Czy podkładka powinna iść po stronie nakrętki czy po stronie śruby?


79

Często coś rozkładam na części, a kiedy idę go składać, nie pamiętam, po której stronie była pralka. Kiedy jest tylko jedna podkładka, to czy ogólnie idzie ona po stronie nakrętki (dociśniętej do nakrętki) czy od strony śruby (dociśniętej do śruby)?


5
Jeśli coś zdemontowałeś i próbujesz złożyć to z powrotem, czasami możesz zobaczyć ślad lub ślad po nakrętce, podkładce lub śrubie. Dopasowywanie ich według rozmiaru / kształtu może pomóc ci przywrócić porządek.
Hank

6
Czasami sfotografuję to, co najpierw rozbiję. Niestety jest to naprawdę stary aparat cyfrowy, więc zabieram go na komputer, by spojrzeć na niego złowieszczo, zanim wrócę do pracy, ale przynajmniej odpowiada na takie pytania. :)
Mark Allen,

Odpowiedzi:


34

Jeśli istniała tylko jedna podkładka, zwykle przechodzi ona po stronie nakrętki, ponieważ nakrętka ma mniejszą powierzchnię styku z łączonym przedmiotem niż strona śruby.


2
Łeb śruby niekoniecznie musi mieć większy kontakt ze zmontowaną częścią niż nakrętka. Wielokrotnie główka i nakrętka mają ten sam rozmiar.
Michael Karas

2
Prawda - stąd „ogólnie”.
The Evil Greebo,

2
jak zasada „i przed e”, dodałbym do tego „Z wyjątkiem sytuacji, gdy strona łba śruby jest bardziej miękka (jak drewno) niż materiał po stronie nakrętki. * Z wyłączeniem śrub wózka”
BrownRedHawk

83

Podkładki są używane do wielu celów, gdy części mechaniczne są montowane za pomocą śrub i nakrętek. Oto niektóre zastosowania i, jak widać, nie jest możliwe, aby można było uogólnić odpowiedź w celu bezpośredniej odpowiedzi na twoje pytanie!

  1. Niektóre podkładki mają specjalną konstrukcję, która próbuje zapobiec poluzowaniu się nakrętki i / lub śruby. Znane jako podkładka zabezpieczająca, mogą być typu dzielonego pierścienia, typu gwiazdy, falistego lub dowolnego z wielu innych wzorów. Podkładka zabezpieczająca zostanie użyta z częścią zespołu, która najprawdopodobniej może się obrócić, na przykład nakrętka. Można go zastosować pod łbem śruby w przypadkach, gdy śruba wkręca się w gwint w jednej części zespołu.

  2. Czasami stosuje się podkładkę w celu ochrony powierzchni zmontowanych części. Nakrętka lub łeb śruby obracany podczas procesu dokręcania mogą zniszczyć powierzchnię części wokół otworu, a podkładka może być użyta do usunięcia nadużycia, w przeciwieństwie do części. Może to być szczególnie przydatne, gdy części są bardziej miękkim materiałem, takim jak tworzywo sztuczne, mosiądz lub aluminium i stosowana jest podkładka wykonana z twardszego materiału.

  3. Czasami cienki materiał jest częścią zestawu i stosuje się podkładkę o większej średnicy, aby pomóc w rozłożeniu nacisku ciasnej śruby na większą część cienkiego materiału. W takich przypadkach podkładka byłaby zastosowana na cienkim materiale. Może to pomóc w utrzymaniu bardziej płaskiego materiału lub w zapobieganiu wyciągnięciu zapięcia.

  4. Są chwile, kiedy podkładka o dużej średnicy zastosowana jak w punkcie 3 powyżej może być użyta z jeszcze jedną podkładką o mniejszej średnicy na górze pierwszej. Odbyłoby się to w przypadkach, gdy podkładka o większej średnicy może mieć tendencję do grzybowania podczas dokręcania śruby.

  5. Zespoły często mają po jednej stronie szczelinowy lub zbyt duży otwór. Ma to na celu zapewnienie tolerancji rozmiaru otworu i położenia w montowanych częściach. Inną odmianą tego jest długi szczelinowy otwór, który pozwala na regulację jednej części względem drugiej, zanim śruba i nakrętka zostaną całkowicie dokręcone. Na szczelinowym otworze zostanie zastosowana podkładka, aby umożliwić rozłożenie dociśniętej śruby na szczelinie i na samą część. W niektórych przypadkach podkładka pomaga również zapobiegać odkształceniu głowicy śruby lub nakrętki w odkształceniu części szczelinowej podczas procesu dokręcania.

