Porady dotyczące dobrych praktyk badawczych


118

Po przeczytaniu pytania Daniela Apona zacząłem myśleć, że przydałoby się (szczególnie młodym naukowcom i absolwentom, takim jak ja), zadać szersze i bardziej ogólne pytanie, abyśmy mogli wyciągnąć wnioski z doświadczenia starszych naukowców.

Oto pytanie:

Jakie praktyki uważasz za najbardziej przydatne w swoich badaniach?

Nie chcę ograniczać się do żadnej konkretnej porady, więc wszelkie porady dotyczące praktyki badawczej są mile widziane.


Dziękujemy Kavehowi za postawienie tego bardzo praktycznego i pouczającego pytania.
Mohammad Al-Turkistany

@turkistany: :) dzięki Danielowi za pomysł i ludziom za podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Kaveh

Odpowiedzi:


98

Jedną z rzeczy, które uznałem za przydatne, jest przeznaczenie czasu i wyznaczenie miejsca na konkretne działania badawcze.

Kiedy byłem w Princeton U, uwielbiałem siedzieć w dobrze oświetlonej, jasnej i przestronnej bibliotece inżynierskiej, aby czytać i myśleć o nowych pomysłach. Kiedy zweryfikowałem mój 139-stronicowy artykuł, robiłem to w pokoju w bibliotece biologii w Weizmann, w którym nie było żadnych komputerów i żadnych innych ludzi, tylko biurko, krzesła i okno do wewnętrznego ogrodu. Kiedy przeglądam wprowadzenie lub notatki, lubię to robić w kawiarniach.

Jest kilka powodów, dla których uznałem to za dobrą praktykę:

(1) Samo zastanawianie się nad dobrym środowiskiem dla działania napełnia mnie oczekiwaniem na to działanie, a przynajmniej w pewnym stopniu przygotowuje mnie do tego.

(2) Fakt, że decyduję się na zrobienie czegoś konkretnego w tym czasie i mam przestrzeń, której potrzebuję, powoduje prostotę, jasność i porządek.

(3) Wiedząc, co lubię, na czym mi zależy, a także co mnie rozprasza i co nie jest dla mnie dobre, tworzę środowiska, które ułatwiają mi robienie tego, co muszę.


10
To jest całkiem przydatne. Nigdy nie przyszło mi do głowy, dopóki nie przeczytałem tego, ale naprawdę wykonuję pewne zadania lepiej w określonych miejscach (i myślę, że nieświadomie wpadłem w nawyk częstszego odwiedzania tych miejsc w celu wykonania tych konkretnych zadań). Teraz mogę to zrobić celowo. :)
Daniel Apon

53
Odejście od komputera (i Internetu) z pewnością bardzo pomaga.
Dave Clarke

4
Podoba mi się ten pomysł. Doświadczyłem również zjawiska większych mocy koncentracji, gdy nie ma internetu. Często też pracuję lepiej w kawiarniach niż w domu / biurze, ale nie udało mi się przekształcić tego w system systematyczny.
Mugizi Rwebangira

3
nie mogłem się zgodzić więcej. I jako wykładowcy, rozproszenia są jeszcze poważniejsze, przez co ta „wyrzeźbiona przestrzeń” jest jeszcze ważniejsza.
Suresh Venkat

66

Manuel Blum ma tę niezwykłą stronę z poradami dla początkującego doktoranta. Przeczytaj to jednak powoli , ponieważ jest wiele do wchłonięcia.

Aktualizacja: Pozwólcie, że dodam tę radę Dijkstry, jego Trzecią Złotą Regułę dotyczącą udanych badań naukowych:

„Nigdy nie podejmuj problemu, o którym możesz być całkiem pewien, że (teraz lub w najbliższej przyszłości) zajmą się nim inni, którzy w związku z tym problemem są co najmniej tak kompetentni i dobrze wyposażeni jak Ty”.

Przedstawia to interesujące wnioskowanie zen-ish: następstwem trzeciej zasady jest to, że nigdy nie należy konkurować z kolegami.

To wnioskowanie wywarło na mnie ogromny wpływ; ale zajęło mi to trochę czasu, aby wykopać to odniesienie.


