Czy obniżenie prędkości dmuchawy pieca z wymuszonym obiegiem powietrza obniża jego wydajność?


11

Mój piec gazowy ma dwie opcje prędkości dmuchawy: MED i MED-HI. Została ustawiona na wyższą prędkość, ale było to zbyt trudne, więc obniżyłem ją do wolniejszej. Czy ma to jakiś wpływ na wydajność urządzenia?


2
Hałas wymuszonego powietrza jest denerwujący. Mam nadzieję na kilka dobrych odpowiedzi.
Jay Bazuzi,

1
Nie przeszkadzał mi hałas, to było pustynne uczucie wirującego suchego powietrza.
Dave

Odpowiedzi:


5

Odpowiedzi inżynierii empirycznej:

Tak: zaoszczędzisz koszty prądu, uruchamiając dmuchawę na niskim poziomie.

Nie: nie będziesz oszczędzać na kosztach gazu / oleju, uruchamiając dmuchawę na niskim poziomie. Ponieważ mniejsza prędkość powietrza nad elementem grzewczym przenosi mniej jednostek BTU do powietrza obiegowego i po prostu idą w górę rury wydechowej.

Różnica NET powyżej dwóch powyższych liczb to oszczędności lub koszt.

Obecnie intensywnie inwestuję w naukę i naukę przedmiotu, ponieważ w tym roku zobowiązuję się do obniżenia kosztów zimowej energii.

Z olejem opałowym w cenie 4,50 USD / gal, mogę cię zapewnić bez mierzenia czegokolwiek, że uruchomienie mojej dmuchawy na niskim poziomie NIE jest bardziej wydajne z perspektywy $$. Jestem w trakcie ponownego okablowania mojej dmuchawy, aby działała wysoko z piecem. Na poparcie tego: znalazłem instrukcję obsługi mfr dla mojego pieca, w której napisano: „jeśli masz zainstalowaną cewkę klimatyzacyjną, powinieneś przełączyć prędkość dmuchawy pieca na wysoką, aby dostosować się do zmniejszonego przepływu powietrza spowodowanego przez cewka chłodząca w komorze. ”

Zmierzyłem również, że przy niskiej prędkości mój piec wymaga AT-LEAST 1 godziny ciągłej pracy, aby podnieść moją temperaturę domową o 6 ° F. Przy wysokiej prędkości zajmuje 30-40 min. Z dyszą palnika o pojemności 1 galona na godzinę, która oszczędza mi AT-LEAST 30% na oleju opałowym plus kolejne 20-30 minut pracy dmuchawy lub co najmniej 30-50% oszczędności czasu pracy. Teraz nie wykonałem pomiaru, aby dowiedzieć się, ile prądu zużywa moja dmuchawa przy niskim lub wysokim. Ale jestem całkiem pewien, że używa mniej, aby pracować na wysokim kontra niskim, niż używa na niskim, a wyłączonym. Wiem, że cały mój piec pracuje bezpiecznie na 15-amperowym wyłączniku z wysoką dmuchawą, pracującym palnikiem, działającym nawilżaczem i pompą wodną, ​​aby opróżnić nawilżacz. Dlatego moja dmuchawa nie może zużywać tak dużej ilości prądu na wysokim poziomie.

Jasne jest więc, że praca dmuchawy pieca na niskim poziomie jest tylko bardziej efektywna, JEŻELI TYLKO, JEŚLI koszt paliwa do ogrzewania jest znacznie niższy niż koszt energii elektrycznej, aby uruchomić dmuchawę nieco szybciej.


4

Po krótkich badaniach (przetłumaczone: „szalone umiejętności Google”) znalazłem artykuł twierdzący, że obniżenie prędkości dmuchawy może zwiększyć wydajność. Nie jestem do końca przekonany, ponieważ firma twierdzi, że sprzedaje dmuchawy o zmiennej prędkości do modernizacji systemów HVAC. Sądzę, że dostosowanie elementu grzejnego pozwoliłoby zaoszczędzić więcej energii niż zmniejszenie zużycia energii przez dmuchawę, ale sam nie przeprowadziłem badań. (Przenoszenie ciepła nie było jedną z moich ulubionych zajęć na studiach - przepraszam, bardziej skupiłem się na systemach dynamicznych).

