Czy dach ze szkła jest wykonalny?


10

Pomyślałem o tym, jeśli kiedykolwiek zamierzam zbudować dom jednopiętrowy, to właśnie bym to zrobił. Zrobiłbym cały dach ze szkła (jak szklarnia). Ten szklany dach zostałby wykonany z podwójnego szkła z odstępem do 20 cm. W tej przestrzeni wyobrażam sobie, że byłaby bardzo ciemna kurtyna, która zatrzymałaby światło słoneczne w przypadku, gdy temperatura w domu stałaby się zbyt wysoka (mieszkam w Skandynawii, więc tak by było przez kilka miesięcy w roku) . Możliwe byłoby kontrolowanie wentylacji w przestrzeni między szkłami poprzez otwieranie sekcji dachu.

Pozytywne skutki tego byłyby:

  • Oglądanie gwiazd z łóżka w nocy
  • Poczucie, że ktoś jest poza całymi dniami, jeśli zasłony nie ma
  • Mniejsze zapotrzebowanie na oświetlenie

Jednym z powodów tego jest to, że światło jest cenną rzeczą w Skandynawii zimą.

Czego tu brakuje? Dlaczego nigdy nie słyszałem o takim domu (złe badania?)?


7
Jeśli warto to zrobić, warto przesadzić. Sprawdź Smart Glass .
Tester101

Może ssać, jeśli mieszkasz w zaśnieżonym terenie, musiałbyś przerzucić dach, żeby się zobaczyć.
Tester101

@ Tester101 Dzięki za link. Obraz z pewnością wygląda dobrze, choć nadal uważałbym to za szklane okna w dachu, ale jest to bliskie temu, o co mi chodzi. Jeśli chodzi o śnieg, trzeba całkiem pomyśleć, że śnieg zatrzymuje światło, więc nadal może rozjaśnić ciemne jesienie i zimy nawet przy kilku cm śniegu na górze.
David

11
Nie będziesz już mógł rzucać kamieniami.
Freiheit,

1
Jedno słowo, grad ...
Fiasco Labs

Odpowiedzi:


18

Tracisz więcej ciepła przez sufity niż przez inne powierzchnie (ponieważ dotyka go ciepłe powietrze i dobre prądy konwekcyjne).

Wartość izolacyjna szkła jest bardzo niska. Mówiąc w kategoriach amerykańskich, pojedyncza tafla szkła to R-1, podczas gdy wiele ścian domów to R-20, a sufity R-30. Widziałem superizolowane dachy na R-60. Nawet potrójne szkło to tylko R-3; gazy obojętne wewnątrz pomocy, ale z czasem wyciekają; prawdopodobnie nie możesz mieć dobrej pieczęci, jeśli chcesz przejechać przez nie zasłonę.

W ciągu dnia nasłonecznienie ogrzeje dom przez sufit (prawdopodobnie za dużo, nawet w twojej części świata), ale w nocy, gdy tracisz tylko ciepło, naprawdę to poczujesz. Zużyjesz dużo energii, aby się ogrzać.

Jednocześnie byłoby to bardzo drogie. Okna są na ogół kosztowną funkcją w domu. Okna pochyłe powinny być hartowane dla bezpieczeństwa, co czyni je jeszcze droższymi. I mówisz o ogromnym obszarze.

W szczególności dachy mocno się biją; standardowe dachy (gonty asfaltowe) są tutaj około 20 lat.

W międzyczasie tracisz możliwość umieszczenia paneli fotowoltaicznych na dachu.

Możesz jednak uzyskać dużo tego, czego szukasz, przy znacznie mniej ambitnym podejściu.

  • Małe lampy słoneczne dostarczają olbrzymiej ilości światła ze względu na swoje rozmiary.

  • Świetlik nad Twoim łóżkiem pozwala ci obserwować gwiazdy w komforcie. Połóż łóżko wysoko, aby uzyskać szeroki kąt widzenia.

  • Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.


Zysk ciepła w lecie będzie nadmierny (z tego powodu musimy podjąć dodatkowe środki w szklarniach), a straty ciepła w zimie będą również dość wysokie z powodów, o których mówi Jay. Idź z lampami słonecznymi, uwielbiam mój oświetlony tron. Łazienka była kiedyś ciemną dziurą, latem rzadko włączamy światła od wczesnego rana do późnej nocy. Strumień świetlny z 17 "jest dość fenomenalny.
Fiasco Labs

6

Jak twierdzi The Evil Greebo, z pewnością dzieje się to w wielu budynkach komercyjnych. Doskonałym przykładem jest Mall of America, które ma centralne atrium ze szklanym dachem.

