Blokowanie i odblokowywanie drzwi w oparciu o bliskość autoryzowanego użytkownika


9

Chcę zainstalować zamek elektroniczny w moim biurze / warsztacie, który może odblokować tylko określona osoba. Chcę, aby blokowała się za każdym razem, gdy drzwi są zamknięte, a pomieszczenie jest puste, ale nie chcę używać klucza lub kodu PIN za każdym razem, gdy je otwieram.

Zastanawiam się więc nad zaprojektowaniem systemu, który wykrywa bliskość drzwi dla upoważnionych użytkowników i odblokowuje je. Umożliwianie upoważnionym użytkownikom podchodzenia i otwierania drzwi. System musiałby również wiedzieć, kiedy autoryzowany użytkownik rzeczywiście był w pokoju, i pozostawić otwarte drzwi, dopóki nie wyjdą. Powinno to być możliwe do zarządzania za pomocą czujników ruchu i użycia terminala komputerowego (rejestracja, że ​​ktoś korzysta z komputera oznacza, że ​​ktoś jest w pokoju).

Jakie rozwiązanie byłoby konieczne, aby to osiągnąć?


Zakładam, że osoba upoważniona to taka, która ma w kieszeni określony token sprzętowy (w przeciwieństwie do np. Rozpoznawania twarzy)? Będziesz bardziej na uboczu, jeśli przytrzymasz ten żeton czytelnikowi w pobliżu drzwi. Czytnik linii papilarnych byłby kolejną powszechną możliwością (z różnymi zagrożeniami bezpieczeństwa). Czy drzwi muszą być zamknięte przed nieautoryzowanym użytkownikiem chcącym wyjść z pokoju?
Gilles „SO- przestań być zły”

Odpowiedzi:


4

Nigdy nie wdrożyłem czegoś takiego, ale zaimplementowałem coś podobnego z innymi zastosowaniami. Zadałem tu również pytanie dotyczące automatyzacji części domu na podstawie wprowadzonego użytkownika. Można go zaimplementować za pomocą OpenHab z powiązaniem NetworkHealth: https://github.com/openhab/openhab/wiki/Network-Health-Binding .

Nie ma potrzeby wydawania różnych tokenów sprzętowych dla każdego użytkownika, ale raczej zawsze włączaj WiFi w telefonie komórkowym. Musisz znać adres IP ich telefonu w sieci, aby przechowywać je w OpenHab w następujący sposób:

Switch Phone_WIFI  "Phone 1"  (Status, Network)  { nh="192.168.1.101" }
Switch Phone2_WIFI  "Phone 2"  (Status, Network)  { nh="192.168.1.102" }

Więcej szczegółów dla OpenHAB: powiązanie sprawdzi status połączenia danego urządzenia z jego adresem IP, a następnie możesz użyć reguły, takiej jak:

rule "Allowed user home - Unlock Door"
when
  Item Phone_WIFI received update ON
then
  // turn on all lights
  postUpdate(Door_lock, OFF)

end

i podobny kod, kiedy opuszczają zasięg zbliżeniowy

Item Phone_WIFI received update OFF

Nie testowałem jeszcze otrzymanego kodu OFF aktualizacji i nie jestem w 100% pewien, że działa. Należy również pamiętać, że bliskość i zasięg to problem, ponieważ przy kilku różnych metodach (bluetooth lub WiFi) zasięg może być dłuższy lub krótszy niż chcesz, więc umieszczenie routera lub urządzenia Bluetooth musi być bardzo poprawnie umieszczone, aby drzwi nie odblokowały się, gdy nadal wjeżdżasz na podjazd (chyba że nie stanowi to dla ciebie problemu).


1
Prawdopodobnie nie rozwiązuje dillema wewnątrz / na zewnątrz, ale widziałem tę odpowiedź gdzie indziej;)

:) Cóż, to dzięki tobie. Nie mogłem powiązać mojego pytania, ponieważ jest to inna sprawa, ale dotyczy to również tego, dlatego zacząłem to: D

Myślę, że mogę to wykorzystać w innych aplikacjach, dzięki: D

Wi-Fi może być problematyczne w tym przypadku, ponieważ zasięg jest większy niż to, czego wydaje się OP. Sugerowałbym również, że adres IP jest problematyczny dla aplikacji bezpieczeństwa, ponieważ każdy może ustawić swoje urządzenie na urządzenie potrzebne do odblokowania drzwi. Jeśli aplikacja ma trzymać dzieci poza biurem, może być w porządku; Nie użyłbym tego (na przykład) na drzwiach wejściowych.
TomG

4

Rozwiązaniem Bluetooth (w którym smartfon działa jako klucz) może być dla Ciebie.

Możesz sprawdzić tę stronę , która ma wiele opcji, chociaż muszę zrzec się, że nigdy nie robiłem tego typu rzeczy.


2

Nie mam doświadczenia z czujnikami zbliżeniowymi, ale dostępnych jest całkiem sporo opcji i jestem pewien, że dostaniesz tutaj lepsze odpowiedzi od członków forum.

Gdy znajdziesz czujnik, który będzie dla ciebie działał, kontroler Fibaro RGBW może zaakceptować analogowe czujniki zbliżeniowe, które po uruchomieniu wysyłałyby sygnał Z-Wave do kontrolera Z-Wave, otwierając / zamykając zamek drzwi i / lub zasuwę. Aby to zrobić, potrzebujesz podstawowego kontrolera Z-Wave, a także zamka drzwi lub zamka Z-Wave.

Mam nadzieję, że to pomaga!


2

Właśnie znalazłem tę blokadę IoT Kwikset . Zróżnicuj wewnątrz / na zewnątrz. * Dotknij, aby zablokować / otworzyć * Telefon Bluetooth lub token sprzętowy * Możliwy klucz gościa.

HTH,


Wyglądają fajnie, ale opinie użytkowników nie są świetne.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.