Jak przygotować już pomalowaną ścianę pod nową farbę?


26

Odświeżamy wiele pomieszczeń w naszym domu, czy musimy nałożyć podkład na istniejącą farbę?

Czy są jakieś inne problemy, na które musimy się przygotować przed przemalowaniem ścian?

Odpowiedzi:


25

Nie, ogólnie rzecz biorąc, nie trzeba gruntować istniejącej farby, ale są wyjątki.

Aby przygotować się do odmalowania:

  • umyj ścianę, aby usunąć tłuszcz.
  • wypełnić wszelkie otwory i pęknięcia odpowiednim wypełniaczem, ewentualnie stosując elastyczny wypełniacz do dłuższych pęknięć. Jeśli nie jesteś ekspertem, nie wypełnisz wypełniacza istniejącą ścianą, więc będziesz potrzebował wypełniacza, który możesz przeszlifować.
  • przeszlifować i zagruntować wypełnione obszary - gruntowanie uszczelni wypełniacz i utrzyma go na miejscu. Jeśli jest dużo wypełnionych obszarów, możesz chcieć przeszlifować i zagruntować całą ścianę, aby uniknąć niejednolitego wyglądu.
  • przemaluj ścianę co najmniej dwiema warstwami nowego koloru.

Jeśli pęknięcia są duże, możesz sprawdzić, czy nie występuje aktualny problem z ruchem. Nowe domy będą rozstrzygać całkiem sporo, gdy pierwszy zbudowany i nie będzie nawet jakiś ruch w starszych domach. Jeśli jest obecny ruch, pojawią się nowe pęknięcia, a starsze pęknięcia stają się dłuższe i / lub szersze.

Jeśli malujesz na ciemnym kolorze jasnym kolorem, możesz potrzebować więcej niż 2 warstw, aby zatrzymać wyświetlanie poprzedniego koloru. Jeśli tak jest, to użycie podkładu lub podstawowej białej emulsji matowej do pierwszej warstwy (lub dwóch, jeśli jest naprawdę ciemne) jest bardziej opłacalną opcją niż stosowanie droższej kolorowej farby do wszystkich powłok. Niestety nie zawsze dowiesz się tego na czas.

Maluj w pełnym świetle dziennym - szczególnie na ostatnią warstwę - abyś mógł zobaczyć, gdzie byłeś i być metodycznym.


7
Odkryłem, że gruntowanie może również pomóc przy przechodzeniu z ciemnej do jasnej farby.
Niall C.

@Niall C. Prawda - to dodatkowa warstwa tańszej farby, która pomoże zakryć ciemną farbę. Zaktualizuję odpowiedź.
ChrisF

2
Jeśli wypełnisz dziury / naprawisz pęknięcia, dobrym pomysłem jest zagruntowanie całej ściany (nie tylko łat). Jeśli tylko zagruntujesz łatane obszary, możesz skończyć z plamistym wykończeniem.
Tester101

1
Barwny podkład przy przejściu od jasnej do ciemnej farby również wydaje się pomagać. W dwóch pokojach nakładamy gęsty, leśny kolor na jasnożółty. Pierwszy został właśnie pomalowany, wziął 4 warstwy! Drugi z barwioną powłoką podkładową zabrał zaledwie 2 warstwy farby.
Steve Jackson

1
Jeśli na ścianie są plamy lub jeśli malujesz ciemną farbą, najlepiej zagruntować ściany najpierw podkładem pigmentowanym uszczelniaczem / plamą. Zapobiega to przejściu istniejącej farby i oznacza, że ​​zużyjesz mniej powłoki nawierzchniowej, aby uzyskać dobry jednolity kolor.
Matt

10

Jeśli chcesz naprawdę fajnej pracy, weź szlifierkę do płyt gipsowo-kartonowych i szybko pomaluj ścianę papierem o ziarnistości 200-250 przed gruntowaniem i przed ostatecznym pomalowaniem.

Pamiętaj, aby wytrzeć wilgotną szmatką (użyj szlifierki do tyczek, jeśli chcesz) przed nałożeniem farby / podkładu.