  6. Niektóre zespoły są zaprojektowane tak, aby części poruszały się względem siebie, gdy śruba jest rzeczywiście dokręcona. Skok nakrętki może być ograniczony przez konstrukcję śrubową z kołnierzem lub tuleję można zainstalować wokół śruby w otworze. W takich przypadkach często stosuje się podkładkę, aby uchronić ruchomą część przed zużyciem łba śruby lub nakrętki. Podkładka może być wykonana z materiału zaprojektowanego w celu zmniejszenia tarcia między nią a częścią ruchomą. Może to również pomóc w zapobieganiu poluzowaniu nakrętki przez tarcie.

Wiele razy podkładki będą odgrywać rolę, która jest kombinacją powyższych zastosowań. Jednym z powszechnych przykładów jest użycie podkładki zabezpieczającej oraz płaskiej podkładki o większej średnicy.


13

Jeśli używana jest tylko jedna podkładka z nakrętką / śrubą, zwykle przechodzi ona po stronie nakrętki.

Nakrętka w większości przypadków jest bardziej ruchoma i częściej jest obracana w celu dokręcenia zespołu. Podkładka pomaga zapobiegać uszkodzeniu powierzchni mocowanego przedmiotu. W większości przypadków, gdy śrubę łatwiej się obraca, śruba ma okrągłą główkę, która i tak spowoduje mniejsze uszkodzenia.

Z tego samego powodu podkładki zabezpieczające zawsze wchodzą po stronie nakrętki, aby zatrzymać jej ruch. Podkładki zabezpieczające są prawie zawsze stosowane również z podkładką płaską.

Nakrętka ma również często mniejszy profil niż łeb śruby. Nie zawsze, ale często. Podkładka pomaga rozkładać nacisk, jaki nakrętka wywiera na powierzchnię zamocowanych przedmiotów.


5

Potrójne zastosowanie (jak zobaczyłem po latach mechaniki):

1) Często używa się podkładek, aby uniknąć szlifowania wspornika po przykręceniu nakrętki.

2) Podkładki zapobiegają penetracji / uszkodzeniu wspornika przez łeb śruby lub nakrętkę.

3) Podkładki pomagają poruszać się w połączeniach śrubowych, jeśli nieco je posmarujesz (np. Przeguby).

Po komentarzu Nialla C: obserwacja i odrobina logiki sprawią, że umieścisz podkładkę we właściwym miejscu, teraz wiesz, co ona może zrobić.

EDYTOWAĆ

Istnieje wiele rodzajów podkładek, doradzę te bardziej popularne:

wprowadź opis zdjęcia tutaj (zdjęcie z wikipedii)

Podkładki płaskie (pierwszy rząd zdjęcia):

  • „Flat not wide”: zapobiega degradacji podpory (farba, ...)
  • „Flat wide”: dla czopów, gdy elementy, które przykręcasz, muszą się poruszać
  • „Płaski szeroki i gruby”: dla uniknięcia penetracji śrub / nakrętek w niezbyt twardych podporach (drewno sosnowe, tworzywa sztuczne, ...)

Podkładki zabezpieczające (drugi i trzeci rząd zdjęcia):

  • Wszystkie typy: wnika w materiał nośny w celu zablokowania śruby / nakrętki i nośnika

Wszystkie pozostałe typy są przeznaczone do określonego zastosowania ...


3
To wyjaśnia, do czego służy pralka, a nie miejsce, w którym powinna być postawiona
Niall C.

2
Rzeczywiście masz rację. Przepraszam za utrudnienia. Umieść go tam, gdzie chcesz, aby wykonać żądaną pracę. Zasadniczo wolę kłaść go od strony nakrętki, ponieważ nakrętka często obraca się bardziej niż łeb śruby.
Benj

1
Na podstawie tej odpowiedzi można wywnioskować, gdzie należy użyć podkładki, co zależy od sposobu użycia śruby i nakrętki. Jeśli zamierzasz obrócić śrubę (ze względu na luz lub cokolwiek innego), bardziej sensowne może być użycie podkładki pod łbem śruby. Ta odpowiedź jest bardziej poprawna niż te, które na ślepo twierdzą inaczej.
isherwood

@isherwood Masz rację, dokładnie to chciałem mieć na myśli, gdy napisałem „logika sprawi, że umieścisz podkładkę we właściwym miejscu”! Rozszerzyłem swoją odpowiedź o kilka szczegółów na temat rodzajów podkładek.
Benj

