Co to jest ten czarny, sadzy materiał wewnątrz mojej rolety?


9

Mam okno sypialni, które wychodzi na wschód (podwórko z większością kafelków i małych roślin) z roletą, która w ciągu ostatnich kilku lat poważnie się nagromadziła jakaś czarna sadza, czego tak naprawdę nie mogę dowiedzieć się, skąd pochodzi.

Poniżej kilka zdjęć. Przepraszam za odbicie mojej sypialni, nie mogę otworzyć 2 okien, a trzecia ma moskitierę, której wolałbym nie usuwać teraz, gdy te stworzenia znów się pojawiają.

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ta sadza obejmuje prawie całą stronę okiennic i martwię się, że może to być coś więcej niż oparte na pytaniu na temat czarnej pleśni, która wygląda podejrzanie jak to, co mam. Chodzi tylko o to, że moje okiennice są plastikowe, a nie drewniane.

Jeśli jest to czarna pleśń, czy najbezpieczniej byłoby wymienić całą żaluzję i obudowę mojej sypialni?

Odpowiedzi:


18

Wygląda jak jakiś grzyb. Rośnie na wielu powierzchniach. Wypróbuj domowe środki czyszczące i gąbkę.

Istnieje wiele rodzajów pleśni, a otaczająca je histeria jest często nieuzasadniona . Zarodniki pleśni są wszędzie i tylko bardzo specyficzny typ jest potencjalnie niebezpieczny i tylko w znacznych ilościach.

Termin „toksyczna pleśń” nie jest dokładny. Chociaż niektóre pleśnie są toksyczne, co oznacza, że ​​mogą wytwarzać toksyny (w szczególności mikotoksyny), same pleśnie nie są toksyczne ani toksyczne. Zagrożenia stwarzane przez pleśnie, które mogą wytwarzać mikotoksyny, należy traktować tak samo, jak inne popularne pleśnie, które mogą rosnąć w twoim domu. Wszędzie zawsze jest trochę pleśni - w powietrzu i na wielu powierzchniach. Istnieje bardzo niewiele doniesień, że toksyczne pleśnie występujące w domach mogą powodować wyjątkowe lub rzadkie choroby, takie jak krwotok płucny lub utrata pamięci. Te opisy przypadków są rzadkie, a związek przyczynowy między obecnością toksogennej pleśni a tymi warunkami nie został udowodniony.

Zasadniczo, jeśli można go wyczyścić, nie jest to poważny problem. Nie wyrzuciłbyś przedmiotu, który można by wyczyścić.


+1 Jeśli te okiennice są na zewnątrz (tak mi się wydaje), po prostu je zdejmij i wyczyść. Noś maskę, jeśli jesteś naprawdę paranoikiem.
JimmyJames

9

Oczyść go za pomocą wybielacza i gąbki (chlor jest głównym składnikiem środków do czyszczenia pleśni). Jeśli Twój dom jest wilgotny (wilgotność względna> 55%), rozważ zainstalowanie osuszacza, aby przy mniejszej wilgoci otrzymałeś mniej pleśni.


7

To rzeczywiście czarna pleśń . W domu mieliśmy ten sam problem, ponieważ:

  • Pomiędzy skrzynią żaluzji a naszą sypialnią jest wbudowany otwór wentylacyjny.
  • Skrzynia migawki nie była w ogóle izolowana: listwa była zimna i miała dużą powierzchnię w małej objętości. Był to w zasadzie idealny skraplacz .
  • Nasz system HVAC nie został odpowiednio skonfigurowany, a wentylacja mechaniczna nie była wystarczająco silna, aby zatrzymać ciepłe, wilgotne powietrze wewnętrzne przepływające przez skrzynkę migawki.
  • Skroplona woda i pleśń zostały uwięzione w pudełku.
  • Za każdym razem, gdy powietrze zewnętrzne dostawało się do sypialni przez otwór wentylacyjny, było już wilgotne i pełne zarodników pleśni. Naprawdę trudno było utrzymać wilgotność względną poniżej 60% i rozwinąłem alergię na pleśń.

Może warto poprosić eksperta od HVAC o sprawdzenie, czy Twój problem nie ma charakteru strukturalnego.

Skrzynia została zaizolowana, wyczyściliśmy listwy i zainstalowaliśmy lepszą wentylację mechaniczną; podgrzaliśmy nieco więcej i częściej wentylujemy całe mieszkanie. Nie mamy już żadnych problemów.


5

Badanie zeskrobań pod mikroskopem przez wykwalifikowanego analityka rozstrzygałoby pytanie, czy jest to pleśń, czy nie. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to proszek grafitowy. Ktoś mógł użyć proszku grafitowego do smarowania mechanizmu żaluzji.

Jeśli chcesz samemu przeprowadzić test, możesz zeskrobać część czarnego materiału z migawki i umieścić go w szklanym naczyniu. Następnie nałóż na niego kroplę wybielacza chlorowego. Czarny kolor pleśni (lub dowolnego barwnika organicznego) zostanie bielony przez wybielacz chlorowy, natomiast pigmenty mineralne nie zostaną bielone.

Innym sposobem przetestowania czarnej substancji jest zwilżenie końcówki Q i wielokrotne wycieranie czarnej substancji na końcówkę Q, a następnie zanurzenie końcówki Q w niewielkiej ilości skoncentrowanego wybielacza w małym naczyniu. Poczekaj i sprawdź, czy czarny kolor jest wybielony.


1
Albo po prostu spryskaj go dezynfekcją chloru * odpowietrzając poprawnie!) I zobacz, co się stanie :-)
yo

1
Nadtlenek wodoru to kolejny sposób na sprawdzenie, czy wolisz niepotrzebnie mieszać się z chlorem. Spienia się spektakularnie w kontakcie z pleśnią, w przeciwieństwie do materii nieorganicznej.
junkyardsparkle

0

Czy palisz dużo świec? Sadza świecowa jest bardzo uciążliwa, szczególnie tych mocno pachnących w słoikach. Rzuciłem palenie świec, kiedy zacząłem doświadczać plam sadzy w całym domu.

Obawiam się, że nie mam żadnych sugestii, jak wyczyścić okiennice, ale kiedy je oczyścisz (lub zastąpisz je nowymi), przeczytaj to: Świeca sadzowa

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.