Czy pęknięcia w nowo wylanej betonowej podłodze piwnicy stanowią problem?


21

Buduję nowy dom i znalazłem dużą szczelinę w nowo wylanej betonowej podłodze piwnicy i chciałem się przekonać, czy nie powinienem się tym martwić. Podłoga została wylana w ciągu ostatnich dwóch tygodni; Muszę sprawdzić u konstruktora dokładnie, kiedy.

Naprawdę doceniam twoją opinię: zobacz zdjęcia poniżej. Czy powinienem poprosić konstruktora o naprawę lub wymianę podłogi? (Piwnica zostanie wykończona, więc kwestie kosmetyczne nie stanowią problemu, chcę tylko wiedzieć, że podłoga będzie działać poprawnie.)

Zamierzam poprosić inżyniera, żeby to obejrzał ... wciąż zainteresowany dodatkowymi komentarzami, dzięki!

FYI: W podłodze nie ma zbrojenia; wylano beton na paroizolację i żwir.

Kliknij dowolne zdjęcie, aby uzyskać pełny rozmiar

pęknięcie

crack2

pęknięcie znajduje się pod oknem

Pęknięcie znajduje się pod obszarem szybu na zdjęciu powyżej.

kącik stopki siedzi w błocie i wodzie

Kąt stopki siedzi w błocie i wodzie na zdjęciu powyżej. Trudno to zobaczyć w tej przesłanej wersji, ale stojąca woda jest w rogu; jeśli stopka się tutaj osiada, to prawdopodobnie tłumaczy pęknięcie, prawda?

formularze stopki

wprowadź opis zdjęcia tutaj Stopki z odrobiną żwiru (więcej dodano przed podłogą).


1
Czy twoja podłoga ma w betonie siatkę drucianą i pręt zbrojeniowy? Jeśli nie, to wymień go.
Michael Karas

3
Tak, problem jest poważny! Rzeczywiście bardzo dobra odpowiedź DMoore. W bardzo rzadkich przypadkach na takich nowych kompilacjach jest to osiadanie, które już się nie powtórzy. Ale jak sugerował DMoore - inżynier musi wyjść i przeprowadzić testy teraz. Nie próbuj teraz przyspieszać, bo to jest podstawa. Jeśli będzie się utrzymywał, twój dom nie przetrwa 10 ~ 20 lat, a ty nadal będziesz miał pęknięcia w ścianach i wszelkiego rodzaju problemy. To naprawdę wymaga spojrzenia. Czy masz zdjęcie przed betonem lub w trakcie jego nalewania?
Piotr Kula,

3
Byłbym bardzo zmartwiony tym rogiem - nawet ścianami. Gdybym mógł na to włożyć pieniądze, mówię, że kąt trochę się zapadł. Domyślam się, że następnym problemem są pionowe pęknięcia na ścianie.
DMoore,

Dzięki za komentarze! Dodałem zdjęcia stopek ... daj mi znać, co myślisz.
okiem

Odpowiedzi:


16

To bardzo ważna sprawa, ponieważ nie znamy przyczyny.

Najpierw przejrzyjmy typowe przyczyny powstawania pęknięć na nowych podłogach.

  1. Gleba nie była odpowiednio zagęszczona. Gleba powinna być zagęszczona kamiennym łóżkiem na górze.
  2. Złe mieszanie w witrynie. Zwłaszcza latem kontrahenci pompują za dużo wody w mieszance. Woda sprawia, że ​​beton jest słabszy i łatwiej pęka.
  3. Zła mieszanka w zakładzie. Tylko słaba mieszanka materiałów.
  4. Złe środowisko do mieszania. Za gorąco, deszcz, za długo, żeby się rozstawić, cokolwiek.
  5. Nie przecięli betonu lub nie przecięli go wystarczająco szybko. Beton należy wyciąć (sugeruję co 10x10 stóp), aby umożliwić ekspansję. Naprawdę trzeba go odciąć pierwszego dnia.
  6. Nie używał zbrojenia. Jest to typowe narzędzie do cięcia kosztów i widziałem, jak pręty zbrojeniowe były wyciągane przed zalaniem.
  7. Dom został zbudowany na niestabilnej ziemi. Mógł być składowiskiem odpadów, mógł mieć pod nim źródła, cokolwiek.
  8. Rodzaj gleby nie sprzyjał ich metodzie instalacji. Naprawdę zbyt wiele rzeczy, aby wymienić tutaj, ale w zasadzie różne rodzaje gleby rozszerzają się i kurczą z powodu poziomu wilgoci. Możliwe też, że został zepchnięty jeszcze bardziej z powodu dużej ilości deszczu lub suszy.

To właśnie zrzuciłem z głowy. Jestem przekonany, że istnieje więcej powodów pęknięć w piwnicy. Gdybym miał zgadywać, powiedziałbym, że nie przygotowali się dokładnie w tym kącie - Wygląda na to, że róg już na ciebie spada i być może nie podłoga była źle zagęszczona. Pęknięcie zaczyna się na zewnętrznym „narożniku L”, co jest normalne, ale główkuje tuż za rogiem - najbardziej nieznaczne pęknięcia w betonie wydają się być proste. To pęknięcie ma swój kształt z jakiegoś powodu.

