Jakie są zalety i wady nawilżacza do całego domu?


27

Zimą mój dom (~ 2500 m2) staje się nieznośnie suchy. Zeszłej zimy razem z żoną użyliśmy małego nawilżacza do głównej sypialni, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia, ale od tego czasu badam rozwiązanie dla całego domu z humidistatem. Wydaje mi się, że mogę go zainstalować.

Problem w tym, że wszędzie czytałem, że nawilżacz do całego domu nie powinien być potrzebny. Mówi się, że normalna wilgotność powinna być utrzymywana po prostu przez normalną aktywność (prysznic, gotowanie itp.). Jeśli dom jest suchy, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że mam nieszczelności (powiedzmy wokół mojego wbudowanego oświetlenia), a następnie dodanie nawilżacza groziłoby problemami z pleśnią.

To jest mój dylemat: aby znaleźć wycieki powietrza, wszystko, co przeczytałem, to to, że muszę mieć faceta z HVAC, który wyjdzie z drzwiami dmuchawy, co bardzo nie jest zrób to sam. Tak drogo. Albo mógłbym śmiało iść naprzód i po prostu zainstalować nawilżacz, mimo że może go nie potrzebować.

Więc co powinienem zrobić? Wszelkie wskazówki byłyby tutaj najbardziej pomocne.


2
Czy masz centralne ogrzewanie kanałowe? (To ważny warunek dla nawilżacza całego domu.)
myron-semack

Szkoda, że ​​nie widziałem tego lata temu, mógłbym być bardziej pomocny - prawdziwym problemem jest piec do pieca. Jeśli chcesz, aby wilgoć pozostała - użyj systemu ogrzewania promiennikowego - takiego jak Aquatherm .. firstco.com/#/productCatalogIndidual?ProductId=713 lub Tankless firstco.com/#/productCatalogIndidual?ProductId=1049
Ken

Odpowiedzi:


27

Przeszłam przez podobną debatę w zeszłym roku i ostatecznie dostałam nawilżacz do całego domu. Nigdy nie pamiętam, aby czytać, że powinieneś być w stanie doprowadzić poziom wilgotności do normalnego poziomu za pomocą normalnych środków (prysznic, gotowanie itp.). W dużym domu jest to najprawdopodobniej niemożliwe. Czy masz teraz humidistat, czy też Twoja samodzielna jednostka daje ci odczyt? Poleciłbym, abyś pierwszy z nich zobaczył, jak naprawdę jest źle. Jeśli dobrze pamiętam, jeśli twoja wilgotność jest poniżej 30%, możesz wyrządzić szkodę sobie i swojemu domowi.

Nasz dom zbliżył się do 25%, co jest niebezpiecznie niskie. Niektóre z najbardziej suchych pustyń na świecie nie są tak niskie. Na przykład Las Vegas wynosi od 21% do 39% . Możesz żyć w warunkach zbyt suchych.

Po tym wszystkim wiedziałem, że musimy coś zrobić. Wspomniałeś, że martwisz się pleśnią, to na pewno może się zdarzyć, jeśli podniesiesz swoją wilgotność bardzo wysoko, ale pomyśl o tym, latem twój dom prawdopodobnie zbliża się do 80% -90%. Przy tak wysokiej wilgotności i ciepłych temperaturach, ten naturalny stan jest bardziej prawdopodobny do wytworzenia pleśni niż twój dom o temperaturze 70 stopni w zimie. Dodatkowo, zauważysz, że zwiększenie wilgotności do 35% -40% w połączeniu z całym nawilżaczem czyni go bardzo wygodnym. Na tym poziomie pleśń jest mało prawdopodobnym problemem. Dodatkową zaletą jest to, że im bardziej wilgotny jest dom, tym cieplej jest. Ponownie, podobnie jak latem, wilgotny 90 stopni jest znacznie cieplejszy niż suchy 90 stopni. Stwierdziliśmy, że byliśmy w stanie obniżyć temperaturę domu po prostu dodając odrobinę wilgoci. Kiedyś temperatura wynosiła 72 stopnie przy wilgotności około 25-30%, obecnie utrzymujemy go na poziomie 70 i 35-40%. Oszczędzamy więc tam koszty ogrzewania.

