Jak mogę wywiercić otwór w szkle hartowanym bez rozbijania go?


10

Jak mogę wywiercić otwór w szkle hartowanym bez rozbijania go? Czy to w ogóle możliwe? Dziura musi mieć tylko około 1/4 "średnicy, nic szalonego ogromnego.


Szkło hartowane może być cięte za pomocą laserów przemysłowych (przynajmniej cienkich rzeczy; w ten sposób wytwarzają ochraniacze ekranu do szkła hartowanego do telefonów), ale nic, co nie byłoby w stanie zrobić DIY, a nawet coś, co prawdopodobnie miałby Twój lokalny sklep szklany. Duże produkty ze szkła hartowanego są zwykle cięte przed procesem hartowania.
QuantumRipple

Co się stanie, jeśli użyjesz wycinarki laserowej, wysokociśnieniowej wycinarki do wody lub gorącego pręta stalowego i stopisz przez nią otwór? Co się stanie, jeśli epoksydujesz powierzchnię po obu stronach i przewiercisz żywicę epoksydową i szkło, aby epoksydowa nie uległa zmianie?
Chloe

Zastanawiam się, czy jakikolwiek rodzaj cięcia / wiercenia zwiększyłby ryzyko pęknięcia szkła, niezależnie od tego, czy cięcie zakończyło się powodzeniem, czy nie. A przynajmniej zmniejszając jego właściwości wytrzymałościowe.
Programista

2
Ten facet próbuje dokładnie, zobacz, co się stanie: youtube.com/watch?v=qvRgklsm6so
Aaron Hall

Odpowiedzi:


19

Nie możesz Szkło hartowane całkowicie rozbije się, jeśli zostanie nawet podjęta próba. Jeśli absolutnie musisz mieć szkło hartowane z otworem, otwór lub inne kształty należy wykonać przed procesem hartowania.


Miałem wrażenie, że to będzie odpowiedź ... dzięki za wyjaśnienie!
Programista

6
Szkło hartowane jest obrabiane w taki sposób, że wewnętrzna warstwa szkła jest ściskana przez stwardniałe warstwy zewnętrzne. Lasery o dużej mocy mogą jednocześnie odparowywać i twardnieć na powierzchni pary, utrzymując ściśniętą wewnętrzną warstwę szkła (przynajmniej w przypadku cienkich tafli szkła); ale każda technika, która prawdopodobnie będzie dostępna, uwolni nacisk wewnętrznej szyby. To zwolnienie ciśnienia nastąpi szybko, powodując złamanie; a gdy reszta szkła zwolni swoje ciśnienie, pęknięcie będzie się rozprzestrzeniać, aż cała wewnętrzna warstwa zostanie rozbita.
Edwin Buck

Byłoby to bardzo pomocne trzy godziny temu ...
George Mauer

9

Nie można ciąć ani wiercić szkła hartowanego cieplnie. Nie strumień wody, nie laser, nie gorąca igła, nie pod wodą. Fizyka, a nie technika. Nie ma tajnej formuły do ​​cięcia lub wiercenia szkła hartowanego.

Możesz wykonywać operacje krawędziowe, jeśli jesteś ostrożny, ale znacznie osłabiasz w ten sposób krawędź. JEŚLI nie usuniesz zbyt dużej ilości szkła, może się nie złamać.

Jeśli myślisz, że tniesz lub wiercisz szkło hartowane, jesteś w błędzie, nie robisz tego.

Szkło hartowane wytwarza się przez podgrzanie szkła do temperatury zbliżonej do topnienia, a następnie szybkie schłodzenie powierzchni szkła. Kiedy szkło jest gorące, rozszerza się, gdy schładzasz powierzchnię, kurczy się, podczas gdy gorące centrum pozostaje w stanie rozszerzonym. Powoduje to naprężenie powierzchniowej warstwy i środkowej warstwy. Jeśli przebijesz granicę między warstwami, będziesz miał stos małych szklanych sześcianów w miejscu, w którym kiedyś był stały arkusz.