3

Zasadniczo podczas dokręcania wkręcamy śrubę przez różne łączone ze sobą elementy, umieszczamy podkładkę nad gwintem, a następnie zabezpieczamy nakrętkę. Zwykle nie chcesz obracać śruby wewnątrz trzymanych razem elementów. Podkładka zapewnia gładką, względnie wolną od tarcia powierzchnię, na której nakrętka może się obracać. Jeśli interesuje Cię wartość momentu obrotowego do ustawienia śruby, nie jest możliwe, aby tarcie trzpienia śruby obracało się wewnątrz elementów, które jest skręcone ze sobą, ponieważ jest to bardzo zmienna wartość, podczas gdy nakrętka na gwincie skierowana w stronę podkładki daje względnie spójne wartości momentu obrotowego. Jeśli element pod łbem śruby jest mocno skorodowany lub otwór jest zużyty duży, można rozważyć podkładkę pod łbem śruby, aby zapewnić lepszy rozkład obciążenia.


2

Jeśli łączymy ze sobą kawałki drewna, należy położyć podkładki po obu stronach nakrętki i łba śruby. W przeciwnym razie, jak wskazano, na ogół wchodzi do wnętrza nakrętki, na zewnątrz i przeciw zamocowanemu elementowi.


2
Pytanie wyraźnie mówiło, że było to coś wcześniej rozebranego, więc to nie tak, że pytający ma wybór co do liczby podkładek.
The Evil Greebo,

1
@TheEvilGreebo Czasami trzeba dodać (lub usunąć) podkładki, aby lepiej pasowały lub mniej grzechotały (np. Zawieszenie ciężarówki). Jeśli śruba jest wystarczająco długa, nie powinno to stanowić problemu.
ALAN WARD

0

Gdy jest tylko jedna podkładka, może to wynikać z faktu, że ktoś zapomniał założyć drugą podkładkę podczas pierwszego montażu lub kiedy przedmiot został ostatnio rozebrany i ponownie złożony - nie ma absolutnej gwarancji, że tam, gdzie była podkładka, zanim ją zabrałeś off, tam, gdzie powinno.

Chociaż szanse sprzyjają umieszczeniu podkładki pod nakrętką, a nie pod głową, istnieje tak wiele zmiennych, aby uznać, że prosta odpowiedź „zawsze pod nakrętką” jest bardziej myląca niż przydatna.

Najlepiej jest spojrzeć na sytuację i zdecydować, gdzie najbardziej sensowne wydaje się umieszczenie pralki. Konieczne mogą być pewne próby i błędy i / lub dodanie drugiej podkładki i / lub podkładki zabezpieczającej itp.

Możliwe, że nie rozebrałbyś tego na pierwszym miejscu, gdyby działało idealnie, więc wprowadzanie zmian może być ulepszeniem.


0

Generalnie zgadzam się z konsensusem, że podkładka zabezpieczająca powinna przylegać do nakrętki. Miałem czasy, w których nie było to praktyczne (na przykład niewystarczająca przestrzeń na końcu nakrętki) i nie wahałem się użyć podkładki zabezpieczającej po stronie śruby. To nie jest grzech i działa prawie tak samo dobrze, jak na odwrót.

Zastanów się: masz stalowy pierścień wycięty w jednym miejscu. Następnie dwa końce są wygięte, aby nie były w tej samej płaszczyźnie, a następnie odpuszczone, aby utworzyć podstawową sprężynę. Dlatego też, gdy nakrętka jest nakręcona na podkładkę zabezpieczającą, potrzeba znacznej siły, aby spłaszczyć podkładkę zabezpieczającą z powrotem do jednej płaszczyzny. Ponieważ jest to stal sprężynowa, nie zgina podkładki z powrotem na płasko; przyłożona siła zostaje zachowana jako energia potencjalna zmagazynowana w myjce. Naciskając z powrotem na nakrętkę, tym samym zniechęcając nakrętkę do poluzowania się. Nie pozwoli, aby nakrętka drgała swobodnie, ponieważ ta siła przeciwdziałająca zapobiega powstawaniu przestrzeni, w której mogą wystąpić drgania fizyczne.

Ten sam efekt ma zastosowanie, jeśli podkładka zabezpieczająca zostanie dociśnięta do śruby. Myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że kontrola wibracji (poluzowanie) byłaby nieco lepsza po stronie nakrętki, ponieważ ta sama siła sprężyny wymaga ograniczenia nieco mniejszej masy nakrętki. Uważam, że różnica w skuteczności byłaby trudna do zmierzenia, bez względu na to, po której stronie zakładana jest podkładka zabezpieczająca. Zwykle, jeśli jest tylko jedna płaska podkładka, ona również przejdzie na nakrętkę. Oprócz zastosowania bardziej równomiernego nacisku mocującego, ta praktyka zapewnia przyjemną płaską powierzchnię, z którą podkładka zabezpieczająca może się skurczyć.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.