi a biednymi wzrosła ... dalsza populacja wśród biednych rośnie szybciej.

Odpowiedzi:


16

Krótka odpowiedź brzmi: nie.

Każdego roku, z wyjątkiem 2009 r., Przez ostatnie 55 lat nieprzerwanie odnotowywanej historii gospodarczej, świat się wzbogacał. Globalna recesja -2,1% w 2009 r. Została nadrobiona w 2010 r. Wzrostem o 4,1%. Właśnie współpracowałem ze Światowymi Wskaźnikami Rozwoju Banku Światowego, które śledzą globalny wzrost PKB, i dwukrotnie sprawdziłem.

Dobrobyt i wzrost mierzymy ilością wyprodukowanych towarów. Pieniądze są nieistotne. Każdego roku my, ludzie, produkujemy coraz więcej towarów i usług, co nas wzbogaca. Nie każdy kraj rośnie jednak systematycznie. Niektóre kraje są w stagnacji, jak Grecja, a niektóre rosną niezwykle szybko w bardzo długich okresach czasu, jak Chiny. Co więcej, rośnie nierówność w stosunku do wielu krajów (mierzona współczynnikiem GINI). Dlatego dla wielu jest naturalne, że wszystko wokół nich albo stoi w miejscu, albo ulega degradacji. Ale świat staje się coraz bogatszy.

Jeśli jesteś w Szwajcarii, możesz odczuć szok spowodowany niedawną aprecjacją waluty. Ostre aprecjacje walutowe hamują eksporterów i branże uzależnione od turystyki, które stanowią znaczną część szwajcarskiej gospodarki.


1
Czy to PKB na mieszkańca? Proszę również podać link, ponieważ znalazłem tylko PKB każdego kraju, a nie globalny „PKB”
fishlein

4
To było realne tempo wzrostu PKB, ale masz rację, realne tempo wzrostu PKB na mieszkańca jest dokładniejszą miarą zamożności na osobę. Niemniej jednak PKB na mieszkańca również stale wzrastał w ciągu ostatnich 50 lat i zmniejszał się o 5 lat (1974, 1975, 1982, 1991 i 2009). Link do banku danych Banku Światowego to databank.worldbank.org/data/... Możesz wybrać WDI jako bazę danych, Świat jako kraj, „PKB na mieszkańca” jako serię i sprawdzić wszystkie lata na czas. Możesz także przełączyć się do widoku wykresu u góry, aby ułatwić wykrywanie recesji.
Arthur Tarasov,

2
W powiązanej notatce ułamek świata
żyjącego

1
@JRE: cóż, w zależności od tego, co myślisz, że „aktualności” oznaczają ;-)
Steve Jessop,

2
@ fishlein - Tak, liczba jest skorygowana o inflację, a konwersje są wykonywane przy użyciu PPP. Bank Światowy nie jest pełen amatorów!
odebranie nauk

2

Aby dodać do niektórych z powyższych odpowiedzi, należy pamiętać o innym subtelnym punkcie. Nierówność jest pojęciem względnym , a nie absolutnym. Rosnące nierówności same w sobie nie mają żadnych konsekwencji dla absolutnego poziomu zamożności. Pomyślmy na przykład o stosunku kwantylu dochodu 90–10 w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli wskaźnik ten rośnie, wszystko to oznacza to, że kwantyl 90-cia dochodów rośnie szybciej niż 10 kwantyl dochodu. Oba mogą rosnąć, a jedno może rosnąć szybciej niż drugie. Proponuję zapoznać się z badaniem Dollara i Kraaya (2002) „Wzrost jest dobry dla biednych”.


2

Świat jako całość jest bogatszy niż kiedykolwiek. A ludzie są bogatsi niż kiedykolwiek. Ostatnie 50 lat pokazuje znaczny spadek skrajnego ubóstwa na świecie, szczególnie w Azji. Twoja obserwacja, że ​​wzrost w najbogatszych krajach był powolny w ciągu ostatnich 10 lat, jest słuszna. Jednak w porównaniu do 50 lat temu ludzie w najbogatszych krajach są ogólnie znacznie lepiej.

