Czy klimatyzacja sprzyja rozwojowi pleśni


20

Myślę, że sprzedaje mnie piętrowa firma odlewnicza, ale nie jestem pewien.

Żyjemy w tropikach, niedawno zalaliśmy sufit w łazience z powodu pęknięcia rury i od razu odeszliśmy. (wynajmujący usunął sufit z łazienki nieco mniej niż tydzień przed naszymi wakacjami)

Zanim wyszliśmy, zadzwoniliśmy do firmy zajmującej się kontrolą pleśni i powiedzieliśmy, że zamierzamy pozostawić klimatyzację włączoną, aby utrzymać wilgotność na niskim poziomie, aby zapobiec rozwojowi pleśni (mamy nową klimatyzację, bardzo wydajną, zamierzamy utrzymać ją na najniższe ustawienie tylko po to, aby nieco wysuszyć powietrze, aby zużycie energii nie stanowiło problemu). Powiedzieli, żeby tego nie robić. Są „ekspertami”, więc zastosowaliśmy się do ich rad.

Kiedy wróciliśmy, mieszkanie zakwitło (dosłownie zakwitło) pleśnią.

Nasz właściciel mówi teraz, że dzieje się tak, ponieważ często używamy klimatyzacji (my nie) i musimy bardziej otwierać okna jednostek i kupować osuszacz. Gdybyśmy faktycznie korzystali z klimatyzacji, czy chłodzenie i suszenie powietrza nie zapobiegałoby rozwojowi pleśni bardziej niż otwieranie urządzenia?

Mieszkamy w pobliżu lasu deszczowego, więc pomyślałem, że otwarcie urządzenia zachęci raczej zarodniki i wilgotne powietrze, niż zapobiegnie pleśni?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc


3
Dziwne, że obie strony udzieliłyby ci tak błędnych rad. Zgaduję, że nie płacisz mediów niezależnie od czynszu, co daje właścicielowi motywację do zniechęcenia do korzystania z prądu przemiennego.
isherwood

4
Jest jedna okoliczność, w której zauważyłem, że to problem - jeśli agresywnie uruchomisz klimatyzację w ciągu dnia i ochłodzisz dom do, powiedzmy 65 stopni, a następnie w nocy otworzysz okna i wpuścisz ciepłe, wilgotne powietrze o temperaturze 85 stopni, może to powodować kondensację na ścianach i innych powierzchniach.
Johnny

6
„i kup osuszacz” A / C to osuszacz.
Accumumulation

2
Umowa najmu nakłada na właściciela koszty naprawy powyżej 150 USD - wybuch pleśni nastąpił po powolnej naprawie podmokłego dachu, więc właściciel jest zachęcany do obwiniania nas za pleśń. A / C mają około miesiąca, więc jest mało prawdopodobne, że są źródłem pleśni
ChristopherJ

2
@JimmyJames Cóż, osoby np. W biurowcach i hotelach prawie zawsze mają, ale wiele nowszych systemów do użytku domowego ma również wlot świeżego powietrza. Pozwala na przykład odfiltrować pyłki i zanieczyszczenia z powietrza zewnętrznego. Można również wstępnie schłodzić powietrze wlotowe, kierując je przez ziemię, aby zwiększyć wydajność.
Christian

Odpowiedzi:


35

Tak, ta rada była bardzo zła. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni.

Po wycieku wody musisz bardzo się wysuszyć, aby wysuszyć powietrze, aby mokre rzeczy wyparowały w powietrze, a następnie kontynuujesz suszenie. Chciałbym uruchomić osuszacze lub strzelać, jeśli twój dom ma klimatyzację, po prostu uruchom klimatyzację, ponieważ jest to osuszacz.