Szlifierka do płyt gipsowo-kartonowych


6

Zalewanie jest najlepsze. Jeśli musisz zrobić dwie warstwy farby, aby pokryć stary kolor, dlaczego nie użyć dobrego podkładu lub podkładu / uszczelniacza i jednej warstwy dobrej farby? Większość ludzi powie inaczej, ale podkład lepiej przylega do starej farby niż nowa farba.

Zalecam najpierw wytarcie ścian wilgotną ściereczką, ale to dużo pracy i nigdy nie zrobiłem tego na ścianie, która nie była oczywiście brudna.

Użyj jednej warstwy podkładu i jednej warstwy farby.

Nigdy nie proś farby o wykonanie podkładu!


3
Problem polega na tym, że jedna warstwa dobrej farby może nie wystarczyć: podkład może świecić.
Vebjorn Ljosa

2
Być może. Podkład jest zwykle przezroczysty lub biały. Jeśli jest biały, jasny kolor nie powinien sprawiać kłopotów. Jeśli farba jest przyzwoita, ciemny kolor powinien być w stanie ją również zakryć. Myślę, że sukces zależy od koloru i jakości farby. W najgorszym przypadku potrzebujesz drugiej warstwy farby - ale wiele razy nie będziesz.
nstenz

6

Jedna wskazówka została całkowicie pominięta i powinna być na początku:

Podczas malowania na powierzchni, która musiała zostać naprawiona lub była bardzo brudna (najpierw wyszoruj ją), farbę i podkład należy zabarwić na ten sam kolor. Tak długo, jak kupujesz farbę / podkład pod tą samą marką i oba są tej samej bazy, będziesz miał dokładne dopasowanie.

Ta jedna mała końcówka gwarantuje idealną pracę z tylko jedną warstwą podkładu i jedną warstwą farby.


3

TSP i mop gąbkowy . Umyj ściany raz roztworem TSP, a następnie ponownie czystą wodą, aby usunąć resztki mydła. Te rzeczy naprawdę działają, więc oznacza to, że jeśli masz wrażliwą skórę, noś duże gumowe rękawice czyszczące.

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj


2

Możesz zmieszać trochę farby z podkładem, aby odcień go do ostatecznego koloru. To zawsze działało dla mnie. Jest to dobra metoda, jeśli zmiana farby jest drastyczna.


2
W rzeczywistości możesz uzyskać podkład zabarwiony tak samo jak twoja farba.
Matthew

2

Dobrze. To, co znalazłem, przechodząc z jednego koloru ściany na inny, to nie zabarwienie podkładu na wierzchnią warstwę, ale raczej zabarwienie podkładu na neutralny szary. Zrobiłem to w obie strony iz jakiegoś powodu (prawdopodobnie to, które części spektrum zostaną odzwierciedlone, co zostanie wchłonięte) neutralny szary (fotografowie wśród nas uważają, że 18% szara karta ...) pozwala na mniejszą ilość warstw wierzchnich. Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale zaufaj mi, działa!


1

W Home Depot zawsze mam odcień podkładu tego samego koloru co farba. Robią to bez żadnych kosztów. Również po uszczelnieniu lub naprawie suchej zabudowy suchej pomalowałem te obszary jedną warstwą farby lub podkładu przed rozpoczęciem cięcia wykończeniowego w pracy. Kiedy maluję ciało. Jest sucho. Farba jest zawsze plamista, jeśli te obszary nie miały dodatkowej powłoki.


1

Osobiste doświadczenie na temat ciemnych ścian.

Pomalowałem jasnożółty na granatową ścianę. Użyłem farby Behr z dodanym podkładem. Po dwóch warstwach niebieski nadal był widoczny. Nie jestem pewien, czy konieczne było wcześniejsze zagruntowanie, ponieważ farba już go zawierała. Jedna ze ścian była już biała, a jeden płaszcz ją zakrył.

Trzeci płaszcz przykrył go ostatnimi kawałkami, ale co za ból.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.