Czy zasłony skutecznie utrzymują ciepło w pomieszczeniu?


13

Mieszkam w wynajętym mieszkaniu i próbuję znaleźć rozwiązania, które pozwolą utrzymać ciepło. Mieszkanie ma kilka dużych okien („salon” ma jedną ścianę, która stanowi 80% okien) i muszę dużo uruchomić ciepło, aby utrzymuj ciepło w środku.

Czy zasłony naprawdę robią znaczącą różnicę? Czytam inne posty, w tym o folii izolacyjnej, ale chciałbym tego uniknąć, jeśli to możliwe. Jeśli jest to najlepsze rozwiązanie w twoich oczach, wezmę to pod uwagę.


Zasłony mogą (myślę) zwiększyć konwekcję, jeśli nie przechodzą od podłogi do sufitu.
La Raison

3
Tak, zasłony robią dużą różnicę, szczególnie jeśli masz stare / przeciągnięte okna.
Alex Feinman

Masz na myśli gobeliny ? Tak.
Mazura

Odpowiedzi:


11

Zasłony lub zasłony mogą pomóc w ociepleniu pokoju. Jedną z głównych metod jest zmniejszenie ilości wymiany powietrza między zimnym oknem a resztą pomieszczenia.

Powietrze w pomieszczeniu zawsze próbuje się wyrównać. Zimne powietrze w oknie miesza się z ciepłym powietrzem w pozostałej części pokoju. W przypadku uwięzienia zimnego powietrza za słabym przewodnikiem (takim jak hermetyczna zasłona) reszta powietrza w pomieszczeniu pozostaje cieplejsza.

Większość tkanin jest słabym przewodnikiem (niezbyt dobrym w przenoszeniu ciepła). To coś dobrego. Skuteczność zależy w dużej mierze od tego, jak szczelna jest tkanina i jak ściśle przylega do okna ze wszystkich stron - od góry i od podłogi, a także od boków.

Wiele zasłon reklamowanych jest jako termiczne. Ogólnie są dość grube i mają barierę powietrzną, która blokuje przepływ przez nie. Montaż jest równie ważny jak materiał. Oprócz wchodzenia od podłogi do sufitu, spróbuj szczelnie dopasować zasłonę do ścian po obu stronach.


Tak, ale czy masz wymierne wyniki na poparcie swojej hipotezy? Mam przeczucie, że zasłony nadal przepuszczają powietrze, dlatego nadal tracicie większość oszczędności ciepła ...
rogerdpack

2
@rogerdpack Amerykański Departament Energii donosi, że ostrożne stosowanie zasłon może zmniejszyć straty ciepła o 25%. Zobacz tę stronę.
śliniak

OK, ten link wspomina o „typowych” zasłonach zmniejszających utratę głowy o 10%. Jeśli twoja zasłona jest dokładnie przymocowana / zapinana na rzep po bokach i nie ma ucieczki u góry iu dołu, wtedy „do 25%” dziękuję za link.
rogerdpack

1
@rogerdpack Czy śpiąc w nocy używasz kołdry i prześcieradeł wykonanych z izolacji z włókna szklanego? A może są wykonane z tkaniny (np. Bawełny) jak zasłony i zasłony? Czy spanie bez żadnych warstw sprawia, że ​​jesteś cieplejszy lub zimniejszy?

1
@rogerdpack uczciwy punkt, sam arkusz przed szkłem nie jest skuteczny, chyba że szczeliny powietrzne są zamknięte.