Jedynym ryzykiem jest nadmierne chłodzenie powietrza, ponieważ chłodniejsze powietrze ma mniejszą zdolność do zatrzymywania wilgoci. To doprowadza Brytyjczyków do szału, ich murowane budynki często mają przestrzenie użytkowe z „wilgocią” wynoszącą 40-50F (5-10C), a osuszacze freonowe po prostu nie działają dobrze w tych temperaturach. Są zmuszeni ogrzać przestrzeń, aby osuszacz działał skutecznie. Byłem tego świadkiem, osuszacz, który wypełnia 8 godzin w 75F, zajmuje tydzień, aby wypełnić w 45F. Cel mierzy się w galonach, a czas jest czynnikiem , więc całkowita strata. I przeszkadza Ci, osuszaczy zrobić ogrzania miejsca, ponieważ wszystkie one wykorzystać energię wiatru w pomieszczeniu w postaci ciepła. Klimatyzatory usuwają ciepło.

Musisz więc również ogrzać dom, co na szczęście jest ładunkiem słonecznym (tj. Słońce uderzające w dach) robi się automatycznie. Wszystko, co musisz zrobić, to mieć system, w którym klimatyzator nie chłodzi domu bardziej niż jest ogrzewany przez słońce ... Jakiś, kurde, nie wiem, termostat :)

O tak, masz jeden z nich. Ustaw go wystarczająco agresywnie, aby dużo biegać, ale nie tak agresywnie, aby stworzyć brytyjski problem. Coś jak 60-ish (16C), pozwól mu zwariować.


Tak, byłem pewien, że osuszacze klimatyzacji i otwarcie okien w tropikach przyniosą wilgoć, zacząłem zadawać sobie pytania po usłyszeniu go z dwóch różnych źródeł
ChristopherJ

Nie sądzę, że to prawda. Jeśli chcesz osuszyć dom, musisz mieć dużo prądu zmiennego. Zmniejszona pojemność powietrza jest nieistotna, ponieważ skraplacz będzie stale usuwał wilgoć i utrzymywał ait poniżej nasycenia.
JimmyJames

@JimmyJames Będziesz stale obniżać temperaturę, zmniejszając parowanie. Cykliczne włączanie i wyłączanie zapewni temperaturę do ustabilizowania się (oczywiście, aby utrzymać temperaturę termostatu) i wilgoć do odparowania, zanim AC ponownie włączy się, aby cyrkulować i osuszać powietrze.
Dan

@ Dan Brakuje tego, że skraplacz jest zawsze zimniejszy niż powietrze. To jak wchłanianie wody wilgotną gąbką. Wilgotna gąbka nie może pomieścić tyle wody, co sucha gąbka, ale można ją stale nasycać i wyciskać, aby oczyścić więcej wody niż jest w stanie pomieścić.
JimmyJames

@JimmyJames Tak, ale przy założeniu, że zawsze przepływa przez nią wilgotne powietrze. Stale malejąca temperatura spowoduje zmniejszenie zwrotów. To zadziała, tak, ale prawdopodobnie marnujesz energię na taki sam wynik.
Dan

16

Jesteś sprzedawany.

Cewka parownika prądu przemiennego skrapla parę wodną w powietrzu. Robi to, wydmuchując ciepłe powietrze z domu przez chłodną cewkę parownika. Chłodna cewka wyciąga wilgoć z powietrza w pomieszczeniu, usuwając ją i odprowadzając z domu za pośrednictwem układu kondensatu. Dzieje się tak z każdym cyklem klimatyzacji. Jeśli klimatyzator nie nadąża za wilgocią, powietrze będzie lepkie i chłodne, kiedy powinno być suche i chłodne.

Zdobądź narzędzie do pomiaru wilgotności, abyś zawsze wiedział, na czym on jest (zazwyczaj około 10 USD). Nie wiem, jak zła jest pleśń, ale jeśli tylko na powierzchni, uruchom AC, a tymczasem załóż respirator i użyj wybielacza, aby go usunąć / zabić.


6
Używam 3% nadtlenku wodoru i wody, która zabija pleśń, a ty nie czujesz zapachu wybielacza. Zgadzam się, że prąd zmienny zmniejszy wilgotność, cały kondensat pochodzący z cewki parownika jest dowodem na to, że jedyną różnicą w osuszaczu jest prąd zmienny, który wyrzuca ciepło na zewnątrz, gdzie osuszacz wyrzuca ciepło w tym samym pomieszczeniu, więc jest bez chłodzenia, ale działają tak samo.
Ed Beal

13

Klimatyzacja może powodować problemy z pleśnią, ale zależy to od kilku czynników. Problem w tym, że przy wyborze klimatyzatora do domu często ludzie (nawet „profesjonaliści”) zakładają, że większe jest lepsze. Instalator podłącza numery do modelu producenta i podaje zalecany rozmiar urządzenia, a następnie zwiększa go do większego.