Ok, więc jaki rodzaj kupić? Badałem różne typy nawilżaczy w całym domu i sprowadza się to do trzech typów.

  1. Bęben - są najtańsze i łatwe w instalacji. Instalują się na linii powrotnej zimnego powietrza i wykorzystują silnik i pasek, aby zasadniczo podnieść zimną wodę z bębna do powietrza i pozwolić parowaniu i przepływającemu powietrzu zebrać wilgoć. Wymaga to znacznej konserwacji, ponieważ ma stojącą wodę i ryzyko pleśni z powodu stojącej wody. Musisz często wymieniać pasek. Zdecydowałem się nie dostawać tego z powodu problemów ze stojącą wodą i konserwacją.
  2. Przepływ - można je zainstalować na linii powrotnej lub linii zasilającej. Są to środek drogi pod względem kosztów i wydajności. Ponownie używają również parowania, ale nie masz stojącej wody. Istnieje filtr, przez który przepływa woda (kroplówka), a powietrze przepływa przez filtr. Jednak woda musi zostać spuszczona, a nowa woda zawsze jednak ścieka. Ponieważ zawsze wykorzystuje nową wodę, ryzyko pleśni jest prawie zerowe. Nie zużywa prądu, ale wymaga linii wodnej i zawsze używa nowej wody.
  3. Mist / Steam - najdroższy, ale najbardziej skuteczny. W rzeczywistości wytwarzają parę, a nie polegają na parowaniu. Z tego powodu można łatwiej kontrolować pożądaną wilgotność. Może występować w postaci zimnej i gorącej wody, wstrzykując gorącą lub zimną parę do linii zasilającej. Wymaga zarówno prądu, jak i linii wodociągowej. Ryzyko pleśni jest niskie z powodu braku stojącej wody, ale gorąca para może powodować problemy w przewodach, jeśli uruchomisz ją zbyt często i zbyt wysoko, jak sądzę.

Zdecydowałem się na model parowy, głównie z powodu niskiej konserwacji i możliwości łatwiejszej kontroli pożądanej wilgotności. Zainstalowałem go po południu, było to łatwe. Większość z nich wyposażona jest w wysokiej klasy higrostat / termostat, który zastąpiłby istniejący termostat domowy. Następnie system wie, jak kontrolować piec, aby zoptymalizować wydajność. Poszedłem z serią HONEywell TrueSTEAM i działała świetnie. Powodzenia!

Oto kilka innych opisów:

http://www.just-humidifiers.com/works.php

http://www.guide4home.com/care-hf/whole-house.htm


1
Zgadzam się z Tobą. Trudno mi uwierzyć, że prysznic i gotowanie wytworzyłyby wystarczającą wilgotność dla całego domu, ponieważ każda z tych czynności zazwyczaj powoduje wytwarzanie wilgoci przez mniej niż 30 minut dziennie. Jeśli masz wentylator wyciągowy w łazience i wentylator niecyrkulacyjny w kuchni, większość wilgoci i tak jest zasysana na zewnątrz.
myron-semack

1
Mam tu swój z pexsupply.com . Nie był najtańszy, ale z bezpłatną wysyłką, był to najniższy kod ogółem. Dostarczono szybko. Poszedłem z modelem 6 galonów dla mojego domu o powierzchni 2500 m2. Gdybym miał to zrobić ponownie, prawdopodobnie poszedłbym z 9 gal, ponieważ często działa.
mohlsen

2
„zimna para”? Z definicji nie jest gorąca para?
Ken Liu

2
Nieprawidłowe jest powiązanie rodzaju zaopatrzenia w wodę z ryzykiem wzrostu pleśni. W rzeczywistości woda ma mało składników odżywczych i istnieje kilka gatunków grzybów, które kolonizują wodę (Chytridiomycota jest przykładem, ale nie są typowymi zanieczyszczeniami domowymi). Kiedy wchodzisz do domu, zarodniki grzybów są w powietrzu i na twoich ubraniach. Kluczem do zapobiegania wzrostowi jest zapobieganie stałej wysokiej wilgotności w domu (tj. Wentylacja łazienki / prysznica). Problem, który widzę w przypadku wszystkich nawilżaczy w całym domu, polega na tym, że poziomy wilgotności w kanałach powietrznych będą dość wysokie i mogą sprzyjać rozwojowi pleśni w kanałach powietrznych.
Sydney Everhart,