8

Oprócz innych odpowiedzi, znalazłem ocenę ocieplenia okna dla zimnych klimatów autorstwa Robbina Garbera-Slaght i Colina Cravena, która pojawiła się w Journal of Green Building . Testują różne zabiegi okienne i próbują oszacować poprawę za pomocą dwuwymiarowego modelu wymiany ciepła. Opierając się na tym modelu, zgłaszają nietrywialną (17%) poprawę w stosunku do gołego okna podczas korzystania z zasłon wewnętrznych. Ich „zasłoną” do testu był koc z polaru „mocno przymocowany do główki okna i poszycia bocznego” i zawieszony na progu, więc nie jest to standardowa zasłona. Możesz przeczytać artykuł, aby uzyskać wszystkie szczegóły w kontekście. Wspominają również, że zasłony używane w ten sposób mogą być problematyczne przy zbieraniu wody.


Największe ograniczenie wymiany ciepła nastąpiło w przypadku wewnętrznych żaluzji piankowych, co zaproponowałem.
Philip Ngai,

4

Wygląda na to, że chcesz zastosować tymczasowe rozwiązanie, gdy jest zimno, i nie masz nic przeciwko zasłonięciu okien, jeśli pozwoli ci utrzymać ciepło. Cena jest ważna, ponieważ jest to czynsz.

Największą poprawę, jaką możesz uzyskać za swoje pieniądze, jest zakup około 1 (lub 2) calowych arkuszy styropianu i przycięcie, aby ściśle przylegało do okna. Zapewni to znacznie lepszą izolację niż kurtyny, a także zablokuje przepływ powietrza, który jest również dużym źródłem strat ciepła. Jeśli chcesz wpuścić światło słoneczne, nie musisz pokrywać wszystkich okien styropianem, możesz pozostawić jedno okno odkryte.

Lowes nazywa to „poszyciem z izolowanego styropianu”


3

Zasłony z pewnością pomagają, gdy blokują przeciągi. Inną opcją jest jednak produkt zwany uszczelnieniem linowym . Występuje w małych pasmach owiniętych na rolce i ma konsystencję gęstej szpachli. Jest nieszkodliwy i można go łatwo usunąć. Ciągnąc kilka pasm jednocześnie i wsuwając je w szwy wokół okna, możesz pomóc w blokowaniu przeciągów. Ta technika, oprócz zasłon, może sprawić, że pomieszczenie będzie nieco cieplejsze.

Jedną rzeczą, na którą należy uważać: w moim domu grzejniki znajdują się pod oknami. Jeśli używasz zasłony pełnej długości, nie tylko blokujesz przeciągi, ale również zapobiegasz przedostawaniu się ciepła do pomieszczenia. Przerzuciliśmy zasłony pełnej długości na ciężką „zaciemnioną podszewkę”, która jest wystarczająco gruba, aby zatrzymać przeciągi, ale kończy się nad chłodnicą.


3

Uważam, że najlepszym rozwiązaniem są plastikowe opakowania termokurczliwe, ponieważ w słoneczny dzień ciepło słoneczne jest o wiele bardziej wydajne niż zwykłe zatrzymywanie zimnego powietrza (co zresztą robi plastik). O ile oczywiście okno nie jest skierowane na północ, słońce nie przyniesie ci korzyści, ale nadal powstrzymasz przedostanie się przeciągu. Zainstalowałem je w całym domu i zrobiło to ogromną różnicę, a mój dom został zbudowany w 97, więc jego nie tak stary. Wszystkie okna wymieniają ciepło.


Uwielbiam te okna burzowe termokurczliwe! Najlepsza funkcja: po zakończeniu instalacji spędziłeś godzinę na prowadzeniu suszarki do włosów w pokoju, dzięki czemu jest o wiele cieplej i dobrze się czujesz.
Daniel Griscom

Lub folia bąbelkowa przymocowana / zapieczętowana po bokach, słyszałem, że to dobrze :)
rogerdpack

2

Nie mogę uwierzyć, że nikt nie wspominał o plastikowych zestawach do okien. Jak wspomniano w innej odpowiedzi, projekty są zazwyczaj największym problemem. Tak, zasłony pomogą, ale nie zapobiegają przeciągom. Podstawowe zestawy folii z tworzywa sztucznego, które sprzedają w Wally lub Target, zrobią znacznie więcej, aby zapewnić Ci ciepło, ponieważ tworzą całkiem przyzwoitą pieczęć. Przyklej je do okna i podgrzej suszarką do włosów, aby je rozciągnąć. Są prawie niewidoczne i tworzą bardzo dobrą pieczęć. Następnie podnieś zasłony.


