Gdzie mogę znaleźć dane o dochodach i mobilności społecznej w czasie? Jak daleko wstecz są dostępne dane?


13

Interesuję się dochodami i mobilnością społeczną. Rozumiem, że badania Piketty dotyczą dystrybucji dochodu w długim okresie. Widziałem także niektóre badania Chetty i Saeza dotyczące dochodów i mobilności społecznej w USA . Zastanawiam się, jakich danych używają Chetty i Saez? Jakie inne dane są potencjalnie dostępne i jak daleko sięga?

Byłoby miło zobaczyć, kto może znaleźć dane, które cofają się najdalej. (Ponadto dane niekoniecznie muszą być danymi z USA).


PSID jest standardem, zgaduję, że chcesz czegoś dłużej?
jayk

1
Wysłałem e-mail do zespołu odpowiedzialnego za linkowany artykuł, zobaczmy, czy otrzymam odpowiedź. :)
Jason Nichols

Oba wykresy pochodzą z federalnych danych zeznania podatkowego. To musi przejść przez IRS, aw przeszłości powiedziano mi, że możesz uzyskać te dane „ale tylko wtedy, gdy po prostu podpiszesz swoją duszę”. Zrozumiałe jest, że ludzie mają obawy dotyczące prywatności w związku z tym, że IRS przekazują swoje deklaracje podatkowe masowo badaczom.
jayk

Poza tym jestem pewien, że potrzebujesz poświadczenia bezpieczeństwa, a zatem obywatelstwa USA.
FooBar

Odpowiedzi:1

Jeśli chodzi o nierówność dochodów:

Ekonomiści polegali na badaniach gospodarstw domowych, w których osoby (lub gospodarstwa domowe) informowały o swoich zarobkach, świadczeniach socjalnych itp. Chociaż nadal tak się dzieje, ostatnie badania w coraz większym stopniu opierają się na danych o dochodach zarejestrowanych w aktach podatkowych ze względu na ich większy zasięg i dokładność (szczególnie w górnej części rozkładu).

Najbardziej kompletną historyczną serię nierówności dochodów (i bogactwa) opartą na ewidencji podatkowej w Światowej bazie danych o nierównościach majątkowych i dochodowych: http://wid.world/fr/accueil/

Inne źródła do porównania dochodu i poziomu ubóstwa w różnych krajach i czasie to: - Bank Światowy: https://data.worldbank.org/ - Baza danych UNU-WIDER Światowa nierówność dochodów: https: //www.wider.unu. edu / project / wiid-world-dochody-nierówności-baza danych - Standardowa baza danych nierówności dochodów na świecie http://fsolt.org/swiid/ - Dane Branko Milanovic dotyczące współczynników Giniego w latach 1950-2022 dla 170 krajów: http: // econ .worldbank.org / WBSITE / EXTERNAL / EXTDEC / EXTRESEARCH / 0, contentMDK: 22301380 ~ pagePK: 64214825 ~ piPK: 64214943 ~ theSitePK: 469382,00.html

Aby uzyskać ładne wizualizacje w czasie, możesz zobaczyć Gap Minder: - https://www.youtube.com/watch?v=jbkSRLYSojo

W odniesieniu do międzypokoleniowej mobilności dochodów (~ mobilność społeczna):

Pierwsze badania dotyczące mobilności dochodów międzypokoleniowych (tj. Porównania poziomów dochodów w różnych pokoleniach) opierały się na badaniach gospodarstw domowych, w których zebrano retrospektywne informacje o dochodach rodziców. Następnie badania panelowe zaczęły być stosowane, gdy miały wystarczający zasięg (badania panelowe dotyczą tych samych osób - i często ich dzieci - z czasem).

Niektóre przykłady dostępnych długich paneli to: - PSID dla USA (1968-Today): https://psidonline.isr.umich.edu/ - BCS dla Wielkiej Brytanii (1970-Today): https://bcs70.info / - BHPS dla Wielkiej Brytanii (1991-dziś): https://www.iser.essex.ac.uk/bhps - SOEP dla Niemiec (1984-dziś): https://www.diw.de/en/soep

W ostatnich dziesięcioleciach w niektórych badaniach mobilności międzypokoleniowej wykorzystano również dane o dochodach pochodzące z rejestrów podatkowych, łącząc akta rodziców i ich dzieci (patrz pionierskie dzieło Milesa Coraka (1999) dla Kanady). Z tego rodzaju danych korzystali Chetty i współautorzy.

Gregory Clark i współautorzy polegali na rzadkich nazwiskach i ich nadreprezentacji w najważniejszych instytucjach (np. Cambridge i Oksfordzie) w celu śledzenia mobilności społecznej na przestrzeni wieków. Możesz sprawdzić tę pracę na jego stronie internetowej.

Wystarczy wspomnieć, że istnieją prace dotyczące mobilności międzypokoleniowej innych wymiarów oprócz dochodów, takich jak bogactwo (np. Clark i Cummins, 2015), poziom wykształcenia (np. Lindhal i in., 2015), a nawet postawy (Dohmen i in., 2011 ).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.