Ten szklany dach zapewnia wystarczający zysk ciepła w zimie, aby ogrzać cały budynek (przy pomocy całego wytwarzanego ciepła ciała ...):

Pomimo mroźnych zim Minnesoty, tylko wejścia do centrum handlowego i niektóre obszary pod ziemią są ogrzewane. Ciepło jest wpuszczane przez świetliki powyżej Nickelodeon Universe.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mall_of_America

Wszystko to powiedziało, mimo że dach MoA jest ogólnie płaski, wszystkie tafle szkła są tak wysokie, że radzą sobie z deszczem i śniegiem. Nie sądzę, że znajdziesz sposób, aby łatwo zbudować płaski szklany dach bez jakiejś dużej siatki nośnej, ponieważ samo szkło nie będzie w stanie udźwignąć ładunku.

Co do tego, że nigdy nie słyszałem o domu, który to robi, nie jestem pewien. Wiele dużych domów z przełomu wieków miało szklane szklarnie / solaria. Przykład:

James J Hill House

http://www.mnhs.org/places/sites/jjhh/

A w bardziej nowoczesnej skali mieszkalnej są różnego rodzaju systemy szklarniowe, światła słoneczne itp.

Myślę, że głównym powodem, dla którego nie widzisz szklanego dachu oprócz kosztów, jest to, że wyobrażam sobie, że jest to niepraktyczne. Światło słoneczne jest ważne, ale pełny dach byłby olśniewającą ilością światła słonecznego. Przez cały dzień będziesz musiał nosić w drzwiach filtry przeciwsłoneczne i okulary przeciwsłoneczne. Trochę utrudnia oglądanie telewizji. ;)

Ponadto w wielu klimatach przyrost ciepła w lecie i / lub utrata ciepła w zimie byłyby niepraktyczne.

Proponuję zbudować ganek / szklarnię w sezonie 3/4. To daje ci możliwość spania tam, kiedy chcesz, ale nie jesteś zaangażowany w pełny dach całego domu.


3

Możesz to zrobić? Na pewno. Budynki komercyjne mają przez cały czas szklane dachy.

Oczekuję jednak, że za taki dach zapłacisz wyjątkowo wyższą cenę na każdym etapie. Same opłaty dla architektów nie będą zbyt ładne, ponieważ nie jest to standard.


3

Szklarnie mają szklane dachy. Mają jednak również stromo spadziste dachy, które zrzucają obciążenia śniegiem; oznacza to większe zużycie materiału i wyzwanie przy jego budowie. A ogrzewanie w zimie jest BARDZO drogie. Jest to technicznie wykonalne, ale prawdopodobnie niepraktyczne dla przestrzeni życiowej.

Zasłona między warstwami wymaga kłopotów. Wcześniej czy później się zepsuje, a następnie będziesz musiał uzyskać dostęp.

Jednak nie potrzebujesz całego szklanego dachu, aby robić to, co chcesz. Świetliki i duże okna zapewniają większość takich samych korzyści. Mam w domu pokój z oknami wzdłuż dwóch ścian i czterema dużymi świetlikami w sklepionym dachu. Widzę gwiazdy przez świetliki, czuję na zewnątrz przez duże okna, a ponieważ okna wychodzą na południe i zachód, dostaję tam dobre światło, gdy słońce jest już w górze. Po południu robi się dość gorąco, ale pomaga w tym otwieranie świetlików. Byłbyś zaskoczony, jak wielką różnicę robi tylko kilka świetlików.