29
Jest jeden szczególny komentarz na liście Bluma, który chciałbym dać +10 do: „Zastanów się nad napisaniem tego, co czytasz, gdy to czytasz. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chcesz przeczytać coś trudnego”. To nie zadziała dla wszystkich lub w każdych okolicznościach, ale po raz pierwszy usiadłem, aby rozwiązać naprawdę trudne dokumenty, zrobiłem to. Byłem naprawdę zaskoczony, jak znacznie więcej informacji pomogło mi zachować.
Daniel Apon

13
jedyną różnicą między FA a TM jest to, że TM, w przeciwieństwie do FA, ma papier i ołówek. Pomyśl o tym. Bez pisania jesteś zredukowany do skończonego automatu. Dzięki pisaniu masz niezwykłą moc maszyny Turinga.
gabgoh

32
Komentarz Dijkstry działa tylko dla osób, których ego są wielkości Dijkstry. Dla większości ludzi, szczególnie studentów, bez względu na problem, nad którym pracujesz, bardzo łatwo jest „być całkiem pewnym, że (teraz lub w niedalekiej przyszłości) zajmą się nim inni, którzy w związku z tym problemem, przynajmniej tak kompetentny i dobrze wyposażony jak Ty ”, nawet jeśli to nieprawda. Nie, i tak popracuj nad tym. Jeśli zrobisz postęp, nie musisz konkurować z kolegami - zamiast tego napisz ich i poproś o współpracę !
Jeffε

7
JeffE, nie przejmowałem się tak bardzo jego „złotymi regułami”, ale konsekwencją, że <i> badacze muszą współpracować, nie konkurować. </i> Obaj się zgadzamy, a ta strona sama w sobie świadczy o tym duchu . Łatwo jednak przeoczyć lub zapomnieć o tym fakcie, jeśli nie jest się tego świadomym.
V Vinay

11
Moja interpretacja jest następująca: powinieneś spróbować rozwiązać otwarty problem, jeśli czujesz, że masz przewagę w jego rozwiązaniu. Jeśli masz jakiś pomysł twórczy, jasny, lub jeśli czujesz, że może mieć jeden, jeśli myślisz o tym więcej. Pracuj nad problemami, do których prowadzą Twoje unikalne skłonności / zainteresowania / wiedza /.
Dana Moshkovitz

62

Dla każdego pytania, którego nie możesz rozwiązać, istnieje łatwiejszy wariant do rozwiązania; na każde pytanie, które właśnie rozwiązałeś, istnieje trudniejszy wariant, którego wciąż nie możesz rozwiązać. Przechodzenie w tę i z powrotem przez „granicę rozwiązalności” jest niezwykle przydatne, ponieważ (1) pozwala na postęp w krokach dziecka (2) daje wyraźniejszy obraz krajobrazu.


19
Nawiasem mówiąc, ta mądra rada pochodzi (jak sądzę) z Pólyi: „Jeśli nie możesz rozwiązać problemu, to istnieje łatwiejszy problem, który możesz rozwiązać: znajdź go”.
Joseph O'Rourke,

46

Jest wiele rzeczy, które można udzielić jako porady, ale mówię 3 rzeczy wszystkim moim studentom (w określonej kolejności):

 1. Bądź (nie) człowiekiem uczciwości naukowej. Jest to wyraźnie trudniejsze w tych czasach, w których musimy publikować lub ginąć, ale ufamy, że podstawa relacji naukowych i jeśli ją utracimy, stracimy wszystko.
 2. Wytrwałość i ciężka praca to jedyne obowiązkowe rzeczy, aby odnieść sukces w badaniach. OK, bycie sprytnym to duży plus, ale to nic bez pracy.
 3. Śledź, co zrobiłeś, dlaczego to zrobiłeś i co nie działa. To naprawdę niesamowite, jak szybko tracimy pamięć, ponieważ od kilku lat zacząłem pisać wszystko (od najgłupszych do najmądrzejszych pomysłów) w zeszytach. Specjalnie do tego dodałem dodatkowe półki w moim biurze, ale warto poświęcić się stolarzowi.

