Czy warto czyścić kanały kablowe?


15

Przebudowałem trochę kanałów w piwnicy i zauważyłem, że rzeczy, które zabrałem, były dość brudne w środku (szczególnie kanały powietrza powrotnego).

Czy warto wyczyścić kanały kablowe? Jakie korzyści (jeśli w ogóle) związane z wydajnością czerpiesz z tego?


5
A jak często należy czyścić kanały?
gregmac

Odpowiedzi:


10

To nie jest wydajność, którą uzyskujesz - to mniej pyłu w powietrzu. Mniej pyłu oznacza lepsze zdrowie na dłuższą metę.

Dużo pyłu w kanałach wskazuje na zły filtr powietrza i / lub wycieki wokół filtra lub w miejscach, w których kanały łączą się / obracają. Też bym tego szukał.


Miałem wrażenie, że był on również bardziej wydajny (mniejszy opór powietrza w kanale). Czy tak nie jest?
Eric Petroelje,

cóż, jeśli nagromadzenie pyłu jest wystarczająco wysokie (np. kurz zajmuje 10–20% powierzchni kanału), może być. Ale na tych poziomach kanały stają się zagrożeniem obciążenia, ponieważ są zbyt ciężkie, aby mogły być podparte przez ściany :)
Rzym.

Nie widziałem kanałów podtrzymywanych przez ściany. Zwykle jest to elastyczny materiał w domach, który jest zawinięty na poddaszu. Jest dość lekki.
Brian

8

Oto wytyczne EPA dotyczące czyszczenia kanałów i kiedy jest to konieczne. http://www.epa.gov/iaq/pubs/airduct.html

Należy pamiętać, że kanały przepływu powietrza zwykle nie są tak złe, jak można by sądzić w reklamach, chyba że system działałby bez filtra powietrza. Filtr zwykle znajduje się na powrocie powietrza, co zapewnia, że ​​każde powietrze przepływające do kanałów zasilających jest „czyste”.

Tak więc, jeśli widzisz dużo bzdur w kanałach zasilających, prawdopodobnie masz niefiltrowane powietrze wchodzące do systemu (być może dziura w kanale). Innym sposobem, w jaki rzeczy dostają się do przewodów zasilających, są ludzie upuszczający badziewie do rejestrów podłogowych. Jeśli brud jest w rejestrach, zwykle można go usunąć, podnosząc rejestr i wsuwając tam wąż odkurzacza. Uważaj tylko, aby nie oderwać ani nie uderzyć w boki przewodów, które mogą je uszkodzić (mogą zrzucić włókno szklane).

W kanałach powrotnych mogą znajdować się przedmioty (sierść zwierząt itp.), Ale z powodu filtra powietrza zwykle nie wpływa to znacząco na ogólną jakość powietrza w domu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz w przewodach coś, czego filtr powietrza nie zatrzyma (pleśń, śmierdzące rzeczy).


3

Dla mnie tak było. Dom, w którym teraz mieszkam, był wcześniej własnością właścicieli zwierząt. Jestem uczulony na zwierzęta i w kanałach powietrznych było mnóstwo śmieci, więc sprzątanie pozbyło się wielu śmieci w powietrzu.


0

W zależności od miejsca gromadzenia się pleśni (oprócz pyłu wspomnianego przez innych), może być dużym powodem do czyszczenia kanałów. W obszarach o wysokiej wilgotności mogą rosnąć imponujące zbiory pleśni, szczególnie w systemach, które mają nawilżacze.


0

Systemy płyt kanałowych nie powinny być czyszczone . Będą rozdzierać i wysyłać więcej śmieci w powietrze. Metalowy system kanałów można jednak wyczyścić.

Jeśli użyjesz dobrego filtra, nigdy nie powinieneś.


0

Poprzedni właściciel mojego domu dokonał przebudowy i nie wykonał dobrej roboty, powstrzymując pył z płyt kartonowo-gipsowych. Piec i kanały były pełne. Wyczyściłem wszystko, a teraz wydaje się, że w domu jest mniej kurzu, a temperatura wychodząca z kanału wydaje się cieplejsza dla ciepła i niższa dla klimatyzacji. Powiedziałbym, że w moim przypadku było warto.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.