Możesz także mieć mały pokład, na którym możesz położyć się w śpiworze. ;)


2

Kiedyś mieszkałem w domu ze szklanym dachem. Wciąż za tym tęsknię. Uwielbiałem zasnąć, patrząc na gwiazdy, księżyc i wierzchołki drzew. Słońce też było cudowne. A w rzadkich przypadkach, gdy mieliśmy śnieg, było niesamowicie! Rozproszone białe światło igloo - wspaniałe! Och, ale to było niepraktyczne ... zbyt zimno w zimie, zbyt gorąco w lecie. Tak było na łagodnym zachodnim wybrzeżu Kanady, gdzie pogoda jest naprawdę bardzo umiarkowana. Od czasu do czasu miałem też powód do zastanowienia się nad bezpieczeństwem, kiedy zrobiło się burzowo. Innym problemem było czyszczenie dachu ... dość niewygodne, a jednak konieczne. Więc proszę, jeśli widzisz sposób na rozwiązanie tych problemów, daj nam znać. Ciągle sosnę na ten dach !!


2

W 2010 r. Zbudowaliśmy dodatek do pokoju słonecznego o powierzchni 300 m2 z tyłu naszego domu we wschodnim Long Island w Nowym Jorku. Jest w całości ze szkła i aluminium lotniczego, w tym dach. Szkło to szkło klasy wieżowej z argonem. Szkło jest rozproszone impregnowane tytanem do samoczyszczenia i 9 innych substancji do kontroli UV i ciepła. Większość dachu jest wyraźnie przyciemniona, aby uzyskać dodatkowy cień. Nie stosuje się warstw klejów, tylko dyfuzję molekularną. To byłby przełom. Podsumowując, jak wspomniał inny respondent, teraz wiem, że bez niego nigdy nie mogę mieszkać w innym domu. Nasze solarium faktycznie powstrzymuje mnie od rozważenia sprzedaży tego domu. Ogrzewanie dla nas było dobrą niespodzianką. Na początku myśleliśmy, że będziemy potrzebować HVAC, ale okazało się, że najgorszym scenariuszem zimowych nocy Blizzardii są dwa elektryczne grzejniki pomieszczeń Costco oprócz pieca opalanego drewnem w głównym budynku, który przechodzi pełną parą. Przesuwane tylne wejście do głównego domu i jedno okno otwierają się na solarium, więc przenoszenie ciepła jest wspierane przez oba.

Gwiazdy w nocy są cudowne, ale moją rzeczą jest deszcz. Od dzieciństwa zawsze lubiłem dźwięk opadów deszczu na powierzchniach. Ale nic nie dorówna dźwiękowi deszczu uderzającemu w szklany dach o powierzchni 300 m2. Również spektakl wizualny, który tworzy, gdy się zbiera i ucieka, jest kojący. Grzmoty i burze tylko wzmacniają nasz program. Konieczne jest hamak lub fotel hamakowy. Braky pozwoliły mi zainstalować starannie osłabione kino domowe, które nie wkracza w przestrzeń pokoju. Możemy więc wykorzystać pokój do oglądania koncertów na podwórku (Sting, Adele, Andrea B. itp.) W świetle bladego księżyca. Mamy główne oświetlenie w pokoju, ale jest rzadko używane. Na drugim piętrze znajduje się reflektor przydomowy, który oświetla całe podwórko, a także solarium przez szklany dach. Zapewnia to znacznie bardziej miękką i niezwykle przyjemną atmosferę. Rośliny należą do mojej żony, więc około jednej czwartej pokoju to dżungla, więc myślę, że to czyni mnie Tarzanem. Pokój wyposażony jest w duży, wygodny zestaw segmentowy w stylu splotu patio po jednej stronie pomieszczenia i mały kącik do jedzenia z czterema krzesłami po drugiej stronie. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Rośliny należą do mojej żony, więc około jednej czwartej pokoju to dżungla, więc myślę, że to czyni mnie Tarzanem. Pokój wyposażony jest w duży, wygodny zestaw segmentowy w stylu splotu patio po jednej stronie pomieszczenia i mały kącik do jedzenia z czterema krzesłami po drugiej stronie. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Rośliny należą do mojej żony, więc około jednej czwartej pokoju to dżungla, więc myślę, że to czyni mnie Tarzanem. Pokój wyposażony jest w duży, wygodny zestaw segmentowy w stylu splotu patio po jednej stronie pomieszczenia i mały kącik do jedzenia z czterema krzesłami po drugiej stronie. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Pokój wyposażony jest w duży, wygodny zestaw segmentowy w stylu splotu patio po jednej stronie pomieszczenia i mały kącik do jedzenia z czterema krzesłami po drugiej stronie. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Pokój wyposażony jest w duży, wygodny zestaw segmentowy w stylu splotu patio po jednej stronie pomieszczenia i mały kącik do jedzenia z czterema krzesłami po drugiej stronie. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni. Podłoga wyłożona jest porcelaną, a duży, podgrzewany dywan z wełny Auskin zapewnia wygodę i duży okrągły dywan pod kącikiem do jedzenia. Wszystkie pionowe szklane ściany mają zawieszone kurtyny termiczne, które pomagają w zatrzymywaniu ciepła w razie potrzeby i nadal jesteśmy w stanie zamknąć główny dom, chociaż nigdy nie musieliśmy. Jednak jestem pewien, że nasze rachunki za ogrzewanie są nieco wyższe niż wcześniej, ale nie wspominając o tym zbyt dobrze… Nie obchodzi nas to !! Brzmi źle, wiem, ale w tym momencie jesteśmy po prostu uzależnieni.