@rogerdpack - ten post 22 lutego 2013 , post użytkownika user48073 , 20 stycznia 2016 .
AndyT

1

Miałem resztki niebieskiej płyty izolacyjnej ze srebrnym podkładem i użyłem jej jako wkładki do mojej zasłony. Zasłonę, którą mam, jest podwojona, więc w zasadzie użyłem jej jako poszewki na poduszkę, a następnie zszyłem spód po włożeniu deski. ŁAŁ! Cóż za różnica z moim szkicem.


Ciekawe, ale trochę trudne do wizualizacji. Czy byłbyś w stanie opublikować zdjęcie lub schemat przedstawiający dokładnie to, co zrobiłeś?
Daniel Griscom

0

Obecnie pracujemy nad przyczepą do użytku zimowego. Z tego, co przeczytałem, chcesz zablokować dopływ powietrza, powstrzymać upał i zatrzymać ciepło słoneczne, jakie możesz, okna wychodzące na południe będą twoimi najlepszymi przyjaciółmi. (Słońce wschodzi na wschodzie ... szybki sposób powiedzieć, która droga jest na południe.) W naszej przyczepie będziemy robić to ... Materiał z czarnej aksamitnej lub bawełnianej zasłony skierowany na zewnątrz ... który będzie przyciągał ciepło słoneczne i jest ciężkim materiałem do izolacji. Idziemy z najwyższą liczbą nici, więc jest to dobry materiał izolacyjny, robimy również dwie warstwy, czarną po zewnętrznej stronie i jaśniejszy kolor wewnątrz, aby rozjaśnić rzeczy. (Więcej warstw oznacza większą izolację.) Teraz najlepsza część .... będziemy zakładać rzep wokół okien, następnie przymocujemy rzep do wytrzymałego plastikowego opakowania, podobnie jak folia zastosowana w domowych produktach Renos do pokrycia izolacji ..... może być nazywana paroizolacją, którą następnie przymocujemy do okna w celu szczelnego uszczelnienia. Uzupełnij zasłonami. Ten sposób, w przeciwieństwie do uzyskania materiału, który uszczelnia okno, jest lepszy, jeśli chcesz mieć możliwość otwarcia okna tylko ... w przeciwnym razie całkowite uszczelnienie okna jest najlepszym sposobem na przejście ... z zasłonami. Również białe i jasne kolory odpychają ciepło słoneczne, więc jeśli jesteś w stanie zaabsorbować ciepło w ciągu dnia, rozważ zmianę zewnętrznego koloru zasłon. Twoje zdrowie. Ten sposób, w przeciwieństwie do uzyskania materiału, który uszczelnia okno, jest lepszy, jeśli chcesz mieć możliwość otwarcia okna tylko ... w przeciwnym razie całkowite uszczelnienie okna jest najlepszym sposobem na przejście ... z zasłonami. Również białe i jasne kolory odpychają ciepło słoneczne, więc jeśli jesteś w stanie zaabsorbować ciepło w ciągu dnia, rozważ zmianę zewnętrznego koloru zasłon. Twoje zdrowie. Ten sposób, w przeciwieństwie do uzyskania materiału, który uszczelnia okno, jest lepszy, jeśli chcesz mieć możliwość otwarcia okna tylko ... w przeciwnym razie całkowite uszczelnienie okna jest najlepszym sposobem na przejście ... z zasłonami. Również białe i jasne kolory odpychają ciepło słoneczne, więc jeśli jesteś w stanie zaabsorbować ciepło w ciągu dnia, rozważ zmianę zewnętrznego koloru zasłon. Twoje zdrowie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.