Fragment artykułu:

Wiele wysokosprawnych pieców opalanych gazem również oszczędza energię elektryczną potrzebną do zasilania silnika dmuchawy, chociaż oszczędności te nie są uwzględniane w ocenie AFUE. Robią to poprzez połączenie zaawansowanego, programowalnego termostatu z silnikiem o zmiennej prędkości. W przeciwieństwie do konwencjonalnego systemu - w którym piec się pali, przez kilka minut wdmuchuje gorące powietrze do domu z pełną siłą, a następnie wyłącza się - system o zmiennej prędkości lub „zmiennej wydajności” uruchamia dmuchawę na dłuższe okresy przy niższych prędkościach . Zapewnia cichsze i bardziej równomierne i wygodne ciepło niż tradycyjny piec i nie zużywa niepotrzebnie energii elektrycznej.

Dla właścicieli domów, którzy chcą ulepszyć, a nie wymienić istniejący piec, Emerson Electric oferuje ekskluzywny wymienny silnik dmuchawy o nazwie Mark Z, który może być ustawiony przez właściciela domu na stałą, wolniejszą niż zwykle prędkość. Oferuje trzy ustawienia: 525 obr / min dla oszczędności energii, 900 obr / min dla ogrzewania lub 1100 obr / min dla klimatyzacji. Według firmy, niższa prędkość obiegu zmniejsza zużycie energii o 75%.

Jeśli naprawdę chcesz być naukowcem, możesz przeprowadzić eksperyment i opublikować wyniki tutaj. Wybrałbym rejestrowanie różnicy temperatur (temperatura wewnętrzna - temperatura zewnętrzna) w zależności od zużycia energii każdego dnia przez miesiąc z wysoką dmuchawą, a następnie przez miesiąc z niską dmuchawą. To zapewni najbardziej wiarygodne wyniki dla twojego konkretnego systemu.

Oto, co nagrywać w kolejności ważności:

 1. Ustawienie dmuchawy - będziesz potrzebować dużo czasu zarówno dla MED, jak i MED-HI. Powiedziałbym, że co najmniej dwa tygodnie, a może nawet miesiąc. To zależy od tego, ile zimnej pogody masz zwykle w zimie. Możesz spróbować 8 tygodni naprzemiennych okresów 2-tygodniowych.
 2. Dzienne zużycie energii - Musisz to zrzucić z licznika elektrycznego. Jeśli korzystasz z urządzeń elektronicznych lub narzędzi o dużej mocy, których zwykle nie używasz, możesz zanotować je w te dni, w których to robisz.
 3. Średnia dzienna temperatura powietrza zewnętrznego - Te dane pozwolą ci dostosować się do zmian klimatu, które prowadzą do zwiększonego / zmniejszonego obciążenia HVAC. Wysoka / niska wartość na dzień też nie zaszkodzi.
 4. Temperatura wewnątrz termostatu - Jeśli utrzymasz tę dość stałą wartość (tj. Nie wyłączaj / nie obniżaj powietrza w ciągu dnia), nie powinno to być tak duże.
 5. Średnia dzienna prędkość wiatru - wysokie prędkości wiatru zwiększają współczynnik konwekcji między ścianami zewnętrznymi a powietrzem zewnętrznym.
 6. Opady atmosferyczne - gromadzenie się śniegu na dachu i wilgotność od opadów deszczu mogą również wpływać na szybkość wymiany ciepła.