Testuję szkło hartowane i laminowane na życie. W rzeczywistości, gdy piszę to, istnieje szybka linia do hartowania produkująca szkło hartowane, mniej niż 150 stóp od miejsca, w którym obecnie siedzę.

Ultracienkie szkło stosowane w telefonach komórkowych (i tak dalej) jest hartowane chemicznie w bardzo płytkim procesie wymiany jonowej (zastąpienie powierzchniowych jonów sodu w szkle jonami potasu jest jednym z przykładów wymiany jonowej), a szkło to może być cięte inaczej niż szkło hartowane cieplnie.

Chemiczne szkło hartowane nie jest stosowane w zwykłych oknach, samochodach itp. Jest używane w specjalnych zastosowaniach.


1
Chemicznie wzmocnione szkło uzyskane przez jonizację nie jest uważane za hartowane przez ASTM, ponieważ pęknie podobnie jak szkło odprężone, w którym naprężenie jest równomiernie rozłożone w szkle hartowanym termicznie, powodując drobniejsze wzory pękania.
Steve Buzonas,

4

Tak, możesz. Nie możesz dokładnie wyciąć dziury, ale możesz SZLIFOWAĆ dziurę, jeśli jesteś delikatny i cierpliwy.

Ten feller pokazuje szlifowanie szkła hartowanego.

Mniej więcej w połowie tej strony „sammiesoo” twierdzi, że miało wcześniej piaskowane i szlifowane szkło hartowane.

To forum omawia również metody szlifowania hartowanego szkła samochodowego.

Tak więc odpowiedź nie brzmi „nie”, ale „może nie być tego warta”.


4
Szlifowanie krawędzi to nie to samo, co wiercenie otworu.
mustaccio

Chociaż jest to z pewnością prawda, nie mam powodu, aby sądzić, że te różnice są istotne.
mHurley,

2
@mHurley: zrób trochę lektury, a zobaczysz, że istnieje wiele powodów, dla których różnice są istotne: en.wikipedia.org/wiki/Prince_Rupert's_Drop
whatsisname

1

Idę z pierwszym komentarzem i stwierdzam, że to niemożliwe. Szkło hartowane nie może być cięte, nacinane ani piaskowane. Może to spowodować rozbicie szyby. Szkło laminowane można ciąć, hartowanie nie.


0

Szkło poddane odpuszczaniu termicznemu nie może być cięte; może jednak zostać ponownie wygrzany.

Szkło hartowane można wyżarzać w piecu o temperaturze około 900F, w zależności od rodzaju szkła. Po powolnym obniżeniu do temperatury pokojowej (~ 8 godzin +), szkło wyżarzone można następnie przyciąć i odpuszczać w razie potrzeby.


To, co opisałeś, to „odpuszczenie” szkła w celu wycięcia lub wywiercenia - ale co wtedy? Nie będziesz w stanie go ponownie temperować ...
brhans

Jeśli masz piec zdolny do wyżarzania, możesz również być w stanie
odpuszczać

@ Steve Buzonas To zajmuje znacznie więcej niż piec! Będziesz musiał wesprzeć i ochłodzić bardzo gorący arkusz szkła.
Technophile,

@Technofil, gdy używasz pieca w warunkach domowych, często chłodzi się poprzez przekazywanie ciepła do jakiegoś kamienia. Zasadniczo umieszczając szkło na kamieniu o temperaturze pokojowej po wyjęciu z pieca.
Steve Buzonas,

-5

Możesz. Tak, szkło hartowane całkowicie rozbije się, jeśli zostanie nawet podjęta próba. Ale jeśli możesz użyć stalowej igły lub rysika absolutnie cienkiego i kolców, możesz. Następnie umieszczając twarde drewno za szkłem, należy używać rysika bardzo delikatnie uderzając młotkiem. Po długim czasie możesz wywiercić otwór. Necdet Ekin


5
Powiedziałeś „Możesz”, a zaraz po nim „hartowane szkło całkowicie rozpadnie się, jeśli nawet spróbujesz”. Ta odpowiedź jest sprzeczna z tym, co obecnie napisano.
Programator
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.