1
25% jest w porządku, gdy jest bardzo zimno. Musisz spojrzeć na porównanie tabeli dla temperatury i zalecanej wilgotności wewnętrznej. 25% jest dość niskie, jeśli wynosi 35 stopni, ale w porządku, jeśli wynosi 0 do 10 stopni.
eaglei22

5

Test drzwi dmuchawy nie jest taki zły. Miałem eco energy audit zrobione, która obejmuje badanie drzwi dmuchawy wśród innych inspekcji wizualnej, i to było $ 150.

Usunięcie wszelkich nieszczelności pomoże w utrzymaniu wilgotności, a także w ogrzewaniu i ogólnie sprawi, że Twój dom będzie bardziej komfortowy.

Nie jestem pewien, czy całkowicie zastąpi to zapotrzebowanie na nawilżacz do całego domu, czy też nie, ale to nie boli (poza kosztem testu, w każdym razie).


5

Problem z dodawaniem wilgoci do nieszczelnego domu polega na tym, że ilość pary wodnej, którą może zatrzymać powietrze, różni się znacznie w zależności od temperatury.

Podczas gdy wilgotność względna 30% przy 72 ° F wydaje się sucha i sama w sobie nieszkodliwa, jeśli ochłodzisz to samo powietrze do 38 ° F (nie mówiąc już o -10 ° F, czasami się to robi), nagle osiągnąłeś 100% RH. Trudność polega na tym, aby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej w ścianach domu, w których trudno byłoby zauważyć nagromadzenie się wilgoci.

Najmniej izolowana część domów to zazwyczaj nasze okna, więc pierwszą oznaką zbyt dużej wilgotności dla warunków zewnętrznych jest kondensacja wody gromadzącej się na oknach, jednak nie zawsze jest to prawdą. Nowoczesne okna z podwójnymi / potrójnymi szybami zapewniają większą izolację i zwiększają ryzyko, że wycieki powietrza / brakujące elementy izolacyjne ścian mogą stać się pierwszą powierzchnią kondensacyjną, zanim na oknach zostanie zauważona znaczna kondensacja.

Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada ilość wilgoci, którą Twój budynek może bezpiecznie utrzymać! Mieszkamy na północ w dobrze izolowanym domu z nawilżaczem. Kiedy robi się naprawdę zimno, wciąż musimy akceptować pewien poziom dyskomfortu. Korzystanie z zewnętrznych czujników temperatury / funkcji ochrony przed zamarzaniem elektroniki sterującej jest dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka związanego z dopuszczeniem zbyt dużej wilgotności dla warunków i związanego z tym ryzyka problemów z pleśnią / gniciem.

Inne zagrożenia wynikają z uszkodzenia wody na skutek awarii sprzętu / konserwacji. Zawory siodłowe to śmieci, których nigdy nie używasz. Poprowadź linię, jeśli nie ma jej w pobliżu. Odciąć dopływ wody, gdy jest poza domem i na koniec sezonu grzewczego. Jeśli masz nawilżacz parowy, kup kilka padów z przodu i upewnij się, że zmieniają się raz w roku. Alarmy wycieku (fracht portowy) są bezpłatnym ubezpieczeniem. Zamontować parowniki po stronie powrotnej, jeśli to możliwe, aby w przypadku awarii i wycieków wody nie wyciekły one do silnika dmuchawy pieca i tablicy sterowania. Jeśli znajduje się na poddaszu, zamiast nawilżacza rozważ rośliny doniczkowe.

Koniec z krwawymi kłykciami i nosami jest tutaj wiele wart, więc nie żałuję ogólnej decyzji, że to odpowiedzialność.


4

Jestem licencjonowanym wykonawcą, inspektorem domu i certyfikowanym audytorem energetycznym.

Audyty energetyczne przy użyciu drzwi dmuchawy w połączeniu z podczerwienią są idealne w przypadku wycieków powietrza, które prowadzą do utraty ciepła i wilgoci oraz zwiększonych kosztów energii. Nawilżacze w całym domu mogą być bardzo problematyczne i mogą skrócić żywotność twojego pieca.

