generator przestaje działać


1

Mam generator Coleman 6250, który pracował bezczynnie od ponad 3 lat. Ma kompresję. Mogę go uruchomić za pomocą małego środka do czyszczenia węglowodanów i utrzymać go przy tym, ale gdy tylko przestanę wlewać go do węglowodanu, silnik umiera. Wyciągnąłem węglowodan i wyczyściłem go. Przełącznik zabijania działa poprawnie. Spuściłem gaz i włożyłem nowy. Wyczyściłem filtr gazu. Nie jestem pewien, co jeszcze robić. Czy ktoś ma jakieś pomysły? Dzięki, Steve


1
brudny filtr powietrza? Zablokowany przewód paliwowy?
Wayfaring Stranger,

3
W jaki sposób wyczyściłeś węglowodany? Czy zdemontowałeś carb po jego usunięciu, aby w tym pomóc? Jeśli działa tylko na płyn czyszczący, węglowodany nie rysują tak, jak powinny, są zatkane i wymagają czyszczenia. Chyba że ma przeponę do sprężania węglowodanów i ma pęknięcie. IMHO
Jack

mogą również ulec pogorszeniu przewody paliwowe, jeśli gaz zawiera alkohol.
ojait

Dzięki Jack za te informacje. Oczyściłem gaźnik, ale nie wyczyściłem dysz. Mój przyjaciel powiedział mi to samo. Bezskutecznie zmieniłem paliwo na nowe. Dobrze oczyszczam dysze węglowodanowe. Jeszcze raz dziękuję, opublikuję, jak poszło.
James

Odpowiedzi:


2

Widząc, że biegnie od rozpylania płynu rozruchowego bezpośrednio do gaźnika, oznacza to, że układ zapłonowy wytwarza iskrę, a układ sprężania porusza tłok. Proces eliminacji pokazuje, że paliwo nie dociera do gaźnika (kiedy przestajesz rozpylać płyn do węglowodanu, silnik przestaje działać. Chciałbym sprawdzić gaźnik ponownie. Nie powiedziałeś, czy w zbiorniku był gaz przez trzy lata, ale paliwo dostaje się zużyty po miesiącu. Jeśli pozostanie w silniku, paliwo zaczyna krystalizować i staje się mniej lepkie (mniej płynne). Małe otwory, przez które przepływa gaz, zostają zablokowane. Przed odbudową węglowodanów sprawdź na linii, aby wycenić nowy. W zależności od typu i sprzedawcy zakup nowego może być łatwiejszy i tańszy. Aby naprawić zatkany lub brudny gaźnik, należy: kupić odpowiedni zestaw do odbudowy, wyjmij go, zdemontuj (oddzielne części z tworzywa sztucznego) i pozwól częściom zanurzyć się w roztworze czyszczącym. Najlepiej jest użyć sprężonego powietrza, aby wtłoczyć powietrze do dowolnego portu i otwartego otworu. Złóż ponownie, używając nowych części z zestawu do przebudowy.


Dzięki za tą informację. Oczyściłem gaźnik, ale nie wyczyściłem dysz. Mój przyjaciel powiedział mi to samo. Zmieniłem paliwo na nowe. Jeszcze raz dziękuję, opublikuję, jak poszło.
James
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.