Problem polega na tym, że większa jednostka zbyt szybko schłodzi dom. Zapala się, ochładza powietrze, a następnie wyłącza się. Ponieważ jednak działał tylko przez krótki czas, skraplacz nie miał szansy na usunięcie dużej ilości wilgoci. Teraz masz chłodne, wilgotne powietrze w domu, co powoduje kondensację wilgoci w ścianach. Może się zdarzyć, że firma zajmująca się kontrolowaniem pleśni została wezwana do rozwiązania takich problemów, co skłoniło ich do udzielenia takiej porady.

Aby wysuszyć dom, musisz mieć stale działającą klimatyzację. Ustawienie go na niską (wyższą temperaturę) może prowadzić do włączania i wyłączania klimatyzacji, a jeśli masz zbyt duże urządzenie i / lub nie jest szczególnie ciepło na zewnątrz, może to pogorszyć sytuację. Ustawienie A / C na najniższe (najcieplejsze) ustawienie, które nadal utrzymuje go w sposób ciągły, jest tym, co powinieneś zrobić, jeśli chcesz, aby Twoja domowa kość była sucha.

Oto kilka referencji, które omawiają i pomagają wyjaśnić problemy spowodowane przez zbyt duże jednostki:


Amerykańskie kody ograniczają „wstrząsanie” kondensatorów do jednego rozmiaru większego, z kilku powodów, w tym tego. Inne to wydajność energetyczna i wygładzanie obciążenia elektrowni (zbyt częste włączanie i wyłączanie systemu) oraz emisje węgla (mniej lotnych kondensatów na świecie).
brichins

To. Jeśli Twój klimatyzator ma większą pojemność niż około 1-1,5 tony na tysiąc stóp kwadratowych, Twój dom pozostanie wilgotny. Jeśli tak jest, powinieneś spróbować zmusić głupców, którzy wywierali na ciebie presję, aby uzyskać system o nieodpowiedniej wielkości (aby zarobić na nim więcej pieniędzy), zastąpić go systemem o odpowiedniej wielkości.
R ..

Większość firm klimatyzacyjnych w klimacie tropikalnym wartych swojej soli powinna już wiedzieć, jak odpowiednio dobrać jednostkę. Mieszkam na Florydzie, a klimatyzacja w moich obecnych / poprzednich domach (istniejących lub nowych instalacjach) zawsze była tak zwymiarowana, aby moje urządzenie działało dość często latem.
Ogre Psalm33

@ OgrePsalm33 Ostatni link w odpowiedzi omawia sytuację na Florydzie z nadmierną jednostką. Ludzie nie zawsze robią to, co powinni.
JimmyJames

@ JimmyJames Tak ... chyba powinienem był położyć nacisk na powinien
Ogre Psalm33

0

Może, ale nie z powodów, które sądzisz

Pleśń potrzebuje dwóch kluczowych składników, aby szaleć w ten sposób

  1. Wilgoć
  2. Fajna atmosfera

Twoja klimatyzacja może sprzyjać rozwojowi pleśni, jeśli nie działa . Jeśli pozostawisz urządzenie HVAC w niskiej temperaturze, a otaczające powietrze stanie się chłodne (np. Przedostanie się zimnego zimnego frontu), wilgoć w twoim domu skropli się i zasili pleśń. Następnie, gdy się rozgrzeje, klimatyzacja zacznie się od nowa, ale teraz rozwiewa zarodniki. Spadek wilgotności pomoże powstrzymać dalszy wzrost, ale należy się tym zająć, aby ponownie nadać przestrzeni przestrzeń do zamieszkania.

Mieszkamy w pobliżu lasu deszczowego, więc pomyślałem, że otwarcie urządzenia zachęci raczej zarodniki i wilgotne powietrze, niż zapobiegnie pleśni?

