Jakie są zalety i wady folii do okien UV?


13

Właśnie skończyłem remont domu i teraz rozważam dodanie folii UV do niektórych moich okien (tych, które pochłaniają najwięcej słońca). Na papierze brzmią jak świetne rozwiązanie, ponieważ zmniejszają ciepło docierające do domu i blaknięcie mebli, ale nie miałem z nimi żadnego doświadczenia. Nie chciałbym patrzeć, jak mój dom wygląda jak te gówniane samochody z odcieniem okien pełnym bąbelków.

Czy ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenie z przyciemnianiem szyb? Czy oni są dobrzy? O jakich sprawach muszę wiedzieć?

Mieszkam w Melbourne (Aus), więc lata osiągają 40 stopni, ale zimy rzadko spadają poniżej 5 stopni.

Kontynuacja: Skończyło się na tym, że nakręciliśmy film w kilku oknach, żeby zobaczyć, jak to pójdzie. Na jednych szklanych drzwiach dodaliśmy film o minimalnym współczynniku odbicia, który znacznie obniża ciepło, nie zmieniając zbytnio widoku nocnego.

W oknach sypialni na piętrze dodaliśmy film o prywatności. W ciągu dnia okna te wyglądają jak lustra z zewnątrz, ale pozostają czyste (ish) od wewnątrz. Dodają mocny niebieski odcień do światła wewnętrznego. Gdy osiągniesz zmierzch, sytuacja się odwraca i w ogóle nie widzisz widoku na zewnątrz. Film pokazuje również subtelny, oleisty wzór. Myśleliśmy, że to z czasem zniknie - tak się nie stało.

Film został profesjonalnie zainstalowany. Nawet dla profesjonalisty była to praca na cały dzień. Koszt był bardzo rozsądny, szczególnie w porównaniu z kosztem zasłon.

Dalsze działania: w niektórych oknach, które nie miały filmu, do naszego domu dodano markizy zewnętrzne. Markizy są dość grube, ale nadal można je zobaczyć. Okazało się, że markizy wykonują znacznie lepszą robotę niż film. Właśnie przeszliśmy lato z kilkoma niskimi dniami 40. (C). Mamy dwa okna na tej samej ścianie, w odległości 2 metrów od siebie. Drzwi z folią nadal przepuszczają dużo ciepła, podczas gdy okno z markizą blokuje większość ciepła i nadal zapewnia wystarczającą ilość światła, że ​​nie musimy włączać światła w ciągu dnia.


1
Nie próbuję tu być zabawny, ale w jaki sposób filtry ultrafioletowe zapobiegają przenoszeniu ciepła (promieniowania podczerwonego) przez szkło (które zwykle jest nieprzezroczyste dla promieniowania UV)?
ChrisF

5
@ChrisF - prawdopodobnie filtrują zarówno UV, jak i IR. To tylko przypuszczenie. Jednego produktu ( windowenergysolutions.com.au/why_use_film1.html ) wnosi 80% ciepła i 99% blokowania promieniowania UV.
dave

Instalowanie nowych okien PCV zawiera już gaz, który odbija większość tego promieniowania promieniowanie ub (a) / uv (b). (Technicznie wystarcza tylko na 10 lat) Barwienie okien samoprzylepnymi filtrami nigdy wcześniej o tym nie słyszałem. Szary odcień blokuje tylko trochę światła, ale ilość promieniowania UV, które przechodzi, wciąż wynosi 100%. Może kupię szkło odporne na promieniowanie UV. (Wiesz jak okulary przeciwsłoneczne ...)
Piotr Kula,

Nie jest to bezpośrednia odpowiedź, ale czy rozważałeś markizy jako opcję?
DA01,

Jeśli już dodajesz folie okienne, spójrz na te odporne na włamanie. Są zaskakująco tanie i często zawierają filtry, których potrzebujesz.
Bryan Boettcher

Odpowiedzi:


3

To nie jest pełna odpowiedź, ale może pomóc w jej zrozumieniu. Moje rozumienie fizyki okien jest następujące:

Niemal całe promieniowanie (widzialne, UV, podczerwone, również każdego innego rodzaju), które dociera z zewnątrz domu do domu i jest pochłaniane (nie odbijane ponownie) jest przekształcane w ciepło. Spodziewałbym się, że wyjątki (takie jak energia ze światła UV powodująca zmianę chemiczną, na przykład gdy gaśnie na kanapie lub fale indukujące prąd w przewodniku) są stosunkowo nieistotne.

