Jak zapobiec skakaniu rynny przez ulewne wody opadowe?


123

Podczas ulewnego deszczu woda zbiera się z dachu mojego drugiego piętra i biegnie na dach pierwszego piętra tak, jak powinna. Problem polega na tym, że ponieważ cała ta woda jest teraz skoncentrowana z rury spustowej drugiego piętra, duża objętość powoduje, że spływa ona z dachu pierwszego piętra i „przeskakuje” przez rynnę.

Czy jest jakiś sposób, aby temu zapobiec i do jakiego stopnia jest to normalny, nieunikniony skutek silnych opadów deszczu?

Patrzyłem na „strażników gusherów”, ale ostrzegano mnie, że mogą one uszkodzić rynny, gdy Zima uderzy w nie śnieg i lód. Jestem w Michigan, więc dużo śniegu i lodu. Zastanawiałem się również nad dodaniem przedłużenia rury spustowej na drugim piętrze, aby woda została zrzucona bezpośrednio tam, gdzie powinna, ale obawiam się, że wystaje jak obolały kciuk i wygląda na oszalałego.

Jakieś sugestie? Czy istnieje „standardowy” sposób radzenia sobie z tą sytuacją?

Tu zaczyna wyglądać jak potop

Mój własny wodospad na werandzie


Z czego wykonane są te płytki?
sharptooth

4
Mówicie: „ Obawiam się, że wystaje jak obolały kciuk i wygląda na rozłupanego. Nie tak w połowie, jak plama na dachu utrzyma się przez kilka sezonów. Żadne szybkie poprawki nie poradzą sobie z tym. Potrzebuje odpowiedniego rozwiązania, takiego, jakie sugerowali inni w swoich odpowiedziach.
chasly z Wielkiej Brytanii

Odpowiedzi:


80

Jest to powszechny błąd, który doprowadzi do przedwczesnego zużycia dachu. Instalator powinien był zainstalować kolano przejściowe od A do B i kontynuować po dachu z sekcją dolnej rynny. Następnie użył łokcia A, aby zrzucić wodę bezpośrednio do dolnej rynny.

Powinno skończyć się podobnie do tego

właściwa rynna spustowa na dachu

Zezwolenie na przepływ dużej ilości wody po dachu spowoduje uszkodzenie gontów i przedwczesne ich zużycie. Nawet jeśli przekręcisz dziobek przylegający do zbocza, nadal spowoduje to uszkodzenie pokrycia dachowego. Rozłożenie przepływu na dachu w ten sposób nie zmniejszy spowodowanych szkód. W obu przypadkach pozwalasz, aby cała woda zrzucana z górnego dachu przepływała przez niewielką część dolnego dachu. To okropny pomysł i należy go unikać.

Nie jestem pewien, kiedy konstruktorzy postanowili spróbować zaoszczędzić 10 USD, nie instalując rury spustowej wzdłuż dachu. Ale to sprawia, że ​​jestem chory za każdym razem, gdy to widzę, po prostu chcę tam wspiąć się i to naprawić.


3
@Jason Tak, to zdecydowanie nowoczesne „ rozwiązanie ”. Myślę jednak, że częścią problemu są niewykształceni właściciele domów, którzy nie lubią wyglądu rynny na dachu. Więc budowniczowie właśnie przestali to robić, co uczyniło z niego „ rzecz ”, którą inni budowniczowie skopiowali.
Tester101

8
To dość brzydkie. Dlaczego instalator nie przesunął rury spustowej o dwie stopy w prawo, a następnie nie zamontował kanału dolnego na konsoli po prawej stronie? Byłoby prawie niewidoczne.
Mohair

5
@Jason Są to stosunkowo nowe rynny w domu ponad 40-letnim i podejrzewam, że była to praca amatorska, ponieważ istnieją inne problemy. Jak to na przykład. Ten PVC rozciąga się na około 3 stóp. pod ziemią i kończy się bez drenażu.
Ryan,

2
Dammit Ryan ma dwa animowane gify w jednym pytaniu. Robi sobie kpinę z innych pytań. Gdyby tylko miał pytanie elektryczne!
DMoore,

3
@DMoore To może wydawać się brzydkie, ale po kilku latach bez niego będziesz mieć paskudnie wyglądający wzór zużycia na półpasiec. I to też nie jest zbyt atrakcyjne. Bez całkowitego przeprojektowania rynien jest to „właściwe” rozwiązanie problemu, brzydkiego czy nie.
Tester101,

13

Jest to spowodowane:

  • zły projekt dachu
  • słaba instalacja rynny

Ponieważ naprawa dachu nie jest tania, rozwiązaniem jest naprawa rynien. Potrzebujesz po prostu większych i / lub przestawionych rynien. Chwytem jest, jeśli masz również duże obciążenia śniegiem. W takim przypadku potrzebujesz również mocnych, dobrze zainstalowanych rynien. :)

W tym przypadku, ponieważ tak naprawdę jest to tylko jedno miejsce, prawdopodobnie sugerowałbym połączenie rury spustowej drugiego piętra z rurą spustową biegnącą wzdłuż dachu pierwszego piętra, obok rynny, a następnie w dół jej własnej rury spustowej. Więc weź cały ładunek wody z drugiego piętra bezpośrednio na ziemię, zamiast próbować go zrzucić do rynny na pierwszym piętrze.