Zarodniki pleśni są już w środku, w klimatyzacji lub nie. Nie myśl o tym jako o „wpuszczaniu więcej”. Problemem z otwartym oknem obok lasu tropikalnego jest wilgotność.


Dlaczego zimne powietrze na zewnątrz powoduje kondensację wilgoci w środku?
JimmyJames

@JimmyJames To zdarzyło się w domu mojej matki kilka lat temu. Wyprowadziliśmy ją, ale wciąż miała w sobie kilka rzeczy. Zostawiliśmy klimatyzację na. Mieliśmy wtedy poważne zatrzaśnięcie na zimno, ale nie mieliśmy grzejnika, aby utrzymać poziom temperatury. Następnie odkryliśmy, że pleśń przejęła, kiedy cała wilgoć skropliła się na meblach.
Machavity

Skończyło się na tym, że mam za duże urządzenie (patrz moja odpowiedź) i zakładam, że woda ze skraplacza jest usuwana z domu (np. Pompa ściekowa) i nie tylko zrzuca podłogę lub coś, co uruchomi klimatyzacja zmniejsz wilgotność w domu, nie zwiększaj jej.
JimmyJames

O to mi chodzi. HVAC NIE będzie działać, jeśli jest ustawiony na chłodzenie, a dom jest już chłodny
Machavity

4
Praca -> mniej wilgoci, praca -> brak efektu. Nie widzę, gdzie A / C zwiększa wilgotność.
JimmyJames

0

Mój klimatyzator ma w szczególności ustawienie „suche”, które lepiej usuwa wilgoć z powietrza niż normalne ustawienie (chociaż ogólnie klimatyzatory do pewnego stopnia osuszają; zauważysz, że wyrzucają wodę na zewnątrz). Zmniejszenie wilgotności może zmniejszyć pleśń, jak powiedzieli inni - jednak wilgotność prawdopodobnie nie jest najważniejszą rzeczą, o którą powinieneś się martwić. Byłbym bardziej zaniepokojony brakiem cyrkulacji powietrza.

Stare lub brudne klimatyzatory mogą wprowadzać kurz i rzeczy, które mogą być nieprzyjemne dla niektórych osób. Cząstki mogą potencjalnie zawierać zarodniki pleśni. Jednak osuszanie i przepływ powietrza prawdopodobnie zapobiegną rozwojowi tych drobnoustrojów podczas pracy klimatyzatora (chociaż po zatrzymaniu może potencjalnie rosnąć szybciej niż przed użyciem klimatyzatora - ale nie liczyłem na to) .

Chociaż pleśń docenia ciepłe temperatury do wzrostu, z mojego doświadczenia wynika, że ​​ciepło w połączeniu z cyrkulacją powietrza powoduje suchsze środowisko niż zimno w połączeniu z cyrkulacją powietrza (pomimo klimatyzatorów osuszających). Używam ciepłego pomieszczenia i wentylatora skrzynkowego, aby szybko wysuszyć nasiona, bez pleśni (do prac ogrodowych), i włączam klimatyzator na sucho, gdy robi się zbyt wilgotno (chociaż przy włączonym wentylatorze nie znalazłem dodatkowego pleśń w wilgotnych czasach, ale czuję się lepiej, mając suchsze powietrze, a nie tylko suche powierzchnie). Zauważysz, że suszarki nadmuchują ciepłe powietrze (te same zasady działają na suszenie innych rzeczy). Z mojego doświadczenia wynika, że ​​pleśń nie rośnie łatwo, jeśli w pomieszczeniu jest cyrkulacja powietrza (bez względu na temperaturę), ale rzeczy schną szybciej, jeśli jest gorąco.

Osobiście poleciłbym, aby fani się pojawili (jak fani boxów; używam wentylatora boxów, aby powstrzymać czarną pleśń od wyrastania na ścianach w moim pokoju; mam taki przez cały czas i nie miałem tam czarnej pleśni od tamtego czasu ; minęły lata). Cyrkulacja powietrza pomaga utrzymać suchość. Używam także jonizatora, aby zapobiegać pleśni (podobno jony ujemne mogą zabijać drobnoustroje w powietrzu) ​​i osobiście uważam, że działa na podstawie mojego użycia (ale nie przeprowadziłem tam wielu eksperymentów, a ja nie chcę się tu zgodzić; miałem już sukcesy z fanami, zanim kupiłem jonizator).