3
Zgadzam się szczególnie z trzecim punktem. Nie zrobiłem tego w takim samym stopniu, ale śledzę pomysły, które mogą zadziałać, i inne, które nie (i dlaczego), co jest bardzo przydatne, szczególnie gdy wracam kilka miesięcy później do tego trudnego problemu odłożone na półkę, ponieważ utknąłeś.
Anthony Labarre

38

Jestem pewien, że wielu już je widziało, ale są one gromadzone w jednym miejscu:

Zasady efektywnych badań Nielsena

Richard Hamming: Ty i twoje badania

Matthew Might: Ilustrowany przewodnik po Pd.D

Tao: Zadaj sobie głupie pytania

Ostatni zawiera wiele linków prowadzących do innych wpisów na blogu dotyczących porad badawczych.

Jedną rzeczą, którą myślę, że mogę zaoferować od siebie, jest to: nie przyjmuj osobiście odrzucenia lub akceptacji. Poczucie własnej wartości powinno wynikać ze znacznie ważniejszych rzeczy niż tymczasowe usposobienie wyniku matematycznego.


Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko, ale dodałem dodatkowy link do twojej odpowiedzi.
Dave Clarke

Nie mam nic przeciwko, @Dave, dzięki. Moja odpowiedź i całe pytanie wydaje się być wiki społeczności.
Aaron Sterling

1
+1 za zadawanie głupich pytań ORAZ za nieprzyjmowanie / odrzucanie osobiście. Jednym z najlepszych sposobów na osłabienie twojej zdolności do wytrwałości jest zbyt osobiste zaangażowanie się w walidację dowolnego dzieła!
Daniel Apon,

@Dave, kiedy dodałeś ostatni link, myślę, że nie zmodyfikowałeś następującego zdania. Jest jeszcze sens z powodu cennych stronie prof Tao z doradztwa zawodowego ( terrytao.wordpress.com/career-advice ). Chociaż blog Matt Night zawiera także więcej niż jeden interesujący post na ten temat, na przykład matt.might.net/articles/ways-to-fail-a-phd
Alessandro Cosentino

Aby to wyjaśnić, Dave Clarke dodał link do Ilustrowanego przewodnika Matta Mighta. Mój komentarz dotyczący „wielu linków” dotyczył wpisu na blogu Terence Tao.
Aaron Sterling

33

Cały czas pisz wszystko. Najlepiej w TeX. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad pytaniem, czy dowodzisz lematu, jak najszybciej umieść go w formacie cyfrowym. Napisz niezbędne tło. Staraj się uporządkować myśli w narrację.

Posiadanie wszystkich tych rzeczy w formie cyfrowej znacznie ułatwia pisanie, ale wciąż dużo pracy. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​bardzo pomaga mi zacząć od nowa. Pozwala to na czysty start w celu znalezienia ulepszonej organizacji. Ponadto dowody są zawsze łatwiejsze za drugim lub trzecim razem.


15
+1 To niewiarygodne, o ile łatwiej jest napisać artykuł, jeśli piszesz w trakcie.
Lew Reyzin

3
Zgadzam się, chociaż zwykle trzymam ręcznie rysunki, dopóki nie jestem pewien, że się przydadzą. O ile mi się podoba i czuję się komfortowo z TikZ, rysowanie nim może zmarnować mnóstwo czasu.
Anthony Labarre

3
Używam Inkscape do rysowania i często rysuję je wcześnie. Zwykle dzieje się tak dlatego, że utknąłem i byłem sfrustrowany, a rysunek mnie uspokaja, gdy mój mózg wciąż działa.
Derrick Stolee

30

Zacznę od porady, którą udzielił mi mój doradca Amit Chakrabarti, że uważam ją za bardzo przydatną:

(1) Prowadź dziennik badawczy i pisz w nim codziennie.

Łatwo zapomnieć o szczegółach tego, o czym myślałem 2 tygodnie temu. Ponowne zapoznanie się z poprzednimi przemyśleniami / problemami / miniresultami pozwala mi uniknąć ponownego odkrycia koła. Uznałem również za szczególnie przydatne zapisywanie miejsc, w których utknąłem i nie robiłem postępów. Odwiedzanie później często pozwala mi przebić się przez wszystko, co próbowałem rozwiązać. W inny sposób pisanie w dzienniku zmusiło mnie do spędzenia tych dodatkowych dziesięciu minut pod koniec dnia, aby wykonać i dokończyć każde zadanie, które mi pozostało tego dnia. W przeciwnym razie prawdopodobnie odłożyłbym to do następnego dnia.