1

Oto świetny film z doskonałej realizacji świetnego pomysłu: co zrobić, gdy doprowadzisz go do skrajności i otoczysz cały dom szklarnią?

Rodzina otula dom w szklarni, aby rozgrzać pogodę w Sztokholmie (YouTube)

Średnia temperatura w Sztokholmie w styczniu wynosi -3 ° C (27 ° F). Dla Marie Granmar i Charlesa Sacilotto może być znacznie cieplej dzięki szklarni, która pokrywa ich dom.

„Na przykład pod koniec stycznia na zewnątrz może być -2 ° C, a na górze 15–20 ° C”, wyjaśnia Sacilotto. Inspiracją do budowy domu w szklarni był związek z architektem Bengtem Warnem, który zaczął projektować pierwszy Naturhus (Nature House) w 1974 r. *.

Początkowo Sacilotto szukał pustej działki, aby zbudować zupełnie nowy Naturhus, ale ostatecznie osiadł na starym letnim domu na archipelagu sztokholmskim. Korzystając z projektu Warne, pokrył mały letni dom plus dodatek w szklance o grubości 4 milimetrów. Ślad szklarni jest prawie dwukrotnie większy niż w domu, pozostawiając dużo miejsca na otaczający ogród, a ponieważ w bańce jest klimat śródziemnomorski, para uprawia teraz produkty nietypowe dla Szwecji (np. Figi, pomidory, ogórki) .

Ulubionym miejscem jest szklany dach. Ponieważ dach nie jest już potrzebny, para usunęła go i ma teraz dużą przestrzeń do opalania, czytania lub zabawy z synem na huśtawkach i rowerach.


A oto dobre wyszukiwanie w Google dla różnych „domów natury”, które w dużej mierze opierają się na szklarniach google.com/search?q=bengt+warne+naturhus&tbm=isch
Rick


0

Cóż, jeśli zdarzy ci się być albo wyjątkowo bogatym, albo bardzo sprytnym inżynierem i zrób to sam, oto jak poleciłbym to zrobić.

Pod względem strukturalnym tlenoazotek glinu lub AlON jest najlepszym znanym nauce przezroczystym szkłem, takim jak materia. Jest to ceramika złożona z aluminium, tlenu i azotu. Pomyśl o szkle o wytrzymałości aluminium. Jest na tyle nowy, że wojsko jest jedynym masowym producentem, ale jego produkcja brzmi dość łatwo.

Termicznie najbardziej przejrzyste substancje podobne do szkła będą w najlepszym razie mierne, ale jeśli uzyskasz naprawdę dobre uszczelnienie między kilkoma warstwami, a następnie użyjesz pompy do wytworzenia próżni pomiędzy nimi, powinieneś mieć dobry izolator termiczny, ale możesz zrobić coś lepszego niż mieć izolator .. MIT właśnie wyszedł z przezroczystą folią polimerową, która może być nakładana na wiele różnych powierzchni, takich jak szyby okienne, które pochłaniają światło słoneczne i przechowują energię jako potencjalną energię chemiczną, którą można uwolnić na żądanie. Jeśli zastosujesz tę powłokę na warstwach szklanego dachu i być może na twardej drewnianej podłodze, możesz uzyskać naprawdę tanie ogrzewanie w nocy. Biorąc pod uwagę czynniki w grze, ogrzewanie promiennikowe w podłogach byłoby najlepszym i najbardziej wydajnym systemem.


„.... przezroczyste aluminium ????” :)
trpt4him
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.