Byłem na niezliczonych kontrolach domowych, w których jednostki te zostały porzucone na miejscu, podczas gdy komora powietrza powrotnego ulega korozji, a przedział dmuchawy jest dotknięty ciężką rdzą. Podczas inspekcji, którą przeprowadziłem dzisiaj, przedział dmuchawy miał czarną pleśń.

Jednostki te nie są instalowane i uruchamiane zgodnie z reklamą. Podobnie jak urządzenie przenośne wymaga czyszczenia i konserwacji, systemy te również. Ludzie na ogół nie przeprowadzają takiej konserwacji i obniżają jakość powietrza, prowadząc do poważniejszych problemów zdrowotnych, jednocześnie przedwcześnie starząc swoje piece. Dokonaj należytej staranności i przeczytaj harmonogram konserwacji producenta przed rozważeniem tej opcji.

Jeśli uszczelnisz wewnętrzną osłonę cieplną za pomocą właściwego poziomu bariery paroszczelnej, poziom wilgoci może być utrzymany podczas normalnych czynności życiowych przy minimalnym wsparciu wymaganym przez urządzenie przenośne.


1
Byłoby miło poznać prawdziwe warunki, w których stwierdzenie, że normalne życie może zapewnić wystarczającą wilgotność w zimie. Podejrzewam, że opiera się na 4-osobowej rodzinie z co najmniej 2 dużymi psami i 50-galonowym akwarium lub dwoma. Mój dom ma ściany Superior (prefabrykowane beton 5000 LB), z potrójnie szklonymi oknami z e-szkła. Betonowe ściany są wodoodporne, nie wspominając o wiatrze. Mają 10 cali grubości i są w pełni izolowane. Test drzwi dmuchawy wykazał, że w warunkach testowych kurs wymiany powietrza w moim domu wyniósł ponad 12 godzin na wymianę - poza wykresami.

1
Ogrzewany dom ma około 2600 m2. Jestem jedynym mieszkańcem. Gotuję, kąpię się (czy tego potrzebuję, czy nie) i wdycham wilgoć w powietrze, oddychając. Dom jest w SC. Dom regularnie osiąga wilgotność względną 30% w zimie, niezależnie od wszystkich powyższych. Częściowo dlatego, że w nocy uruchamiam piec na drewno, kiedy pompa ciepła nie działa. Istnieje zewnętrzny otwór wentylacyjny, który może zasysać powietrze przez próżnię spowodowaną nagrzaniem grypy, ale nie może pozwolić na ucieczkę powietrza (przepływ zwrotny). Pompa ciepła ma oddzielny wlot świeżego powietrza po stronie powrotu.

1
Wszystkie te czynniki wpływają na wilgotność względną. Ale znaczne zaostrzenie tego domu nie jest możliwe. Stwierdzenie, że codzienne życie zapewnia wystarczającą ilość wilgoci, jeśli dom jest ciasny, jest fałszywe. W rzeczywistości, gdy wilgotność względna wynosi 80% lub więcej na zewnątrz, wilgotność względna w domu nie zmienia się więcej niż o kilka punktów procentowych niezależnie od używanego systemu grzewczego, ponieważ dom jest tak szczelny, że wysoka wilgotność na zewnątrz (pomyśl 24 godziny deszczu) nie może dostać się do domu. Ponownie, powiedzenie, że samo mieszkanie w domu powinno wystarczyć do utrzymania RH, prosi o fakty i ignoruje wiele czynników.

Przepraszam za strumień komentarzy tutaj; zostało to pierwotnie opublikowane jako odpowiedź na twoją odpowiedź, a ponieważ nie odpowiadało na oryginalne pytanie, przekonwertowałem je na komentarz do twojego postu.
Niall C.