9

Czy mógłbyś obrócić koniec rury spustowej o 45-90 stopni, aby woda wypływała przez nachylenie dachu, a nie w dół? Pomogłoby to w rozprowadzeniu przepływu rury spustowej na większej powierzchni dachu.

Nie jestem pewien, czy jest to standardowe podejście, ale wydaje się szybkie i łatwe do wypróbowania i łatwe do cofnięcia, jeśli to nie działa


Myślę, że to naprawdę dobry pomysł! Prawdopodobnie poszedłbym 45 stopni.
DA01,

3
Odwracający deszcz byłby naprawdę złym przyjacielem z niektórymi cholerami lodowymi, ponieważ mieszka na terytorium śniegu / lodu.
Dano0430,

1
Może to zapobiec przedostawaniu się wody przez rynnę, ale nie zapobiegnie uszkodzeniu pokrycia dachu spowodowanemu przez duży przepływ wody nad nią.
Tester101

8
To brzmi jak potencjalnie zły pomysł. Dachówki są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie z wodą spływającą po pochyłości dachu. Przepływ wody przez zbocze może skierować wodę pod płytki.
David Richerby,

2
Muszę przyznać, że niektóre z przedstawionych tu uwag. Nawet pod kątem 45 stopni wypychasz dużą ilość wody na boki, prawdopodobnie zmuszając ją pod półpasiec.
DA01,

8

Gdyby to ja, uważałbym, że dach wygląda jak „roztrzaskany” znacznie lepiej niż przedwczesna awaria gontów z powodu przeciążenia.

Poprowadź odcinek rury spustowej przez dach i zrzuć ją do istniejącej rynny, pod kątem w kierunku przepływu, aby woda nie wpadała do rynny pod kątem 90 stopni, ale łączy się z wodą, która kieruje się już do rury spustowej.


2

Miałem podobny problem spowodowany zbyt dużym zwisaniem dolnej rynny przez dach. Tak naprawdę tylko 1/3 rynny była „widoczna” na deszcz z dachu, na który wpadł. Problem został rozwiązany przez zmianę położenia rynny. (W naszym przypadku było to stosunkowo trywialne, ponieważ rynna była montowana na wysuwanych wspornikach przymocowanych do stóp krokwi).


1

Nie mam wystarczającej liczby przedstawicieli, aby móc komentować, więc w formie odpowiedzi: w pełni zgadzam się z Tester101. Musisz chronić dolny dach przed dużym przepływem wody w wąskiej przestrzeni i włożyć łokieć na końcu, aby wprowadzić go do rynny.
Mam dach z miedzi i zrobiłem coś podobnego, aby go chronić. Różnice w moim podejściu były następujące: użyłem otwartego kanału PCV o długości (jak długość rynny z PVC - być może pierwotnie coś innego) zamiast długości rury spustowej na samym dachu. Pozwoliło to uniknąć kontaktu rynny aluminiowej z miedzianym dachem, co mogłoby prowadzić do korozji elektrolitycznej i znikania dachu. Uniknęło to lub znacznie zmniejszyło ryzyko zablokowania w sekcji na dachu z powodu brudu i liści lub lodu.


0

Brałem je lub je złagodzić podobny problem. Po prostu sami poprawilibyście rynnę. Możesz popchnąć rynnę i włożyć śrubę lub wspornik. Mamy nadzieję, że będziesz w stanie to zrobić wystarczająco, aby kąt dachu był skierowany prosto w ścianę rynny, a nie nad nią. Chociaż moim pierwszym podejściem będzie łokieć 90 stopni, aby woda bardziej rozprzestrzeniała się po dachu. Jest to standard w nowych konstrukcjach wokół mnie. Wygląda na to, że działa dobrze.


0

Najłatwiej byłoby zdobyć kawałek L, na przykład stopę lub 2 stopy, i schować pod najniższy gont. Użyj trochę mastyksu, aby utrzymać go na miejscu. Gdy woda uderzy w wystający metal L, płynnie przechodzi w prawo lub w lewo do rynny. Jeśli nie podoba ci się ten wygląd, możesz podnieść rynnę i być może uzyskać większy rozmiar rynny o kolejny rozmiar. Zerwałem mniej więcej cal z tyłu rynien, aby móc je podnieść nieco wyżej, szczególnie na stromych dachach spadzistych


0

Jeśli twoja rynna jest typu „U”, napraw rynnę typu „Ç”, aby górna część zapobiegała przelewaniu się wody podczas ulewnego deszczu. Zobacz, jak rynna typu „Ç” jest nieco większa niż rynna typu „U”.


0

konkretna długość rynny = konkretna liczba / średnica rynny spustowej. Nie łącz się ze sobą (ich przepływ). Kontynuuj w dół wylewki do ziemi bez dodawania do rynny 1 fl lub wylewki dwn. Oba muszą zabrać podkład z fundamentu, aby uniknąć przenikania dużej ilości wody do bldg. Nie widzę żadnej wzmianki o żadnej z tych podstawowych podstaw nauki w tych odpowiedziach. Kolor, materiał, umiejscowienie itp. Mogą być użyte do „ukrycia” dodatkowej „brzydkiej” rury spustowej (w tym podwojenie istniejącej średnicy końcówki wylotowej, jeśli jest połączona).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.