Czy elastyczność substytucji między towarami jest empirycznie stała?


11

W nowych modelach keynesowskich do opracowania modelu ekonomicznego wykorzystujemy wiele założeń CES, zwykle Dixit-Stiglitza. Czy CES, stała elastyczność substytucji towarów, jest empirycznie (w przybliżeniu) prawdziwa?


1
Moja intuicja w tym temacie brzmi: nie, nie dla wszystkich towarów wszędzie. Jednak prawdopodobnie istnieje zbiór towarów, w którym jest to prawdą - w odpowiednim zakresie - W obu przypadkach, czy założenia nowych modeli keynesowskich naprawdę zależą od CES, czy też sposób na zaoszczędzenie ogromnej ilości algebry?
Regress Forward

Odpowiedzi:


2

Stała elastyczność substytucji (CES) Funkcje użyteczności implikują funkcje popytu, które są liniowe (tj. Zależne od cen, które są stałymi częściami dochodu) (patrz Uwagi do wykładu Rutherforda na temat funkcji stałej elastyczności ). Istnieją jednak dowody empiryczne zarówno na dobra lepsze (popyt, który rośnie szybciej niż dochód), jak i na dobra gorsze (towary, które zmniejszają dochód), tak naprawdę nie ma to realnych preferencji.

Fakt, że udziały w budżecie gospodarstwa domowego na każdy towar konsumpcyjny (lub nawet kategorię) nie są stałe, jest prawdopodobnie dodatkowym dowodem przeciwko CES. Zasadniczo można wytłumaczyć, że różni konsumenci ponoszą różne koszty towarów, ale nie powinni wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie decydują się na całkowicie bez pewnych kategorii konsumpcji (bez telewizji zamiast niedrogiej). Mówię prawdopodobnie dlatego, że:

  1. Jeśli zdefiniujesz kategorię wystarczająco szeroko (powiedzmy dwie, trwałe i nietrwałe zużycie), prawdopodobnie wszyscy konsumują coś w każdej kategorii i być może w stałych proporcjach.
  2. W przypadku niektórych ważnych form konsumpcji, takich jak samochody i domy, koszty dostosowania i niepodzielność mogą sprawić, że gospodarstwa domowe staną w obliczu bardzo różnych cen.

Ale, jak sugeruje @ regressforward, nadal może być akceptowalnym przybliżeniem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.