Czy podłoże XPS + OSB musi być zakotwiczone?


16

Mike Holmes jest wielkim fanem płyt OSB / sklejki ponad 1-calowym XPS do podłóg piwnic, choć jego książka pozostawia wiele do życzenia w zakresie szczegółów. Jego książka mówi:

... na górze pianki chcesz mieć sklejkę z wpustem 5/8 ", którą należy wkręcić w piankę i w betonową podłogę. Należy to zrobić za pomocą śrub Tapcon, które są przeznaczone do betonu ... - Zrób to dobrze str. 165

(Zauważ, że nie mówi nic o tym, ile Tapconów lub gdzie je umieścić).

Budynku Science Corporation lubi także sklejki nad XPS. RR-0309 - Renowacja piwnicy mówi:

... arkusze ekstrudowanego polistyrenu można montować bezpośrednio na płycie. Połączenia między arkuszami należy uszczelnić taśmą lub siatką zatopioną w mastyksie. Podłoga ze sklejki może być następnie „unoszona” nad izolacją XPS na dwa sposoby. Jeśli dostępna jest wystarczająca wysokość pomieszczenia, można zainstalować podkłady drewniane (2X4 lub inne drewno wymiarowe), do których podłoga jest przymocowana mechanicznie ... Jeśli wysokość pomieszczenia jest minimalna, sklejka z wpustem i wpustem z połączonymi końcami sklejki może „unosić się” powyżej izolacji XPS.

Brak wzmianek o jakichkolwiek łącznikach (lub klejach), a konkretnie odnosi się do sklejki jako „pływającej”.

Aby jeszcze bardziej pomylić rzeczy, widziałem również sugestie na forach, aby zakotwiczyć na obwodzie około 4 cali od krawędzi @ 24 "OC, plus jeden na środku podłogi. Wydaje się to również prawdopodobne, ponieważ jest to w zasadzie sposób instalacji Dricore (dla dywanów).

Więc co o tym myślisz? Czy ten rodzaj podłoża powinien być zakotwiczony, a jeśli tak, to w jaki sposób?


Aktualizacja : Większość moich lektur sprawia wrażenie, że kotwiczenie służy jedynie do kontrolowania „odbijania” i wypaczania. To sprawia, że ​​myślę, że nie potrzebujesz bardzo wielu śrub na arkusz, szczególnie biorąc pod uwagę, że 1/4 „tapcons embedded 1” ma wartość wyciągania co najmniej 750 funtów i wartość ścinania co najmniej 900 funtów . Ale są też tacy faceci, którzy mówią o 20 lub 32 śrubach na arkusz, co wydaje się szaleństwem. Może to tylko jeśli instalujesz podłogi z twardego drewna?

Odpowiedzi:


2

Zalecane harmonogramy wbijania gwoździ są nieodłączną częścią podłogi lub ścian zewnętrznych. W obu powyższych sytuacjach celem jest stworzenie jednolitej struktury. Prawidłowo przymocowane panele ścienne stają się elementami obciążonymi, które są odporne na boczne siły regałów.

W piwnicy, nad wylewaną betonową płytą, nie jest konieczne ulepszanie konstrukcji. Dlatego celem jest każde mocowanie, które tworzy bezpieczną, pozbawioną potknięć (gładką) powierzchnię.

Zależy to nieco od ostatecznej powierzchni. Pływające podłogi laminowane działałyby nad warstwą pływającą. Ciężkie szafki lub warsztat mogą pracować lepiej na bardziej zabezpieczonej powierzchni.


1
Więc może zacznij od harmonogramu typu Dricore, a następnie dodaj śruby w razie potrzeby, aby zaradzić wszelkim ruchom lub nierównościom?
Brad Mace

Bardzo rozsądne
HerrBag

3

Zrobiłem to w pełni pływająco. Bez śrub. Drewno liściaste na górze również pływające. Jak dotąd wszystko jest w porządku. Nie podobał mi się pomysł wybijania wielu otworów w paroizolacji tymi wszystkimi śrubami.


1
Rok później: podłoga jest w porządku.
Bryce,

Czy używałeś płyty OSB lub sklejki? Jaka grubość Czy to jest język i groove?
mackstann

Sklejka, prosta, skręcona razem w pływającą tratwę.
Bryce,

2

Przykleiłem sztywną płytę piankową o grubości 1 cala do betonowej podłogi, którą wcześniej pokryłem powłoką odporną na wilgoć xyprex o grubości 1/16 cala. Następnie przykleiłem arkusze OSB do płyty piankowej. W obu przypadkach użyłem kleju do pianki P-400, który działał bardzo dobrze.

To podłoże będzie obsługiwać różnorodne produkty laminowane w przyszłości, gdy chcę mieć bardziej wykończoną powierzchnię w tym pomieszczeniu magazynowym.


0

Sklejka jest sprężysta i wymaga śrub, ale płyta OSB będzie układana z bardzo małą liczbą elementów złącznych. Użyłem obydwu ze zszywanym inżynierii twardego drewna na wierzchu. Ale zrobię to z OSB i Tap-con co 2 stopy w przyszłości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.