(2) Przeznacz czas na czytanie prac naukowych, nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z twoimi bieżącymi badaniami.

Mam wizję tunelową, więc jeśli tego nie zrobię, nie nadążam za bieżącymi badaniami.

Wreszcie bardzo przydało mi się pomyśleć o moich badaniach tuż przed pójściem spać / pod prysznicem / podczas ćwiczeń / w metrze / itp. Niektórzy inni komentatorzy wydają się tutaj nie zgadzać, szczególnie jeśli chodzi o część tuż przed snem, ale uważam ją za bardzo przydatną. W takich sytuacjach staram się patrzeć na problem z różnych stron i mogę dostrzec wgląd, którego nie miałbym w pracy.


27

Może to zabrzmieć bardzo trywialnie, ale radzę zrobić sobie przerwę przed pójściem spać. Postaraj się odpocząć od badań i oczyść głowę. Bardzo kusząca jest decyzja o poświęceniu kilku minut na pracę nad jakimś problemem ze zwierzęciem w wygodnym łóżku przed pójściem spać, ale z mojego doświadczenia absolutnie gwarantuje bezsenność i pozostawia cię całkowicie niezdolnym do właściwego myślenia następnego dnia.

Jest to bardziej robienie tego, co mówię, nie robienie tego, co robię, ponieważ zbyt często pociąga mnie praca późno w nocy i z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to praktyka, której najlepiej unikać.


11
Całkowicie się z tym zgadzam. Jeszcze gorzej jest zjawisko pracy nad problemem późno w nocy, upewnienie się, że go rozwiązałeś, i budzenie się rano, by stwierdzić, że twoje rozwiązanie jest kompletnym bełkotem ...
Ashley Montanaro

24

Sylvain już o tym wspominał, ale myślę, że warto podkreślić, jak ważna jest ciężka praca i wytrwałość. Mogę również dodać:

 1. Pić kawę. (Szczerze mi pomogło!) Jak ujął to Alfréd Rényi,
  Matematyk to maszyna do przekształcania kawy w twierdzenia.
  Dodatek: Od czasu rozważenia komentarzy innych na temat kawy odkryłem cuda świeżej filiżanki gorącej herbaty. :) Pozwól, że poprawię ten komentarz, mówiąc:

  Spróbuj zidentyfikować rzeczy, które wprawiają cię w „nastrój” do pracy. Może to być filiżanka kawy, filiżanka herbaty, odpowiedni rodzaj muzyki lub cokolwiek innego. Niektóre rzeczy sprawią, że wykonasz LEPSZE, a niektóre sprawią, że wykonasz SŁODSZE (kawa denerwująca / dająca dreszcze, zły typ muzyki, która cię rozprasza itp.). Co ważne, mogą to być bardzo spersonalizowane typy wyzwalaczy, ale na pewno warto znaleźć rzeczy, które działają dla Ciebie!

 2. Ćwicz dyscyplinę. Poświęcenie regularnego czasu na badania i absolutnie nigdy go nie przegapić może zdziałać cuda. Następnie możesz świadomie dostosować częstotliwość i czas trwania tych regularnych czasów, aby dopasować je do siebie.
 3. Robiąc przerwy, upewnij się, że jest to pełna przerwa. Niektórzy ludzie są w tym oczywiście lepsi od innych, ale uważam, że ważne jest, aby znaleźć okresy, aby całkowicie zapomnieć o TCS / badaniach / pracy / szkole / itp. Na cały dzień i zrobić coś całkowicie rekreacyjnego. (Oczywiście, rób to z umiarem, inaczej nic nie zrobisz!)