Oznacza to, że każde promieniowanie, które może odbijać się od okna, aby zapobiec jego przedostaniu się do domu, zmniejsza obciążenie cieplne. Ponadto, jeśli promieniowanie zostanie zaabsorbowane przez szybę (np. Przez przyciemnienie), wówczas część ciepła z szyby zostanie utracona na zewnątrz (zarówno przez przewodnictwo / konwekcję, jak i przez pewne promieniowanie ciepła), co jest dodatkową korzyścią.

Ogrzana szyba okienna chciałaby stracić więcej ciepła na zewnątrz niż do wewnątrz, ponieważ wiatr pomógłby utrzymać różnicę temperatur między szkłem a sąsiadującym powietrzem zewnętrznym większą niż różnica temperatur między szkłem a powietrzem wewnętrznym.


2

Miliony samochodów mają przyciemniane szyby, które wyglądają świetnie. Tylko uważaj, aby usunąć pęcherzyki podczas instalacji. Należy również wziąć pod uwagę, że barwione folie pochłaniają ciepło, co może pogorszyć zwykły problem z szybami z podwójnymi szybami, gdy jedna szyba rozszerza się i kurczy bardziej niż druga.


2

Moje doświadczenia z przyciemnianą folią w naszych oknach domowych są zróżnicowane. Uważam, że chociaż istnieją zalety, takie jak redukcja światła i olśnienia, redukcja ciepła i redukcja UV, rzeczywista tafla szkła staje się bardzo gorąca, co w pierwszej kolejności ogranicza skuteczność filmu w zatrzymywaniu ciepła. Słońce ogrzewa rzeczywistą taflę szkła, gdy ją penetruje, a następnie ponownie, gdy odbija się z powrotem. Tak więc w efekcie otrzymujesz bardzo gorący kawałek szkła (promiennik), który emituje ciepło do pomieszczenia (jak również na zewnątrz). Jeśli położysz rękę na wewnętrznej stronie okna zabarwionego folią w upalny dzień (szczególnie w bardzo upalny dzień), będziesz bardzo dobrze wiedział, jak gorąco może być.

W biurowcu, w którym kiedyś pracowałem, okna były traktowane folią typu „srebrne lustro” i zrobiły się tak gorące, że nie można było trzymać dłoni za okno dłużej niż około 5-10 sekund w upalny dzień przed nią stał się zbyt gorący, by go dotykać. Gdyby folię można było nałożyć na zewnętrzną powierzchnię szklanej powierzchni, wówczas efekt grzewczy byłby mniejszy, ponieważ słońce nie byłoby w stanie tak głęboko wniknąć w grubość szkła, a tym samym go podgrzać.

Jednak nie znam nikogo, kto kręci film, który można zastosować na zewnątrz okna. Teraz unikam barwionych filmów na rzecz rolet, ale mają one inny zestaw odciągów, ale lepiej radzą sobie z utrzymywaniem ciepła, ponieważ okno jest całkowicie zacienione / chronione przed bezpośrednim działaniem słońca pierwsze miejsce. Nie jestem zbyt pewien, czy więcej ciepła zostanie utracone na zewnątrz niż do wewnątrz, jak wspomniała poprzednia osoba. To może być prawda.


Dzięki, mieliśmy podobne doświadczenie. Barwienie ma swoje miejsce, ale nie jest to panaceum. Dodaliśmy kilka markiz zewnętrznych do naszego domu. Zobacz główne edycje pytań.
dave

1

Pracuję dla Home Builder i dowiedziałem się, że dodanie tych filmów spowoduje utratę gwarancji na okno. Więc możesz najpierw to sprawdzić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.