Dobrym sposobem na zilustrowanie tego jest przeglądanie oficjalnych statystyk za pomocą narzędzia Gapminder.

https://www.gapminder.org/tools/# $ chart-type = mountain

Wybierz Dochód i naciśnij przycisk odtwarzania.


-2

Rosnąca nierówność (bogaci stają się coraz bardziej, więc większość ma mniej)

To nieprawda. Co bogaci ludzie robią ze swoimi pieniędzmi? Inwestują. Inwestycje stymulują biznes. Zakładają firmy. Kupują domy za milion dolarów, które zapewniają pracę pracownikom budowlanym. Są właścicielami firm, które zatrudniają tysiące. Kupują telewizory 4k i podobne drogie produkty, które dają firmom kapitał na rozpoczęcie produkcji na dużą skalę.

Im bogatsi są bogaci ludzie, tym lepiej dla nas. Weź bogatszych i bogatszych ludzi za znak poprawy gospodarki, a nie biedniejszej.

Polecam Basic Economics , Thomas Sowell. Daje to doskonały pomysł na funkcjonowanie gospodarek.


3
„Co bogaci ludzie robią ze swoimi pieniędzmi? Inwestują. Inwestycje stymulują biznes”. Popyt stymuluje biznes. edycja: naciśnij Enter zamiast shift + Enter, ops
przemysł7

10
To bardzo głupia odpowiedź. Bogaci nie inwestują automatycznie w rzeczy, które pomagają reszcie z nas. W rzeczywistości marnują dużo tego, co mają, ponieważ nie muszą oglądać każdego grosza. Mają też tendencję do rozpowszechniania swojego bogactwa wśród własnej klasy. Królowie w zamkach mogli kontrolować większość zasobów średniowiecznego kraju, ale to nie czyniło chłopów mniej biednymi. Rosnąca nierówność jest oznaką nieefektywnej gospodarki walczącej o wsparcie ludności jako całości. „Trickle down” nigdy nie było niczym więcej niż wytartą wymówką dla chciwości.
Nagora,

7
Ta odpowiedź jest zła. Nierówności są w rzeczywistości niekorzystne dla gospodarki. Chociaż rzeczy, które piszesz o bogatych ludziach, są prawdziwe, okazuje się, że są one bardziej prawdziwe, gdy masz większą liczbę średnio bogatych ludzi, w przeciwieństwie do mniejszej liczby bardzo bogatych ludzi. Polecam stronę wikipedii o „Nierówności ekonomicznej”, która mówi: „Zbyt duża nierówność może być destrukcyjna, ponieważ nierówność dochodów i koncentracja bogactwa mogą utrudniać długoterminowy wzrost”. Jest to intuicyjne: ludzie, którzy są tylko umiarkowanie bogaci, nadal mają wiele motywacji, aby poprawić siebie poprzez konstruktywną działalność gospodarczą.
Jonathan Hartley,

1
@JathanathanHartley Wyobraźmy sobie świat, w którym jest dużo średnio bogatych ludzi. „Poprawiają się poprzez konstruktywną działalność gospodarczą”. Gdzie idą te pieniądze? Do właścicieli firm. Bogaci i super bogaci. Co to robi Spraw, aby bogaci i super bogaci byli bogatsi! Bogaci nie mają wszystkich pieniędzy w banku lub gotówce pod poduszkami. Inwestują to wszędzie. Jest to konstruktywna działalność gospodarcza, która przynosi korzyści gospodarce.
SethWhite

1
@Prinsig Kiedy inwestujesz w firmę, ta firma może sobie teraz pozwolić na rozwój, otwieranie nowych sklepów, tworzenie nowych linii produktów itp. Jednak firmy będą się rozwijać tylko wtedy, gdy będą mieli powody, by sądzić, że istnieje wystarczający popyt. Inwestycja nie stymuluje firmy do robienia czegokolwiek. Jeśli jednak istnieje wystarczające zapotrzebowanie na rozwój firmy, inwestycje nie są do tego potrzebne. Firmy cały czas zaciągają pożyczki. Firmy oszczędzają również kapitał z roku na rok, dzięki czemu mogą wykorzystać te zyski w celu ekspansji.
przemysł 7
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.