Jakie są różnice między tymi dwoma pojemnikami?


14

Dwupoziomowe domy mieszkalne są dostępne w różnych stylach.
Dwie najczęstsze wydają się:

Sześciokątny wylot i Prostokątny wylot

Czy to ma znaczenie? Czy różnica jest czysto estetyczna, czy jest jakaś różnica techniczna?


1
Ten po prawej jest zaskoczony (i lekko zarozumiały), a ten po lewej mruga!
Nate Eldredge,

Odpowiedzi:


24

Gniazdo po lewej stronie akceptuje zarówno 15 amperów, jak i 20 i jest kompatybilne

Gniazdo po prawej to gniazdko o natężeniu 15 A.

Po lewej stronie formalnie jest: NEMA R5-20R

Prawo to formalnie: NEMA R5-15R

Oznaczenie dotyczy wyłącznie wzoru sworznia

Kształt konturu „Kwadrat” kontra „Podwójne D” ma jedynie charakter kosmetyczny

Kwadratowy kształt jest zwykle nazywany „Decora” - słowo Decora jest znakiem towarowym firmy Leviton. Ale jest używany ogólnie.

W tym momencie myślę, że można uzyskać więcej rzeczy w śladzie wzoru Decora. GFI, czujniki ruchu i inne urządzenia występują we wzorze Docra, ale nie są często widywane, jeśli w ogóle w formacie podwójnego d.


Oba pokazywane urządzenia są w formacie „Single Gang” i „Duplex”.

„Gang” to jednostka miary handlowej (2,812 „x 1,75”), a „dupleks” odnosi się do faktu, że są dwa z nich.

„NEMA” (knee-ma) to skrót od National Electrical Manufactures Association. Dużo informacji, ale będąc standardem, brakuje symetrycznych debat, które mają miejsce w NEC

http://www.nema.org


Skąd wiesz? Czy istnieje powód, dla którego prostokątne gniazdka nie mogą lub nie występują w wersjach z 20 amperami?
abelenky

2
Some Guy: Po prawej jest R5-15R, zakładam, że napisałeś literę 25. abelenky: „prostokątny wylot” nazywa się Decora, możesz dostać je w 5-15 i 5-20, podobnie jak standardowe 2 -gang po lewej.
Jeff Meden

1
@abelenky 45 sekund mojej literówki - You Sir, teraz zachowaj moją osobistą najlepszą prędkość korekty :)
Some Guy

@JeffMeden urządzenie po lewej to pojedynczy gang, prawdopodobnie typ - wydaje się, że oba nasze mózgi mylą dziś klawisze 1 i 2. Wielkie umysły ....: P
Some Guy

4
@abelenky Nacięcie na przewodzie neutralnym (powodujące, że wygląda jak bokiem-T) jest tym, co odróżnia gniazdo 20 A od gniazda 15 A. Kształt (okrągły lub prostokątny) jest czysto kosmetyczny. Ale robi to różnicę, ponieważ musisz kupić odpowiednią osłonę gniazd, aby z nią skorzystać.
BlueRaja - Danny Pflughoeft

11

Istnieją dwie główne różnice między pokazanymi gniazdkami.

Pierwszy to lewy, który jest gniazdem 20 A i akceptuje wtyczki 15 i 20 A. Możesz powiedzieć, ponieważ lewy bolec ma kształt litery T. Prawy wylot ma natężenie 15 A tylko dlatego, że lewy bolec jest po prostu pionowy.

Drugi to projekt wizualny: dwa przycięte kółka po lewej stronie i pojedynczy prostokąt (inaczej decora ). Jest to czysto estetyczne i nie ma żadnej różnicy funkcjonalnej.


1
Dzięki. Moje pytanie dotyczyło przede wszystkim przyciętego koła vs. prostokąta i nie uwzględniłem celowo lewego pręta w kształcie litery T. (Ale wydaje mi się, że jest to istotne, jeśli niezamierzone).
abelenky

1
@abelenky można uzyskać oba typy wtyczek w obu formatach. Myślę, że to sprawia, że ​​nie jest to właściwe miejsce dla mojej noweli w formacie NEMA :)
Some Guy

4

Ponieważ bardziej martwisz się płytami, istnieje wiele standardowych konstrukcji płyt zaprojektowanych w celu dostosowania do różnych urządzeń w pudełku.

Dekora, którą pokażesz po prawej stronie, działa nie tylko ze zwykłymi gniazdami, które pokazujesz, ale także z gniazdkami gfic, przełącznikami, ściemniaczami, kontrolkami wentylatorów, timerami, czujnikami ruchu i nie tylko.

Dupleks pokazany po lewej stronie jest najczęściej używany w gniazdach, ale był również używany do przełącznika mieszanego (jeden przełącznik, jedno gniazdo), podwójnego przełącznika, przełącznika ze wskaźnikiem, telefonu, anteny telewizyjnej (widziałem zarówno 300 omów, jak i 75 om) i klucz. Wszystkie te specjalne aplikacje są również dostępne w dekorze, z wyjątkiem telewizora 300 omów.

Najbardziej rozpowszechnionym panelem ściennym jest płyta przełączająca, która mieści pojedynczy przełącznik w małym prostokątnym wycięciu. W tej formie dostępne są również ściemniacze i lampki kontrolne.

Mniej popularne tablice ścienne z kilkoma wyjątkami to pojedyncze okrągłe wycięcia o różnych rozmiarach, aby pomieścić pojedyncze wyloty o różnych opisach.

Wyjątek stanowią dwuprzyciskowe przełączniki w starym stylu, które mają dwa okrągłe wycięcia, płytki trapezowe używane do komunikacji, płytki ze zintegrowanymi gniazdami specjalnymi i płytki nieparzyste dopasowane do urządzenia.

Przy wyborze koszt i estetyka są zazwyczaj brane pod uwagę (zakładając, że płytki są kupowane w tym samym czasie, co gniazdko, z którym są używane, kiedy wkładasz jedno urządzenie do pudełka (pojedyncza paczka). Kiedy wkładasz dwa urządzenia do pudełka (podwójne gang) jesteś bardziej ograniczony, chociaż dostępne są wspólne pary. Z trzema urządzeniami (potrójny gang) i szerszymi jesteś ograniczony do przełączników i dekorów w stylu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.