Czasopisma z otwartym dostępem


58

Wraz z pojawieniem się Internetu (i zdrowego rozsądku) rośnie zapotrzebowanie na badania o otwartym dostępie. Kilku badaczy (w tym ja) uważa za frustrujące, że opublikowane artykuły naukowe recenzowane są za ścianami płatnymi. Szukam czasopism i konferencji (związanych z informatyką teoretyczną, teorią grafów, kombinatoryką, optymalizacją kombinatoryczną), które udostępniłyby wszystkim akceptowanym publikacjom wszystkim.

Niektóre z takich czasopism to: Theory of Computing , The Electronic Journal of Combinatorics , Logical Methods in Computer Science

Jeśli znasz więcej takich czasopism (lub) konferencji, podaj je w swoich odpowiedziach.

EDYCJA: Jak sugeruje David Eppstein w swojej odpowiedzi, dodam jeszcze jedno ograniczenie. Pisz tylko te czasopisma / konferencje, w których autorzy nie pobierają wygórowanych opłat za publikację.


4
Byłoby użyteczne, gdyby każda odpowiedź wskazywała, czy czasopisma znajdują się w indeksie SCI. To ważne dla wielu ludzi w Europie.
Andrej Bauer,

Odpowiedzi:


23

Konferencje z postępowaniami opublikowanymi w serii LIPIcs :

  • STACS
  • FSTTCS
  • CCC (od 2015)
  • TQC (teoria obliczeń kwantowych, komunikacja i kryptografia)
  • ICALP
  • APPROX / RANDOM
  • SoCG
  • PACNIĘCIE
  • ESA
  • MFCS

5

Journal of Artificial Intelligence Research publikuje prace, które (przynajmniej od 10000 stóp) obejmują informatykę teoretyczną, teorię grafów i optymalizację kombinatoryczną.


Należy pamiętać, że JAIR wymaga od autorów podpisania wyłącznego formularza przeniesienia praw autorskich jair.org/copyright.pdf, a ich licencja na artykuły online zawiera pewne dziwne ograniczenia jair.org/license.html, co czyni go niezgodnym z naprawdę otwartymi licencjami, takimi jak CC-BY.
a3nm

@ a3nm To dla mnie dobra rzecz. Jestem za sztuką remiksowania, ale nauka remiksów nie jest w dzisiejszych czasach potrzebna.
DavidDLewis

Należy zauważyć, że przedmiotowa licencja nie zezwala również na redystrybucję pełnych kopii w niektórych przypadkach, np. „Niezależnie od powyższego, Licessee nie może publikować, dystrybuować ani sprzedawać pełnych tomów JAIR w formie drukowanej, książkowej lub czasopismowej”. Jeśli chodzi o remiksowanie, istnieje wiele ważnych powodów, aby tworzyć dzieła pochodne artykułów naukowych, więc nie sądzę, aby ograniczać je tylko dlatego, że niektóre dzieła pochodne byłyby niepożądane.
a3nm

2

Międzynarodowa Konferencja na temat teorii baz danych (ICDT) publikuje swoje postępowanie w LIPIcs serii. Jest to zasadniczo europejska konferencja poświęcona teorii baz danych, a PODS (bez otwartego dostępu) to konferencja amerykańska.

Jest bardziej szczegółowy wykaz lokali otwartym dostępie w badaniach zarządzania danymi i innych sąsiednich obszarów na tej stronie . (Oświadczenie: Byłem zaangażowany w konfigurację strony.)


2

Dyskretna Analiza Journal , który pracuje jako zweryfikowanych nakładki na arXiv obejmuje między jej tematów „teoretyczny informatyka” (i, na przykład, złożoność obliczeniowa .

Z ich strony internetowej :

Analiza dyskretna to dziennik nakładkowy arXiv. Oznacza to, że chociaż mamy konwencjonalną redakcję i proces arbitrażowy, nie udostępniamy akceptowanych artykułów ani nie oferujemy usługi formatowania i edycji kopii. Zamiast tego po prostu odsyłamy do wydruków wstępnych, które są publikowane w arXiv, które naszym zdaniem doskonale spełniają potrzeby naszych czytelników. W rezultacie koszt prowadzenia dziennika, choć nie całkiem zerowy, jest wyjątkowo niski. Dlatego nie ma opłat dla autorów (i oczywiście dla czytelników, ponieważ zaakceptowane prace są na arXiv).

Jednym z problemów wydaje się być to, że nie zmienia DOI (?).


1

Aby trochę zamieszać, dodam Algorytmy . Opłaty za publikację wynoszą ~ 300 USD. Niektóre z gazet wydają się absurdalnie krótkie, ale niektórzy członkowie Rady Redakcyjnej są mi znani, a niektórzy szanują mnie.


1

Chociaż wydaje się, że nie jest to szeroko reklamowane i nie jest dla mnie jasne, czy polityka SIAM sprawia, że ​​dostęp ten jest zawsze dostępny [czy ktoś może to wyjaśnić?] , Wiele konferencji SIAM ma obecnie swobodnie dostępne oficjalne postępowania:

AKTUALIZACJA: a3nm skontaktowało się bezpośrednio z SIAM w sprawie postępowania SODA i powiedzieli, że nie gwarantują otwartego dostępu na czas nieokreślony :(. Ale na razie są OA!


1
Wysłałem e-mailem do SIAM informacje o postępowaniu SODA, pytając, czy będą one oficjalnie dostępne w OA, czy nie. Odpowiedź brzmiała: „Nie możemy zagwarantować, że postępowanie otworzy dostęp na zawsze”. Ponadto autorzy nadal muszą podpisać wyłączny formularz przeniesienia praw autorskich. Z tych dwóch powodów nie liczę tych konferencji jako otwartego dostępu.
a3nm

@ a3nm: Dziękujemy za sprawdzenie. Porażka! Zgadzam się z twoją oceną, ale przynajmniej są na razie OA ...
Joshua Grochow

Tak, ale z ich odpowiedzi nie jestem pewien, czy robią to celowo. :) Nie liczyłbym na to.
a3nm

-6

Springer International Journal of Parallel Programming oferuje autorom opcję otwartej publikacji. Oferują artykuły online dla pierwszego i otwartego dostępu , oba z dostępnymi kanałami.

(Chyba mają inne czasopisma z tym samym, ale nie sprawdziłem).


2
„Najpierw online” nie oznacza otwartego dostępu; artykuły te są nadal za zaporą (chyba że są to artykuły o otwartym dostępie).
Jukka Suomela,

11
I tak, wszystkie czasopisma Springera oferują opcję otwartego publikowania. Oznacza to jednak, że za każdy artykuł trzeba będzie zapłacić 2000 EUR (lub 3000 USD)!
Jukka Suomela,

9
Przepraszam, nie wiedziałem o tym. W takim przypadku z pewnością nie jest to prawidłowa odpowiedź na pytanie. Zostawię to jako zły przykład i przypomnienie, że Springer jest rzeczywiście „zły”.
Raphael,

2
2000 EUR? Nie wiem co powiedzieć.
Anthony Labarre,

3
Poza środowiskiem akademickim wydawcy, którzy pobierają swoich autorów za przywilej publikacji, są znani jako próżność .
David Eppstein
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.