Oświadczenie: Mieszkam w suchym klimacie - więc moje wilgotne czasy mogą nie być tak wilgotne jak twoje.

Powinienem chyba zaznaczyć, że z jakiegoś powodu nie rozumiem, centralne powietrze nie wydaje się zapobiegać pleśni, podobnie jak wentylator skrzynkowy (w rzeczywistości widzę, jak ktoś mógłby pomyśleć, że promowałoby pleśń, chociaż nie nie ma żadnych danych potwierdzających to pojęcie poza tym, że jedzenie łatwo spleśniało w domu za pomocą centralnego powietrza). Być może centralne powietrze zawiodło mnie w odniesieniu do pleśni, ponieważ rozprzestrzeniało mikroby z każdego pomieszczenia w domu do każdego innego pomieszczenia (tylko przypuszczenie), a otwory wentylacyjne były stare. Nie wiem, czy centralne powietrze pomaga dużo osuszać, ale zwykłe klimatyzatory, które umieszczasz w oknie, mogą to zrobić całkiem sporo.

Chociaż wentylatory skrzynkowe mogą nie do końca osuszać, pomagają utrzymać suche powierzchnie w pomieszczeniu.


0

Lol, nie przeczytałem innych odpowiedzi, ponieważ jestem pewien, że mówią, że uruchamiaj klimatyzację tak często, jak to możliwe, przy szczelnie zamkniętych oknach. Nie wiem, kto przy zdrowych zmysłach sugerowałby wyłączenie klimatyzatora i użycie zamiast niego osuszacza. Powiedziałbym, że max klimatyzator, również uruchomić osuszacz, duże wentylatory śmigłowe i przenośne grzejniki. Ciepło obniża wilgotność względną przy danej objętości powietrza, dzięki czemu powietrze staje się lepszym pochłaniaczem wilgoci. Wentylatory śmigłowe poruszają się w powietrzu, odsuwając wilgotne powietrze od mokrych powierzchni, umożliwiając kontakt powietrza suszarki z mokrymi powierzchniami. Osuszacz osusza i dodaje ciepła, aby pomóc w absorpcji wilgoci. A klimatyzator to (szczególnie w klimacie tropikalnym) gigantyczne urządzenie do odsysania wilgoci, które dosłownie wyciąga funty, jeśli woda z powietrza co godzinę. To' szkoda, że ​​właściciel i „ekspert od pleśni” są bardzo niedoinformowani o entalpii. Po tym wszystkim należy sprawdzić cewkę parownika pod kątem obecności formy pod napięciem i rozważyć zamontowanie cewki na świetle UV. W klimacie tropikalnym cewka parownika prawdopodobnie nigdy nie ma szans na wyschnięcie. A ponieważ zarodniki pleśni są prawdopodobnie bardzo obecne z powodu lasów tropikalnych, ewap jest pożywką dla pleśni i bakterii. Tutaj w Kanadzie mamy krótkie, gorące, wilgotne lata, z zimnymi i suchymi zimami. Światła UV nie są powszechne, ale teraz rozumiem, dlaczego one istnieją. A ponieważ zarodniki pleśni są prawdopodobnie bardzo obecne z powodu lasów tropikalnych, ewap jest pożywką dla pleśni i bakterii. Tutaj w Kanadzie mamy krótkie, gorące, wilgotne lata, z zimnymi i suchymi zimami. Światła UV nie są powszechne, ale teraz rozumiem, dlaczego one istnieją. A ponieważ zarodniki pleśni są prawdopodobnie bardzo obecne z powodu lasów tropikalnych, ewap jest pożywką dla pleśni i bakterii. Tutaj w Kanadzie mamy krótkie, gorące, wilgotne lata, z zimnymi i suchymi zimami. Światła UV nie są powszechne, ale teraz rozumiem, dlaczego one istnieją.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.