Co myślę, że powinieneś zrobić? Najpierw zadaj pytania. Sprawdź, czy wykonawca wie, dlaczego pękł. „Zdarza się” nie jest odpowiedzią. Moja odpowiedź brzmiałaby: „Ja też ci nie płacę”. Jeśli wykonawca / budowniczy nie chce wziąć na siebie winy (to ich wina), musisz odczytać psi na podłodze, zmierzyć jej grubość, a także udowodnić, że podłoga jest prawidłowo zbrojona / wzmocniona. Prawie na pewno będziesz potrzebować inżyniera. Nawet jeśli problem jest oczywisty, twój konstruktor ma mniejsze szanse na ruch, dopóki nie zostanie udowodniony z wiarygodnego źródła.

Nie możesz na tym usiąść. Jeśli miks był zły - czy użyli tego samego miksu do ścian? Jeśli to było złe przygotowanie, co się stanie, gdy będziesz mieć problemy za kilka lat? Widziałem piwnice, które trzeba było naprawić, i to jest bałagan. Również cofnie cię o 10 000 w stanach.

Ponownie, bez względu na to, co ktoś ci powie - pęknięcia w świeżej podłodze są niedopuszczalne. To spora szczelina. Nawet jeśli inżynier to wszystko sprawdzi, zażądałbym dłuższej gwarancji na podłogę piwnicy i kazałbym ją zapieczętować. Albo to, albo zaczną od nowa.

Uwaga (na podstawie dodatkowych zdjęć: nie ma mnie, więc jest to domniemanie. Ale to nie jest dobry znak, gdy obszar jest względnie suchy i masz narożnik, który jest nie tylko mokry, ale wydaje się również upuszczony. gra w zgadywanie również dla mnie w tym momencie, nie widząc, co się dzieje.

# 1 - Kopali i zagęszczali. Podczas kopania pozostali wykopali ten róg, a następnie go wypełnili. Wtedy nigdy nie skompresowali go poprawnie. Po kilkakrotnym deszczu róg zaczął opadać. Również gdy mam płytę zagęszczoną, skała jest częścią równania. Na twoich zdjęciach nie widzę żadnej skały.

# 2 - Masz jakiś naturalny podziemny prąd lub wiosnę. Mam strumień, który znajduje się 3 stopy pod, około stopy od mojego domu - i nie mogę sobie wyobrazić, czy to tam, gdzie jest stopa ponad i 2 stopy dalej.

(Czy masz jakieś zdjęcia przed ich wylaniem?)


4
Chciałbym znaleźć inżyniera budownictwa Google lub Yellowpage w Twojej okolicy - możesz też spróbować „inżyniera fundamentu”, ale to nie jest powszechne określenie. Następnie zapytasz, czy mają doświadczenie w kwestiach związanych z betonem / fundamentami. Większość inżynierów budownictwa ma wiedzę specjalistyczną w tej dziedzinie. Lepiej jest znaleźć taki, który lepiej zna płyty piwniczne niż komercyjne. Zdobycie jednego w twojej okolicy oznacza, że ​​prawdopodobnie mają dość dobre podłoże z typowymi problemami (gleba, cementownia, niektórzy budowniczowie, niektóre metody instalacji), które mogą być regionalne.
DMoore,

3
Możesz także porozmawiać z inspektorem miasta. Prawdopodobnie dostaną listę inżynierów, którzy pracują nad tego rodzaju konstrukcją. Mogą również wywierać presję na kontrahenta, aby to naprawić.
Mike Wills,

2
Wcale nie jestem przekonany, że to jest problem. Zapomniałeś # 1 powodu pękania betonu: kurczy się podczas utwardzania. Pęknięcia są nieuniknione. Często handlowcy z betonu przecinają lub nacinają szczeliny w płycie, aby „kontrolować” pęknięcia (tj. Je ukrywać). Ludzie często postrzegają je jako kwadratowe segmenty chodnika. Nie widzę takich cięć na tej płycie. Możliwe, że róg tonie, ale w tej chwili prawie nie ma na nim ciężaru, więc byłbym zaskoczony, gdyby to był naprawdę powód.
Hank

3
@HenryJackson - Cechą betonu nie jest powód jego pękania. Mówienie, że beton kurczy się, więc pęka, oznacza, że ​​niespękany beton nigdy się nie skurczył? Również kiedy na rogu płyty piwnicznej jest ciężar? Od lat przewracam domy i widziałem swój uczciwy udział w kiepskim wykonaniu konkretnych wykonawców. Ta kompilacja jest skończona. Byłbym wściekły, gdybym był tym przyszłym nabywcą domu. Do tego stopnia, że ​​nawet nie chciałbym tego miejsca, gdyby piwnica została ponownie przebudowana. Ten róg tonie, postawiłbym na to dobre pieniądze.
DMoore,

2
@ viatheether - Powiedziałbym, że to zdjęcie to dobra wiadomość. Wygląda na to, że skała była zatłoczona i kontynuowali kilka kroków na zewnątrz. Musisz poprosić inżyniera, aby to sprawdził - sprawdź grubość, psi i możliwy problem z glebą w tym rogu. Celowo kupiłem wiele złych domów (to była moja firma). Zwykle nie ma zbiegów okoliczności ... co oznacza, że ​​zauważyłeś zanurzenie stojącej wody i poziomu gleby w sekcji - a następnie w tym rogu powstaje pęknięcie naprężeniowe.
DMoore,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.