Rozpocząć naukę o teorii systemów rozproszonych?


24

Jaki jest najlepszy sposób, aby ktokolwiek mógł zrobić dobre wprowadzenie do teorii systemu rozproszonego, wszelkich książek lub referencji oraz tematów, które powinny zostać omówione w pierwszej kolejności, a także wymagania, aby rozpocząć naukę w tym temacie.

Odpowiedzi:


22

Dobrym miejscem na rozpoczęcie jest również kolekcja wykładów „ Zasady przetwarzania rozproszonego” Rogera Wattenhofera .

Jest dostępny bezpłatnie online, nie zakłada wcześniejszej wiedzy na ten temat, a materiał jest bardzo aktualny - obejmuje nawet niektóre wyniki, które zostały zaprezentowane na konferencjach kilka miesięcy temu.


Myślę, że notatki z wykładu są proste i dobre, wielkie dzięki.
Sameh Kamal

9

Na dobry początek Nancy Lynch rozproszył systemy . Być może jest to trochę przestarzałe, ale nie ma nic złego w książce jako takiej. Wynik niemożliwości nie zmienia się z czasem.


9

Obie książki wymienione w innych postach są dobre, ale lubię:

  • Projektowanie i analiza algorytmów rozproszonych, Nicola Santoro.
  • Wprowadzenie do algorytmów rozproszonych, Gerard Tel.

Lynch i Wattenhofer, dwie wielkie nazwiska w teorii systemów rozproszonych, „dużo” koncentrują się na systemach synchronicznych. Z drugiej strony Santoro i Tel koncentrują się bardziej na systemach asynchronicznych (nie zapominając o systemach synchronicznych). Ich zdaniem synchronizacja systemu rozproszonego jest „dodatkowym założeniem”! (to znaczy, z natury, system rozproszony jest asynchroniczny). Biorąc to pod uwagę, bardziej skoncentrujesz się na złożoności wiadomości, podczas gdy w innych książkach nacisk zostanie położony na złożoność czasu. Moim zdaniem jest to inna szkoła przetwarzania rozproszonego.

Książka N. Santoro była książką, której używałem do nauki (N. Santoro jest moim nauczycielem). Zgodnie z książką opanujesz główne podstawowe idee przetwarzania rozproszonego. Opiera się na notatkach z kursu i badaniach, w których autor był zaangażowany. Dlatego nie jest to najbardziej kompletna książka. Ale jest bardzo dobrze napisane!

Dla książki G. Tel istnieje interesujący poziom formalizmu. Podoba mi się, że zawiera rozdział dotyczący samostabilizujących się algorytmów rozproszonych. Myślę, że zawiera więcej tematów niż książka N. Santoro.

Inną książką powszechnie dostępną jest Distributed Computing (Attiya i Welch - dwaj znani uczeni o dużym wpływie na tę dziedzinę). Użyłem go jako odniesienia kilka razy, ale nie mogę wydać wyroku.


7

Wszystkie wymienione książki są niesamowite, ale polecam Notatki Jamesa Aspnesa na temat teorii systemów rozproszonych . Jest to bardzo dobra i aktualna książka, która bada teoretyczne aspekty systemów rozproszonych. Jest również bezpłatny!

Korzystałem z tych notatek, gdy byłem studentem TA, i studenci byli bardzo zadowoleni z tego. Ma wiele pytań dotyczących ich rozwiązań.


4

Kurs Jukka Suomela na temat deterministycznych algorytmów rozproszonych.

Jest o:

  • systemy rozproszone jako model obliczeń.
  • algorytmy rozproszone w modelu numeracji portów.
  • problemy z optymalizacją dotyczące pokryw wierzchołków i zestawów dominujących krawędzi.
  • sieci z unikalnymi identyfikatorami.
  • teoria Ramseya i zastosowanie teorii.

Tak, Jukka Suomela jest inteligentnym badaczem. Lubię jego papiery.
AJed,

0

Dodałbym wprowadzenie do niezawodnego i bezpiecznego programowania rozproszonego autorstwa Christiana Cachina, Rachida Guerraoui i Luísa Rodriguesa (link amazon) .

Ta książka jest świetna, ponieważ opiera się na podstawach teorii programowania rozproszonego, z dużym obszarem na odpowiednie tematy, takie jak konsensus i bizantyjskie porozumienie .


-2

Książka Distributed Systems: Concepts and Design autorstwa George Coulouris, Jean Dollimore, Tim Kindberg i Gordon Blair.


7
Dlaczego ta odpowiedź odpowiada na pytanie OP? Podaj więcej informacji na temat zawartości książki.
Pål GD

2
Chociaż to nie ja przegłosowałem ... ale ta książka nie traktuje teoretycznych aspektów obliczeń rozproszonych z perspektywy informatyki . To bardziej książka inżynierska. W każdym razie myślę, że odpowiada na powyższe pytanie.
AJed,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.