Dwa ostatnie (5 i 6) nie są tak ważne, ale więcej danych jest zawsze lepsze. (Zaufaj mi, najgorsze, co przydarza mi się w pracy, to niejednoznaczne wyniki z powodu niewystarczającego zbierania danych podczas drogiego i czasochłonnego badania.) W każdym razie rejestracja danych nie powinna zająć więcej niż kilka minut dziennie . Nie jestem pewien, jakiej dokładnie formuły użyłbym do normalizacji wyników, ale jestem całkiem pewien, że mógłbym wymyślić jakąś korelację, gdybym miał dane do zabawy. Jeśli wyraźne rozróżnienie między prędkościami dmuchawy nie jest oczywiste w danych, prawdopodobnie nie zaoszczędzisz dużo pieniędzy w żaden sposób, więc idź z tym, co jest dla ciebie najwygodniejsze.


2
Cóż, ma sens, że obniżenie prędkości dmuchawy zmniejszy zużycie energii elektrycznej. Moje pytanie dotyczyło tego, czy wydajność wymiany ciepła przez wymiennik byłaby w pewnym stopniu zagrożona ze względu na zmniejszony przepływ powietrza. Tzn. Może więcej ciepła ucieka teraz przez wydech.
Dave

@Dave: Takie też były moje myśli. Pytanie brzmi, czy kompromis byłby na korzyść mniejszego zużycia energii przez dmuchawę i większych strat przez spaliny, czy też większego zużycia energii przez dmuchawę i mniej strat przez spaliny. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przetestowanie go przez kilka miesięcy i zobaczenie.
Doresoom,

Jak dokładnie mogę to przetestować? (Bez zamykania mojego domu w klimatyzowanej bańce ...)
Dave,

Najważniejszym czynnikiem jest różnica temperatur - różnica między temperaturą wewnętrzną a temperaturą zewnętrzną. Twoja wartość R nie powinna się zmieniać, a średnia dzienna prędkość wiatru i opady powinny mieć minimalny wpływ na współczynnik konwekcji. (Chociaż rejestrowanie ich również nie zaszkodzi.) Przeredaguję swoją odpowiedź i dołączę dokładne parametry, które rejestruję każdego dnia w celu dokładnego przestudiowania.
Doresoom,

4

Jeśli producent pieca dostarczy różne palniki do tego urządzenia, możesz ryzykować przedwczesną awarię. Wymiennik ciepła może zostać przegrzany i spalony, jeśli dmuchawa nie usunie wystarczającej ilości ciepła. Właściwy dobór rozmiaru kanału może rozwiązać występujący problem. Czasami trzeba dodać więcej kanałów, aby osiągnąć odpowiednie ciśnienie i prędkość.


0

Tak - sprawność wymiennika ciepła spadnie. Pobór energii przez dmuchawę przy niższej prędkości zostanie zrównoważony przez spadek bezwładności koła wentylatora. Ale będzie ci ciężko zmierzyć się albo w piwnicy Trane.

Jeśli chcesz rozwiązać problem hałasu powietrznego, przenieś filtry powietrza powrotnego z ich lokalizacji na korytarzu z powrotem do górnej części kanału powietrza powrotnego w piecu.


W jego szczególnym przypadku była to „zbyt duża objętość” powietrza, więc zakładam, że po prostu ruchome filtry powietrza nie wystarczą (zazwyczaj trzeba wyregulować poziom dmuchawy AFAICT)
rogerdpack

0

Jeśli chodzi o pompy ciepła, szybsze uruchomienie zewnętrznej dmuchawy może zmniejszyć straty miedzi i2r i straty prądu wirowego w wyniku histerezy żelaza. Te dwie straty obejmują wielkość strat ciepła. Zawężenie pętli histerezy spowoduje:

 • Zwiększ przepuszczalność
 • Niższa retencja
 • Niższy przymus
 • Niższa niechęć
 • Niższy magnetyzm resztkowy

Prowadzi do mniejszej pętli histerezy, zwiększając sprawność silnika przez zmniejszenie strat wiroprądowych żelaza.