Mam zupełnie nowy dom z indeksem jej 63 z zewnętrznym wlotem powietrza do pieca. Wilgotność w moim domu wynosi 20% ... Nie jestem pewien, skąd pochodzą te wszystkie statystyki i rozwiązania, ale jestem na środkowym zachodzie i instaluję nawilżacz w całym domu z powodu bardzo niskiej wilgotności w domu.
eaglei22,

3

Kolejną sugestią, która niestety nie jest zrób to sam, jest skan termiczny twojego domu. Zasadniczo rejestrują wideo z twojego domu za pomocą kamery na podczerwień, która rejestruje utratę ciepła jako zmiany kolorów. Koszt jest porównywalny z testem dmuchawy. Oto link do przykładowej kontroli termograficznej.

Może to być jeden z tych momentów, w których DIY nie jest najlepszym podejściem do wykrycia problemu. NAPRAWA problemem może być z pewnością majsterkowanie (np. Dodanie większej izolacji, uszczelnienie itp.), Ale jeśli chodzi o faktyczne wykrycie problemu, istnieje kilka specjalistycznych narzędzi, które mają specjaliści, które mogą znacznie ułatwić wykrywanie.


5
4 lata później kamery termiczne można wypożyczyć w okolicach 100 USD dziennie, co potencjalnie umożliwia wykonanie DIY.
Foo Bar,

0

Dodam tutaj tylko dwa centy, żeby odpowiedzieć na pytanie, ile jest warte.

Zastanawiam się, jaki masz rodzaj urządzenia grzewczego?

Czy jest to piec gazowy, elektryczny - urządzenia te działają jak piece i suszą powietrze - usuwając wilgoć.

Korzystanie z radiacyjnego systemu grzewczego jest lepsze niż kupowanie nawilżacza w całym domu w przypadku stanu spowodowanego przez grzejnik, takiego jak zażycie pigułki w celu opanowania objawów przyjmowania innej pigułki.

Występują w podłogowych systemach grzewczych, a także w systemach klimatyzacji Aqua-Therm wykorzystuje podgrzewacz ciepłej wody do zasilania ciepłą wodą przez rury promieniujące w centrali wentylacyjnej. Zastosowanie gazowego podgrzewacza ciepłej wody sprawia, że ​​jest to bardzo dobra opcja pod względem kosztów, a także wilgotności - podczas ogrzewania powietrza nie wysusza go jak piec gazowy lub elektryczny.

Zamiast więc inwestować w nawilżacz całego domu - zainwestuj w modernizację czegoś, co już zainstalowałeś (lepszy grzejnik), bardziej wydajnego i utrzymującego wilgotność.

Tylko moje dwa centy - wiem, że te systemy działają bardzo dobrze - Miałem jednostkę Aqua-Therm w domu, w którym byłem, i to było miauczenie kotów ..


Ciekawe, dlaczego piec elektryczny wpływałby na wilgotność inaczej niż ogrzewanie ciepłą wodą.
fixer1234,

@ fixer1234 Piece elektryczne (większość) używają prętów grzewczych - twoje powietrze będzie ogrzewane jak piekarnik - wysuszą powietrze (wilgotność względna) - wydaje się suszone. Jest w nim wilgoć, jednak grzejniki te wysadzają cię tym bardzo podgrzanym powietrzem. Urządzenia AquaTherm nie wydmuchują cię tego rodzaju powietrzem, zwykle nie mogą, więc powietrze nie wydaje się tak suche (jeśli chodzi o wilgotność względną). Z drugiej strony piece gazowe i olejowe są naprawdę złe, ponieważ urządzenia te spalają tlen i usuwają wilgoć. Problemem mogą być również wycieki powietrza z gospodarstwa domowego, zimne powietrze nie zatrzymuje tyle wilgoci.
Ken

Dzięki za odpowiedź! Zainspirowało mnie to do aktualizacji, ponieważ moje pytanie ma dziś 7 lat. Po tym pytaniu skończyło się na nawilżaniu całego domu i działało to fantastycznie przez dwa lata, które później mieszkałem w tym domu (z wyjątkiem kondensacji na oknach). Wykonanie zerwania systemu grzewczego nie było opcją, którą chcielibyśmy zbadać, ale zdecydowanie rozważamy to w naszym następnym domu.
Nate

@Nate Cieszę się, że ci się udało. i tak, czasami lubię widzieć zaktualizowane wyniki - pomocne dla innych, a także zobaczyć, jak dobrze podane odpowiedzi zadziałały dla kogoś.
Ken
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.