14
Właściwie po rezygnacji z kawy czuję się znacznie spokojniejsza i mniej podatna na stres. Chociaż uwielbiam to, kawa może nie być uniwersalnym rozwiązaniem wszystkich.
Dave Clarke

8
Muszę się zgodzić z @Dave tutaj. Za dużo kofeiny sprawia, że ​​jestem trochę podekscytowana i bardzo łatwo mnie rozprasza.
Joe Fitzsimons,

4
@Dave i @Joe mają tutaj rację. Spożycie kofeiny jest zdecydowanie warte rozważenia i świadomego wyboru; naprawdę może iść w jedną stronę. Dla niektórych ludzi czyni cuda; dla innych wyrządza więcej szkody niż pożytku!
Daniel Apon

4
Erdős był słynnie uzależniony od amfetamin. Czuję się nieco bardziej produktywny przez 1-2 godziny po wypiciu kawy, ale potem jestem bardzo podniecony i rozproszony. Nie mogę też wypić tego po 16.00 lub nie mogę spać. Więc w zasadzie YMMV.
Mugizi Rwebangira

1
jeśli czujesz zbyt roztrzęsiony kawą, mocna filiżanka herbaty rzeczywiście to wygładzi. Dzieje się tak, ponieważ wraz z kofeiną herbata zawiera pewne powiązane stymulatory, które oddziałują synergistycznie z kofeiną, ale także łagodnie rozluźniają te same mięśnie, które czują roztrzęsienie
Carter Tazio Schonwald

23

Wstawaj i rozmawiaj z kolegami i studentami, rób sobie przerwy i obiady i rozmawiaj o tym interesującym problemie, który odkrywasz. Większość badań korzysta z wielu punktów widzenia, a większość badaczy chętnie omawia intrygujące i węzłowe eksperymenty myślowe.

Niektórzy ludzie nie lubią (lub boją się) rozmawiać o swoich projektach, być może z troski o kłusownictwo, ale większość ludzi, kiedy chodziłem do szkoły, było dość otwartych. Chyba że drzwi były zamknięte, w którym to przypadku ja lub oni ciężko pracowaliśmy, nie chcąc przeszkadzać.


22

Jest envisioning : opisując do siebie w sposób szczegółowy, co masz zamiar zrobić, zanim zaczniesz to robić. Działa wyjątkowo dobrze, gdy masz przed sobą skomplikowane zadanie, takie jak napisanie pracy, przygotowanie prezentacji, planowanie zajęć itp.

Przekonałem się, że kiedy mam w głowie bardzo wyraźną wizję tego, co zamierzam zrobić, robienie tego staje się łatwiejsze i szybsze, a wynik jest lepszy.

 • To dramatycznie zmniejsza szanse na przeoczenie czegoś.

 • Sprawia, że ​​myślisz o właściwej kolejności robienia rzeczy.

 • Pomaga uprościć: nie możemy zatrzymać w głowie zbyt wielu rzeczy na raz, więc pozwala ci skoncentrować się na tym, co ważne, i modularyzować.

Dzięki temu wszystko idzie płynniej.20

Chciałbym poprzeć radę Justina. W odpowiedziach jest wiele świetnych sugestii, ale wiele z nich dotyczy po prostu efektywnych nawyków pracy i nie ma konkretnie nic wspólnego z badaniami. Ostatnio o tym myślałem po obejrzeniu wykładu Stevena Johnsona na temat jego najnowszej książki „Where Good Ideas Come From” . (Jedną wersję przemówienia można znaleźć na TED .) Jego podstawową przesłanką jest to, że istnieją pewne środowiska, które działają jak naturalne inkubatory nowych pomysłów. Podaje przykład kawiarni w renesansowej Anglii, która oprócz efektów samej kawy łączyła ludzi o różnym pochodzeniu i zachęcała do wymiany pomysłów. To właśnie zapylenie krzyżowe pomysłów rodzi nowe, nowe pomysły.

Prawdopodobnie nie wspomniano o tym w większości innych odpowiedzi, ponieważ zakłada się, że wszyscy już to robią, ale pomyślałem, że warto podkreślić tę kwestię.


15

Niezbędna do przeczytania książka Richarda Feynmana „Na pewno żartujesz, panie Feynman!” to kopalnia dobrych praktyk badawczych. Moja ulubiona rada Feynmana dotyczy tego, w jaki sposób nauczanie pomaga prowadzić dobre badania, patrz te fragmenty . Co więcej, jest to co najmniej bardzo motywujące, gdy masz TA / obowiązki dydaktyczne, które wydają się „przeszkadzać” w twoich badaniach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.