Mam piec Carrier / pompę ciepła z drogim termostatem sterującym, który komunikuje się bezpośrednio z pompą ciepła. Umożliwia trzy stałe prędkości wentylatora, a także automatyczną prędkość wentylatora oraz zmienną prędkość spalania oraz prędkość sprężarki i wentylatora. Podczas przebudzonych godzin utrzymuję prędkość wentylatora na niskim lub średnim. Funkcja automatyczna rzadko włącza się raz w ustalonym punkcie. Stały obrót powietrza w niższej nastawie zapewnia komfort w domu. W nocy z jeszcze niższą wartością zadaną przełączam prędkość wentylatora na automatyczną.


0

Mogę sobie wyobrazić, że prawdopodobnie mniej „cykli rozgrzewania” (które obejmują również konieczność włączenia wentylatora) może coś zaoszczędzić (a także niższą prędkość wentylatora = mniej energii elektrycznej) ... ale jak zauważyli inni, podczas jego działania (szczególnie. piec o niższej wydajności) wyciąga spalin z komina, co nie może być dobre. W oparciu o niektóre losowo wyszukiwane komentarze tutaj: http://www.inspectorsjournal.com/Forum/topic.asp?TOPIC_ID=8998 i wydaje się zgadzać, że zmniejsza wydajność, ale może zwiększyć komfort [np .: zimne miejsca lub poziom hałasu] :)

Jednak szczególnie w przypadku pieca o wysokiej wydajności może być tak, że obniżony rachunek za energię elektryczną pozwala zaoszczędzić wystarczająco dużo, aby zrekompensować „stratę w przewodzie kominowym”, co nie jest pewne. Różne reklamy pieców o wysokiej wydajności o zmiennej prędkości nazywają je „większą efektywnością energetyczną” (zauważ także różnicę między dmuchawą o zmiennej prędkości a piecem o wysokiej wydajności, są one oddzielne, na przykład dmuchawa o zmiennej prędkości w piecu o niskiej wydajności) ). Należy również pamiętać, że zawsze jest tylko „jedna dmuchawa”, ale ta dmuchawa może, ale nie musi, mieć zmienną prędkość itp.

Powiązane: piec dwustopniowy działa na zasadzie wyrzucania mniejszej ilości gazu , co może poprawić jego wydajność. Być może możesz zrobić to samo tutaj (wyłącz dmuchawę i gaz).

Jest to również powiązane, na przykład z piecem o zmiennej prędkości, ponieważ pracuje w sposób ciągły i redukuje „zimne punkty”, może się okazać, że można ustawić go na niższym stopniu niż w przypadku wyłączenia / włączenia.

Na marginesie, obniżenie prędkości dmuchawy pieca (ogrzewania) powinno najwyraźniej zostać wykonane tylko wtedy, gdy nie zmniejszy „wzrostu ciepła” (różnica temperatur między wlotem i powietrzem nawiewanym, jeśli rozumiem, znana również jako „delta” T ”) powyżej wartości zalecanej przez producenta dla tego pieca. Jeśli wyjdzie poza specyfikację, to w „bardzo zimne dni” (gdy piec będzie dużo pracował) może uruchomić automatyczne wyłączenie, gdy wymiennik nie będzie wystarczająco chłodzony, FWIW. I sądzę, że nie powinieneś przesuwać go zbyt blisko granic, ponieważ rzeczy mogą się nieco zmieniać z czasem (filtr będzie brudzić, a ostrza brudzić).


0

Większość pieców mieszkalnych została zainstalowana przez oferenta o niskiej cenie. To powiedziawszy, że wykonawca nie ma prawdziwej motywacji, aby zrobić to dobrze. Właściwe zwroty rzadko są myślą. Czasami mniej cmf da powietrzu więcej czasu w wymienniku ciepła, dzięki czemu będzie cieplej. Będąc facetem bms / control rzadko mam wystarczająco dużo cfm w dużych budynkach. Jedyną alternatywą jest podniesienie temperatury tłoczenia. Wymiana ciepła wymaga czasu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.